Kupus

Ja meso nikada ne dinstam. U sirovo meso stavim začine i rižu. Dobro sjedinim i uvijam u kupus.
Red sarmi, red suvog mesa... boli glava.

Pa tako uvek. Mada kapiram da ljudi malo prodinstaju kako bi ustedeli na vremenu. Ali takvo meso bude tvrdunjavo ako se preprzi. Ili se gnjecka dok se jede. Nije to-to.
 
Moja baba pravi najbolju sarmu na svetu. I nikad, ali nikad ne dinsta meso. I stavi nekoliko lovorovih listova. To je što se tiče sarme.

A zamolila bih sve koji postuju na ovom pdf-u da se potrude da budu tolerantniji, jer ovo ovde nije kulinarsko takmičenje već mesto za razmenu iskustava, niko od nas nije izmislio toplu vodu i svako sprema kako voli i kako je naučio, nema mesta osudi, provokacijama i napadanju, pa se shodno tome i ponašajte.
 
Ма какви. Лепо се продинста, раздвоје се грудвице млевеног меса, дода пропран пиринач и тек се онда замотава.

- - - - - - - - - -

Moja baba pravi najbolju sarmu na svetu. I nikad, ali nikad ne dinsta meso. I stavi nekoliko lovorovih listova. To je što se tiče sarme.

A zamolila bih sve koji postuju na ovom pdf-u da se potrude da budu tolerantniji, jer ovo ovde nije kulinarsko takmičenje već mesto za razmenu iskustava, niko od nas nije izmislio toplu vodu i svako sprema kako voli i kako je naučio, nema mesta osudi, provokacijama i napadanju, pa se shodno tome i ponašajte.

Чему ова упадица? Нико се не свађа, забога...
 
Ма какви. Лепо се продинста, раздвоје се грудвице млевеног меса, дода пропран пиринач и тек се онда замотава.

- - - - - - - - - -



Чему ова упадица? Нико се не свађа, забога...

Ne znam, ali moja baba ima 82 godine, napravila je na tone sarmi i što se mene tiče, sarma se samo tako i pravi.

Upadica je da znate da sam tu. :zkez:
 
Ne znam, ali moja baba ima 82 godine, napravila je na tone sarmi i što se mene tiče, sarma se samo tako i pravi.

Upadica je da znate da sam tu. :zkez:

Za dobru sarmu je potrebno meso koje nije suvo, bez masnoće. Dakle, kupujem samo svinjetinu i to od plećke. Tražim od mesara koji komad da mi samelje. Mora malo da ima masnoće jer sarma to traži kako bi bila rastresita.
Kada se doda suvo meso koje takođe ima masnoće bude boli glava.
 
Моје искуство је сасвим другачије. :kafa:

To je u redu, što se mene tiče i samo potvrđuje moju upadicu gore.

- - - - - - - - - -

Za dobru sarmu je potrebno meso koje nije suvo, bez masnoće. Dakle, kupujem samo svinjetinu i to od plećke. Tražim od mesara koji komad da mi samelje. Mora malo da ima masnoće jer sarma to traži kako bi bila rastresita.
Kada se doda suvo meso koje takođe ima masnoće bude boli glava.

Mora da ima masnoće, u pravu si, da bi bila sočna i rastresita. Mi isto tako kupujemo, a kad je naše, pa iz zamrzivača, uvek je takvo.
 
Ja meso nikada ne dinstam. U sirovo meso stavim začine i rižu. Dobro sjedinim i uvijam u kupus.
Red sarmi, red suvog mesa... boli glava.

Jela sam sarmu spemljenu na tvoj nacin i mogu ti reci da je bila odlicna , mislim cak i ukusnija od one gde se meso izdinsta
kao sto sma jela i pitu s amesom , od domacih razvucenih kora i sa mesom koje nije dinstano..fantasticna je pita bila
u bosni se koliko znam ne dinsta meso za pite , punjene paprike , dolme i slicno
 
Moja baba je bila kuvarica i nikada nije dinstala meso za sarmu. Poreklom iz rodovskih krajeva.

Rekao bih da u Srbiji, barem juznom/centralnom delu Srbije, toga nema.

Mleveno dinstan jedino kada pravim pitu od mesa i to jedva malo samo da pokupi sokove luka itd, a drugi put jedino kada pravim sos za spagete.

Inace mleveno meso nikada ne dinstam, ne vidim u tome poentu, meso se ni ne oseti, budu grudvice i bude gnjeckavo k'o stiropor. Kada su krupniji komadici mesa, nikada ispod 1-2cm i to kocke.
 
Moja baba je bila kuvarica i nikada nije dinstala meso za sarmu. Poreklom iz rodovskih krajeva.

Rekao bih da u Srbiji, barem juznom/centralnom delu Srbije, toga nema.

Mleveno dinstan jedino kada pravim pitu od mesa i to jedva malo samo da pokupi sokove luka itd, a drugi put jedino kada pravim sos za spagete.

Inace mleveno meso nikada ne dinstam, ne vidim u tome poentu, meso se ni ne oseti, budu grudvice i bude gnjeckavo k'o stiropor. Kada su krupniji komadici mesa, nikada ispod 1-2cm i to kocke.

Који су то 'родовски крајеви'???
 
To je umbrella termin.
Delovi Krusevca, Prokuplja, Sumadija, Kursumlija, do Kraljeva sve do Nisa. Jastrebac, Ruj, ime nastalo po uzoru na "Rodopske planine". Dalje uz Moravu.
 
Џаба ми сарма за два (и по) дана, нисам могла ни да зинем, немам апетит и осећам се као да ме хвата стомачни вирус.

Укућани кажу да је сјајна али ја то не знам - циркам нану. :evil:
 
što se mučite sa sarmama i punjenim paprikama !?

sasvim je egal ukus da kupus, bilo kiseo ili sladak, ili pak paprike, naslažete kao musaku sa mesom i zapečete u rerni
pre toga prokuvano

brže, jednostavnije, a ukus je pa maltene - isti

p.s.

može i kombinacija
 
Ето, моја мама (опет она) је сармице од зеља правила без завијања. Све заједно у шерпи и онда само додаш кисело млеко кад сипаш у тањир.
 
što se mučite sa sarmama i punjenim paprikama !?

sasvim je egal ukus da kupus, bilo kiseo ili sladak, ili pak paprike, naslažete kao musaku sa mesom i zapečete u rerni
pre toga prokuvano

brže, jednostavnije, a ukus je pa maltene - isti

p.s.

može i kombinacija

NIje reprezentativno na slavi. U toj kombinaciji samo podvarak.
 

Back
Top