Konačno: Zašto je PROPAO najslavniji propali eksperiment Michelsona i Morlija!

Propao je zato što je početna premisa da se Etar kreće pogrešna. Etar ispunjava Svemir i samim tim se ne kreće nikud već stoji. Kao voda u akvarijumu u kome se zlatne ribice kreću. Uostalom to je lepo i stručno objašnjeno u knjizi 100 Laži Fizike. Jer prva i osnovna stvar je u kojoj je sredini boravio primodijalni atom pre Big Benga? Jer ako je tačno da se prostor širi ondak je pitanje u odnosu na šta se širi? Duvaj balon duboko u bazen i on će se širiti u odnosu na vodu koju istiskuje....... Razumete poentu. Kako se ništa može širiti? Ili kako bi naš Tesla rekao kada je čuo za Ajnštajnijosovu theoriju:" Ništa ne može delovati na nešto." Još se nije našao niko da opovrgne njegove reči. Uostalom to im je i posao da smišljaju fantastične teorije koje se stalno menjaju. Uostalom važan je samo rezultat. A rezultat im je pogrešan. Toliko od mene.
?? Eksperiment je trebao da dokaže da se etar ne kreće, i da se detektuje kretanje Zemlje prema njemu. Tako zamišljeni eksperiment to nije mogao da dokaže pa je KRIVO zaključeno da se UVEK MERI ISTA brzina svetlosti bez obzira na brzinu referentnog sistema! Naglašeno: Problem nije što je brzina svetlosti ISTA bez obzira na sistem, nego da se uvek MERI ISTA brzina!
 
Mislim da će naučnici trebati da smisle bolji eksperiment! Najbolje mi je bilo kada sam čuo da je autor 10 godina smišljao ovo izloženo na ovoj stranici! :super:

https://vaso.weebly.com/michelson-morley.html
Oduševljen sam (ponekad:super:) veštačkom inteligencijom! Naterao sam je da 'ostane bez odgovora, tj. da razmišlja':

mich1.png


I evo rezultata razmišljanja:
mich2.png
 
Vaso, ne kapiram te, inteligentan si covek, zasto se bakces algoritmom koji ne moze da rezonuje?
Razvijam joj sposobnost samoanalize odgovora. Vidiš da svaki put na pola odgovora shvati da je počela lupetati gluposti prema podacima kojima su je nakljukali....itd.... Jednog dana možda počne i da razmišlja... bolje od mnogih ljudi!?:klap:
 
Vaso, ne kapiram te, inteligentan si covek, zasto se bakces algoritmom koji ne moze da rezonuje?
YUUPPIII! Napreduje ta veštačka inteligencija. Počela je davati standardne gluposti o tom eksperimentu bez blokiranja. I čak je samouverena u neke gluposti :dash: Najbolje je da sam zahvaljujući njoj, dobio novi argument za propitivanje uspešnosti toga eksperimenta.
JA:
Loše zamišljen eksperiment ne bi dao točne rezultate i to bi dovelo do pogrešnog zaključka! Gde je naučna potvrda da je eksperiment dobro zamišljen?

ChatGPT
Potrebno je napomenuti da Michelson-Morley eksperiment nije bio loše zamišljen; njegovo izvođenje bilo je temeljito i inovativno, koristeći naprednu tehniku interferometrije kako bi se izmjerila brzina svjetlosti. Smatran je izuzetno preciznim u svoje vrijeme, i rezultati su bili izazovni s obzirom na tadašnja očekivanja.
Što se tiče znanstvene valjanosti eksperimenta, činjenica da je njegovi rezultati potaknuli znatne promjene u našem razumijevanju fundamentalnih fizikalnih zakona ukazuje na važnost ovog eksperimenta i njegovih otkrića. Ovo se vidi kroz kasnije eksperimente, teorije i opservacije koje su potvrdile ključne aspekte koje je Michelson-Morley eksperiment pionirao.
Odgovornost znanosti je da kontinuirano izaziva svoje vlastite pretpostavke i očekivanja, te Michelson-Morley eksperiment je pružio važan primjer toga. Rezultati eksperimenta nisu doveli do pogrešnog zaključka, već su postavili osnove koje su rezultirale kasnijim revolucionarnim teorijama i otkrićima.
Dakle, iako se može raspravljati o tome što bi se smatralo "znanstvenom potvrdom" u ovom kontekstu, važno je zapamtiti da su iznenadni, pa čak i suprotni rezultati, ključni za napredak znanosti te pokazuju fleksibilnost znanstvenog metoda i otvorenost različitim mogućnostima.
 

Back
Top