Kotao na pelet. Razlika izmedju unutrasnjeg i spoljaanjeg?

andrijac

Početnik
Poruka
33
Trenutno biram kotao koji cu da kupim, imam kompletno razvedenu instalaciju za centralno grejanje i ostavljen prikljucak za kotao. Grejna povrsina je 65m2. Odlucio sam se za varijantu PELET, s tim sto je moj budzet ogranicen a razlike u ceni su bas velike. Kotao bi trebao da bude smesten u zasebnu prostoriju (spajz) koji je uz kucu.

Sad me zanima sledece:

Koja je razlika izmedu peci za unutrasnju upotrebu tipa Alfa plam commo 21 i alfa plama commo compact koji je za spoljasnu upotrebu. Znam da ovaj unutrasnji je manji, lepse izgleda greje oko sebe a uz to jeftiniji za nekih 20000 dinara sto uopste nije malo.
Onda postoje i mnogo uvoznih i dosta skupljih, a recimo i Milan Blagojevic - Smederevo za unutrasnju upotrebu je jos 30000 hiljada jeftiniji od Alfe a kvalitet odlican.
Da li ja taj za unutrasnju upotrebu mogu da stavim u tom spajzu? Da li ce nesto stetiti kotlu, spajzu ili samoj efikasnosti?
A i pitanje koja meni jacina treba za kvadraturu od 65 m2. Zbunjen sam jer mi neki prodavci kazu da mi treba 30kw za spoljasnji, dok kod opisa za unutrasnji za pec od 8kw stoji da greje od 90-120m2.

Skroz sam u konfuziji a moram u narednih par dana da donesem odluku jer krecu hladni dani i grejna sezona :worth:

hvala unapred svima na odgovorima :hvala:
 
pec stavljas u unutrasnjem prostoru, i emituje toplotu. sta god lozio pa i pelet. za to ti ne treba instalacija za centralno grejanje
za centralno grejanje stavljas kotao koji greje vodu koja potom kruzi kroz unutrasnji sistem.
to su ti dve razlicite vrste grejanja nemoj da kupujes napamet jer vidim pricas nesto sto nema veze jedno sa drugim
znaci ko ti je ugradio grejanje, nek ti lepo kaze koij kotao tebi tu ide.
za 65m2 ti ne treba 30 kw. ja imam 180m2 koje grejem komplet i ostavljenu instalaciju za jos 60m2. i na to je projektovan kotao od 30kw. imam centrometalov kombinovani na drva i pelet moze da greje stim da a pelet treba da kupim dodatnu instalaciju, a platio sam ga 105,000. imam u kuci 110rebara i dva velika susaca u kupatilima, ukupno 12 grejnih tela.
taj ko ti je ugradio grejanje, morao je da sracuna ukupnu povrsinu i kubni prostor. postoje tacna pravila koliko se rebara stavlja na koliko kubnog prostora. prema tome ti je ugradio odredjen broj rebara i morao je da ti kaze koji kotao tu treba. kako je grejanje uopste uradjeno a nije stavljen kotao, to je ko da si pravio auto a nisi stavio motor u njega
 
pec stavljas u unutrasnjem prostoru, i emituje toplotu. sta god lozio pa i pelet. za to ti ne treba instalacija za centralno grejanje
za centralno grejanje stavljas kotao koji greje vodu koja potom kruzi kroz unutrasnji sistem.
to su ti dve razlicite vrste grejanja nemoj da kupujes napamet jer vidim pricas nesto sto nema veze jedno sa drugim
znaci ko ti je ugradio grejanje, nek ti lepo kaze koij kotao tebi tu ide.
za 65m2 ti ne treba 30 kw. ja imam 180m2 koje grejem komplet i ostavljenu instalaciju za jos 60m2. i na to je projektovan kotao od 30kw. imam centrometalov kombinovani na drva i pelet moze da greje stim da a pelet treba da kupim dodatnu instalaciju, a platio sam ga 105,000. imam u kuci 110rebara i dva velika susaca u kupatilima, ukupno 12 grejnih tela.
taj ko ti je ugradio grejanje, morao je da sracuna ukupnu povrsinu i kubni prostor. postoje tacna pravila koliko se rebara stavlja na koliko kubnog prostora. prema tome ti je ugradio odredjen broj rebara i morao je da ti kaze koji kotao tu treba. kako je grejanje uopste uradjeno a nije stavljen kotao, to je ko da si pravio auto a nisi stavio motor u njega

Sto se tice radijatora i rebara sve je proracunato, redi se o novoj kuci koja je upravo zavrsena i instalacija ja kotao je ostavljena, to je nezavisna stvar koja se moze naknadno ugraditi, ne mora prvo kotao uraditi pa tek onda radijatori. Moje pitanje je zasto ja ne bih mogao da stavim i pec koja jeste namenjena za unutrasnji prostor vani, kada onda ima prikljucak za centralno grejanje i vrsi istoj svrsi? Ja znam kako radi unutrasnja video kod prijatelja, probao, grejao se, on sa njom greje ceo etaz i ona mu stoji u dnevnoj sobi, ja bi isto da grejem ceo etaz s tim sto bih hteo da ona stoji u spajzu? Nista nelogicno ne pitam?!?
 
ne nisi me razumeo.
kotao i radijatori se rade u paketu. jedno bez drugoga ne moze da radi. kao sto auto ne radi bez motora. nagadjam da cim tako razmisljas kako si napisao da ti zbog finansija trazis neko jeftinije resenje.

ako je nesto namenjeno za unutrasnji prostor, a ti bi to da stavis napolje, ja ti stvarno ne mogu objasnjavati takve stvari, besmisleno mi je.

pec koju zelis, ima odredjenu namenu. ti samo treba da nadjes onu koja tebi odgovara za velicinu prostora koji imas. dakle ko ti je ugradio radijatore, morao je da ti kaze sta tacno treba da trazis i onda neces imati ovakva pitanja kako sada postavljas, u smislu snage ili ostalo. ako ti nije rekao, a morao je da ti kaze ovde ti treba takav kotao i pumpa i sigurnosni ventili i eksplozioni sud i sta jos, telefon i zovi nek ti kaze sta ti tacno treba. 8kw i 30kw su ogromne razlike. a sam proizvodjac i skuplji ili jeftiniji, to je vec stvar tvojih finansija. dakle ne znam kako stojis finansijski, ali preporuka je grejanje sa radijatorima sa spoljasnjim kotlom, jer je daleko efikasnije od jedne peci. da ne pominjem sto u zivotni prostor ne unosis nikakvo djubre. pelet ne pravi djubre, ali moras povremeno da ocistis i to, pa makar bilo i nekoliko saka pepela.
ja ti preporucujem da stavis odmah ono sto je i projektovano tj kotao u kotlarnici tj spajzu kako ti to nazivas. razliku izmedju peci i kotla, to ces najbolje da vidis kasnije u sezoni kada se budes grejao, po kondenzaciji u udaljenim uglovima na zidovima koji su spoljasnji. bez obzira kakvu izolaciju imas, imaces taj problem. ja ti govorim iz iskustva, prosao sam tu skolu.

znam da se vecina ljudi mora ravnati prema finasijama, ali ako si u mogucnosti da se snadjes, ako ti nedostaje novca, uradi to i ugradi odmah po projektu kotao kako i treba. isplatice ti se sigurno na duze staze.
 
Neverovatno je da nisam naleteo na istinske tehnicke podatke o nasim palet kotlovima i pecima, bez obzira da li su nasa ili strana proizvodnja pa se ovde prodaju.
Sve laz do lazi, osim velicine , tu ne lazu.

Ali ljudima gode i tako lazni , nafrizirani podaci, jer je lako kontrolisanje rada i doziranje, priblizno ista cena goriva, ili ako se snadju i znatno jeftinija a i lakse odrzavanje.

Da postoje oznake za klase kao kod elektricnih uredjaja, ovde bi se ovde prodavala neka E,F klasa, dok u svetu postoje A, a+ i A++ klasa, ali da ne gresim dusu vecina uredjaja se nalazi negde u B i C i D klasi, samo puno skuplji uredjaji su u A klasi.
 
Sto se tice radijatora i rebara sve je proracunato, redi se o novoj kuci koja je upravo zavrsena i instalacija ja kotao je ostavljena, to je nezavisna stvar koja se moze naknadno ugraditi, ne mora prvo kotao uraditi pa tek onda radijatori. Moje pitanje je zasto ja ne bih mogao da stavim i pec koja jeste namenjena za unutrasnji prostor vani, kada onda ima prikljucak za centralno grejanje i vrsi istoj svrsi? Ja znam kako radi unutrasnja video kod prijatelja, probao, grejao se, on sa njom greje ceo etaz i ona mu stoji u dnevnoj sobi, ja bi isto da grejem ceo etaz s tim sto bih hteo da ona stoji u spajzu? Nista nelogicno ne pitam?!?

Možeš staviti peć u špajz ali moraš povećati broj rebara u prostoriji u koju bi inače postavio peć .
 
i nemoj da verujes prodavcu da ono sto je za unutra mozes i spolja i obrnuto. oni ce sve da se sloze samo ti da iskesiras novac. znaci obavezno zovi majstora koji ti je radio ugradnju da ti precizno kaze sta ti treba, i nema onda nedoumica da se ti sada bezveze naprezes a imas nekoga ko zna sta ti je dobro

Razumeo sam u potpunosti.

hvala na trudu
 
pec stavljas u unutrasnjem prostoru, i emituje toplotu. sta god lozio pa i pelet. za to ti ne treba instalacija za centralno grejanje
za centralno grejanje stavljas kotao koji greje vodu koja potom kruzi kroz unutrasnji sistem.
to su ti dve razlicite vrste grejanja nemoj da kupujes napamet jer vidim pricas nesto sto nema veze jedno sa drugim
...
Осим што постоје и комбиноване пећи са котлом, које служе и као пећ и као котао. Алфа плам ради такве комбинације, а и Милан Благојевић.
 
Sto se tice radijatora i rebara sve je proracunato, redi se o novoj kuci koja je upravo zavrsena i instalacija ja kotao je ostavljena, to je nezavisna stvar koja se moze naknadno ugraditi, ne mora prvo kotao uraditi pa tek onda radijatori. Moje pitanje je zasto ja ne bih mogao da stavim i pec koja jeste namenjena za unutrasnji prostor vani, kada onda ima prikljucak za centralno grejanje i vrsi istoj svrsi? Ja znam kako radi unutrasnja video kod prijatelja, probao, grejao se, on sa njom greje ceo etaz i ona mu stoji u dnevnoj sobi, ja bi isto da grejem ceo etaz s tim sto bih hteo da ona stoji u spajzu? Nista nelogicno ne pitam?!?

Пећ у шпајзу није добро решење уколико користиш шпајз јер се исти и прави да би држао константну, мало нижу температуру од остатка куће ради очувања намирница које ту одлажеш. Ако не користиш шпајз за одлагање намирница а хоћеш да уштедиш на простору у остатку куће, онда је најбоља варијанта котао који не одаје топлоту у простору. Једноставно, зашто би трошио топлоту у простору који се не користи? Мада, могао би да отвориш један фи 100 па мали вентилатор који би извлачио топлоту из шпајза и убацивао је у први простор до шпајза. Тиме би боље искористио топлоту коју пећ ствара.
 
ja imam MBS 18KW (Milan Blagojevic) pa ako te nesto konkretno zanima - pitaj.
inace, vodi racuna kada pises o 'unutrasnjim pecima'. imas zaista peci koje su samo to - pec bez ikakvog kotla, pumpe itd.. a imas i etazne peci sa kotlom, pumpom itd...
neki proizvodjaci nemaju peci sa kotlom od 7-8kw vec samo obicne peci pa vodi racuna kada ih pitas da im tacno kazes na sta mislis.

u mom stanu od ~75m2 bas znaci i to zracenje toplote od same peci.
i da imas informaciju, peci na pelet jos uvek nisu dovoljno dobro osmisljene da bi bile u dnevnom boravku itd. dosta pepela zna da odleti prilikom ciscenja/usisavanja peci, otvaranja vrata tako da i te 'unutrasnje' treba stavljati u hodnike i sl. a ne bas u dnevni boravak ili jos gore - spavace sobe.
romantiku u gledanja u vatricu kroz staklo odmah zaboraviti jer to staklo postane potpuno crno posle nekog vremena (osim ako pec ne radi na maksimalnoj snazi sve vreme - a rad na maksimumu satire pelet)...

poz
 

Back
Top