Kviz Drugi svetski rat - Obogatite svoje znanje iz istorije :)

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
34.448
Kviz iz Drugog svetskog rata koji je trajao 1 sept. 1939 – 2 sept. 1945,

Ko odgovori na pitanje, postavlja drugo pitanje. Ako nece on, neko drugi neka postavi pitanje.

Koji je grad Hitler posetio za vreme rata u okupiranoj Jugoslaviji ?


Hitler+u+Mariboru.jpg
 

Blonde Knight je dao prvi tacna odgovor. Tako da ako hoce moze on da postavi sledece pitanje.

Hitler je posetio Maribor 26.04.1941

Adolf Hitler v Mariboru
https://www.muzej-nz.si/si/blog/kabinet-cudez/1488-Adolf-Hitler-v-Mariboru
Neznani avtor, Adolf Hitler na Državnem (danes Starem) mostu v Mariboru, 26. aprila 1941. Zbirka Tekoče gradivo, steklena plošča, reprodukcija, inv. št.: pl1878.
1941 - 1878 Hitler v MB_OB.jpg

Neznani avtor, Adolf Hitler v Grajski ulici v Mariboru, 26. aprila 1941. Zbirka Tekoče gradivo, originalna fotografija.
Avtor fotografije je morda »firerjev fotograf« Heinrich Hoffmann. V ozadju poslopje današnje Prve gimnazije Maribor. Vidna je navdušena množica, levo in v ozadju večinoma civilisti, desno večinoma uniformiranci. V spodnjem levem kotu je viden, sicer na tej fotografiji samo s hrbta, vodja Hitlerjevega osebnega varovanja Johann/Hans Rattenhuber (1897, Oberhaching – 1957, München).

Maribor -.jpg


Hitler na mostu u Mariboru, ispod kojeg protice Drava sa uporednom fotografije iz sadsnjosti
12609639473_37bfb3bd3b_c.jpg
 
Koja je bila zadnja bitka na tlu Evrope u toku Drugog svetskog rata ?
:think:
Drugi Svetski rat a sva pitanja su ti o Jugoslaviji..... Bitka za Bastogne koliko znam je zadnja velika bitka u Evropi (Battle of the Bulge) o cemu je snimljeno sijaset filmova i serija. Mada su se i posle 8-og maja '45 i dalje borili i u Holandiji i u Austriji kao i negde u Bosni. Secam se da sam davno citao da su se partizani borili u Bosni sa nekim ( mislim Hrvatima) skoro do kraja maja '45 ali nisam siguran. Nisam siguran ni da li se to uopste i moze nazvati bitkama..
Ne znam da li sam pogodio ali evo da postavim pitanja...
Kako se zove najbolji tenkista ( sa najvise unistenih neprijateljskih tenkova) u Nemackoj vojsci a kako se zove najbolji tenkista Ruske Crvene armije tokom Drugog Svetskog rata?
 
Drugi Svetski rat a sva pitanja su ti o Jugoslaviji..... Bitka za Bastogne koliko znam je zadnja velika bitka u Evropi (Battle of the Bulge) o cemu je snimljeno sijaset filmova i serija. Mada su se i posle 8-og maja '45 i dalje borili i u Holandiji i u Austriji kao i negde u Bosni. Secam se da sam davno citao da su se partizani borili u Bosni sa nekim ( mislim Hrvatima) skoro do kraja maja '45 ali nisam siguran. Nisam siguran ni da li se to uopste i moze nazvati bitkama..
Ne znam da li sam pogodio ali evo da postavim pitanja...
Kako se zove najbolji tenkista ( sa najvise unistenih neprijateljskih tenkova) u Nemackoj vojsci a kako se zove najbolji tenkista Ruske Crvene armije tokom Drugog Svetskog rata?
Uglavnom ljudi korisnici vise prate desavanja o WW2 u Jugoslaviji, a dobrodosla su i pitnja i o desavanjma vam Jugoslavije.
Bitka za Odzak je poslednja bitka
Najbolji tenkista Crvene armije je bio Dimitrije Lavrijenko, on je bio Kozak, poginuo je krajem 1941, ali je uspeo da unisti oko 50- tak neprijateljskih tenkova, to znam jer sam citao, a za Nemce ne znam.
 
Против кога је новоформирана СС Принц Еуген дивизија имала своју прву битку?Може и назив те операције.
Prvu ''bitku'' 7 ss Eugen divizija je imala sa srpskim civilima, kada ih je poubijala, i cetnici su pobegli sa tog terena, ni jedan Nemaca ni jedan cetnik nisu poginuli.
https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Kopaonik
Casualties and losses
Units involved
23px-Chetniks_Flag.svg.png
Chetniks, Rasina Corps
690 murdered civilians
 
Njena viseclana porodica je bila partizanka, cak i njen otac koji je bio predsednik serijatskog suda. Njena tri rodjena brata, sestra i zet , poginuli su u partizanima. Inace njena porodica je sakrivala Srbe od ustase u svojoj kuci
Ona je uspela da pobegne iz ustaskog zatvora gde je bila mucena dva meseca. Presla je na slobodnou teritoriju, gde je pored ucestvovanje u borbi protiv okupatora, bavila se i politickim radom medju zenama.
Poginula je 1.aprila 1943 u bori protiv ustasa. Proglasena je za narodnog heroja 1951.
U republici Srpskoj danas su sve ilice i skole sa imenom ove partizanke heroja preimenovane.
Dusko Trifunovic je napîsao pesmu o njoj.
Hrabrost i samoodređenost partizanke heroja inspirisale su Palestinca El Helou Mohameda da sastavi brošuru s njenim likom na naslovnici, kako bi služila kao primer ženama Palestinskog oslobodilačkog pokreta.
Kako se zove ova hrabra partizanka heroj ?
:think:
 

Back
Top