Koliko ste za to da stranci dodju da zive u vasoj zemlji?

Naši vozači GSP-a su otišli u inostranstvo. Znam i taksiste koji su otišli.

Što se stranaca tiče, nemam razloga da ih mrzim a ni da ih nešto posebno volim.

To je samo privid u necijoj glavi nasi i stranci, razumijem ako neko prica samo lokalni jezik, uspjesan je zivotno ima veliki krug poznanika u svojoj zemlji pa kaze nasi i njihovi to onda nije privid
 
Ovo je tekst iz 2022. godine.

Vozači iz Bangladeša i Šri Lanke već rade i u GSP-u ali i kod privatnih prevoznika.

Na mom kraju, mini buseve voze tri stranca-dva iz Šri Lanke i jedan iz Bangladeša.

Na početku nisu znali ni engleski, a kamoli srpski, ali sada su počeli da uče i srpski.

Žitelji naselja su ih uglavnom dobro prihvatili, ali ima i izuzetaka. Jedan mladić iz Šri Lanke je tri, četiri puta dobio batine :( samo zato što nije belac.

Inače su, mnogo, mnogo vredniji od naših vozača. Kad oni voze busići su super čisti, provetreni i ne prave veliku pauzu na prvoj i poslednjoj stanici.
Ovde ih lemaju jer zatvaraju vrata ljudima pred nosom, pa onda složne komšije skoče da intervenišu. Par puta su napucali jednog jer uklješti vratima što nogu što ruku nekome.
@tema
ja nisam ljubitelj doseljenika.
p.s
 
Danas je globalna era i sve vise ljudi putuju i biraju jeftinije drzave da zive, posebno u zemlje Balkana kojima standard zivota brzo raste.

Ovdje imamo ljude iz Srbije, Crne Gore, Makedonije, Gruzije i Jermenije koji pricaju o prednostima da se preseli u ove drzave.

Sta vi mislite o tome, da li biste bili protiv da stranci dodju permanentno da zive u vasu drzavu/grad? Da li premjecujete strance u vasem gradu? Da li ocekujete vise da ih bude? Da li mislite da stranci mogu pozitivno da uticu na vas grad/drzavu?
A gdje je anketa? :think:
 
Danas je globalna era i sve vise ljudi putuju i biraju jeftinije drzave da zive, posebno u zemlje Balkana kojima standard zivota brzo raste.

Ovdje imamo ljude iz Srbije, Crne Gore, Makedonije, Gruzije i Jermenije koji pricaju o prednostima da se preseli u ove drzave.

Sta vi mislite o tome, da li biste bili protiv da stranci dodju permanentno da zive u vasu drzavu/grad? Da li premjecujete strance u vasem gradu? Da li ocekujete vise da ih bude? Da li mislite da stranci mogu pozitivno da uticu na vas grad/drzavu?

E, druže, dobrodošli svi, al' nemojte se ložiti na našu bedu,Ovde su računi teški, a plate tanke k'o papir za rolu wc-a,Ali ako vas ne plaši to što će vam novčanik bit' na dijeti,Nek' dođete, ima mesta za sve, al' u redu stoj'te za bolji život.
Nemojte se čuditi kad čujete kukanje o "strancima koji uzimaju poslove",Jer ovde je tako, ljubomora i zavist cvetaju ko korov,Al' ako znate preživeti i proći kroz to, bićete kao domaći,Ako ne, bićete statista u sapunici "Život na Balkanu".
Dobrodošli, al' budite spremni na izazove,Ovde je sve moguće, od ljubavi do mržnje u istom danu,Ali kad se naviknete, biće ovo vaša druga kuća,Gde su ruke otvorene, al' i noževe znaju koristiti.
 
Ne radi se ovde samo o izbeglicama, migrantima, religiji već o ljudima koji žele život u Srbiji. Nama je čudno jer mi jesmo zatvoreno društvo, u izvesnoj meri čak i rasističko, budimo iskreni. Verujem da smo zbog svih dešavanja u zadnjih 30 godina i sami izgubili osećaj ko smo i šta smo kao narod, nacija. Preko milion ljudi je došlo u Srbiju iz drugih krajeva bivše Jugoslavije sa svojim običajima i navikama, naravno da smo se osetili ugroženim, bilo je svakakvih situacija u prihvatanju pridošlica sa obe strane, ali bez obzira mi smo ista nacija. Kad je u pitanju druga boja kože stvari stoje drugačije. Najveća prepreka je neznanje i nemanje želje da se upoznaju ljudi s drugih, stranih i dalekih destinacija. Koliko nas poznaje nekog Kineza lično, posećuje se, gradi prijateljstvo? Ja poznajem samo jednu osobu koja ima za prijateljicu Kineskinju. Imamo mi dosta toga da ponudimo ali se i ne trudimo nešto naročito pa to postaje neka subkultura koja se ne meša s našom preterano sem u poslovnom smislu. Trebalo bi se otvoriti prema drugačijima od nas, prihvatiti da su i to ljudi kao mi, naučiti nešto dobro od njih i naučiti njih nešto dobro o nama. Verujem da će to mlađim generacijama biti mnogo lakše nego matorcima.
а јадни ли сте ви кад сте угрожени од своји људи

ја у србији избеглица :rotf:
а на мрском западу лаф, свој на своме

е моји срби, да не говодим даље....
 
Njemacka i Danska sada otezavaju doseljenicima ulaz, pa ce sve vise i vise migranti na Balkan da idu:

Већина Западних земаља су препуни муслимана који им праве огромну штету. Тек сад заустављање је сувише касно за Запад. Ти мигранти који сад не могу да дођу на Запад они неће на Балкан остати, вратиће се на Блиски Исток.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Vole Noleta zbog nedostatka licnih pobjeda u sopstvenom zivotu,pa im pobjede Noleta dodju kao neka kompenzacija,poistovjecuju se sa njim

Al svi navijaci Noleta nece da njega uzmu kao model kako se karakterom stize do vrha,nego im je bitno samo da se izvicu kada on osvoji turnir ili masu zastavama besmisleno,publika ovdje nije teniska publika niti ljude tenis interesuje, oni bi pratili i hokej na ledu ako Srbija tu pocne da pobjedjuje
Нормално да ћу да волим кад Србин је највећа легенда у тенису, не мора ја да волим тенис да ми буде драго. Као да сваки Немац што је славио кад је Немачка освојила светско првенство у фудбалу воли фудбал, воле што је Немачка освојила светско првенство, то је нормално. Ти хоћеш да се лудачки размишља, ако ми неки спорт није фаворитан, онда и ако је Србин најбољи у том спорту ја не треба да се радујем, болесноумно размишљање. И лудачки закључак, ако се радује Нолету није успео у свом животу. Луђе од твог коментара не постоји.
 
Srbija je odavno evropska "Amerika"

Najbrojnije su zajednice Mađara - 184.442, zatim Bošnjaka 152.801 i Roma 131.936.

Porastao je samo broj Bošnjaka za oko 8,5 hiljada, kao i Albanaca koji su bojkotovali popis 2011.

Za 4.000 je veći broj onih koji se izjašnjavaju kao Jugosloveni - po nekadašnjoj zajedničkoj državi.

Skoro pola miliona je onih koji su odbili da se izjasne o nacionalnoj pripadnosti ili nisu dali odgovor na to pitanje - 458.211.

i vi pitate za "strance"?
hiljadu mu ženskih gaćica...

1705736106209.png
 
Pa zavisi od toga koji stranci. Ako dolaze sa razvijenog zapada, tu nema ništa loše. Ali ako dolaze iz arapskog/muslimanskog sveta onda to može da predstavlja kulturološki, demografski, ekonomski ili bezbednosni problem. Prosto, vrednosni sistem je značajno različit pa integracija u većini slučajeva nije moguća.
Једино паметно што си написао, осим што углавном Западњак кад дође он гледа само да искористи.
 
а јадни ли сте ви кад сте угрожени од своји људи

ја у србији избеглица :rotf:
а на мрском западу лаф, свој на своме

е моји срби, да не говодим даље....
Sve znaš sem da čitaš s razumevanjem napisanog. Kad je krenulo bežanje iz Hrvatske moja sestra je u svoju kuću na selu primila dve porodice. Prvi koji su došli bili divni ljudi s kojima i danas ima kontakt, idu na veselja jedni kod drugih, druže se. Bili su kratko vreme, snašli se ljudi, žive lepo, rade, bore se kao i u svojoj kući što su radili. Druga porodica koja je došla je i druga priča, bili neko vreme, pokrali sve što je moglo da se ponese i pobegli, ni traga ni glasa od njih.
Lično sam čula izbeglicu koja nas je pljuvala samo tako, vi ste cigani, mi nikada nismo živeli kao vi, kod nas je sve bilo bolje. Šta reći? Nisu svi isti, nisu svi lopovi, nisu svi ni hteli da dođu ali su morali da bi preživeli. Tu su, žive, rade i garantovano pate za svojom zemljom iz koje su silom oterani. Nigde nisam napisala da smo ugroženi, a da smo drugačiji jesmo i to s punim pravom mogu da kažem. Otac mi je Kordunaš. Realnost je takva, svidelo ti se ili ne, ali tako je.
 
Ne radi se ovde samo o izbeglicama, migrantima, religiji već o ljudima koji žele život u Srbiji. Nama je čudno jer mi jesmo zatvoreno društvo, u izvesnoj meri čak i rasističko, budimo iskreni. Verujem da smo zbog svih dešavanja u zadnjih 30 godina i sami izgubili osećaj ko smo i šta smo kao narod, nacija. Preko milion ljudi je došlo u Srbiju iz drugih krajeva bivše Jugoslavije sa svojim običajima i navikama, naravno da smo se osetili ugroženim, bilo je svakakvih situacija u prihvatanju pridošlica sa obe strane, ali bez obzira mi smo ista nacija. Kad je u pitanju druga boja kože stvari stoje drugačije. Najveća prepreka je neznanje i nemanje želje da se upoznaju ljudi s drugih, stranih i dalekih destinacija. Koliko nas poznaje nekog Kineza lično, posećuje se, gradi prijateljstvo? Ja poznajem samo jednu osobu koja ima za prijateljicu Kineskinju. Imamo mi dosta toga da ponudimo ali se i ne trudimo nešto naročito pa to postaje neka subkultura koja se ne meša s našom preterano sem u poslovnom smislu. Trebalo bi se otvoriti prema drugačijima od nas, prihvatiti da su i to ljudi kao mi, naučiti nešto dobro od njih i naučiti njih nešto dobro o nama. Verujem da će to mlađim generacijama biti mnogo lakše nego matorcima.
Ти као да пишеш о Хрватској а не о Србији, Зуроф директор Симон Визентал Центра у Јерусалим и ловац на нацисте је констатовао чињеницу да је Хрватска фашистичка. Већина Шиптара на Косову нису ништа бољи нити већина муслимана у Рашкој Области и Босни. У Србији је свакојакој штеточини отворена широм врата, ђукановићи само штету праве по Београду, исти су као Шиптарска мафија. Лудачки, ако немам Кинеза као пријатеља по теби значи не симпатишем Кинезе. Врло ретко добронамеран Западњак је дошао да отвори предузеће у Србији, скоро сви који су дошли само су гледали да на подмукли начин искористе Србе као јефтину радну снагу и да загађује природу. Мигранти који су прешли у Хрватску из Србије да би отишли на Запад, сви су добили батине и враћени за Србију. Ти мигранти хоће на Запад (Запад их више не прима) само штету праве по Србији и треба да се врате за Блиски Исток, изузеци потврђују правило. Пишеш о Србима који су протерани из Хрватске, Косова и Босне и дошли у Србији као да су друге националности.
 
Poslednja izmena:
Sve znaš sem da čitaš s razumevanjem napisanog. Kad je krenulo bežanje iz Hrvatske moja sestra je u svoju kuću na selu primila dve porodice. Prvi koji su došli bili divni ljudi s kojima i danas ima kontakt, idu na veselja jedni kod drugih, druže se. Bili su kratko vreme, snašli se ljudi, žive lepo, rade, bore se kao i u svojoj kući što su radili. Druga porodica koja je došla je i druga priča, bili neko vreme, pokrali sve što je moglo da se ponese i pobegli, ni traga ni glasa od njih.
Lično sam čula izbeglicu koja nas je pljuvala samo tako, vi ste cigani, mi nikada nismo živeli kao vi, kod nas je sve bilo bolje. Šta reći? Nisu svi isti, nisu svi lopovi, nisu svi ni hteli da dođu ali su morali da bi preživeli. Tu su, žive, rade i garantovano pate za svojom zemljom iz koje su silom oterani. Nigde nisam napisala da smo ugroženi, a da smo drugačiji jesmo i to s punim pravom mogu da kažem. Otac mi je Kordunaš. Realnost je takva, svidelo ti se ili ne, ali tako je.
Има аутошовиниста који су дошли, и ако су протерани од Хрвата, Шиптара и Муслимана они једу г'вна о Србији. Мањина су такви, али такви треба као и злонамерни странци да буду истерани из Србије.
 
Пишеш о Србима који су протерани из Хрватске, Косова и Босне и дошли у Србији као да су друге националности.
Ne već da su drugačijeg mentaliteta, a to je i normalno. Ja imam drugačije viđenje, ti drugačije i to je ok, meni ne smeta. Besmisleno je ubeđivati se.
 
Ne već da su drugačijeg mentaliteta, a to je i normalno. Ja imam drugačije viđenje, ti drugačije i to je ok, meni ne smeta. Besmisleno je ubeđivati se.
шта значи другачијег менталитета, ако постоје разлике између два села у Далмацији а камоли шта
другачији је неко из војводине од београда од шумадије до ист. Србије и југа
да ли се не разумијемо?
једно Ј више не да вам живити?

знам да је било и смрадова који су дошли, али и смрадова који су дочекали
 
Danas je globalna era i sve vise ljudi putuju i biraju jeftinije drzave da zive, posebno u zemlje Balkana kojima standard zivota brzo raste.

Ovdje imamo ljude iz Srbije, Crne Gore, Makedonije, Gruzije i Jermenije koji pricaju o prednostima da se preseli u ove drzave.

Sta vi mislite o tome, da li biste bili protiv da stranci dodju permanentno da zive u vasu drzavu/grad? Da li premjecujete strance u vasem gradu? Da li ocekujete vise da ih bude? Da li mislite da stranci mogu pozitivno da uticu na vas grad/drzavu?
Meni su svi ljudi isti .Beli,crni,žuti ... Nemam ništa protiv imigranata ako ne praktikuju krimanal.Mi u Srbiji imamo problem sa imigrantima iz Crne Gore.Ostali imigranti ne prave nikakve probleme.
 
Meni su svi ljudi isti .Beli,crni,žuti ... Nemam ništa protiv imigranata ako ne praktikuju krimanal.Mi u Srbiji imamo problem sa imigrantima iz Crne Gore.Ostali imigranti ne prave nikakve probleme.
Meni je glupo pomalo da sakatim svoje rodjake, komsije, ljude sa kojima sam se igrao i rodio, a da idem na ruku nekom butancu , indijcu, ali sta se ja pitam....mrznja je mrznja, interes je interes..
U drugo doba sam rastao....sad svi gledaju da se sto lepse ogrebu o rodbinu...mislim skoro je smesno koliko ti rodbina zeli da unovci kulturno ponasanje i poznvanje tvojih kucnih prilika..
 
I mislim da nije isto kad neko ode svojevoljno na tajland, u nemacku , francusku i tamo ostvari srecu , a sasvim drugo je oterati ga je nije zeleo da se umiri a ceka 6 meseci za prijem kod lekara pa je postao silom prilika nepodoban, tj kritikuje svoju nemogucnost da ostvari osnovna prava....
Naravno moze da ih ostvari ili na mufte preko veze ili da plati privatno ali cak ni privatno ne moze sva prava ostvariti...privatno je isto zez..
 
I mislim da nije isto kad neko ode svojevoljno na tajland, u nemacku , francusku i tamo ostvari srecu , a sasvim drugo je oterati ga je nije zeleo da se umiri a ceka 6 meseci za prijem kod lekara pa je postao silom prilika nepodoban, tj kritikuje svoju nemogucnost da ostvari osnovna prava....
Naravno moze da ih ostvari ili na mufte preko veze ili da plati privatno ali cak ni privatno ne moze sva prava ostvariti...privatno je isto zez..
Tvoj nivo gluposti je zaista fascinantan. Izgleda da si zarobljen u svom malom svetu neznanja i besmislenih predrasuda.

Umesto da shvatiš stvarnost i priznaš da je sistemski problem u Srbiji, ti se baviš pljuvanjem po ljudima koji se bore za osnovna ljudska prava.

Umesto da podržiš te ljude, ti ih napadaš i omalovažavaš. Ti si baš pravi primer kako ne treba razmišljati.
 
Tvoj nivo gluposti je zaista fascinantan. Izgleda da si zarobljen u svom malom svetu neznanja i besmislenih predrasuda.

Umesto da shvatiš stvarnost i priznaš da je sistemski problem u Srbiji, ti se baviš pljuvanjem po ljudima koji se bore za osnovna ljudska prava.

Umesto da podržiš te ljude, ti ih napadaš i omalovažavaš. Ti si baš pravi primer kako ne treba razmišljati.
Bre , sta da ti kazem, balkan je prepun primera kako ne treba razmisljati , tako da eto ti jos jedna ponuda po tebi kako ne treba razmisljati...
Koga da podrzavam, lekare koji traze mito da bi ti zakazali pregled?
Ili ove koji pristaju da cekaju 6 meseci ili godinu da bi probali da sacuvaju zdravlje koje otice svaki dan i mnogi ne docekaju....
Da , da cekajuci godoa, a imate mogucnost da se sklonite odavde u neku malo uredjeniju pricu....sto ne bi probali , to je moje vidjenje...Tvoje nije...ti bi ih podrzao da cekaju dok ne svisnu...
 

Back
Top