Krvna grupa - javite se

ali to su izuzeci, svako znanje vredno nečega se stiče svesnim naporom, i na neki način je protiv prirodnog toka. neće me niko ubediti da nepismene babe po selima sve redom imaju važna znanja i pošteđene su životne težine jer su prostodušne. možda o nekim opštim mestima života, rađanju, umiranju, svakodnevnici, uobičajenim ljudskim mukama i krompiru, ali nešto više od toga teško. naprotiv, mislim da je život bez znanja mnogi teži i izloženiji sudbini od života koji teži znanju.
Jednostavno su imale vise vremena za razmisljanje, nisu ga gubile na razne gluposti kao sto danas postoji komfort zona, pogotovo kod mladjih koja zatupljuje: roditelji im obezbijede krov nad glavom, racune, hranu, dzeparac...uz tehnologiju (komp, sony, tel, internet) oni smanjuju svoj potencijalni IQ tako sto sticu totalno nebitna znanja o kojima pricas.

ne znam, jedino što znam da je P. D. Uspenski pominjao prostodušnog čoveka kao ponekad pogodnog za uvide višeg tipa, mislim da ih je nazivao obaviteljima. ono, cepaj drva i nosi vodu, i kroz pukotine te sasvim obične svakodnevice se može uvući znanje (pri čemu on misli naravno na ezoterično, ne svetovno znanje, a vidim da vi ovde i pominjete astrologiju, koja svakako ne spada u sekularna znanja).
ali to su izuzeci, svako znanje vredno nečega se stiče svesnim naporom, i na neki način je protiv prirodnog toka. neće me niko ubediti da nepismene babe po selima sve redom imaju važna znanja i pošteđene su životne težine jer su prostodušne. možda o nekim opštim mestima života, rađanju, umiranju, svakodnevnici, uobičajenim ljudskim mukama i krompiru, ali nešto više od toga teško. naprotiv, mislim da je život bez znanja mnogi teži i izloženiji sudbini od života koji teži znanju.
Da, slazem se. Znanje.

Mislim da se do ideje o jednostavnom coveku i jednostavnom zivotu doslo tek nakon stresa koji je izazvao malo drugaciji zivot, pa se ljudima ucinilo da je trava zelenija na drugoj strani.

Uspenski mi je malo poznat i pomislila sam da bih mogla vise obratiti paznju na to sto je pisao, cisto informativno, ali ste me ti i Paula preplasile, ali i nasmejale svojim komentarima o njemu. :D

Da, slazem se. Znanje.

Mislim da se do ideje o jednostavnom coveku i jednostavnom zivotu doslo tek nakon stresa koji je izazvao malo drugaciji zivot, pa se ljudima ucinilo da je trava zelenija na drugoj strani.

pa da, samo osoba koja se prvo iživela komplikovano, može da posle svega toga živi jednostavno, obrnuto ne funkcioniše

Uspenski mi je malo poznat i pomislila sam da bih mogla vise obratiti paznju na to sto je pisao, cisto informativno, ali ste me ti i Paula preplasile, ali i nasmejale svojim komentarima o njemu. :D

ne moraš čitati, ne funkcioniše i potpuno je irelevantno za moderni trenutak.

pa da, samo osoba koja se prvo iživela komplikovano, može da posle svega toga živi jednostavno, obrnuto ne funkcioniše

ne moraš čitati, ne funkcioniše i potpuno je irelevantno za moderni trenutak.
Ponekad imam potrebu „izmestanja“ i resetovanja. Okruzim se mojima i smanjim dotok informacija. Ali ne znam da li bih mogla da zivim u potpunoj izolaciji.

Ima jedna scena u Drini na cupriji kada u malu kasabu sa zeleznicom pocnu da im stizu i novine i vesti iz sveta, pa zeljno citaju, cude se, pricaju o svemu, a posle ne mogu da spavaju zbog utisaka i svih tih novih stvari o kojima prethodno nista nisu znali… :)

Back