Kultni filmovi za repriziranje

Волтер Хил је режисер којем ће многи приговорити због много чега, ипак тешко ће му ико приговорити због креативности, у својим филмовима тежи увијек иновативном приспупу и приказу и неколико његових филмова можемо свакако сврстати у култне. Па и онда када је кроз филм Last Man Standing (1995) "украо причу" из филма A Fistful of Dollars (1964) још једног генијалног режисера Серђа Леонеа, дао је и причи и филму свој препознатљив рукопис и шмек.
Ипак, по мени, филм који је највише обиљежио његово филмско стваралаштво јесте The Warriors (1979)
И један за оно вријеме нови, авангардни начин обраде теме. Након што је окупљање банди пошло по злу. кроз филм пратимо путешествије једне банде која постаје метом свих осталих банди квартовима Њујорка. Кроз ту одисеју главних јунака који пролазе кроз бројне опасности и искушења. гледалац се саживи и умјесто посматрача постаје сапутником у том путешествију.
Према филму критичари (разумљиво) и нису били благонаклони, наћи ће подоста мана, међутим овај у сваком погледу култни филм стекао је "своју публику", фанове који га повремено радо поново погледају.
 
Домаћи циклус филмова на репертоару.Оба филма приказују Београд из сфере социјализма, први доста сив, солитер у блату, други мало појачан ХД резолуцијом и бојом, Дунавом и Бг. парковима али и даље се јасно види сивило поготово унутрашњост зграда, сивило нахваљеног социјализма и утопијског прогреса.Међутим небитно за филм, са глумачке стране два доста јака филма из југословенске киноматографије о животу, љубави и младалачким илузијама.Репризирање ме испунило и надоградило мој суптилни поглед на један посебан свијет-свијет заљубљених, изгубљених , пронађених, разочараних, болних, срећних, тужних љубави.

Када сам се први пут право заљубио глумио сам недодирљивог.Сједила је клупу испред мене и шарала ми свеску када не гледам.Сваки дан неко срце, порука, била је директна и храбра за тај период а ја мангуп, глуп, без конкретних потеза у фазону мушког друштва.Тражила ми аудио касету јер сам тада био навучен на музику.Посудим јој аудио касету Црвене јабуке а подвучем све наслове који алудирају да сам гле чуда и ја можда заљубљен али само можда.За ове млађе аудио касета изгледа овако.То чудо се некада стављало у једну справу и пуштала музика. :D
metallica-creeping-death-jump-in-the-fire_slika_L_127701013.jpg

Углавном схватила је поруку и долазила расположена у школу са погледом пензионера у месници што би рекао Иво Андрић, заљубљена жена има поглед као пензионер у месници, :lol: међутим врло брзо је отишла у САД заједно са породицом.Прва љубав заборава нема а ја је нисам ни пољубио.Држали смо се за руке скоро цијели пут до Будве и назад-прва ескурзија, тако спавали, има и слика јер су нас сликали.Били смо клинци и држање за руке је баук.Међутим никада нећу заборавити тај поглед задњи дан у школи и поздрав са свима.Зато мислим да нас неке ствари у младости одреде у животу.
Друга љубав је била конкретнија, уф и те како конкретнија, јер елте био сам већ искусни ветеран заљубљености и изгубљене љубави. :D

Untitled-1024x683.jpg

Vi%C5%A1nja_na_Ta%C5%A1majdanu_%281968%29.JPG
 
1. The French connection (1971) - William Friedkin,
2. The driver (1978) - Walter Hill,
3. The wariors (1979) - Walter hill,
4. Southern Comfort (1981) - Walter Hill,
5. Alien (1977) - Ridley Scott,
6. Blade Runner (1982) - Ridley Scott,
7. American graffiti (1973) - George Lucas,
8. Three days of the condor (1975) - Sydney Pollack,
9. Klute (1971) - Alan J. Pakula,
10. The shining (1980) - Stanley Kubrick,
11. 2001 a space odyssey (1968) - Stanley Kubrick,
12. A clockwork orange (1971) - Stanley Kubrick,
13. Chinatown (1974) - Roman Polansky,
14. Rosemary's baby (1968) - Roman Polansky,
15. Easy rider (1969) - Dennis Hopper,
16. The Maltese Falcon (1941) - John Huston,
17. The Man who would be king (1978) - John Huston,
18. Marathon man (1976) - John Schlesinger,
19. Midnight Cowboy (1969) - John Schlesinger,
20. The Deer Hunter (1979) - Michael Cimino,
21. The wild bunch (1969) - Sam Peckinpah,
22. The getawey (1972) - Sam Peckinpah,
23. Convoy (1978) - Sam Peckinpah,
24. Dog day afternoon (1975) - Sidney Lumet,
25. Full metal jacket (1987) - Stanley Kubrick,
26. One flew over the cuckoo's nest (1975) - Milos Forman,

овај списак није коначан али ово су неки филмови које сам написао на брзину. Наравно додао бих Серђа Леонеа, Торнатореа али и још гомилу других.
 

https://www.imdb.com/title/tt0193542/
Ха не знам да ли спада у култне али заиста ми је легао после дуго дуго времена.
Један кратак, једноставан филм о животу.
Замислите битан моменат, снимљен је у кругу једне касарне са заиста врхунским глумцима који га носе на себи као у позоришту.
Морам признати да није била намјенска реприза, случајно налетим и просто сам уживао.
Тако једноставан а тако велике теме обрађује које живот значе.
 
Poslednja izmena:
Синоћ сам имао movie night.Десило се да ухватим времена за себе а то није баш тако често.
Повратак у луде седамдесете и осамдесете.
Pogledajte prilog 699828

Први избор је пао на филм Sorcerer, гледао баш баш давно па сам репризирао.Генијално остварење заиста...
https://www.imdb.com/title/tt0076740/

Други филм Dead Ringers, реприза перверзно настраног са генијалним Џереми Ајронсом.
https://www.imdb.com/title/tt0094964/

Мој гладни филмски хедонизам за сада је миран једно време...:andjeo:
Dead Ringers sam gledao davno ali secam se da je bio jedan od neprijatnijih filmova za gledanje kao i svaki Kronenbergov film. Naravno u pozitivnom smislu :D Moracu ponovo da ga pogeldam. U vezi ovog drugog filma, nisam ga gledao. Medjutim po opisu radnje na IMDB-u neodoljivo me podseca na ovaj francuski film koji je FENOMENALAN. Sto se tematike tice bukvalno je francuski ekvivalent Blagu Sijera Madre samo bolji. Film o pohlepi i onome sta su ljudi sve spremni da urade da bi stigli do dinara.
https://www.imdb.com/title/tt0046268/
jhgjhgkgh.png
 
Не знам шта ми би да репризирам ваљда ово лудачко вријеме и сукоби у Украјини...:lol:


Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
https://www.imdb.com/title/tt0057012/
1iimeykmlosy.jpg
Ovo je takodje remek delo od filma. Najjaca scena, koja po meni najbolje i opisuje temu filma, je kada naucnici objasnjavaju kako Rusi imaju "a doomsday machine" koja bukvalno moze da unisti citav svet. U tom trenutku jedan americki general kaze "voleo bih i da mi imamo tako nesto" :D :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
 
Синоћ сам имао movie night.Десило се да ухватим времена за себе а то није баш тако често.
Повратак у луде седамдесете и осамдесете.
Pogledajte prilog 699828

Први избор је пао на филм Sorcerer, гледао баш баш давно па сам репризирао.Генијално остварење заиста...
https://www.imdb.com/title/tt0076740/

Други филм Dead Ringers, реприза перверзно настраног са генијалним Џереми Ајронсом.
https://www.imdb.com/title/tt0094964/

Мој гладни филмски хедонизам за сада је миран једно време...:andjeo:

Odgledah Sorcerera. Secam se da mi je zapao za oko na ovoj temi, a onda sam jos sasvim slucajno naleteo na trejler. Uglavnom ispostavilo se da je to rimejk jednog FR filma koji sam gledao (spomenuo sam to vec) Sjajan je film, sve pohvale, ali francuski original mi je ipak bolji.
 
1. The French connection (1971) - William Friedkin,
2. The driver (1978) - Walter Hill,
3. The wariors (1979) - Walter hill,

4. Southern Comfort (1981) - Walter Hill,
5. Alien (1977) - Ridley Scott,
6. Blade Runner (1982) - Ridley Scott,
7. American graffiti (1973) - George Lucas,
8. Three days of the condor (1975) - Sydney Pollack,
9. Klute (1971) - Alan J. Pakula,
10. The shining (1980) - Stanley Kubrick,
11. 2001 a space odyssey (1968) - Stanley Kubrick,
12. A clockwork orange (1971) - Stanley Kubrick,
13. Chinatown (1974) - Roman Polansky,
14. Rosemary's baby (1968) - Roman Polansky,
15. Easy rider (1969) - Dennis Hopper,
16. The Maltese Falcon (1941) - John Huston,
17. The Man who would be king (1978) - John Huston,
18. Marathon man (1976) - John Schlesinger,
19. Midnight Cowboy (1969) - John Schlesinger,
20. The Deer Hunter (1979) - Michael Cimino,
21. The wild bunch (1969) - Sam Peckinpah,
22. The getawey (1972) - Sam Peckinpah,

23. Convoy (1978) - Sam Peckinpah,
24. Dog day afternoon (1975) - Sidney Lumet,
25. Full metal jacket (1987) - Stanley Kubrick,
26. One flew over the cuckoo's nest (1975) - Milos Forman,

овај списак није коначан али ово су неки филмови које сам написао на брзину. Наравно додао бих Серђа Леонеа, Торнатореа али и још гомилу других.
Ovo kao da sam ja sastavljao listu. Ove sto sam podebljao sam nedavno gledao. Neke od njih po prvi put. Klute 1971 me je posebno prijatno iznenadio jer je prilicno potcenjen na IMDB. Kad smo vec kod 70tih, dodao bih recimo:

Night Moves 1975
Conversation 1974
The Silent Partner 1978
The Long Goodbye 1973
Don't look now 1973
Carrie 1976
Get Carter 1971
 
Ovo kao da sam ja sastavljao listu. Ove sto sam podebljao sam nedavno gledao. Neke od njih po prvi put. Klute 1971 me je posebno prijatno iznenadio jer je prilicno potcenjen na IMDB. Kad smo vec kod 70tih, dodao bih recimo:

Night Moves 1975
Conversation 1974
The Silent Partner 1978
The Long Goodbye 1973
Don't look now 1973
Carrie 1976
Get Carter 1971
Ове филмове сам хтео да ставим у неке нове спискове који никако да направим. Има ту још неких.
Одушевио си ме избором и глумаца и филмова.
Gene Hackman, Elliot Gould, Michael Caine припадају категорији врхунских глумаца који су стекли популарност код публике својом невероватном харизмом, врхунском глумом и сјајним карактером а нису уопште били "прогуравани" од стране Холивуда и сличног. Квалитет њихове глуме често далеко надмашује неке популарније глумце а видиш нису никада сврставани у златну екипу.
Bruce Dern, Karen Black, Dennis Hopper, James Caan, Peter Sellers, Roy Scheider, James Cagney (не могу тренутно да се сетим свих) спадају у категорију глумаца (са горе наведеним) који су много више заслужили оскара него поједини глумци.
Њихова глума је тако квалитетна и некако "лагана" а филмови су углавном добијали ниже оцене него што заиста заслужују.
Седамдесете су дале можда и најбоље филмове ако се гледа збирно. Увек могу изнова и изнова да их гледам.
 
Poslednja izmena:
Ovo kao da sam ja sastavljao listu. Ove sto sam podebljao sam nedavno gledao. Neke od njih po prvi put. Klute 1971 me je posebno prijatno iznenadio jer je prilicno potcenjen na IMDB. Kad smo vec kod 70tih, dodao bih recimo:

Night Moves 1975
Conversation 1974
The Silent Partner 1978
The Long Goodbye 1973
Don't look now 1973
Carrie 1976
Get Carter 1971
Режисери који су режирали те филмове су такође врхунски. Глума фантастична, конверзација је тако једноставна а опет одлична. Не могу буквално ништа ни да додам ни да избацим.
Рецимо ја много ценим и волим Мајкл Кејна и просто не постоји његов лош филм. Исто важи и за остале.
 
Седамдесете су дале можда и најбоље филмове ако се гледа збирно. Увек могу изнова и изнова да их гледам.
Da, slazem se. Vrlo kvalitetna decenija za film. U poslednje vreme najcesce upravo i gledam filmove iz 70tih. Mozda bi ti se svideo Zaler (S. Craig Zahler). Njegovi filmovi imaju slican smek. Koliko se secam rekao je u jednom intervjuu da je ljubitelj Pekinpa a vidim po listi da si i ti. Sto se ovih nabrojanih glumaca tice, svi su vrhunski. Za Elliot Goulda me cudi kako toliko harizmatican glumac nije imao vise vecih uloga i filmova. Steta. Ja licno volim recimo i Dastina Hofmana, a pre neki dan sam odgledao sasvim solidan njegov film - Straight Time (1978). Ali cudni su putevi holivudski, eto njegova karijera i karijera primera radi Dzina Hekmana su nastavile da cvetaju dok opet sa druge strane imamo neke od nabrojanih kao recimo Roj Snajdera koji je dostigao apsolutni zenit 70tih. Nakon toga nisam gledao nista od njega sto je bilo podjednako upecatljivo kao radovi iz tog perioda.
Режисери који су режирали те филмове су такође врхунски. Глума фантастична, конверзација је тако једноставна а опет одлична. Не могу буквално ништа ни да додам ни да избацим.
Рецимо ја много ценим и волим Мајкл Кејна и просто не постоји његов лош филм. Исто важи и за остале.
Stoji mi na cekanju za gledanje "Harry Brown". Ne znam nista o filmu a stavio sam ga na listu nakon sto sam samo video poster. Rekoh ako je barem upola kao Get Carter bice dobar 😀
 
Da, slazem se. Vrlo kvalitetna decenija za film. U poslednje vreme najcesce upravo i gledam filmove iz 70tih. Mozda bi ti se svideo Zaler (S. Craig Zahler). Njegovi filmovi imaju slican smek. Koliko se secam rekao je u jednom intervjuu da je ljubitelj Pekinpa a vidim po listi da si i ti. Sto se ovih nabrojanih glumaca tice, svi su vrhunski. Za Elliot Goulda me cudi kako toliko harizmatican glumac nije imao vise vecih uloga i filmova. Steta. Ja licno volim recimo i Dastina Hofmana, a pre neki dan sam odgledao sasvim solidan njegov film - Straight Time (1978). Ali cudni su putevi holivudski, eto njegova karijera i karijera primera radi Dzina Hekmana su nastavile da cvetaju dok opet sa druge strane imamo neke od nabrojanih kao recimo Roj Snajdera koji je dostigao apsolutni zenit 70tih. Nakon toga nisam gledao nista od njega sto je bilo podjednako upecatljivo kao radovi iz tog perioda.

Stoji mi na cekanju za gledanje "Harry Brown". Ne znam nista o filmu a stavio sam ga na listu nakon sto sam samo video poster. Rekoh ako je barem upola kao Get Carter bice dobar 😀
Sam Peckimpah:
1. The wild bunch (1969)
2. Straw dogs (1971)
3. Junnior bonner (1972) (Steve Mcqueen)
4. The Getaway (1972) (Steve Mcqueen)
5. Cross of Iron (1977)
6. The killer elite (1975)
7. Convoy (1978) (Kris Kristofferson)

Пекинпо је један од режисера који су прилично утицали на моје виђење филмова и неке погледе на свет док сам био клинац.
The wild bunch је ремек дело вестерна, сигурно један од топ 3 свих времена. Ту се појављује легендарни Ernest Borgnine кога сигурно додајем на списак. The Getaway је одличан криминалистички филм а мени веома важан јер у њему игра Стив Меквин кога сматрам, али буквално, у најважније глумце у мом животу..
Kris Kristofferson је глумац који је ушао на мала врата у свет кинематографије и врло брзо почео да постаје велико име филма али се некако изгубио касније. Оставио је јак утисак на мене у Конвоју. Појава је мора се признати.
 
Sam Peckimpah:
1. The wild bunch (1969)
2. Straw dogs (1971)
3. Junnior bonner (1972) (Steve Mcqueen)
4. The Getaway (1972) (Steve Mcqueen)
5. Cross of Iron (1977)
6. The killer elite (1975)
7. Convoy (1978) (Kris Kristofferson)

Пекинпо је један од режисера који су прилично утицали на моје виђење филмова и неке погледе на свет док сам био клинац.
The wild bunch је ремек дело вестерна, сигурно један од топ 3 свих времена. Ту се појављује легендарни Ernest Borgnine кога сигурно додајем на списак. The Getaway је одличан криминалистички филм а мени веома важан јер у њему игра Стив Меквин кога сматрам, али буквално, у најважније глумце у мом животу..
Kris Kristofferson је глумац који је ушао на мала врата у свет кинематографије и врло брзо почео да постаје велико име филма али се некако изгубио касније. Оставио је јак утисак на мене у Конвоју. Појава је мора се признати.
Stiv je pojava bio. Stari holivudski smeker. Cim ga neko spomene setim se onog njegovog zelenog mustanga 😀

Ja isto obozavam Pekinpa ali nisam gledao Convoy. Gledao sam Donesite mi glavu Alfreda Garsije, Psi od slame, The Gateway i The wild bunch. Za Pse od slame mi je vrlo zanimljiva bila jedna kritika na koju sam naleteo "the first American film that is a fascist work of art". Ne slazem se nuzno sa tim ali je film svakako izrazito kontroverzan. Ostavio je bas snazan utisak na mene.
 

Back
Top