Kutak za trudnice

Mici jel si se u subotu oko podne šećkala sa mužem i sinčićem? učinilo mi se da sam vas videla iz kola, tu negde u blizini pozorišta... :)
špijuniram te :)

Jesam jesam,vodili smo dete na probu. :zper: Znači takoooooo,mogla si da sedneš na sirenu da ti mahnem. :rtfm:

- - - - - - - - - -

isčekujemo djevojcicu, Sofiju :)


imas opciju i tripl testa.

i meni je bzv ici na amnio ukoliko su dabl i tripl ok

ja dabl uradih na svoje insistiranje.

koja si nedelja sada?

odabrali ste jako lepo ime....baš mi se sviđa...
znam za tripl test takođe,samo nikako da se izdogovaramo sa mužem...on još više naginje prema amnio,ali ima da ga ubedim dok stignemo dotle...
sad ulazim u osmu nedelju...
 
Meni je pocela gorusica i nesanica, (a jos muz hrce kada je umoran i mogu da biram da li cu da spavam sa njim ili sa macanom koji nocu postaje hiperaktivan lovac i pored kojeg opet nema spavanja), nocas sam nakon par dana vise nespavanja, nego spavanja, negde oko 3 pocela da placem od nervoze i umora. :sad2: Nece valjda ovako biti do kraja?

Sofija je lepo ime. :)

Mici, cak i ako se odlucite za AC, nije to toliko strasno, nemoj da te to brine. Jos ako radi iskusan lekar onda rizika prakticno da nema i stvarno sam se iznenadila koliko je smesna procedura oko koje se dize tolika galama. Mnogo je vise to pishicki napor sto kao radis neki test koji moze da da lose rezultate, o cemu niko ne zeli ni da misli...
Ja znam da sigurno ne bih radila samo zbog godina da je dabl bio u redu, ali i da nije bilo prethodnog pobacaja, to me isto malo brinulo, a malo sam se bila istripovala zbog prethodnog cimanja po lekarima. A sada kada sam prosla jednom kroz to, ne mogu da tvrdim da bih ili ne bih radila opet AC u nekoj narednoj trudnoci, opet bi verovatno presudio tenutak i trenutne okolnosti, ali sad znam da nije toliki bauk i da ono sto ona pruza jeste sigurost do kraja trudnoce.
Bez obzira ko ce koga tu da ubedi na kraju :))) gledaj na to kao na dobitak, ako ne radis AC super, ako radis opet super. :) To kazem sada jer je mene previse opterecivalo sve oko AC, prakticno polovinu trudnoce nisam mogla da se opustim i uzivam. A sada sudeci po ovim nesanicama i gorusici tek necu. :mrgreen:

Sta nam je sa Milicom?
 
mene postedise trudnicki problemi, za sada samo problem ako zaspem na ledjima, zbog bebine tezine me znaju zaboljeti.

ali me hvata frka oko poroda.
znam da nista ne mogu primjeniti.


mama mi kaze da se i brata i mene rodila za tri sata, od dolaska u bolnicu :worth:

imale smo do sada iste trudnoce, iskreno se nadam da ce nam i porodi biti takvi.

a koja kaze da nije imala frku pred kraj trudnoce, lazeeeeeeeee koooooooo pas! :mrgreen:
 
Pa brankich, nije tacno da rizik ne postoji, postoji, zato oni gledaju statistiku kad salju na AC - ako je npr rizik za Down 1:250 ili manji odnos, onda ima smisla raditi amnio, kod koje je rizik od pobacaja oko 0.5 posto.
Ako je veca verovatnoca za pobacaj od verovatnoce da dete ima Down, onda ne salju, taj rezultat se smatra ok. Sve je matematika.

Naravno, svako odlucuje za sebe, taman posla da ja govorim nesto protiv AC, meni ni iz dzepa ni u dzep. A da apsolutno nema rizika jednostavno nije istina. Na institutu su jos najpazljiviji, najmanji je rizik, posto se lezi 3 dana tamo, ali opet rizik postoji.

Kod mene nista spec, konacno prestaju mucnine izgleda skroz, par dana vec nisam povracala, preksutra ulazim u 15-tu nedelju, beba se jos ne mrda, tacnije jos ne osecam njene pokrete, a stomak mi se vec poznaje onako..
 
U NS amnio rade u Betaniji. I odmah posle procedure te šalju kući. Jedino kažu da budeš pažljiva sledećih par dana,ali ne hospitalizuju. I tako. Ni ja nisam zagovornik ni jedne ni druge odluke. Jednostavno ja lično smatram da ako mi dabl bude dobar,a već imam jedno zdravo dete,da se neću nepotrebno cimati oko amnio. Mada mi je muž pri začeću već daleko iznad 40-te,a ja ću na porođaju imati 40 godina. Nemam pojma,sad smatram da posle dobrog rezultata dabl testa neću ići na amnio. Videćemo još.
 
Pa brankich, nije tacno da rizik ne postoji, postoji, zato oni gledaju statistiku kad salju na AC - ako je npr rizik za Down 1:250 ili manji odnos, onda ima smisla raditi amnio, kod koje je rizik od pobacaja oko 0.5 posto.
Ako je veca verovatnoca za pobacaj od verovatnoce da dete ima Down, onda ne salju, taj rezultat se smatra ok. Sve je matematika.

Naravno, svako odlucuje za sebe, taman posla da ja govorim nesto protiv AC, meni ni iz dzepa ni u dzep. A da apsolutno nema rizika jednostavno nije istina. Na institutu su jos najpazljiviji, najmanji je rizik, posto se lezi 3 dana tamo, ali opet rizik postoji.

Kod mene nista spec, konacno prestaju mucnine izgleda skroz, par dana vec nisam povracala, preksutra ulazim u 15-tu nedelju, beba se jos ne mrda, tacnije jos ne osecam njene pokrete, a stomak mi se vec poznaje onako..

Radi se o tome da se zene isprepadaju kod nas i kada nekoj preporuce da uradi AC to je ravno katastrofi, kao da ide da ubije dete, koliko se kod nas govori o tom riziku.
Ta crta koja je povucena na 1:250 je povucena tako da je sa ekonomske strane zadovoljavajuce za zdravstveni fond da pokriva invazivne prenatalne testove koji nisu bas jeftini, a da je nadjen i zadovoljavajuci odnos izmedju ''uhvacenih'' daunovaca i izgubljenih zdravih beba, nekad je taj odnos bio 3:1, sada se smatra da je broj pobacaja daleko manji tamo gde rade iskusni i ozbiljni doktori, sto je opet kazem najbitine kod ove intervencije. Mozda se tebi cini da je rizik od pobacaja 1:500 ili 1:1000 veliki rizik jer je uglavnom u 95 % slucajva sasvim nepotreban, ali on relano nije velik narocito kada se uporede cifre, koliko je meni iznosio taj rizik s obzirom na godine i prethodni pobacaj i uopste zdravstveno stanje u prvom tromesecju, vrtelo mi se u glavi od tih cifara.

A opet 10% daunovca ostane u zoni dobrih, pa i izvarednih dabl testova, jer ne postoji marker koji ti moze pouzdano reci da li je dete zdravo ili nije, sve je neka statistika i te su zene potpuno nepripremljene na ono sto ce doci nakon porodjaja. A da ne pominjem druge hromozomske greske koje dabl test uopste ne razmatra.
To sto sto se kod zena starijih od 35 preporucuju invazivni prenatalni testovi je zato sto su kod nas jajne celije bile izlozene mnogo vise godina u odnosu na neku koja je ranije rodila svim mogucim uticajima, stresovima, jonizujucem zracenju, hemijskim i drugoim faktorima..., koji mogu, a na kraju ispadne da uopste ne moraju da naprave gresku na jajnoj celiji koja ce voditi dobijanju potomstva sa naslednim bolestima. Opet je sve statistika, sve moze i ne mora... Zato godine i ulaze u dabl test. Nekad lekari porede rizik od godina i rizik biohemijski rizik+NT, ako je biohemijski rizik manji od rizika koje nose godine, smatra se da je sve u redu i preporucuju da se preskoci AC. Nekad dzabe radis dabl test, svejedno preporuce AC.

I kada se prica toliko o rizicima genetske anomalije ispada da je cudo sto se nadas da ce ti dete biti zdravo. :mrgreen: Ustvari, to se radi da bi se kod tih bas retkih slucajeva dala sansa roditeljima da na vreme saznaju ako problem postoji i da odluce sta ce dalje u tom slucaju.

I na kraju je sve na trudnici da odluci... Stavis sve na kantar, za i protiv, postoje i oni skupi testovi harmoni ili bese nifty i kako god da odlucis nije kraj sveta. Uglavnom bude sve u redu svejedno.
 
Ja bas ne znam nikog kome je to ravno katastrofi, cak sad rade zene AC sakom i kapom. Cimaju mnoge zene bez potrebe, urnisu ih celu trudnocu dete bude zdravo i pravo.
Moju drugaricu slali sa 29 na AC, kao double sumnjiv, onda AC ne urade kako treba - pa morala na kordocentezu - da bi se ispostavilo da je sve ok, i sa drugim detetom opet prolazila kroz to sve isto.
A koga god znam, a znam ih, da AC nije bila ok, to se vec videlo na uz i double testu, tacnije bili su katastrofalni rezultati. Ne kazem da nema izuzetaka, ali kapiram da je taj procenat manji od onog sto pobaci nakon AC i to je to. Meni dovoljno, ja sam matematicar, kapiram verovatnocu i statistiku.

I salju sad sve preko 35, ako zele zene, naravno. Sve salju na AC. Ja sam odabrala da ne odem, kao sto rekoh, imam 34, ali napunicu 35 pred sam porodjaj ( a tad valjda prave presek bas ) double mi odlican, i to je to.
 
Eto znas mene, :mrgreen: a ja znam jos par njih koje su to traumaticno dozivele, kao sto znam i one, sto licno sto posredno, koje nisu isle na AC bez obzira na los dabl, tripl ili godine.

A sta znaci katastrofalan rezultat uopste? Da ne navodim primere iz okoline, ali to sto je dabl katastrofalan, sto je rizik recimo 1:200, znaci samo to da ce 199 zena kojima je pao toliki rizik imati zdravo dete, to jedno samo nece biti zdravo. I da je rizik 1:2 opet nista ne mora da znaci. O tome se radi, sto ne moze da se vidi nista na osnovu cega moze pouzdano da se tvrdi da je dete zdravo ili nije. Jer i u tom riziku koji je odlican 1: 10.000, jedno od 10.000 dece moze imati dauna. Verovatnoca smesna, ali ipak postoji.

Zbog tog pritiska koji se vrsi na zene da urade AC, ispada da je ne mozes da se nadas zdravoj trudnoci, sto stvarno nema veze s vezom, uglavnom bude sve u redu i to kod zena kod kojih je kao veci rizik, mali je jako taj procenat kada se desi da nesto nije u redu. Ali ako odlucis da radis AC, radis to samo i iskljucivo zbog sebe, ne zbog lekara koji preporucuju, ne zbog pritiska sredine...
I ja to ne pricam za slucaj kada nema uopste indikacija da se uradi AC, kod tebe bas nijedna, ili ima neka diskutabilna kao sto su godine, sto se ocekuje kod Mici. Pricam za slucaj kada one postoje, da tada to nije nista strasno i kako god da se trudnica odluci, treba da odluci onako kako se njoj cini da treba i da je najbolje. I da ce najverovatnije u svakom slucaju biti sve u redu.
 
uz treba da radi doktor kojem je to bas specijalnost, al ne na papiru vec da je stvarno dobar i tu se vidi puno toga
ja sam imala srecu da mi trudnocu vodi takav doktor i nevjerojatno je koliko toga samo gledajuci pazljivo uz vec saznaju
 
Pa UZ kod moje doktorke je ekspertski tu radi ponedeljkom i vazi za odlicnu, ima lepu biografiju, titulu prof. dr. sci. Nema to veze.
Dabl test pokusava da obuhvati neke parametre koji se cesce javljaju kod daunovaca nego kod normalne dece, nista drugo. Statistika izvucena na, ne znam, nekoliko hiljada ili desetina hiljada dece. I ne postoji ni jedan drugi nacin, UZ kasnije tripl, kvadripl ispod kog ne stoji upozorenje na dnu strane da test nije dijagnosticki ili da UZ ima svoja ogranicenja i da ga treba uzeti sa izvesnom rezervom.

Evo recimo meni se nije videla nosna kost. Zaboravila sam pricu i tacne procente, ali recimo da ovako ide kod 30% daunovaca u tim nedeljama se ne vidi nosna kost, kod 70% se vidi, dok kod recimo 3% normalnih beba se ne vidi nosta kost u tim nedeljama i to mi sroza statistiku, zajedno sa godinama 1:150. Da je i neki hormon bio los, opet bi bilo da tako los hormon se cecsce javlja kod daunovaca nego kod normalne dece, to bi opet dodatno srozalo, isto vazi i za vratni nabor. Izracuna se rizik, povuce crta na 1:250 i to ti je sto ti je.
Znaci moze citav niz parametara da kao ne valja, a da sve bude u redu, a na drugoj strani opet mogu sve vrednosti lepo da izgledaju, i da ne bude kako treba. To se redje desava, nije isto 1: 10.000 i 1:150, ali garancije nema.
I kod svih tih zena kod kojih je veci rizik koje urade AC, tek 3-5% dece ima neki genetksu gresku. Kod ovih drugih je to jos mnogo redje. Ali se desava, i ako znas nekog kome se to desilo, onda to mnogo menja percepciju.
 
itekako to ima veze
nekad test ne pokaze nista (double i triple su tzv statisticki testovi)
znam i za dva slucaja da je AC bio dobar nalaz pa djeca imala problem
a na UZ se problem vec nazire ili jasno vidi
puno zavisi ko gleda UZ
tu ako imas dobrog doktora ustedice ti hrpu zivaca
meni doktrica u misovicu mrtva ladna dan, dva prije porodjaja napisala da dijete ima oko 3800
beba bila 4350
sta je drugo sve i kako pisala bolje da ne pominjem
moj doktor se krstio svaki put : (
 
A pa mojoj drugarici je doktor pogresno procenio isto tezinu druge bebe pred porodjaj, sto ne bi bilo cudno da ne predaje na med. fakultetu neki predmet bas u vezi UZ. :mrgreen: Inace vazi za vrhunskog u toj oblasti, ali sta mu bi samo on zna.
A ne znam kako to ocekujes da se jasno vidi problem? Mogu da se vide neke naznake, i to je sve...Kao sto mogu da se ne vide nikakve naznake...

Ne znam, koliko mi se ne svidja to sto se vrsi pritisak na zene da urade te tesove, zaboga drzava i svi ostali brinu o tebi vise od tebe same, toliko sam i protiv da se takvi testovi izbegavaju posto poto. Mozda bih mislila drugacije da ne znam ljude koji bi voleli da su imali te sanse da saznaju da nesto nije u redu, a znam i za dauna, znam i za anancefaliju, sto je tek zlo...
A za AC uvek prica da je pouzdana u 97% slucajeva, ne znam sta je sa tih 3 %, greska u proceduri valjda, i da ni ona ne pokazuje sve urodjene deformitete kojih ima 3800, a daje informacije za nekoliko stotina. Sta je bilo u ta dva slucaja?
 
Slazem se sa vraganom.
Meni moja dr.rekla da preko uz, redovnih kontrola, koje mi je u drugoj trudnoci proredila, sve vidi.
Tim recima.
Kaze Nema potrebe za amnio, ja sve vidim ovde.
Ja sam inace panicar, a ona mi je, ne secam se tacno koja je nedelja bila u pitanju, na pocetku, rekla:"Ovo ce biti jedna fizicki I psihicki zdrava devojcica." :)

Mene odusevila. S kojim sam ja mirom tada izasla iz ordinacije...
Dobar lekar, u kog imamo poverenje je presudan.

A za sina mi je isto na pocetku, vrlo rano, videla prosiren pijelon.
 
meni nije receno da sve vidi
vec mi je receno da od strucnosti doktora ovisi sta opce vidi i kako interpretira to sto vidi
tj koliko zna
takodjer, ni u jednom momentu doktor nije pokusao da me od bilo koje analize odgovori, naprotiv
poslao me da se posavjetujem s geneticarem
 
ja znam da sve doktorke koje su radjale preko 35, a neke i preko 30- su same insistirale na amnioc
nisu htele da razmisljaju

- - - - - - - - - -

A pa mojoj drugarici je doktor pogresno procenio isto tezinu druge bebe pred porodjaj, sto ne bi bilo cudno da ne predaje na med. fakultetu neki predmet bas u vezi UZ. :mrgreen: Inace vazi za vrhunskog u toj oblasti, ali sta mu bi samo on zna.
A ne znam kako to ocekujes da se jasno vidi problem? Mogu da se vide neke naznake, i to je sve...Kao sto mogu da se ne vide nikakve naznake...

Ne znam, koliko mi se ne svidja to sto se vrsi pritisak na zene da urade te tesove, zaboga drzava i svi ostali brinu o tebi vise od tebe same, toliko sam i protiv da se takvi testovi izbegavaju posto poto. Mozda bih mislila drugacije da ne znam ljude koji bi voleli da su imali te sanse da saznaju da nesto nije u redu, a znam i za dauna, znam i za anancefaliju, sto je tek zlo...
A za AC uvek prica da je pouzdana u 97% slucajeva, ne znam sta je sa tih 3 %, greska u proceduri valjda, i da ni ona ne pokazuje sve urodjene deformitete kojih ima 3800, a daje informacije za nekoliko stotina. Sta je bilo u ta dva slucaja?

ima x slucajeva da zene privatno vode kod tih vrhunskih trudnocu, pa oni ne primete npr da dete ima kratke prste
ili neku anomalijicu
rade sablonski i uzimaju lake pare na trudnjacama
 
A pa mojoj drugarici je doktor pogresno procenio isto tezinu druge bebe pred porodjaj, sto ne bi bilo cudno da ne predaje na med. fakultetu neki predmet bas u vezi UZ. :mrgreen: Inace vazi za vrhunskog u toj oblasti, ali sta mu bi samo on zna.
A ne znam kako to ocekujes da se jasno vidi problem? Mogu da se vide neke naznake, i to je sve...Kao sto mogu da se ne vide nikakve naznake...

Ne znam, koliko mi se ne svidja to sto se vrsi pritisak na zene da urade te tesove, zaboga drzava i svi ostali brinu o tebi vise od tebe same, toliko sam i protiv da se takvi testovi izbegavaju posto poto. Mozda bih mislila drugacije da ne znam ljude koji bi voleli da su imali te sanse da saznaju da nesto nije u redu, a znam i za dauna, znam i za anancefaliju, sto je tek zlo...
A za AC uvek prica da je pouzdana u 97% slucajeva, ne znam sta je sa tih 3 %, greska u proceduri valjda, i da ni ona ne pokazuje sve urodjene deformitete kojih ima 3800, a daje informacije za nekoliko stotina. Sta je bilo u ta dva slucaja?

nisam ja u fazonu da izbjegavam testove, niti da to savjetujem
lomili smo se oko toga i prelomili da AC onako kako smo tad jedino mogli - u frontu, pa sami nosimo rezultate u NS...
ne radimo, a i rezultati bi dosli u momentu kad to vise nije abortus vec prakticno porodjaj : (
tako da smo odlucili da kako god da bude nase dijete je nase dijete i to je to.
doktor mi je predocio procente i vjeruj mi da on nije iz lako cemo price
s druge strane, imao je situacije u vlastitoj praksi gdje je on vidio da postoji problem na UZ
a testovi su bili ok...rodjena beba s daunom...nema garancija nikad, nazalos
al da je bitno imati dobrog doktora koji ce zaista obratiti paznju na to sto radi
itekako je bitno
 
Mici, ne znam da li se nešto menjalo, ali u ns amnio su radili i u dečijoj klinici, meni su rekli da po svaku cenu idem tamo. da na betaniji radi neki divljak AC. ne mogu sad da se prisetim imena dr koji mi je radio AC, ali ima 30 god iskustva i kažu da je odličan. meni je sam zahvat bio smešan, ali sam se iskreno mnooogo plašila zbog pobačaja, ebote posle 5 VTO mi fali da izgubim bebu...nije veliki rizik, ali je velik ako u tih 0,5 posto upadneš baš ti...

meni je dabli bio graničan zbog godina, ne može biti dobar ako imaš preko 35, prosto zbog odnosa, jer se u jednačinu unose i godine...evo Sally će nam pojasniti. Meni je ginekolog rekao da po njoj ne mora AC, ali da je njena dužnost da me pošalje kod genetičara na savetovanje, koja mi je rekla da godine nose rizik, da je na moram raditi ako neću, ali obdijam na svoju odgovornost...

nažalost tokom studija imala sam vežbe u dečijoj bolnici, na genetičkom odeljenju i videla jako tužne priče i razne genetičke poremećaje. to je prevagnulo. ne bih mogla da se nosim sa takvim poremećajima. mada po meni, se AC radi kasno, praktično u 5.mesecu, kad je već kasno za pobačaj....

ljubim vas, hoću i ja da imam ovakve slatke muke :)

Miliceeeee???
 
Stvarno, šta je sa milicom?
KO je beše sa njom u kontaktu, Insomnija, Makica, koja od vas dve?

Zsuki, tebe kada vidim ovde, odmah mi se osmeh navuče, mislim - da li je i ona...?
Držim ti palčeve da se opet prijaviš na ovu temu, da znaš :zag:
 
BouUzhe, ja kad vidim Zsuki ovde sva se stresem od srece ... ali josh nishta ... neka neka, samo se vi volite ko zeRcovi, pa kad vas strefe blizanci, kao Atu ahhhahahahahahaa ,,, jao, osecam se kao baba Vanga ... :zcepanje:;)

Inache ja sam mnoooogo mnooooogo razmishljala ... i evo sad sam u fazi da hocu josh jedno ... ne verujem da mogu to izvesti, ali cu da pokusham, pa shta bude ... dadoh sebi 2 godine ... posle 42 ne bih ipak .. pa da budem kao baba svom detetu ... mada koliko sam opEEchena, neshto ne mislim da bi to tako izgledalo ... "ofisheli", moj muzh nema pojma o ovome, pa molim sve vas da cutite ahhhahahahahaaaa :lol:
 

Back
Top