Konkurs za program za 'spašavanje' loših diskova, flesheva i SSD-a?

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
38.037
Imam jedan USB-flesh koji ima oko 190 MB loših lokacija. Bilo šta da upišeš tamo, tamo piše 0x00. I šta se događa: Ja sam ga popunio do zadnjeg bajta raznim glupostima, uspevam čak i da to 'pročitam' sa njega, ali recimo JPG sliku neće da otvori jer 'loše' počinje sa 0x00!

I tako sam pomislio da bi bio koristan program koji prvo na mediju formira neku mapu zadanog naziva, recimo 'AAA-BAD' kako bi bila na vrhu kasnijih korisnih podataka. Zatim, taj program popunjava CELI medij datotekama zadane veličine po izboru ( 10, 20, 50, 100, 200, 500 MB, 1, 2, 5, 10 GB itd). Pred kraj ide sve 'sitnijim' datotekama, dok ne popuni do 'zadnjeg' bajta. U datotekama može/mora biti i nekakva 'check suma' da se kasnije ne mora generirati ponovo za svaku datoteku izvornu!!!!

A sada dolazi najvažniji deo: Svaka datoteka se čita i proverava 'check suma'. Ako je dobro pročitana, BRIŠE se, a ako ne valja, OSTAVLJA se na mediju! I tako bi po mom mišljenju sve loše lokacije 'trajno' ostale zauzete datotekama koje se NE BRIŠU, tj. ne koriste se iz te mape 'AAA-BAD'! Jedino ne znam da li bi to bilo dobro i za SSD jer on ima neku filozofiju premeštanja nekih blokova?
Nagrada za rešenje: Standardni balkanski cenovnik: Porcija ćevapa i gajba piva! :super:

los-stick.jpg
 
problem je st ose klasteri popunjavaju po random principu i ne mozes da odredjujes koji fajl ide u koji klaster

ili ako sam dobro shvatio ti bi ostavljao lose datoteke

to znaci da ti treba program koji brise sve osim dateka koje su na ostecenim klasterima
Upravo tako! Loše ostaju u toj jednoj mapi, njih ne diram, kasnije koristim i popunjavam samo slobodna ispravna mesta..
 
problem je st ose klasteri popunjavaju po random principu i ne mozes da odredjujes koji fajl ide u koji klaster

ili ako sam dobro shvatio ti bi ostavljao lose datoteke

to znaci da ti treba program koji brise sve osim dateka koje su na ostecenim klasterima
A vrhunac je da onda tu mapu sa lošim datotekama ZAKLJUČAM i/ili još i SAKRIJEM da neko slučajno ne brljavi po njima...
 
Joj ne znam kako to funkcionise sa flash memorijom. Mislim da je to ECC tehnologija i ima ga svaki HDD/SSD no nisam siguran za Flash memorije. , U sustini ako HDD "prepozna" da je sektor los on ga vise nece koristiti vec ce ga zameniti "rezervnim" sektorom, no pre nego sto ga zauvek zameni pokusace da ga ocita jos jednom i uspesno izvuce podatak sa njega i nakon toga sve read/write operacije ce biti preusmerene na novi/rezervni sektor (spare sector). Sve dok to ne uradi problematicni / neocitani sektor ce biti "pending/na cekanju".

U takvim slucajevima imas 2 opcije, da se molis Bogu i da HDD jos taj jedan put uspesno ocita podatak sa "propadajuceg" sektora ili da zaboravis na koruptovan fajl i kazes disku da upise nule preko tog sektora i konacno ga izbaci iz upotrebe, to npr. radi Western Digital dijagnostika Data Lifeguard Diagnostic for Windows

E sad da li to moze da se primeni na flash memoriji stvarno ne znam, uvek izgubim flash pre no sto pocne da propada pa nisam imao prilike da se igram :lol:
 
Pa zar ne markira bad block-ove? to mu dodje na isto....
ako se ne varam, 'chkdsk' proverava strukturu tablice, direktorije i povezanost pojedinih sektora/blokova. Ono šta se ne uklapa markira te kopira u mapu FOUND. Osim toga, sve i da pokuša markirati bad blokove, to NE može da uradi jer NE zna izvorni upisani sadržaj bloka. Osim ako postoji 'check-suma' za svaki blok/sektor?
Tako npr. ni FULL formatiranje ovoga USB-flesha NIJE registrovao loše lokacije i dozvoljava mi pisanje po njima.
 
ako se ne varam, 'chkdsk' proverava strukturu tablice, direktorije i povezanost pojedinih sektora/blokova. Ono šta se ne uklapa markira te kopira u mapu FOUND. Osim toga, sve i da pokuša markirati bad blokove, to NE može da uradi jer NE zna izvorni upisani sadržaj bloka. Osim ako postoji 'check-suma' za svaki blok/sektor?
Tako npr. ni FULL formatiranje ovoga USB-flesha NIJE registrovao loše lokacije i dozvoljava mi pisanje po njima.
Ma ne moze ti tu nista pomoci ako moze da cita ne moze da pise. Mislim ono procita blok, upise blok i fail.
 
Ma ne moze ti tu nista pomoci ako moze da cita ne moze da pise. Mislim ono procita blok, upise blok i fail.
Za flesh pomaže moja ideja: Loše zapisane datoteke ću OSTAVITI za 'trajno' i koristiti samo dobre lokacije. Ali je zeznuto da ti recimo na 4GB stane oko 1000 MP3 pesmica pa bi ja trebao svaku pojedinačno preslušati da vidim/čujem jel' je dobro zapisana! O slikama da i ne pričam.... zato bi dobro došao jedan programčić koji bi to automatski odradio! Zamisli onda flesh od 64GB itd....
 
Za flesh pomaže moja ideja: Loše zapisane datoteke ću OSTAVITI za 'trajno' i koristiti samo dobre lokacije. Ali je zeznuto da ti recimo na 4GB stane oko 1000 MP3 pesmica pa bi ja trebao svaku pojedinačno preslušati da vidim/čujem jel' je dobro zapisana! O slikama da i ne pričam.... zato bi dobro došao jedan programčić koji bi to automatski odradio! Zamisli onda flesh od 64GB itd....
Znas kako, stavis pravi FS na tu fleshku i neces imati tih problema :P
 
Zar ne moze chkdsk za to?
Moze li chkdsk da anulira ono sra.nje koje napravi windows instalacija kad hoces da ga instaliras na neki disk, pa umesto da te pita za particiju, on dohvati ceo disk da mu bude particija...win 10 prve install verzije su na nekim plocama to radile, i na kraju ne zavrse posao ,tj zajabune se...

Ja mislim da ne moze, chkdsk je jako prost i za mene neupotrebljiv alat...
Ranije sam koristio od linuxa fdisk, obicno od red hata...i bio je strasan alat za virus prckanje po mbr i fat32 tabeli i slicno , aktivizaciji diska itd itd..
Sad sto win 10 zaebe, tu ni fdisk ne pomaze...i to je poslednji win koji ce videti moje diskove...moze da dube na glavi i da sledeca verzija windowsa cita misli i sama kucka i pravi decu , nece na moje racunare...
 
Za flesh pomaže moja ideja: Loše zapisane datoteke ću OSTAVITI za 'trajno' i koristiti samo dobre lokacije. Ali je zeznuto da ti recimo na 4GB stane oko 1000 MP3 pesmica pa bi ja trebao svaku pojedinačno preslušati da vidim/čujem jel' je dobro zapisana! O slikama da i ne pričam.... zato bi dobro došao jedan programčić koji bi to automatski odradio! Zamisli onda flesh od 64GB itd....
Nekad je pctools bio najsigurniji alat da oznacis bad sektore trajno za bad sektore, da posle nijedan ms sr.anje od programa ne aktivira ponovo te sektore....ni chkdsk koji to slepacki proglasi i neispravne ispravnim...
I sad postoji neki od onih programa, nisu vise ubedljivi kao pctools nekad, ali ima nekih koji su bolji od ostalih, nazalost treba ti nekoliko dana zaebancije da ih osetis i testiras koji od njih stvarno bolje oseca bad sectors od drugih....a da moze da pridje svim diskovima i velikim i malim...i ovim i onim..
Zasto je pctools dobar mozda i danas, pa flash su mali diskovi...doduse vise nisu ni mali ...i oni odose do 1TB u terc proizvodnji , sto je bas za to , za skladistenje...terc nije za rad..
 
Ovo sto trazis bi bio pctools, pa napunis disk fileovima, to se lako radi, dok ne ostane nula....a onda startujes chkdsk i on naravno skine sve bad sectors oznake, i i onda imas odjednom slobodne samo bad sectorse, i onda ponovo punis sa fajlovima (obrati paznju na block size , i 4k 32k da li je disk organizacija takva) dok ne dodje do nule, ali onakvim kakve ti znas da su za neispravne....

Sada ces imati ceo disk pun, nula slobodnog, ali prvi fajlovi su na ispravnim a drugi na neispravnim i bad sectorima....druge ne brises, a prve pobrises i onda imas trenutno cist disk........ispravan, naravno flash ce vremenom dobiti nove bad sectore, na mestu celija koje se istrose....tada opet mozes da ponovis proceduru..

Jedino je problem naci program koji pristojno trazi i zna da odredi koji su blokovi ili sectori bad....
A da radi na savremenim op sys...i sa velikim dsk i mbr i gpt...
 

Back
Top