Комунистичка десрбизација Горанаца

Бугарска је од својих древних почетака увек била мултиетничка земља. Етнички Бугарин као појам није и никада није значио искључиво прабугарско или словенско порекло.
Ovde ne govorim o terminu ,,Bugarska" već o terminu ,,Bugarin" kao etnonimu a ne demonimu ili politonimu.
 
Iz kog perioda? To je problem.
Nije precizirano, mislim da se misli na savremenije doba tj. 19-20 vek Nije realno da gledaju granice iz srednjeg veka.
Za Bugarina se trenutno može smatrati onaj koji deli opštu kulturu bugarskog naroda, govori nekim oblikom bugarskog jezika i poreklom je sa prostora današnje Bugarske. Tako bih ja uradio da sam neko i nešto u Bugarskoj.
Pa ne može jer ta agencija potvrđuje poreklo dijaspori i Bugarima van granica Bugarske. Oni rođeni u Bugarskoj već imaju državljanstvo pa im ne treba potvrda porekla za sticanje državljanstva. Ta agencija doduše od 2021. više ne izdaje potvrde za državljanstvo već samo radne vize, a sada se dokumenti predaju u ministarstvo unutrašnjih poslova nakon čega ekspertska komisija iz nekoliko ministarstava proverava poreklo kandidata i daje ocenu da li je Bugarin ili ne, pismeni dokumenti se predaju na veštačenje u DANS (obaveštajna služba) koji treba da da sud da li su verodostojni ili falsifikat.
 
Pa ne može jer ta agencija potvrđuje poreklo dijaspori i Bugarima van granica Bugarske. Oni rođeni u Bugarskoj već imaju državljanstvo pa im ne treba potvrda porekla za sticanje državljanstva.
Nisi me razumeo ali nebitno. Svako ko potpiše da se oseća kao Bugarin, govori u nekoj meri bugarski jezik i barata osnovama bugarske istorije bi trebao da dobije bugarsko državljanstvo ukoliko to želi.

Srbi iz Temišvara nikada nisu bili deo Jugoslavije ili Srbije al je glupo braniti da postanu državljani Srbije ukoliko neko od njih to želi.
Nije precizirano, mislim da se misli na savremenije doba tj. 19-20 vek Nije realno da gledaju granice iz srednjeg veka.
Pa to je problem što nije precizirano.
 
Nisi me razumeo ali nebitno. Svako ko potpiše da se oseća kao Bugarin, govori u nekoj meri bugarski jezik i barata osnovama bugarske istorije bi trebao da dobije bugarsko državljanstvo ukoliko to želi.
To trenutno samo Mađarska tako deli. Ima dosta ljudi koji se osećaju kao Bugari a odbijen im je zahtev za državljanstvo. Znam čoveka iz Bosilegrada, prezime na ov, odneo papir da mu se baba i deda izjasnili kao Bugari i ovi ga odbili zbog nekog datuma koji se nije poklapao u izvodu iz matične knjige i u venčanom listu. Dobio je šut kartu uz objašnjenje da ne mogu da potvrde da je bugarskog porekla.
Srbi iz Temišvara nikada nisu bili deo Jugoslavije ili Srbije al je glupo braniti da postanu državljani Srbije ukoliko neko od njih to želi.
Po zakonu Srbi iz inostranstva imaju to pravo uz dostavljanje pismenog dokaza izdatog od nekog državnog organa Srbije ili zemlje u kojoj žive i zahtev ministarstvu ili konzularnon predstavništvu Republike Srbije u inostranstvu.
 
To trenutno samo Mađarska tako deli. Ima dosta ljudi koji se osećaju kao Bugari a odbijen im je zahtev za državljanstvo. Znam čoveka iz Bosilegrada, prezime na ov, odneo papir da mu se baba i deda izjasnili kao Bugari i ovi ga odbili zbog nekog datuma koji se nije poklapao u izvodu iz matične knjige i u venčanom listu. Dobio je šut kartu uz objašnjenje da ne mogu da potvrde da je bugarskog porekla.
Bezveze po meni.
Po zakonu Srbi iz inostranstva imaju to pravo uz dostavljanje pismenog dokaza izdatog od nekog državnog organa Srbije ili zemlje u kojoj žive i zahtev ministarstvu ili konzularnon predstavništvu Republike Srbije u inostranstvu.
Što je potpuno u redu.
 
Što je potpuno u redu.
Ipak teško dostižno jer Srbin iz Rumunije ili Albanije ne može da dokaže da je stvarno Srbin jer u zemljama čiji je državljanin ne postoji kategorija nacionalne pripadnosti u dokumentima. Srbin koji se rodi u Grčkoj i dobije grčko državljanstvo rođenjem ne može ni na koji način da dokaže svoje poreklo jer Grčka je u tom smislu još drastičnija od Albanije, te na popisu nema izjašnjavanja o nacionalnosti.
 
Ipak teško dostižno jer Srbin iz Rumunije ili Albanije ne može da dokaže da je stvarno Srbin jer u zemljama čiji je državljanin ne postoji kategorija nacionalne pripadnosti u dokumentima. Srbin koji se rodi u Grčkoj i dobije grčko državljanstvo rođenjem ne može ni na koji način da dokaže svoje poreklo jer Grčka je u tom smislu još drastičnija od Albanije, te na popisu nema izjašnjavanja o nacionalnosti.
Ma dokaže se to, samo treba da nađe neku krštenicu svog pretka gde se preziva na ić i pravoslavne je veoispovrsti i eto dokaza da je Srbin.
 
Ma dokaže se to, samo treba da nađe neku krštenicu svog pretka gde se preziva na ić i pravoslavne je veoispovrsti i eto dokaza da je Srbin.
Znaš da u Osmanskom carstvu nisu postojala prezimena? Neko ko je Srbin iz Skadra i 1912. je završio u Albaniji nije mogao nikad da dobije prezime na ić nego su im upisivali na albanskom. Ovde je bio spor o tome kako je Tito navodno Gorancima menjao prezimena, a većina Goranaca nije ni imala prezime pre Kraljevine Srbije, tehnički gledano stanovnici "Stare Srbije" koja je pripojena 1913. su postali naši državljani tek 1919. kad je donesen zakon o državljanstvu KSHS. Do tada su Makedonci i Kosovari još uvek smatrani osmanskim državljanima.
 
Pa ako Katolička crkva beleži ili je beležila nacionalnost ja bih dao državljanstvo Srbije bez problema.
Srbija baš ništa ne čini za Srbe u Albaniji, oni su baš ugroženi. Upoznao sam neke i vidi se da su svi pravi ljudi i trude se da govore srpski koliko mogu. Trebalo je izdejstvovati nešto i pritisnuti Albaniju da im prizna nacionalnost. Albanija je pre par godina pod ucenom Bugarske da će ih blokirati morala da prizna postojanje bugarske manjine u Albaniji, te sad slovenska sela uz granicu sa Makedonijom ističu bugarske zastave. Međutim Albanija još ne priznaje da ima drugih manjina.
 
Srbija baš ništa ne čini za Srbe u Albaniji, oni su baš ugroženi. Upoznao sam neke i vidi se da su svi pravi ljudi i trude se da govore srpski koliko mogu. Trebalo je izdejstvovati nešto i pritisnuti Albaniju da im prizna nacionalnost. Albanija je pre par godina pod ucenom Bugarske da će ih blokirati morala da prizna postojanje bugarske manjine u Albaniji, te sad slovenska sela uz granicu sa Makedonijom ističu bugarske zastave. Međutim Albanija još ne priznaje da ima drugih manjina.
Treba, ali Srbija nema mehanizam da utiče na Albaniju. Mora da se žali Savetu Evrope ili EU, jer jedino oni mogu da pritisnu Albaniju da prizna srpsku nacionalnu manjinu. A tamo nemaju baš sluha za probleme Srba i Srbije.
 
Srba na Kosovu i Metohiji ima oko 100 000. Bez obzira koliko ima Srba u Albaniji Srbija treba da se pozabavi tim pitanjem. Šteta što više ne postoji Ministarstvo za dijasporu.
To su napumpani podaci jer se popisuju ljudi koji ne žive uopšte tamo da bi primali kosovski dodatak. Vučić je preprošle godine izjavio da je broj Srba prema podacima BIA pao na ispod 60,000.
 
Што се бели, горе Шар планина?Да л' је снегче, ил' је бело стадо?Нит' је снегче, нит' је бело стадо.Да је снегче, би се растопило,Да је стадо, би се растурило.Веч тој беше Милкино чадорче,Под чадорче болна Милка лега.Брата и гу Турци заробили,Заробили, пај га обесили.
Je l hoces da kazes da je ovo goranska pjesma? Ja ovu znam ali kao makedonsku ili bugarsku; a znam goransku verziju koja je prilicno drugacija.
 
Taj koji te farba kako je izmislio ili lagao da je Bugarin da bi dobio pasoš te debelo laže ili se stidi da ti prizna kako stvarno jeste. U stvarnosti ideš kod matičara koji ti izdaje napismeno overenu potvrdu na M9 obrazcu da se neko iz tvoje porodice izjasnio kao Bugarin po nacionalnosti npr. na venčanju ili nosiš vojnu knjižicu iz JNA kao dokaz da ti se neko iz porodice upisao u vojsci kao Bugarin. Sve ostalo su laži za naivne. Državljanstvo može da se kupi ali košta 250,000€, sumnjam da tvoj komšija ima toliko.
код матичара на записник изјасниш се како год хоћеш (народ, народност, национална мањина) тај записник се пошаље у твоје место рођења то се упише у Матичну књигу и крај можеш да мењаш припадност како ти год се прохте
завршиш посао и вратиш се изјавом пред матичарем својим коренима
поменути образац је уверење о националној припадности и нигде се не помиње да ли су ти и преци били оно што си ти сада
дешавало се раније да српска деца мењају националност у ромску да би имали додатне бодове приликом уписа на факултет или да буду на буџет
 
код матичара на записник изјасниш се како год хоћеш (народ, народност, национална мањина) тај записник се пошаље у твоје место рођења то се упише у Матичну књигу и крај можеш да мењаш припадност како ти год се прохте
завршиш посао и вратиш се изјавом пред матичарем својим коренима
поменути образац је уверење о националној припадности и нигде се не помиње да ли су ти и преци били оно што си ти сада
дешавало се раније да српска деца мењају националност у ромску да би имали додатне бодове приликом уписа на факултет или да буду на буџет
A ovi sisaju vesla pa će da daju državljanstvo za lažno izjašnjavanje?
 

Back
Top