Linux (pitanja, odgovori, diskusija)

560426


Evo prvi put da vidim da Ubuntu pod Gnome pozdere manje od 1GB rama u leru :D

Dobro je , dobar je ovaj 19.04
 
Ljudi sta se desava na Linuxu npr eto kod mene Ubuntu ...

Na W10 npr u leru kod mene Ryzen 5 i FX-a - jezgra pri surfu ili gledanju filmova on parkira 2 jezgra / 4 treda i tako smanjuje potrosnju ... i to se moze videti u task manageru.

568263


Kako to funkcionise na Ubuntu i ostalim Linuxima ?! gde moze to da se proveri ? neki poseban task manager?
 
Poslednja izmena:
Нешто овако? додуше ово је за Мате радно окружење (шта ћу и даље терам Гном 2 фазон) ...
Слично само у фазону Гном 3 ти се налази и на Убунту... мало потражи...
 

Prilozi

  • снимак-екрана-2019-06-14 01-20-39.png
    снимак-екрана-2019-06-14 01-20-39.png
    99,5 KB · Pregleda: 3
568467


Nema , malo je besmisleno da sva jezgra drzi aktivna ako nema potrebe za tim , koliko sam citao linux kernel odavno podrzava C6 (sleep) za jezgra ... ovo je glupo ako ubuntu forsira kao sistem da sva jezgra rade bez potrebe ;(
Zato pitam da li ima neki bolji task manager za detaljniji status oko ovoga...
 
C6 state za pojedinačna ne aktivna jezgra...
Može biti kontrolisano od strane biosa ili sistema. Ne znači da sva jezgra spavaju ako ih ne koristiš, to nije tačno sve zavisi od C state-a... Npr možeš ugasiti c6 u biosu jezgra će biti budna iako nema opterecenja.
Verujem da podržava kao i na Winu, samo ne znam koji program to prikazuje.
Na W10 jasno se vidi u Task manageru, obicno na 4core gasi 2 tj stavlja ih u C6 pri npr gledanju filmova, surfu itd gde nema potrebe da rade sva 4 jezgra..
 
Poslednja izmena:
Instalirao juce Kubuntu , ljudi KDE je definitivno najbolji desktop. :D

Pogledajte prilog 569774
Није ваљда да си тек сада испробао неку ситрибуцију са КДЕ!?
Ако будеш желео да се мало опробаш са Дебианом постоји верзија "Сербиан Линукс" са КДЕ радним окружењем...
Додуше ја сам користио тестинг грану ради најсвежијих пакета па је умео мало да завитлава (тј тражи додатне радње) али и са тим је одличан систем..
 
Pa obično sam furao gnome, xfce, lxde..
Ma kakvi furacu Kubuntu, gledam da se držim Ubuntu familije ;)
Основу Убунтуа чини пресек стања у Дебиан Тестинг и нестабилним (сид) складиштима уз ребрендирање и убацивање у Убунтуова складишта. Додуше ту је и пар алата са којим се Дебијан не бакће већ очекује д и Корисник зна по нешто (инсталација потребних драјвера и сл).
Другим речима Дебиан је отац од Убунтуа ;)
 
Razume se to.

Može i Debian sa instalacijom desktops ko tako voli ;)
Samo lakše je da uzmeš neku verziju Ubuntu-a iskreno.

Koristim ja Gdebi na Ubuntu, zakon je ;)
Inače dolazi v10 Debian

На рачунару користим Дебиан 9 (стабилна верзија Дебиана - основна верзија за све радне станице на којим треба стабилан систем без изненађења) - у принципу од програма који ми требају у новијим верзијама ту су Фајерфокс - решен са верзијом која је преузета са званичне странице и распакована и која се сама ажурира како изађе нова верзија, Либреофис сам такође додао у новој верзији са званичног сајта али и остави стару која и даље може неке ствари боље да реши.. Све остало ми може послужити у у оним верзијама из стабилног складишта.
На преносном рачунару користим Дебиан Тестинг (добијен додавањем тестинг слкадишта на стабилну верзију Дебиана) - ту су већ редовна унапређења и та верзија је тренутно она која ће за неко време бити представљена као Дебиан 10... Тако да већ сада корисници могу уживати у Дебиан 10 издању ;)
Нпр, поменути Сербиан Линукс се у последњој верзији ослања управо на Дебиан 10 издању (које је тренутно у последој фази исправљања уочених проблема)...
Гдеби (Кдеби) алат се лако додаје да ли преко терминала или преко неког софтверског менаџера ...

Иначе и ја см користио Убунту првих пар година да би на крају прешао на Дебиан - делом због стабилности (да се разумемо чак и тестинг грана је доста стабилна) а делом и због промене политике у Каноникалу када су увели Јунит радно окружење али и неке друге новине (нпр Амазон) ....

Све у свему Убунту није лош за почетно упознављање поготово ако додајеш и додатна складишта за новије пакете програма које користиш при чему се навикакваш на рад са складиштима (различити начина уређивања /etc/sources.list)
 
Nego vidi ovo , sta god sam probao od Linuxa uvek isto mada na svakoj verziji ovi zvucnici rade bez problema...

Crveno svetlo sija a na windowsu posto postoje drajveri sija zeleno i oznacava da su zvucnici aktivni.

E kod mene je non stop ovako na linuxu, nerviira me to crveno svetlo a nisam nasao kako da na linuxu radi kao na windowsu , logi nije pisao drajvera pa ako znas bilo bi super to da resim... mozda neka custom fora sta li vec , gde da potrazim.

U pitanju je Logitech Easy Call desktop , davno sam to pazario ima preko 10 godina , uz to je isao mis , tastatura i daljinski , fin set ... zvucnici su dovoljno jaki za osnovne stvare :)

569804
 
Nego vidi ovo , sta god sam probao od Linuxa uvek isto mada na svakoj verziji ovi zvucnici rade bez problema...

Crveno svetlo sija a na windowsu posto postoje drajveri sija zeleno i oznacava da su zvucnici aktivni.

E kod mene je non stop ovako na linuxu, nerviira me to crveno svetlo a nisam nasao kako da na linuxu radi kao na windowsu , logi nije pisao drajvera pa ako znas bilo bi super to da resim... mozda neka custom fora sta li vec , gde da potrazim.

U pitanju je Logitech Easy Call desktop , davno sam to pazario ima preko 10 godina , uz to je isao mis , tastatura i daljinski , fin set ... zvucnici su dovoljno jaki za osnovne stvare :)

Pogledajte prilog 569804
Да ли си покушао да у менаџеру пакета (типа synaptic) провериш да ли има неки пакет везан за Лигитеч а који би могао да одговара (у опису пакета стоје информације). Тек сутра ћу бити та компом па нисам у могућности да сам проверим...
 
Nego vidi ovo , sta god sam probao od Linuxa uvek isto mada na svakoj verziji ovi zvucnici rade bez problema...

Crveno svetlo sija a na windowsu posto postoje drajveri sija zeleno i oznacava da su zvucnici aktivni.

E kod mene je non stop ovako na linuxu, nerviira me to crveno svetlo a nisam nasao kako da na linuxu radi kao na windowsu , logi nije pisao drajvera pa ako znas bilo bi super to da resim... mozda neka custom fora sta li vec , gde da potrazim.

U pitanju je Logitech Easy Call desktop , davno sam to pazario ima preko 10 godina , uz to je isao mis , tastatura i daljinski , fin set ... zvucnici su dovoljno jaki za osnovne stvare :)

Pogledajte prilog 569804
Ume i Linux da nadje osnovne drajvere sam,barem na Ubuntu.Jesi li probao da iskjucis komp,pa da iscupac zvucnike.Upali komp na linuxu bez njih.kada se OS podigne,prikljuci zvucnike i sacekaj malo,trebalo bi u task-u da se pojavi ikonica za apdejt,a na desktopu prozorcic,gde ce krenuti apdejt,pa ce ti mozda traziti lozinku da bi nastavio apdejt.Meni je na Ubuntu,prihvatilo sve sto sam prikljucio od hardvera i apdejtovalo mi se sve.Nekad trazi lozinku,a nekada prodje apdejt bez lozinke.Probaj nista ne kosta.
 
Ume i Linux da nadje osnovne drajvere sam,barem na Ubuntu.Jesi li probao da iskjucis komp,pa da iscupac zvucnike.Upali komp na linuxu bez njih.kada se OS podigne,prikljuci zvucnike i sacekaj malo,trebalo bi u task-u da se pojavi ikonica za apdejt,a na desktopu prozorcic,gde ce krenuti apdejt,pa ce ti mozda traziti lozinku da bi nastavio apdejt.Meni je na Ubuntu,prihvatilo sve sto sam prikljucio od hardvera i apdejtovalo mi se sve.Nekad trazi lozinku,a nekada prodje apdejt bez lozinke.Probaj nista ne kosta.
:D pa nije Linux cudo pa da sam pravi drajvere kada ih OEM nije napravio za linux.
Ne pali to ovde ... zvucnici rade sto znaci nasao je osnovne drajvere koji su verujem u kernelu samom, samo ovo crveno svetlo iritira ... na windowsu je zeleno sto i oznacava online mod ...
 
Да ли си покушао да у менаџеру пакета (типа synaptic) провериш да ли има неки пакет везан за Лигитеч а који би могао да одговара (у опису пакета стоје информације). Тек сутра ћу бити та компом па нисам у могућности да сам проверим...
Odlican savet , standardni store mi izbacio 3 paketa a ovaj Synaptic 10 :D

Samo bojim se da nista od ovoga ne radi ovde za ove zvucnike...

569950


Naime softver na windowsu nosi naziv SetPoint , a ne verujem da su portovali to ovde ... malo je kompleksnije.
 
Odlican savet , standardni store mi izbacio 3 paketa a ovaj Synaptic 10 :D

Samo bojim se da nista od ovoga ne radi ovde za ove zvucnike...

Pogledajte prilog 569950

Naime softver na windowsu nosi naziv SetPoint , a ne verujem da su portovali to ovde ... malo je kompleksnije.
Ни неочекујем да је ишта портовао, већ да је можда неко сам припремио одговарајућ пакет са подешавањима, не би било први пут да постоји тако нешто. А обзиром да већ постоје слободни драјвери који се налазе у самом Линуксу можда се неко и позабавио додатним функцијама...
Добро прегледај описе пакета...
Такође провери како си подесио складишта (репозиторијуме) односно да ли омогућио приступ свим подржаним па и оном партнерски (можда се неко позабавио тим проблемом).
 
Standardno su podrzani Win i Mac ali ne i linux ... osnovne funkcije rade i na linuxu to su verujem ubacili podrsku u kernelu, cak sta vise nakacio sam i daljinski i rade opcije za sleep , media playback , scroll ... ali neke ne rade ...

570098


O gasenju ovog crvenog svetla mogu da sanjam kao i o programiranju nekih dugmica ... npr da mi izbaci power menu i da izaberem sta hocu putem daljinskog , sleep , restart ili shutdown itd ...
Npr i na Winu i pored drajvera i SetPointa zeza kad nakacim daljinski pa sam pored zvucnika nkacio ovaj risiver , inace i sam zvucnik je risiver za tastatturu , mis ili daljinski ali kao da ima neki limit koliko moze uredjaja biti nakaceno ... pa ako preko njega spojim tastaturu i daljinski , jedno od ta dva ne radi ... zato sto je daljniski u sustini ono sto vec na tastaturi postoji , bukvalno ima te media komande i fore za gasenje kompa , rotaciju slike , zoom itd ...
 
Poslednja izmena:

Back
Top