Enterijer naših baka

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
67.297
Čega se sećate iz tog perioda? Šta vam je ostalo u sećanju? Da li biste nešto od toga i vi danas koristili?
Šta je to što je bilo upečatljivo kada ste ušli u kuću ili sobu vaših baka i deka? Neka dekoracija, stil, šta god? Nedostaje vam nešto do toga?

Meni prvo padaju na pamet oni prozori sa okvirima, ne znam kako da ih nazovem. Ustvari ne okvir već ovaj ram samog stakla da izgleda kao da su rešetke.
stari-prozor-1.jpg
1960b5e88ffac399d8ca522904.jpeg

Onda čipkeeeee i tapete :)

Čega se sećate iz tog perioda? Šta vam je ostalo u sećanju? Da li biste nešto od toga i vi danas koristili?
Šta je to što je bilo upečatljivo kada ste ušli u kuću ili sobu vaših baka i deka? Neka dekoracija, stil, šta god? Nedostaje vam nešto do toga?

Meni prvo padaju na pamet oni prozori sa okvirima, ne znam kako da ih nazovem. Ustvari ne okvir već ovaj ram samog stakla da izgleda kao da su rešetke.
stari-prozor-1.jpg
1960b5e88ffac399d8ca522904.jpeg

Onda čipkeeeee i tapete :)

Moje bake nisu znale za čipke.
TAPETE? Kakva glupost!
Monstrosity and horror!

:eek:

pa šta je bilo kod tvoje?
ovde su u to vreme svi manje više imali tapete i čipke
Siromaštvo na prvi pogled, ali sve se imalo.
Kakve tapete, kakve čipke...
To su za moje prababe i babe bile izmišljotine.
Čestit život bez ekstravagancije!
One bi mi bile prve da mi oči povade na ideju da garderoba treba da izražava moj karakter.
Prve bi me zlobno gledale iako su bile sjajne majke i babe, je l' te, jer evo me... sasvim drugačije od njih.

Siromaštvo na prvi pogled, ali sve se imalo.
Kakve tapete, kakve čipke...
To su za moje prababe i babe bile izmišljotine.
Čestit život bez ekstravagancije!
One bi mi bile prve da mi oči povade na ideju da garderoba treba da izražava moj karakter.
Prve bi me zlobno gledale iako su bile sjajne majke i babe, je l' te, jer evo me... sasvim drugačije od njih.
Nisu ni moje zivele u izobilju...sama je heklala sve...

no sem toga...i onaj ormar sa tanjirima, čašama koje su se koristile 1 u 100 god :lol:

Secam se spavace sobe sa politiranim namestajem, bracnog kreveta sa duplim dušecima,velikim perjanim jastucima, secam se bakine kutije za puder sa rozikastim prahom, drvene kutije koja kada se otvori svira muzika i balerina se okrece u krug,secam uštirkane mirišljave posteljine, heklanih stolnjaka , šustikli , šivace mašine..muškatli na njenoj terasi, njenog štapa sa kojim se kretala zbog problema sa kukom, secam se njenih šoljica iz kojih smo pile kafu ..secam se svega i mogla bih do jutra da nabrajam, a najviše se secam njenih prica :heart:

Poslednja izmena:
Do pola zida "cokla" zelena , a druga polovina zida svetlije zeleni. Zelena roletna u ormariću i kockice za yamb , zvrčak i karte, gomila onih debelih časopisa poput BRAVA CASA, stolice bez naslona ,(hoklice), i stoličice male sa tri noge, tronošci, bokal sa vodom, na šporetu čajnik sa uvek toplom vodom

Poslednja izmena:
Puzavice oko kuce sa lila cvetovima, nikada nisam odgonetnula koja je to biljka. Korpice za Uskrs, sestrina ovalna, moja okrugla. Ustirkana posteljina. Sigurnost. Hekleraj da ne pominjem, čuvam i sada, a ne znam zašto. Hrana koja više nikada ne može biti ista. Opapa koji povlači zvono u crkvi, a ja sedim i gledam. Opapa i njegov radio. Stalno je tražio neke stanice samo njemu znane. Svašta nešto lepo....

U kući zeleni kredenac, smederevac, na komodi Orion radio i gramofon, brdo singlica.
U dvorištu baštica sa cvećem oivičena gustim uredno podšišanim šimširom, beli jorgovan, pored bunar sa valjkom i kofom za zahvatanje vode.

U dvorištu 'letnja kuhinja' u kojoj se kuvalo, okretanje pržuna i miris kafe koja se okreće u pržunu.
Vinski podrum i ukus šire.
Osećaj ljubavi, sigurnosti i bezbrižnosti.

Zeleni kredenac, dunje na ormaru, šustikle, "stajaći " i svakodnevni tanjiri i escajg, muškatle u prozorima, dedin deo ormana u kome drži velike sveske sa rukopisima, staru pisaću mašinu...u ormanu "bar" u kome umesto pića stoje lekovi, i knjige ( jedan deo knjiga )...

- delić enterijera kuće u kojoj su živeli mamini roditelji-

Kuća u kojoj smo živeli sa bakom ( babom ) i dedom:

Unikatni, ručno pravljen ormar, u njemu kristalne čaše, na televizoru milje :), u kuhinji zeleni kredenac, smederevac, veliki trpezarijski sto.. babina pomada koju je redovno dobijala iz Kanade ( još pamtim taj miris ), old spice u kupatilima ( redovno stizali iz Kanade )...figurice koje igraju kada se naviju- balerina i par-mladić i devojka... dvorište puno cveća, veliki sto i pletene stolice napolju..

Nisam opisala jedino delić kuće u kojoj smo živele sestra i ja sa roditeljima..

kod djeda i bake nit je bio telefon nit heklanje a nit tv...neki stari radio..nije ni trebalo..uzivo sam u zivotinjskom svijetu koje su posjedovali, prirodi da ni jedan video sa jutuba ne moze opisati...perjane jorgane sam volio, svako jutro babi na sto bacim perje meni ko klincu bilo zanimljivo izvlaciti...ono sto je meni najvise u sjecanju ostalo jeste takozvana visinska klonja korito...kuca je bila prizemna, al ispod nje stala..tako da imas osjecaj sa strane koje se ulazilo u stalu da je kuca na 1 spratu...i kad udjes iz dnevnog boravka u wc i pokakis se u drveno korito za nas djecu je bio hit..dok jedno kaki drugo vani gleda izlaz korita i ***** kako pada na djubriste tj djubrivo koje se sastojalo od zivotinsjkog izmeta, sijena i svega jer stala mora takodje da se cisti...bio i poljski wc al iz ovog kucnog svi smo voljeli kakiti i gledati kako to ide niz korito...obavezno limu vode sa sobom poneses da zalijes korito da moze sljedeca osoba koristiti..

Back