Lefkada - beli biser u Jonskom plavetnilu - opšta tema

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
44.063
Otvaram novu temu o ovome predivnom ostrvu u Jonskom moru kao mesto gde bi objedinili naša iskustva i pomogli onima koji žele da je posete sa informacijama. Ostaviću u uvodnom postu linkove ka starim temama da bi i te informacije ostale lako dostupne, a ovde ćemo nastaviti da razmenjujemo iskustva i pratimo aktuelnosti, ponude, cene i ostalo.

7_iStock-800398476-1.jpg



Link ka staroj temi/putopisu:

https://forum.krstarica.com/threads/lefkada-i-okolina-vodic-za-avanturiste.160688/
 
Poslednja izmena:
Lefkada je ostrvo u Jonskom moru smešteno nedaleko od zapadne obale kontinentalnog dela Grčke, od koga je razdvojeno moreuzom prosečne širine svega 2 km. To je četvrto po veličini ostrvo Jonskog arhipelaga, locirano između Krfa na severu i Kefalonije i Itake na jugu.
Toliko je blizu kopna, da se jedva može i klasifikovati kao ostrvo. Ovo je jedino Jonsko ostrvo do kog se može stići kopnenim putem,mostom. Lefkada je brdovito (dva vrha prelaze visinu od 1.000 metara) većinom prekriveno bujnom vegetacijom. Okruženo je sa deset manjih ostrva, od kojih je najpoznatije Skorpios, jedno od retkih u privatnom vlasništvu u Grčkoj, koje je kupio poznati brodovlasnički magnat Aristotel Onazis.
Jedno je od najlepših u Jonskom moru, Lefkada je ostrvo fantastičnih pejzaža, dugih peščanih i šljunkovitih plaža koje okružuju impresivne, bele litice i predivne, mlečnoplave boje mora.
Za srpske turiste je postalo jako popularno negde početkom prošle decenije pa je sada jedna od najpopulatnijih destinacija.
I pored turističkog buma i dalje ima neki "divlji" šmek ne preterano komercijalizovane destinacije. Pored Srba i Makedonaca, Lefkada je popularna među samim Grcima kao destinacija za letovanje, zatim Italijanima koji okupiraju ostrvo za "ferigosto",Rumunima....
 
Put do Lefkade:

Do lefkade je danas prilično lako stići. Kompletirani E75 u Srbiji i Makedoniji je kompletiran, manje parče od Evzonija magistralom, zatim ponovo uključenje na A1 pa prelazak na E90(Egnatia Odos)(a2) a zatim kod Janjine na A5 (Ionia Odos). Potom isključenje za Prevezu.

Udaljenost je po Michelinu od Beograda 971 km
 
To je odradio i Alvirović 2019-te....



u principu iako je autoput praktično od Subotice do izlaza sa jonskog autoputa 70km od Lefkade(sem manji deo kod Evzonija) i u najboljem slučaju traje 10+ sati pa je preporučljivo noćenje. Ja predlažem uvek Janjinu kao optimalnu razdaljinu, može i Mecovo kome ne smeta da skreće u planinu.
Makedonija je predaleko po meni od cilja (ili preblizu Srbiji) ali ko voli...što da ne. U svakom slučaju bolje je prespavati nego u cugu voziti,naročito noću a i taktički je bolje stići ujutru i biti odmoran prvi dan, nego dva dana dolaziti sebi...ko je vozio razume :)
 
Poslednja izmena:
To je odradio i Alvirović 2019-te....



u principu iako je autoput praktično od Subotice do izlaza sa jonskog autoputa 70km od Lefkade(sem manji deo kod Evzonija) i u najboljem slučaju traje 10+ sati pa je preporučljivo noćenje. Ja predlažem uvek Janjinu kao optimalnu razdaljinu, može i Mecovo kome ne smeta da skreće u planinu.
Makedonija je predaleko po meni ali ko voli...što da ne. U svakom slučaju bolje je prespavati nego u cugu voziti,naročito noću a i taktički je bolje stići ujutru i biti odmoran prvi dan, nego dva dana dolaziti sebi...ko je vozio razume :)
Janjina je savrsena za to, prelepo malo mestasce :zaljubljena:
 
Mesta za boravak:

Nidri

nidri.JPG


Mesto gde srpske agencije najčešće vode turiste. Nalazi se nekih 20 km od mosta sa kojim se dolazi na ostrvo, tj od glavnog administrativnog centra ostrva grada Lefkas. Isto toliko treba i do Vasilikija odakle kreću trajekti za Kefloniju. Nidri ima i najveći broj smeštajnih kapaciteta na ostrvu. Važi za najživlje i najpopularnije mesto na ostrvu i nudi najviše sadržaja za klasične turiste - mnogo prodavnica, restorana, suvenirnica, radnji sa brzom hranom i supermarketa, dugačko šetalište uz more i obalu, kao i dosta zabave, kako za odrasle, tako i za decu. Glavna ulica se zatvara za saobraćaj svako veče od 19:00 do 2:00, kada šetalište ispuni reka turista. Marina je lepa i ima dosta restorana.
Plaža je šljunkovita ali realno ko ide na Lefkadu ne ise zbog takvih plaža. Dakle ko ima kola i treba mu onako pristojan zabavni sadržaj i "morska" infrastruktura, a ne beži od zemljaka :lol: ovo je odlično mesto i logičan izbor
Mana je što je predaleko od dve najpopularnije plaže 45-60 minuta vožnje od Porto Katsikija i Egremnija i jedno pola sata od Agios Nikitasa i tamošmjih plaža Katizma i Milos.
 
Poslednja izmena:
68fd23dbcc0d7a1866fe66679453dfc6.jpg


Nalazi se u zalivu i zavetrini, pa je veliki deo obale iskorišćen kao pristanište za mnogobrojne jedrilice, što mu daje poseban šmek.

Na 4km od Nidrija nalaze se čuveni vodopadi Dimosara (nazivaju ih još i Vafkeri) i do njih se može doći pešice. Nalaze se u predivnom, zelenom okruženju, pa odlazak do njih predstavlja lepu šetnju. Najraskošniji su u proleće i početkom leta, kasnije vode ima sve manje, a krajem leta se dešava da gotovo presuše.

Nedaleko od Nidrija nalaze se ostaci praistorijskog naselja (iz bronzanog doba).

Na kilometar od Nidrija nalazi se i zaseok izgrađen na padini, čuveni Perijali, gde možete večerati i uživati u predivnom pogledu na Jonsko more i okolna ostrva.
 
Vasiliki

VASILIKI.JPG



Na samom jugu ostrva,ovo je mirno malo mesto sa lukom uz šetalište pored koje je niz taverni i restorana sa lepim baštama u hladu platana i eukaliptusa. Ovo je centar mesta u koji se uliva niz ulica sa radnjicama i smeštajnim jedinicama. Iz luke ide trajekt za Kefaloniju (Fiskardo), i veći broj brodića koji razvozi na okolne plaže.
 
U principu Vasiliki je na logistički odličnoj poziciji za obilazak onih najboljih plaža na zapadnoj obali, lako se stiže brodićem do južnih izolovanih plaža kao što je Agiofili...brzo se stiže i do Nidrija kome baš noćni život je bitan.
Takođe ovo je jedno od najboljih evropskih lokacija za jedrenje,pa ko voli neka juri vetar :)

Plaža u samom mestu je široka i šljunkovita, ko je lenj da ide po ostrvu odradiće mu posao.

Svakako je za malo mirniji odmor u smislu noćnog života, kome to ne treba a treba mu lak pristup boljim plažama odličan izbor. Savršeno je i što ima trajekt za jednodevni izlet na Kefaloniju recimo. Od Fiskarda do čuvenog Mirtosa treba možda pola sata vožnje...a usput je i Asos...taman da se razbije monotonija na Lefkadi :lol:

vasiliki.jpg
 
Lefkas

lefkas.JPG


Glavni administrativni centar ostrva i najveće mesto.

Lefkas se nalazi na severnoj strani. To je prvo naseljeno mesto na koje se naiđe kada se pređe most koji spaja Lefkadu sa kopnom.

Veliki broj smeštajnih objekata (hotela, vila, apartmana),a u gradu postoje i banke, pošta i veliki veliki broj rent-a-car agencija… Kod plaže Agios Ioannis postoji laguna, a tu je i uzani pojas peska sa vetrenjačama poznat pod imenom Gira. Laguna je poznata kao stanište ptica selica i riba. Ukoliko ste ljubitelji prirode možete uživati u pogledu na pelikane, flamingose i patke koje su se uprkos buci koja dopire iz grada ovde vrlo lepo prilagodile i odomaćile.
Lefkas ima šetalište,walking street,marinu,mesta za šoping,restorane....ako je to ono što tražite za svoje letovanje onda je odličan izbor.
Ulice su veoma uske. Mediteranske. Daju taj pravi vajb.
U samom centru ne postoji plaža, ali na 3km od grada nalazi se dugačka plaža Agios Ioannis, poznata po vetru koji stalno duva, surferski centar na ostrvu. Plaža je šljunkovita, a u vodi ima i kamenih ploča. U zaleđu ove plaže ima dosta smeštajnih objekata. U istom zalivu nalaze se i čuvene vetrenjače.

Na putokazima uglavnom piše Lefkada, a ne Lefkas.
 
Janina uopste nije malo mesto.
To je grad veci od npr Novog sada :)
Mislim da nije veći od NS.Tj siguran sam da nije. Prilično brzo se prođe. Ne znam koliko ima stanovnika ali bih bio iznenađen da je preko 100k.

U svakom slulčaju, jezero za prošetati,jeftin smeštaj,svež vazduh skoro planinski, dobra klopa...i ja mislim da je super layover mesto za završetak prvog dela putovanja i da se sutra ujutru završi.
Naravno varijanta da se iz Beograda krene kad se čovek naspava dakle oko 10-11, do tamo si oko 7 uveče u zavisnosti od granice. Taman večera, da se okrepiš pa ujutru natenane još koji sat do Lefkade. Svež i odmoran stigneš pre podne.
 
Mislim da nije veći od NS.Tj siguran sam da nije. Prilično brzo se prođe. Ne znam koliko ima stanovnika ali bih bio iznenađen da je preko 100k.

U svakom slulčaju, jezero za prošetati,jeftin smeštaj,svež vazduh skoro planinski, dobra klopa...i ja mislim da je super layover mesto za završetak prvog dela putovanja i da se sutra ujutru završi.
Naravno varijanta da se iz Beograda krene kad se čovek naspava dakle oko 10-11, do tamo si oko 7 uveče u zavisnosti od granice. Taman večera, da se okrepiš pa ujutru natenane još koji sat do Lefkade. Svež i odmoran stigneš pre podne.
Sigurno si samo jednom bio u Janini i pogodilo ti se da nije bilo guzve a i sigurno si spavao u nekom hostelu.
Uzeo sam slucajno poredjenje sa Novim sadom [mozda i nisam u pravu] ali znam sigurno da je grad veliki po povrsini i da su skoro uvek nesnosne guzve u saobracaju. Ima puno trznih centara i to je trgovacki grad kao npr Solun. Uglavnom u njega ne dolaze turisti jer nije na moru.
Slucajno sve ovo znam jer sam u njemu bio milion puta. Rodjena sestra mi zivi u blizini, udata je i zivi u jednom okolnom mestu :)
 
Sigurno si samo jednom bio u Janini i pogodilo ti se da nije bilo guzve a i sigurno si spavao u nekom hostelu.
Uzeo sam slucajno poredjenje sa Novim sadom [mozda i nisam u pravu] ali znam sigurno da je grad veliki po povrsini i da su skoro uvek nesnosne guzve u saobracaju. Ima puno trznih centara i to je trgovacki grad kao npr Solun. Uglavnom u njega ne dolaze turisti jer nije na moru.
Slucajno sve ovo znam jer sam u njemu bio milion puta. Rodjena sestra mi zivi u blizini, udata je i zivi u jednom okolnom mestu :)
Odlicno! Onda mozda mozes i da preporucis sta obici, gde rucati, vecerati...u tih par sati prolaza ili za 1 dan do Lefkade :)
Naravno...ako si raspolozen :) 🌹
 
Sigurno si samo jednom bio u Janini i pogodilo ti se da nije bilo guzve a i sigurno si spavao u nekom hostelu.
Uzeo sam slucajno poredjenje sa Novim sadom [mozda i nisam u pravu] ali znam sigurno da je grad veliki po povrsini i da su skoro uvek nesnosne guzve u saobracaju. Ima puno trznih centara i to je trgovacki grad kao npr Solun. Uglavnom u njega ne dolaze turisti jer nije na moru.
Slucajno sve ovo znam jer sam u njemu bio milion puta. Rodjena sestra mi zivi u blizini, udata je i zivi u jednom okolnom mestu :)
Došao sam u 7 uveče krajem avgusta, otišao u pola 7 ujutru, jer sam jurio trajekt za Kefaloniju koji je imao tačnu satnicu. Ne, nisam video gužvu,niti ispitivao. Bolje znaš od mene što se tiče samog grada sigurno ali definitivno nije rang veličine NS...proverio sam sada na google.
Inače preporučio sam ga da se prespava jer kako sam objasnio taman se uklapa sa poželjnom satnicom po meni za kvalitetnu vožnju na toj daljini od oko 1000km od Beograda,još je tu direktno odvajanje za dva autoputa. Pa recimo i Egnatia i Ionia su lako pristupačni. A recimo Metzovo koje je nešto bliže ka nama ipak traži penjanje u planinu.
Zato je po meni idealno :ok:
 
view-from-myrto-homes.jpg


Malo mesto, seoce,na magistrali, okruženo šumom i brdima,možda strateški na najboljem mestu za plaže. Vrlo blizu Kathizme,Pefkoulie i Milosa. Čest je izbor naših agencija i ljudi.
Ko nije lud za nekim noćnom životom i događanjima i samo želi da uživa u plažama možda i najbolji izbor. Najveći problem je parking jer ga jednostavno...nema.
 
Na lefkadu se ide pre svega zbog čuvenih prelepih plaža sa nestvarnom bojom mora. Otići u Nidri i Vasiliki i kupati se na gradskoj plaži je čisto bacanje para realno.
Zbog toga dolazak bez kola je po meni greška. A ako se dođe rent-a-car je neophodan. Ili barem skuter ko je vešt, pošto ima dosta uzbrdica,nizbrdica i serpentina.
Vožnja po ostrvu nije za potpune početnike i plašljive, naročito deo ka Porto Katzikiju. Pored svih "zadovoljstava" koje serpentine nose sa sobom, lokalni put,prašina, nedostatak prostora za mimoilaženje i sl često u sezoni bude i jako problematično za parking.
Jedan od razloga zašto je Lefkada ipak više za parove i društva odraslih nego za klasično porodično letovanje sa malom decom. Mnogo je to cimanja. To je barem moje mišljenje.
 
Ovo je info iz 2017-te čini mi se ali da imate predstavu:

"Cene iznajmljivanja skutera na Lefkadi su različite od mesta do mesta, i zavise od perioda (meseca) i od broja dana za najam.

Cena iznajmljivanja skutera od 50 cc u Nidriju se kreće od 10-15 evra dnevno, ukoliko se skuter iznajmi na više dana. Jači skuteri su skuplji - oko 20 evra dnevno, dok su Quadovi 35-50 evra dnevno.

Što se iznajmljivanja automobila na Lefkadi tiče, cene se kreću od 40-65 evra dnevno, ali se u agenciji može dogovoriti popust ukoliko se automobil uznajmljuje na više dana."
 

Back
Top