Kriptovalute

To što neko odbija da prihvati intrinsičnu vrednost bitkoina i nakon svih objašnjenja je samo njegov problem, ona ipak postoji.
Ključne reči: decentralizacija, nemogućnost cenzurisanja, prenosivost, poverenje, efekat mreže...
Zašto onda vlasnici bitkojna grde lice zbog pada ekstrinzične vrednosti

x3nqedk6_400x400.jpg
 
Kažem da se na argumente ne odgovara glupavim forama.
Tvoji argumenti, su ipak sa dve strane, kao mac

Cak i da zanemarimo cinjenicu da je vrednost bitshita 0,0 i uzmemo hipoteticki iznos kao neku vrednost sa tih virtuelnih berzi

Onaj koje recimo kupio u vreme najvece reklame bitshita taj je opljackan za iznos od nekih 15.000 do 20.000 pravih para po svakom pojedinacnom novcicu

Sta to znaci, to znaci da je taj neko ko je kupio po ceni od recimo 17.500 i zadrzao novcic do danas, izgubio na "vrednosti" vise nego sto je sadasnja cena bitshita od 8 ili 6 ili 7 ili koliko god da skace i pada i navodno se uduplao

Ali napominjem jos jednom

Stvarna vrednost u toj prevari je 0.0, a ova fitkivna trgovacka jos postoji jer ima dovoljno naivnih da plate da im osisaju vunu. A i kozu im oderu usput.
 
A onaj sto je kupio zlato, pre 5, ili pre 15, ili pre 25 godina i zakopo ga pod temelj kuce, cik pogodi, ono jos ima tih 500 grama, ili 5000 grama, ili pola prikolice zlata.

Vi inace vrlo gresite, mislim nanvas kripto zaludjenike, kada mislite da je zlato cuvar vrednosti u danasnjem fiat svetu. Zlato sluzi za hedzovanje tj osiguranje od pada vrednosti akcija, i kao garancija tj takozvana rezerva, uglavnom na nivou drzave, ali i velikih banaka, za ono sto vi pljujete pod nazivom kreditni novac

Ipak tim kreditnim novcem covecanstvo je dostiglo neslucene nivoe razvoja u svim oblastima

To sto ga vi ne razumete, to vec nije nas problem da vam ga objasnimo. A cak i kad vam se objasni, ne razumete.

Kao sto ne razumete da je vrednost bitshita, ona stvarna, a ne ocekivana,

Tacno 0.0
 
To je isto kao sa ATM bitshit produkcijom

Isplata ide od kupca sa bitshitom do prodavca koji je dovoljno nepametan da uzme bitshit kao uplatu

Onaj ko drzi ATM, u njega ubacujete Fijat novac

To sto ste vi kupili i prodali imaginarni token, vas problem. Oni su uzeli proviziju, i to odmah.

Korporacija samo uzme proviziju za posrednicku uslugu. I cik pogodi, jeste, u fiat valuti.

Treba malo da razmislite kako to funkcionise u stvarnosti korporativnog sveta.
Prodace vam oni i maglu ako zelite da je platite, a njima se isplati taj transakcija.
Ja bi vam isto pruzio uslugu, ali bi je naplatio u fiatu. Uopste mi ne smeta sto je to bitshit ili toalet papir ili bilo sta trece.
Kao na tim igricama, kupujete neke imaginarne dodatke za vase junake, mqceve, stitove, oruzja, municiju. I placate kreditnim karticama

Samo sto ste ovde junak vi licno, dajete novac u kesu, i dobijate da se igrate, u igri vece budale i ko ce da plati vise

Zato bitshit jos ima neku "vrednost", jer jos ima zainteresovanih budala.
 
Kažem da se na argumente ne odgovara glupavim forama.
Čak i ako osvojiš neke pare, kao što se Simkro (bez dokaza) hvali da je 500 evra pretvorio u 700 (pre poreza),

ta sredstva dolaze od neke Ucveljene Žrtve, koja je dakle izgubila isto toliko.

To je različito od normalnog biznisa gde tvoj profit dolazi od zadovoljne klijentele.
 
Ključ vaše teze o "opljačkanom narodu" je gledanje najnovijeg ATH-a od 20.000 i lamentiranje nad onima koji su uleteli na samom vrhu i zamisli, sad su u gubitku. Samo malo proširenje tog perioda pokazuje da su ostvareni veliki dobici, jer pre vrha od 20.000 smo 2014. imali vrh od 1200$, pre njega vrh 2013 od 200$, pre njega 2011 vrh od 30$ itd. Nakon svakog takvog vrha gomila "stručnjaka" je likovala tokom korekcije, među njima i Rubini pri padu 230$ -> 58$, kao i Šif.

Bitkoin nikada nije pao na vrednost predhodnog vrha, uvek je pravio higher low tokom korekcija, a onaj koji je bio deo FOMO kupaca koji su kupili na piku je bio na gubitku samo ako je prodao tokom korekcije. Oni koji ulaze na vrhu i izlaze na dnu nisu nikakvo merilo jer ulaze bez znanja, kupuju većinom pozajmljenim novcem i vode se pohlepom. Ništa specifično za kripto tržište, postoje već 500 godina (tulip craze). Sami su krivi za svoj gubitak, tačnije krivo je njihovo neznanje i pohlepa.

Kripto je mlado tržište i volatilnost je samim tim daleko veća od tradicionalnih tržišta, ali ključ je u stalnom rastu, on pokazuje da tu postoji "nešto više" od obične mode i da u pitanju nije piramidalna šema. Svet je u velikoj tranziciji, prelazi na digitalnu ekonomiju:
- najveći prevoznik na svetu je Uber, digitalna kompanija bez vozila u vlasništvu
- najveći holtelijeri su dve digitalne kompanije, Booking i AirBnB, obe bez sopstvenih hotela
- najveći oglašavači su Gugl i Fejsbuk, dve kompanije bez sopstvenih fizičkih medija
- najveća TV kompanija Netflix radi isključivo preko interneta
- najveći prodavci, recimo Amazon i Alibaba, nemaju prodavnice

Samim tim je i postojanje čisto digitalnog novca vrlo logično. A taj novac ima mnogo prednosti nad fiat novcem kada se posmatra kao deo globalne digitalne ekonomije. Zadovoljna klijentela su ljudi koji po prvi put u ljudskoj istoriji zaista poseduju svoj novac, mogu da ga lako nose sa sobom i koriste u celom svetu a ne moraju da putuju sa skupim obezbeđenjem.

Dakle sačekajte da BTC padne ispod predhodnog maksimuma od 1200$ da bi mu pisali umrlice ako ste već toliki eksperti. Sve iznad te cene je obična korekcija.
 
Poslednja izmena:
Ključ vaše teze o "opljačkanom narodu" je gledanje najnovijeg ATH-a od 20.000 i lamentiranje nad onima koji su uleteli na samom vrhu i zamisli, sad su u gubitku. Samo malo proširenje tog perioda pokazuje da su ostvareni veliki dobici, jer pre vrha od 20.000 smo 2014. imali vrh od 1200$, pre njega vrh 2013 od 200$, pre njega 2011 vrh od 30$ itd. Nakon svakog takvog vrha gomila "stručnjaka" je likovala tokom korekcije, među njima i Rubini pri padu 230$ -> 58$, kao i Šif.

Bitkoin nikada nije pao na vrednost predhodnog vrha, uvek je pravio higher low tokom korekcija, a onaj koji je bio deo FOMO kupaca koji su kupili na piku je bio na gubitku samo ako je prodao tokom korekcije. Oni koji ulaze na vrhu i izlaze na dnu nisu nikakvo merilo jer ulaze bez znanja, kupuju većinom pozajmljenim novcem i vode se pohlepom. Ništa specifično za kripto tržište, postoje već 500 godina (tulip craze). Sami su krivi za svoj gubitak, tačnije krivo je njihovo neznanje i pohlepa.

Kripto je mlado tržište i volatilnost je samim tim daleko veća od tradicionalnih tržišta, ali ključ je u stalnom rastu, on pokazuje da tu postoji "nešto više" od obične mode i da u pitanju nije piramidalna šema. Svet je u velikoj tranziciji, prelazi na digitalnu ekonomiju:
- najveći prevoznik na svetu je Uber, digitalna kompanija bez vozila u vlasništvu
- najveći holtelijeri su dve digitalne kompanije, Booking i AirBnB, obe bez sopstvenih hotela
- najveći oglašavači su Gugl i Fejsbuk, dve kompanije bez sopstvenih fizičkih medija
- najveća TV kompanija Netflix radi isključivo preko interneta
- najveći prodavci, recimo Amazon i Alibaba, nemaju prodavnice

Samim tim je i postojanje čisto digitalnog novca vrlo logično. A taj novac ima mnogo prednosti nad fiat novcem kada se posmatra kao deo globalne digitalne ekonomije. Zadovoljna klijentela su ljudi koji po prvi put u ljudskoj istoriji zaista poseduju svoj novac, mogu da ga lako nose sa sobom i koriste u celom svetu a ne moraju da putuju sa skupim obezbeđenjem.

Dakle sačekajte da BTC padne ispod predhodnog maksimuma od 1200$ da bi mu pisali umrlice ako ste već toliki eksperti. Sve iznad te cene je obična korekcija.
Pa naravno da je digitalni novac dobar, zato koristim e-banking umesto da guram kolica sa novčićima od 5 para.

Ali ti dođeš i kažeš da je sledeći niz besmislenih karaktera: &SF"(YS'"E%!GW” novac.

Pa nije, to je digitalni šum a.k.a. besmislica koja pripada kanti za Otpatke.

Naravno da Neopipljive svari mogu imati vrednost, kao što si opisao.

Ali neki fajlovi nemaju nikakvu vrednost npr LAŽNI TORENT.

Ja bitkoin poredim s lažnim torentom jer iako ti je trebalo mnogo da ga uložiš, i iako piše da mu je veličina 4 GB, na kraju sadrži samo besmislene karaktere.
 
E-banking nije digitalni novac, to je digitalna reprezentacija fiat novca. Ti i dalje ne kapiraš razliku.

Ono što ti nazivaš digitalnim šumom je nešto što fiat novac nikada ne može da bude, samostalni entitet, jedinstven, potpuno nezavistan, otporan na cenzuru i inflaciju. Poređenje sa lažnim torentom je ekstremno glupo, kao i sa otkucanim slovima na tastaturi. Nađi mi nešto što je digitalno a istovremeno se ne može umnožavati, pa sa time poredi.
 
Interesuje me, posto smo vec imali istu ovu diskusiju ranije i mislio da je zavrsena oko tako plitkih argumenata, i ponovo se poteze isti "argument"

Uber je posrednik u prevozu a ne prevoznik, vrsi uslugu posredovanja izmedju prevoznika i klijenta koji bi od tacke a do tacke b

Zar nismo vec na ovoj temi to diskutovali, zasto opet?

Google i facebook nisu oglasivaci, oglasivac je Koka kola jer koka kola se reklamira a ne google. Google i facebook prodaju prostor za reklamu

Zar nismo utvrdili te cinjenice

Sta znaci to, google i facebook, oglasivaci bez fizickih medija?

Jel mislite kao tv stanica koja ima studio, kameru, kablove, antenu i emituje, a ti hvatas signal il preko svoje antene ili preko svog kabla pa na svoj tv?

Jel mislis to kao sto facebook i google imaju masivne data centre, mrezu preko koje emituju a ti imas smartfon, laptop, pametni tv, ili destkop, i gledas taj signal?

Jel treba firmu po firmu da nabrajam sada?

Pazite, lako je navlaciti neistinite opise delatnosti, pa onda time potkrepiti svoj argument.

Ako ja odem danas u turisticku agenciju koja mi obezbedi avio kartu, transfer od aerodroma do hotela, hotelski smestaj i razne sadrzaje dok sam tamo, transfer i aviokartu nazad

Da li to turisticku agenciju cini avio prevoznikom, hotelijerom, ili necim trecim

Ili je cini jebenim posrednikom?

Da li cinjenica ovo

"Uber Technologies Inc. is an American multinational transportation network company (TNC) offering services that include peer-to-peer ridesharing, ride service hailing, food delivery, and a bicycle-sharing system. The company is based in San Francisco and has operations in 785 metropolitan areas worldwide. Its platforms can be accessed via its websites and mobile apps"

Da li cinjenica da nude "services" ili to ne predstavlja istinu, a ono sto ti Muade prezentujes ovde, iskrivljene cinjenice, ili ne

Da li je tako sa svakom firmom koju si naveo ovde

Hocemo li da analiziramo istinu vec jednom, zasto ne diskutujete posteno

Kako mislite da se uvede jedinstven i posten sistem za celo covecanstvo, jednak za sve gde nas nece potkradati drzave i banke kada vi sami krivite istine od samog pocetka
 
Kad mi je potreban smeštaj ja ga obezbedim na AirBnb ili Bookingu, kad mi treba prevoz iskoristim mobilnu aplikaciju, kad hoću da se reklamiram odem na Google Ads ili Facebook. Kupim knjigu na sajtu i ona mi dođe na kućnu adresu itd.

Dakle oni mi direktno pružaju uslugu, njima plaćam i od njih dobijem ono što mi je potrebno. Isto to rade taksi kompanije, marketinške službe, turističke agencije. Smanjili su broj posrednika i dali su mi digitalni interfejs preko koga direktno povezuju korisnika sa pružaocem usluga, a u slučaju reklama su oni ti koji pružaju usluge, dakle sa nula posrednika. Digitalna ekonomija bato.

E sada, oni i dalje imaju problem, recimo ja uplatim Uberu/AirBnbu dinare i odem u Zimbabve na odmor, oni sada treba da umesto mene odrade konverzije i to ne jednu nego barem dve, uz poprilične troškove koje moraju da prenesu ili meni ili (češće) pružaocu usluge. Te kompanije imaju velika odeljenja za rešavanje zajebancija oko prenosa novca, to je poslednja kočnica digitalne ekonomije, novac mora da se ZAISTA prenese iz Srbije u Zimbabve, što je sporo i mnogo košta, a ponekad se novac i izgubi zbog zastarelosti sistema.

Tu nastupa sledeći korak u evoluciji novca, čisto digitalni novac koji se ZAISTA prenese za par sekundi, bez razmene dugovanja, bez nostro/vostro računa i bez korespondentskih banaka.

Ovde vi zapušite uši, zatvorite oči i vičete "LALALALA", što ne menja činjenice.
 
Kad mi je potreban smeštaj ja ga obezbedim na AirBnb ili Bookingu, kad mi treba prevoz iskoristim mobilnu aplikaciju, kad hoću da se reklamiram odem na Google Ads ili Facebook. Kupim knjigu na sajtu i ona mi dođe na kućnu adresu itd.

Dakle oni mi direktno pružaju uslugu, njima plaćam i od njih dobijem ono što mi je potrebno. Isto to rade taksi kompanije, marketinške službe, turističke agencije. Smanjili su broj posrednika i dali su mi digitalni interfejs preko koga direktno povezuju korisnika sa pružaocem usluga, a u slučaju reklama su oni ti koji pružaju usluge, dakle sa nula posrednika. Digitalna ekonomija bato.

E sada, oni i dalje imaju problem, recimo ja uplatim Uberu/AirBnbu dinare i odem u Zimbabve na odmor, oni sada treba da umesto mene odrade konverzije i to ne jednu nego barem dve, uz poprilične troškove koje moraju da prenesu ili meni ili (češće) pružaocu usluge. Te kompanije imaju velika odeljenja za rešavanje zajebancija oko prenosa novca, to je poslednja kočnica digitalne ekonomije, novac mora da se ZAISTA prenese iz Srbije u Zimbabve, što je sporo i mnogo košta, a ponekad se novac i izgubi zbog zastarelosti sistema.

Tu nastupa sledeći korak u evoluciji novca, čisto digitalni novac koji se ZAISTA prenese za par sekundi, bez razmene dugovanja, bez nostro/vostro računa i bez korespondentskih banaka.

Ovde vi zapušite uši, zatvorite oči i vičete "LALALALA", što ne menja činjenice.
Pa upravo to, pruzaju uslugu. Zar nisam bas to doslovce i rekao? Zar je moguce da to pricamo uopste?

Zasto imas uverenje da ne mozes platiti dolarom ili eurom ako odes u taj Zimbabve? Ili Pakistan? Ko ti je rekao tu budalastinu da se novac "prenosi" kada placas u drugim valutama preko granice, imas li ti makar i osnovno minimalno znanje o kliringu, ocigledno da nemas cim lupetas

Hajde, ja sam putovao po mnogim zemljama na vise kontinenata, i nisam doziveo problem da je dolar neprihvatljiv bez ikakvog cimanja cak i tamo gde nema civilizacije a ne banaka i kojecega, u africkoj pustinji, gde nadjem 2 satora posle 1500km Sahare, dolar je primljen u placanju bez treptaja oka, cak i euro iako je relativno skoro zamenio evropske valute.
Gde si ti imao taj problem da cujemo

Meni je malo tesko da izadjem sa ovom pricom nacisto, jer mi je glupa, i to uopste ne funkcionise tako u praksi a vi nemate potrebna prakticna znanja, fejlovali ste u prvom koraku vec, samo to ne vidite jer ima previse komplikovanih reci koje su vam zamaglile sirinu ili jednostavno nemate potrebnu praksu, samo vam je neko nesto usmeno objasnio bez da probate

Sta mislis, zasto je "Nakamoto" kao prvi, napustio bitshit?

Sta mislis, da li postoji kao jedna od mogucnosti, i ona u kojoj je ukapiro da je proizvod felerican?
 
Nisam pisao o prihvatanju dolara od strane lokalaca, čitaj pažljivije. Pišem o potrebi snalaženja globalnih firmi oko prenosa novca, zbog problema u samoj osnovi sistema. Kad ja platim karticom u Srbiji za recimo smeštaj u Zimbabveu taj novac dugo (I skupo) putuje iza kulisa, jer radi na osnovama starim pola veka.

Evo ti najprostijeg primera, pošto izgleda nisi sposoban da razumeš ove komplikovanije: koliko košta da sada odeš u neku banku ili menjačnicu koja radi sa WU, MG ili Ria i pošalješ 1000 dinara u Zimbabve?
 
Kripto treba posmatrati kao deo šireg globalnog procesa.

Recimo, nekad si za razgovor sa nekim u inostranstvu morao skupo da platiš telefonskoj kompaniji. Danas ne moraš zahvaljujući Skajpu i Viberu, koji su, usput, mnogo zaposlenih u telekomunikacionim kompanijama ostavili bez njihovih radnih mesta.

Drugi primer su torenti. Tehnologija koja je omogućila deljenje audio, video, pisanih i drugih sadržaja drastično je redukovala prihode i profite industrije zabave i ostavila njene direktore i izvođače da se sa setom sećaju starih vremena.

Slično će i kripto da uradi finansijskom sistemu, pitanje je samo trenutka.
 
Da li ce biti globalnog interneta za 20 godina?
Zemlje vec izoluju svoje kutke sveta, da li ce se taj trend nastaviti?
Da li ce bitcoin prihvatiti kao sredstvo placanja u tom svetu?

Gde vidis bitkoin za 5 i/ili 20 godina?

Niko sa sigurnošću ne može ništa da tvrdi, ali potpuno je normalo da stare stvari zamenjuju nove, to se događa kroz čitavu istoriju. Pitanje je samo koliki će biti otpor banaka i nacionalnih država. Možda ne bude bilo bitkoina ali će ga u tom slučaju zameniti neka alternativna i unapređena valuta.

Tehnologija globalizuje planetu, ne znam kako zamišljaš da će doći do neke izolacije i da će svi da se zavuku u svoja dvorišta.
 
Naravno da ce ga biti, realno je nemoguće blokirati internet, uvek se nađe prolaz. Zemlja može samo da potpuno blokira net čime puca sebi ne u nogu nego u glavu. Uostalom kripto transakcije su moguće i bez interneta: https://www.cryptonewsz.com/first-ever-bitcoin-btc-transfer-through-radio-waves/10755/
Vidi, ti si poklonik, uvek ces zastupati najbolji moguci ishod.

Svet ce postajati multipolaran i bice sve izrazenije potreba da se zastiti svoje "parce", a to ce ukljucivati i kontrolu nad netom.
Kina vec ima "vatreni zid", Rusija zeli jednu tacku ulaza.
 
Poslednja izmena:

Back
Top