Kurs kuvanja

Koristim tu talijansku "durum" testeninu.....ali uvek ostane malo tvrda....na kutiji pise da se kuva 10-tak minuta...ali u praksi je to suvise malo....zaista budu tvrde....mozda rec tvrde nije bas najbolja...
Zato sam ovaj put kupila testenine druge firme... pripremam ih kao sto si ti napisala...ili mozda ipak nesto pogresno radim....

Ili to i treba tako s obzirom da su durum?...
Italijani vole tvrde da testenina treba da bude "al dente".
da budem iskrena ja ih kuvam uvek malo duze nego sto pise na pakovanju (koristim Barilla - skorto iskljucivo), a najjednostavniji "test" da su spagete kuvane je kad se spageta lepo uvije oko viljuske. Inace, nije mi poznato da je neko prekuvao bilo koje kvalitetne italijanske testenine (nije reklama, vec praksa), tako da, ako volis mekse makarone - slobodno ih kuvaj malo duze.
 
Kada sam spomenula ispiranje, to se odnosilo na domaću industrijsku testeninu,koja je, na žalost, vrlo neujednačenog kvaliteta. Italijani su poznati po testenini, pa je za očekivati da je i kvalitetnija.
Durum je ralativno nov naziv za ono što se nekada zvalo "oštro" ili "ttvrdo" brašno. Mislim, sama reč nije nova, ali se sada koristi umesto ranije reči "oštro", kad je brašno, pa prema tome i testenina, u pitanju, jer u današnje vreme ima mnogo vrsta pšenice, koja je i selektovana tako da se dobije brašno određenog kvaliteta, već prema nameni. To je važno zato, što se od mekših vrsta brašna ne može dobiti kvalitetna testenina, koja se neće raspasti pri normalnom kuvanju.
Italijani smatraju da testenina treba da je skuvana "al dente", što će reći "na zub", tj. da je potpuno skuvana, ali da nije suviše mekana. (da se ipak žvaće, a ne raspada ili topi u ustima) To naravno, ne znači da bude spolja kuvana, a u sredini presna.
Zato je dobro, kada nađemo testeninu koja odgovara našim potebama i ukusu, da se držimo istog proizvođača.

Možda sam ono o ispiranju trebala da napišem pod "cake", za slučaj kada imamo posla sa nekvalitetnom testeninom.
Iskreno, godinama ne koristim domaću testeninu i više ne eksperimentišem po tom pitanju!
Računica je vrlo prosta: sama testenina u ukupnom iznosu koji treba potrošiti za obrok čini, otprilike, četvrtinu ukupne sume (naravno zavisi i kakav preliv se priprema) + utrošeno vreme i rad koji je potpuno isti bilo koja testenina da se upotrebi. Razlika u ceni pakovanja npr. "barila" testenine (koja je među skupljima) i neke domaće nije više od 50 dinara, te je malo neracionalno zbog 50 dinara rizikovati čitav obrok.
Svojevremeno, kada sam pitala poznanika zaposlenog u domaćoj firmi koja proizvodi testenine, zašto ne proizvode testeninu na nivou italijanske, odgovorio mi je da nije do tehnologije, već do određene, specifične vrste brašna ("durum") koje se proizvodi upravo za pravljenje testenina, a do koga oni teško dolaze i proizvodnja ispadne skupa.
Neujednačen kvalitet domaćih testenina potiče upravo od neujednačenog kvaliteta brašna.
Nisam neki ekspert, samo prenosim informacije koje sam "pokupila" budući da sam strašno veliki ljubitelj testenina i da bih bukvalno mogla živeti samo od njih! :super:
 
Poslednja izmena:
Eeeee, kad sam ja iskusna u "zabrljavanju"! Mi kupujemo jednom mesečno u megadiskontu, i šta sam kupila, kupila! Pa sam tako kupila testeninu i iznenadila se! Pošto kod nas u okolini ima samo nekih malih marektića, sa lošim izborom, morala sam da se snađem sa onim što imam, bar do sledeće kupovine, jer moj muž bez testenine...tuga. A kod moje mame sam navikla na kvalitetnu testeninu, pošto je ona mesila, i nije cenla "te kupovne", a ja ne bih da mesim...
Zato sad kažem kad jednom nađete testeninu kojom ste zadovoljni, ne menjajte.:)
 
Eeeee, kad sam ja iskusna u "zabrljavanju"! Mi kupujemo jednom mesečno u megadiskontu, i šta sam kupila, kupila! Pa sam tako kupila testeninu i iznenadila se! Pošto kod nas u okolini ima samo nekih malih marektića, sa lošim izborom, morala sam da se snađem sa onim što imam, bar do sledeće kupovine, jer moj muž bez testenine...tuga. A kod moje mame sam navikla na kvalitetnu testeninu, pošto je ona mesila, i nije cenla "te kupovne", a ja ne bih da mesim...
Zato sad kažem kad jednom nađete testeninu kojom ste zadovoljni, ne menjajte.:)

Ima i ljudi kojima je svejedno!
Moja mama uopste ne pravi razliku... testenina je - testenina! :dontunderstand:
Posteno govoreći, uz neka jela (kao npr. gulaš) stvarno i nije preterano važno kakva je testenina.
Meni se dešava da u kuhinji. nemam npr. hleba (i to vrlo često), o ostalom da ne govorim, ali testenine - toga uvek ima! I to u zalihama! :lol:
 
Nastavnice taote,jos pitanja:)
kupila sam secerac u konzervi,ali nigde ne pise da li je kuvan ili ne...po ukusu bih rekla da nije:) Koliko mu otprilike treba da se skuva? A koliko se kuva svez?
Hvala!


Kukuruz u konzervi je sigurno kuvan. Nisam još čula da se konzervira nekuvan, ali ako tebi izgleda sirov...Mora na konzervi negde pisati.
Mladi kukuruz se, tako u zrnu, kuva 20-tak minuta, ali ja koristim samo onaj zamrznuti. Inače, leti, onaj u klipu, kuvam u expres loncu, oko 40 minuta - zavisi od toga koliko je mlad.
 
Da bi pire od krompira bio onako baš ukusan, kada se krompir, oljušten i isečen na manje komade skuva, treba ga dobro ocediti od vode i vratiti na toplu ringlu oko pola minuta, uz mešanje, da još malo vode ispari iz njega, pa ispasirati ,ko već čime pasira, pasirkom, viljuškom, ili onom spravicom kojom se pritiska (obično se nalazi u kuhinjskim kompletima), pa umesto mleka i eventualno neke masnoće, staviti u njega nelupanu slatku pavlaku, soli po ukusu (to je uvek dobro probati, bolje manje, bar soli se može uvek dodati ako fali), i dobro izmutiti mikserom. I pavlake se može dodati kad je gotovo, bolje nego da pire bude redak.
 
Pirinač će biti rastresit ako ga kuvaš u dostavode, i paziš da se ne prekuva.Kuvaš otklopljen, jer voli da iskipi, i na srednjoj temperaturi. Probaš, pa kad je kuvan a čvrst, ocediš..
Kao da sam ja pisao! :) Jedino sto ga ja retko koristim za slana jela,a inace obozavam sutlijas i koh,pa ga za sutlijas do pola kuvam sa vodom dok mi se mleko ne zagreje ili ne skuva (ili kuvam sveze mleko ili zagrevam vec skuvano iz friza) i onda kad bude poceo da bubri pirinac u njega dolijem prevrelo mleko,i smanjim jos 10 minuta na pola vatre,tad mu voda taman otvori pore i onda se napije mleka ko beba,a inace mleko kad se stavi hladno"presece"pirinac pa posle bude tvrd spolja,onda mora da se prekuva namerno,inace je nezgodan za jelo,barem meni!?
da li će pirinač biti rastresit, zavisi i od vrste pirinča. Baš zato što ne volim kad se raspadne, koristim isključivo duguljast, sa što manjim sadržajem vode u zrnu.
Već je bilo reči o tome da pirinač pre upotrebe nije potrebno prati (prilikom pranja, upije određenu količinu vode i posle to nije to).
Prilikom pripreme npr. rižota, pirinač se najpre proprži na masnoći, tek nakon toga se dodaje tečnost (supa ili voda) i to, po mogućstvu, već zagrejana.
Čak i ako samo bariš pirinač u velikoj količini vode, kako je rečeno, uvek ga ubacuješ u vodu koja već ključa.
Ja pak imam skroz suprotna iskustva,mi smo na obuci u vojsci prali pirinac jer ono njegovo"brasno"cesto ima i neke necistoce,i kad se posle stavi u vrucu vodu on normalno odmah pocinje da bubri,tako da opet dodje na isto,ne vidim sto bi bilo drugacije ako se ne bi prao pa stavio u vrucu vodu?
Inace ja bas iz tog razloga sto ti volis duguljast,doticni ne volim,trazi duze kuvanje i cesto mi se cini da nije istog kvaliteta ukusa kao normalna zrna,mozda samo nisam potrefio dobrog proizvodjaca,tj pakera pirinca,a mozda mi je takav ukus,a ne gledam mnogo na zemlju porekla pirinca,da li je Azija ili Evropa,a vi?
Pozdrav :cool:
 
Ima razlike u kvalitetu pirinča, ali to se bolje razumeju ovi iz zemalja gde je on glavna žitarica.Razlika između duguljastog i okrulog pirinča je kao između belog i roze krompira - jedan je bolji za pire, drugi za prženje - tj kad hoćeš da ti ostane ceo. Tako i obe vrste pirinča imaju svoju namenu, a i zavisi od ličnog ukusa.
Ja znam i azijski način kuvanja pirinča, a koristim ga kada kuvam integralni pirinač, mada može i za beli, samo beli bude brže gotov. Oba su vrlo ukusna.
Po ovom receptu se pirinač pere dok voda ne postane bistra (beli i ne mora, ako je čist). Kuva se tako, što se na 1 šolju pirinča sipa 2 šolje hladne vode (u integralni i 2,5, zavisi koliko je suv, a može se i dodati pred kraj kuvanja), posoli (ili stavi začin), zagreje da provri, pa smanji temperetura na minimum, i kuva dok ne omekša i upije svu vodu. Makrobiotičari ne preporučuju mešanje, ali nije strašno ni ako se promeša, naročito beli, da ne bi zagoreo.
Na ovaj način kuvam beli pirinač kada mi treba kao prilog uz neko varivo, i onda stavljam u njega začine po želji, ili samo dosta seckanog peršuna.
Integralni kuvam kada hoću makrobiotički obrok, i onda mu dodajem odvojeno spremljeno povrće i pasulj, sočivo, tofu sir... Ukusno je, ne mora se biti makrobiotičar da bi se spremio pirinač na taj način.
 
Pošto zaključimo da su zaprške nezdarave, kao i da su za neke specijalitete neophodne, neka se odluči ko kako, kada i da li hoće da ih koristi, evo ovako:

Prvo se stavi masnoća (ulje, mast, puter..), zatim brašno u količini zapreminski jednakoj kao masnoća, pa se na slaboj temperaturi proprži, ako je za bele sosove, onda samo kratko, kao i ako je za kuvana jela, a ako je za tamne sosove i prelive, onda na malo jačoj temperaturi, da porumeni (i dobije karakterističan "šmek").
Ostalo što se dodaje u zapršku, zavisi šta se dalje pravi, ne sme biti toplo, jer će se zaprška zgrudvati.
U pasulj ne mora ni da se stavlja zaprška, samo se uzme vrsta pasulja koja ima tanju ljusku (onaj šareni, ili svetložuti, a ima i drugih), i skuva da pasulj bude baš mekan, ali da se samo poneka zrna raspadnu, nikako većina - izgleda kao da ima zaprške.
 
Da bi pire od krompira bio onako baš ukusan, kada se krompir, oljušten i isečen na manje komade skuva, treba ga dobro ocediti od vode i vratiti na toplu ringlu oko pola minuta, uz mešanje, da još malo vode ispari iz njega, pa ispasirati ,ko već čime pasira, pasirkom, viljuškom, ili onom spravicom kojom se pritiska (obično se nalazi u kuhinjskim kompletima), pa umesto mleka i eventualno neke masnoće, staviti u njega nelupanu slatku pavlaku, soli po ukusu (to je uvek dobro probati, bolje manje, bar soli se može uvek dodati ako fali), i dobro izmutiti mikserom. I pavlake se može dodati kad je gotovo, bolje nego da pire bude redak.

Samo da kazem da ja koristim mikser za pravljenje pire krompira. Supr je ovaj savet da se vrati na ringlu kada se iscedi vodu, to mi nije palo na paket. Ali kada izbacim vodu, samo koristim mikser i za cas se umuti
 
Pa, dobrodošla! :)
ako nešto znaš o osnosvnim stvarima u kuvanju, a nije neko već napisao (ili jeste, a ti bi mogla da dopuniš), piši, a ako nešto želiš da znaš, a niko se nije setio da piše o tome, postavi pitanje. Lakše je odgovarati na konkretna pitanja, nego napamet pisati. :bye:
 
za zaprsku niko cini mi se nije rekao da ne mora da se pravi sa uljem, da moze da se pra i sa vodom i alevom paprikom.. a kako ~ nemam pojma jer nikad nisam probala tu vrstu zaprske da pravim ;)
 
Zaprška se zato tako i zove, što se "zapržava" - tj. prži se (znači na masnoći) brašno, radi zgušnjavanja pojedinih jela.
U današnje vreme, kada se zna da pržena masnoća već sama po sebi nije zdrava, gde god je to moguće, za zgušnjavanje jela koristi se brašno, kukuruzno brašno, gustin (skrob)...i već prema vrsti jela, rastvoreno u malo hladne vode, koja se, pri kraju kuvanja, doda u jelo. ( u zavisnosti od količine jela, to može biti 1 dl vode i 1 kafena kašičica brašna ili gustina, uglavnom ne treba da bude gušće od jogurta, da se ne bi zgrudvalo; iz istog razloga se koristi hladna voda.
Aleva paprika se može dodavati i u gotovo jelo, nevezano za zgušnjavanje jela, jer tako sačuva sva svoja najbolja svojstva, kao i ukus, što se inače to više gubi, što se aleva paprika duže kuva. :bye:
 
Samo da kazem da ja koristim mikser za pravljenje pire krompira. Supr je ovaj savet da se vrati na ringlu kada se iscedi vodu, to mi nije palo na paket. Ali kada izbacim vodu, samo koristim mikser i za cas se umuti

Meni je pire kad koristim mikser nekako "plastičan"
Ja ga istisnem kroz cjediljku dodam putera,jaje,malo narendam muškatnog oraščića, soli, mlijeka i dobro umutim.Super je.:cmok:
 
Jednom sam dobila uputstvo kako da skuvam "suvkast" pirinac, i od tada uvek tako radim.

1 solja pirinca
2 solje hladne vode
1 navrsena kasicica soli (ili jedna izmrvljena kocka za supu, ja stavim samo so)

Sve stavis na hladnu ringlu.
Kuvas dok ne provri. Neka vri 2-3 minuta.
Iskljucis, poklopis, zaboravis :) Ostavis na ringli.
Kroz 20 minuta otklopis i klopas.

Ovo se sve odnosi na beli pirinac. Integralni mora duze da se kuva.

Cula sam da Kinezi rade sa puno vode, kao sto je pomenuto na ovoj temi, samo je stos da se u pravom trenutku pirinac izvadi i ocedi. Nisam probala tako.

Pozdravi!
 
I ja kuvam na taj način, za integralni treba oko 10 min. duže.
Interesantno to za Kineze, i ovaj način potiče iz Kine. Ali, u Aziji se inače pirinač koristi mnogo više nego kod nas, pa valjda ti njihovi načini zavise i od vrste pirinča (ima ih mnogo više nego što mi mošemo i da zamislimo), i od jela koje kuvaju...

Moram da kažem, radi ostalih, da je taj način koji si navela, jako dobar, i dobije se mnogo ukusniji pirinač! A ako se pri kraju kuvanja doda i neki začin, ili sitno seckano šareno povće, eto zgodnog priloga uz neko jelo...
 
Mozda i postoji tema, pa neka je sastave ako ima.

Ja sam relativno "mlada" u kuhinji pa me zanimaju bas oni obicni recepti kao sto je npr. pasulj, przenje mesa, musaka...

Kako spremate "svakodnevne" ruckove, vecere, ...
 
Mozda i postoji tema, pa neka je sastave ako ima.

Ja sam relativno "mlada" u kuhinji pa me zanimaju bas oni obicni recepti kao sto je npr. pasulj, przenje mesa, musaka...

Kako spremate "svakodnevne" ruckove, vecere, ...

Pasulj:

Iseći 2-3 glavice crnog luka na četiri dela, zatim iseći sitnio nekoliko čenova belog luka, dodati bibera, aleve paprike i ulja. Sve to kuvati sa pasuljem koji je predhodno prokuvan i izbačena prva voda, dok ne postane gust sa raspadnutim zrnima.

Staviti pleh na dve plotne koje su na trojci, sipati ulja i pustiti da bude vrelo. U takav pleh sipati kuvani pasulj i isti staviti u rernu. Peći na 220 stepeni dok se ne ispeče, tako da se po ivicama i površini stvori zapečena kora, a unutrašnjost bude gusta (po ukusu).

Posebno ispržiti meso na ulju, sa malo vode i kockom supe. Dodati ga po površini pasulja i još malo peći.

Služiti uz paprike (pečene) sa belim lukom u ulju i malo sirćeta.

Tako ja pravim i meni se sviđa. ;)
 
Poslednja izmena:
Pasulj:

Iseći 2-3 glavice crnog luka na četiri dela, zatim iseći sitnio nekoliko čenova belog luka, dodati bibera, aleve paprike i ulja. Sve to kuvati sa pasuljem koji je predhodno prokuvan i izbačena prva voda, dok ne postane gust sa raspadnutim zrnima.

Staviti pleh na dve plotne koje su na trojci, sipati ulja i pustiti da bude vrelo. U takav pleh sipati kuvani pasulj i isti staviti u rernu. Peći na 220 stepeni dok se ne ispeče, tako da se po ivicama i površini stvori zapečena kora, a unutrašnjost bude gusta (po ukusu).

Posebno ispržiti meso na ulju, sa malo vode i kockom supe. Dodati ga po površini pasulja i još malo peći.

Služiti uz paprike (pečene) sa belim lukom u ulju i malo sirćeta.

Tako ja pravim i meni se sviđa. ;)

Uuuuu super recepat! :D
A to je prebranac....
Vidis, jos od jedne koleginice sam cula da prvu vodu iz pasulja baca, a moja mama kaze da ne baca... jer svi dobri sastojci iz pasulja ostaju u toj vodi....
Hvala puno, probacu.... :heart:
 
Mozda i postoji tema, pa neka je sastave ako ima.

Ja sam relativno "mlada" u kuhinji pa me zanimaju bas oni obicni recepti kao sto je npr. pasulj, przenje mesa, musaka...

Kako spremate "svakodnevne" ruckove, vecere, ...

O svemu što te zanima, dosta je toga pisano.
Najbolje je pred pripremu da potražiš ili pitaš...
Nešto od recepata imaš ne sledećim temama:
Pasulj:
http://forum.krstarica.com/threads/54957&highlight=pasulj

Nešto od musake:
http://forum.krstarica.com/threads/37018&highlight=musaka

Mleveno meso:
http://forum.krstarica.com/threads/195606&highlight=meso
Kurs kuvanja:
http://forum.krstarica.com/threads/199731&highlight=meso

Kuvanje za samce
http://forum.krstarica.com/threads/327987&highlight=meso
Kuvanje za dva dana:
http://forum.krstarica.com/threads/267332&highlight=meso
Jela na brzaka
http://forum.krstarica.com/threads/246515&highlight=meso
sarmice od zelja:
http://forum.krstarica.com/threads/71427&highlight=meso
Piletina:
http://forum.krstarica.com/threads/28016&highlight=meso
Kupus:
http://forum.krstarica.com/threads/42289&highlight=meso
 
Uuuuu super recepat! :D
A to je prebranac....
Vidis, jos od jedne koleginice sam cula da prvu vodu iz pasulja baca, a moja mama kaze da ne baca... jer svi dobri sastojci iz pasulja ostaju u toj vodi....
Hvala puno, probacu.... :heart:

E vidis ...i ja znam da se ta voda baca ,a zasto :think: ?! Pa zato jer se od te vode bas dobijaju gasovi :) !

fart.jpg
 

Back
Top