Ljubomora vs. Zavist

Za razliku od ljudi koji su ti odgovarali, ja nisam ni imao slicna iskustva, niti samo psiholog. Ali moj predlog je sledeci.

Mislim da je ta tvoja veliak zelja da budes sa njom prilicno usporava u njenim zeljama.

Da bih zaista zeleo njen napredak, moras je osloboditi tog pritiska. Ako joj zaista zelis dobro.

Moras da prihvatis cinjenicu da i mozda ne zeli da bude s tobom.
 
Pa evo, da kažem prijatelju, mnogo toga pametnog sam pročitao i video ovde, tako da ovaj tvoj post o smanjenju pritiska mi i više nego korisno zvuči. E, sad, ja ovde imam veliki problem - ponekad sam davitelj... Ipak, molim Boga da će mi dati snage da se pre svega ja malo smirim i opustim, kako bih mojoj devojci pružio odgovarajući prostor za manevrisanje njenim živcima.

Sa druge strane, tvoja konstatacija da mi treba možda i da raskinemo, nije tačna. Nemoj se uvrediti, molim te. Samo ću ti reći, veruj mi. Znamo i ona i ja sve probleme, ali znamo i ona i ja ko smo i šta smo jedno drugom.
 
Evo, samo da kažem, pošto sam tek sada pogledao prethodne postove. HVALA SVIMA NA PODRŠCI I POMOĆI! Stvarno ste zlatni!

Imam toliko toga u vašim postovima da sada treba malo da sednem i razmislim šta raditi.

Samo da kažem. I ona je jaka i hrabra. Bori se sa svojim mukama i problemima kako bi mene učinila srećnim. Prepoznajem to kod nje i neizmerno sam joj zahvalan i uvek joj tu moju zahvalnost izrazim.
 
Pa evo, da kažem prijatelju, mnogo toga pametnog sam pročitao i video ovde, tako da ovaj tvoj post o smanjenju pritiska mi i više nego korisno zvuči. E, sad, ja ovde imam veliki problem - ponekad sam davitelj... Ipak, molim Boga da će mi dati snage da se pre svega ja malo smirim i opustim, kako bih mojoj devojci pružio odgovarajući prostor za manevrisanje njenim živcima.

Sa druge strane, tvoja konstatacija da mi treba možda i da raskinemo, nije tačna. Nemoj se uvrediti, molim te. Samo ću ti reći, veruj mi. Znamo i ona i ja sve probleme, ali znamo i ona i ja ko smo i šta smo jedno drugom.

nisam ja rekao da ona to zeli. otkud bih znao u svakom slucaju. samo kazem da neki put moramo da uzmemo sve u obzir da bih pronasli problem. cak i ono sto nama licno pada kao nemoguce.

u svakom slucaju, nadam se da ces resiti problem.
 
Evo, da se javim opet svima. Promenio sam način razmišljanja i postupanja prema njoj. Moram priznati da sam poprilično nevešt, ali imam jako veliku želju i dajem sve od sebe da joj skinem pritisak i da je oslobodim. Prošle nedelje sam bio na službenom putu. Jako mi je nedostajala, a i ja njoj. Kada sam se vratio, dočekalo me je nasmejano lice. Takođe me je dočekala i njena izjava da je moj put došao u pravo vreme, jer je htela da odmori od svega, a i od mojih pritisaka da od nje iskamčim ljubav i potvrdu da sam joj sve i da nikad niko nije bio ovako u njenom srcu i njenom krevetu. Bio sam jako ljut na sebe i duboko potišten jer sam je izmučio, ali sam od nje dobio sve pozitivne odgovore. Nisam joj ostao dužan. I ja sam se dao njoj da me pritisne i dobije moje odgovore na njena pitanja. Na svako njeno pitanje sam bio rad odgovoriti i srećan što nemam šta da sakrijem od nje.

Mislim da je sada došlo vreme da čekam i da se nadam da će se ona osloboditi i progovoriti nešto lepo. Pokušaću svakodnevno da je oslobodim stresa i pritiska, koji doživljava. Pišem joj pesme. Ona to voli. Nadam se da će joj moja inspiracija i želja da je razveselim razgaliti dušu i pomoći joj. Juče mi je rekla da joj je krivo jer me muči. Molim vas, ako možete da mi kažete šta se krije iza ovih njenih reči. Meni je krivo zbog svega što sam joj učinio i dajem sve od sebe da to ispravim i zalečim, dok ona sada to isto smatra. Da li je ona tužna što je tako ćutljiva, stisnuta i povučena? Kako da je utešim? Ona zna da je meni pravi haos u glavi kada je gledam kako ćuti, kako mi ruke ne pruža, kako samo sedi i kako se stisnula. Ne pričamo mnogo o laganim stvarima, ali potrudiću se da ubuduće tako bude. Čim progovori, ja pokušavam da se ukipim i ćutim kao zaliven. Nekad se pređem, pa progovorim (ono u smislu aktivnog slušaoca sa izjavama tipa: "i?", "onda?", "aha" i tako dalje), a to njoj smeta, jer misli da je požurujem. Puno puta sam se pokajao što sam progovorio. Gledam je i ne mogu skinuti oči sa nje dok govori. Priča mi neke jednostavne stvari. Verovatno joj to jako nedostaje. Prekidam je povremeno komplimentima i pokušavam da je zasmejem, ali u onoj dozi, koja neće prekinuti njenu tek oslobođenu misao. Trudim se da pazim šta ona govori i da je slušam.

Ona se stidi da parira mojim komplimentima. Stidi se da kaže kako i koliko me voli. Stidi se da mi da neki kompliment. Sve je pojednostavljeno i sve je sakriveno iza dve-tri reči. Jako mi je teško da je oslobodim. Kako da se ponašam prema njoj? Da li sam na dobrom putu? Polako prestajem da budem ljubomoran prema njenom lepom životu. Osećao sam nesigurnost, jer je u poslednje vreme ćutala, a ja sam joj delio komplimente i obasipao je ljubavlju. Mislim da je zato došla ljubomora. Mislim da sam postao ljubomoran, što mi ona ne uzvraća. Znam da mi niko neće reći koliko će ovo trajati, ali ja bih voleo da znam. Verujem da su u pitanju meseci. Volim sebi da dam dugačak rok kada je u pitanju neki napor, ili neko mučenje. Tako ću se valjda prijatno iznenaditi kada to dođe ranije.

Da li možete da mi pomognete kako sada da postupim? Nadam se da periodi svađe i nepotrebnih teških tema prolaze. Iskreno se nadam tome. Molim Boga da je tako. Kako pomoći nekome ko se stiska i ćuti, a znati da taj neko ima mnogo šta da kaže i mnogo šta da zavoli. Verujem da je ona sada mali ružin pupoljak i da će ako je pazim i zalivam ljubavnom vodom ona procvetati i zamirisati.
 
Bio sam kod psihijatra. Gospođa nije imala mnogo vremena i prepisala mi je Cipralex i Bromazepam. Kategorički odbijam takav vid lečenja. Jeste da sam imao napade nervoze i drhtanje u stomaku, te problema sa nestankom apetita i potrebom za povraćanjem. Trenutno toga kod mene nema. Trenutno sam u pokušajima da se samoinicijativno dovedem u red. Nestale su te tegobe i uglavnom sam inicijator nekih zanimljivih sadržaja i opuštenih tema i ideja za zezanje sa devojkom. Ne volim lekove koji ubijaju želju, a Bromazepam radi to. Bolje je i nemati nego ne želeti (to je moj neki stav).

Sa druge strane, sada sam kod nje pod lupom. Progovorim li nešto teško - biće belaja. Valjda je ona sve već upamtila. Ionako je ona veoma inteligentna devojka, pa će kad bude mogla progovoriti i nešto po pitanju mojih iščekivanja. Problem je ta barijera i ne treba je siliti da progovori. Mislim da ću se i po pitanju nekih drugih lepih stvari između nas dvoje polako smiriti i strpeti, dok se neke stvari ne slegnu.
 
Moje misljenje je da zavist nastaje najvise na materijalnoj osnovi(posjedovanje novca,predmeta itd.),


a ljubomora na svemu ostalom(napredovanju u zivotu u odnosu na druge,ljubav i sve sto nema veze sa materijalnim.
 
Interesuje me kako se ljubomora i zavist razlikuju... :dontunderstand:
Šta je ljubomora, a šta zavist?

Mislila sam da znam razliku, ali izgleda da ne znam :aha:

angel-bk.jpg
 
U bratela ovo je malo teže za objasniti, ima razlike ali zavisi kako je ko posmatra.Neko će reći ‚‚e ljubomorna sam na tvoj uspeh‚‚ a da pritom nije ljubomorna nego ti je htela reći da ti zavidi.Ljubomora je mislim ipak vezana za posedovanje a zavist za ostvarenje nekih ciljeva.:confused:
 
Ni približno isto. Zavist se javlja kad neka druga osoba ima nešto što mi nemamo, dok je ljubomora vrsta straha koja se javi kada osoba proceni da postoji opasnost da će njen partner zavoleti nekog trećeg. Za zavist je potrebno dvoje, za ljubomoru troje :)
 
odlicno pitanje. kod ljubavi ljubav mori. verovatno se plasimo da cemo izgubiti objekat ljubavi, jer pocinje paznju da poklanja drugome. kod zavisti mozda mislimo da druga osoba nezaluzeno ima ono sto smatramo da bi trebalo nama da pripada. zavist je niska emocija, nedostojna ljudi koji drze do svog dostojanstva, po mom misljenju, dok je ljubomora prirodna reakcija usled neuverenosti i strepnje da cemo izgubiti zeljeni odnos sa objektom ljubavi.
 

Back
Top