Koliko košta smisao života?

RiadaT.

Buduća legenda
Poruka
44.139
Jutros čitam kako je američki poduzetnik, milijarder Elon Musk izjavio da vjerovatno niko od nas neće u budućnosti imati posao zbog razvoja vještačke inteligencije (AI), ali problem će biti pronalaženje smisla egzistencije.
On je naglasio da su za ostvarenje ovakvog scenarija neophodni "univerzalni visoki prihodi" i budućnost u kojoj neće biti nedostataka robe i usluga.
Prema Muskovoj viziji, ljudi će i dalje moći da rade ako to žele, ali to neće biti obavezno, jer će AI nabavljati svu robu i usluge potrebne za život.
E sad, sve ovo zvuči divno i krasno, ali meni zapela za oko prva rečenica u kojoj veže smisao egzistencije sa radom kao izvorom prihoda za potrebe održavanja života,
i nikako ne mogu da shvatim da smisao života može biti takvo što uzimajući u obzir da za najvrjednije stvari koje daju smisao ljudskom životu ne treba izdvojiti ni jedan jedini euro.

https://biznis.ba/tech/musk-vjeruje-da-niko-od-nas-nece-imati-posao-zbog-ai/87532
 
Poslednja izmena:
Meni se ovo sviđa. Naći će ljudi nešto da rade to je sigurno makar igrali igrice non-stop.
Samo da nije pomenuo da je smisao egzistencije rad u smislu materijalnog dobitka, ja bih mu rekla iz tovjih usta u Božije uši, jer bih se tek tada mogla posvetiti stvarima koje me stvarno ispunjavaju. Mada, sve je ovo utopija.
 
Pa ja mogu da objasnim da probam, ali tacno kako se dolazi do besmisla ne mogu...

Dakle osoba se od malih nogu vaspitava da ima slobodno vreme koje ce da trosi da upoznaje svet ili da ne sme da upoznaje svet van zadatih granica...
Ako je slobodno da upoznaje svet moze da bude istrazivacko , granicno , da imitira roditelja i uvlaci mu se ili da izgradjuje nesto po svom naumu..

Ako je istrazivacko , onda sa drugima stvara i plus i minus odnose...minus odnose smanjuje ili distancom ili kompromisom, ili nadjacavanjem, a plus odnose razvija dok su u plusu ili ih pretvara u jos bolje okruzenje...omocuje..

Ako usput razvije zelje, volju i radnu kondiciju , onda ce postati proaktivno , tj radice na onome sto ga interesuje, i postaje konstruktivno i ispoljeno..
Takvo dete postaje uvek zanimljiva osoba kojoj je uvek dovoljno zanimljivo i uvek ima nesto da se radi....a nije nikad ili ponekad je egzistencijalno...tj radi za pare...

Tu imas smisao zivota u startu , zanimljivost, interaktivnost, sopstvena interesovanja, i ako porodica ubaci , onda je i stvaranje porodice, vaspitanje novih potomaka i tako dalje...smisao ocigledno postoji..

Ako nema radnog kapaciteta ili ima smetnji za to , npr dete je lenjo, moze da se desi...
Onda lenjost donosi trazenje zadovoljstava koja ne zahtevaju dinamiku nego statiku , podlozni su alavosti ushicenja, sto znaci podlozni su busterima emocija...
Podloznost busterima emocija moze da se razvija na dva nacina, na hiperaktivnost, da to tako nazovemo , sto vodi dalje ili u narcis ili u needness, ili u aktivne supstance..

Lenjost moze nastati i usled slabijeg vida npr, ali onda je sekundarna stvar...ili od podloznosti strahovima opet sekundarna stvar...ali teze ispravljiva..


Ako se ogranicava podrucje bivstvovanja neka deca su sklonija da prave formalna okruzenja, formalne pristupe....prestaju da budu istrazivacka, i postaju ono sto mi se da to je to...Onda niti su needness zahtevna, niti su emotivno zahtevna, ali su svuda umerena i kao iskljucena...oni povecavaju ranjivost i nezadovoljstvo ali tesko nalaze smisao jer se teze ispoljavaju...

Nekad se preterivanjem ispoljavanja dolazi do egzibicionizma a taj egzibicionizam moze totalno da ode u neslucena podrucja, narocito ako ne postoji jasno naglaseno vrednovanje hetero i biolosko seksualnog opredeljenja....
Lako je usmeriti mladu osobu na eksperimentisanje a kroz to i na vece uzivanje u zabranjenom pa koristeci karakterne osobine i sklopove i na promenu seksualnosti....


Sve to se moze nazvati i kreiranjem potreba...nisu sve potrebe kreirane niti bioloski kreirane...


Nekad smisao zivota moze postati neka pobeda, u smislu omogucenje potrebe...
Lako je navesti osobu koja nesto zeli da joj nesto postane smisao zivota...
Pojacas intezitet te zelje, ugradis je u identitet i eto ti smisla zivota..

Nezgodne stvari koje mogu da se dese su neke duhovne stvari , pronalazenje duhovne kompatibilne osobe, posto to donosi stvaranje duhovne potrebe, a to moze biti suprotnost od dushevne potrebe koje mozemo da manipulisemo , svejedno je ko nam je partner ako pruza usluge partnerskog paketa...npr to je dushevno oblikovanje da nam je Mika Pera i Laza ustvari isto , dok je Milos onaj koji je pomerao bubrege i rusio nebo dok smo bili stvarno u ekstazi...

Lenjost je najveca prepreka za smisao zivota...
Ali moze se tumaciti i glupost...
Zasto glupost...
Pa glupost unosi socijalne prepreke, ako osoba hoce prestiz...ako nece onda ne unosi...znaci ako nije vaspitana da bude prva u selu , onda moze bez prestiza pa joj glupost ne ometa socijalne vestine i interakciju...
Inteligencija pomaze jer skracuje vreme savladavanja potrebnih interakcija i spoznaja, pa je potrebno manje rada za istu promenu...ako se osoba lozi na pomak, evoluciju , promenu..


Ocigledno socijalna sigurnost je drugi faktor koji je jako znacajan, prvi je radni kapacitet...

Prestiz je ometajuci faktor i to najznacajniji...
 
E sad, sve ovo zvuči divno i krasno, ali meni zapela za oko prva rečenica u kojoj veže smisao egzistencije sa radom kao izvorom prihoda za potrebe održavanja života,
i nikako ne mogu da shvatim da smisao života može biti takvo što uzimajući u obzir da za najvrjednije stvari koje daju smisao ljudskom životu ne treba izdvojiti ni jedan jedini euro.
Evo ima tema

Да ли је човек хендикепиран тиме што не може да пасе траву

Nece bog dozvoliti to sarlatanstvo nego cemo se svi vratiti kozama
Aha znaci bogu je cilj da covecanstvo pati? Tu agendu namecu vekovima...
 
Poslednja izmena:
Ipak razmisli o smislu zivota,ako mislis da je nasledis pare i ne radis nista gresis
Razvojna psihologija kaze da trecina ljudi nema komponentu prestiza i nema komponente egzistencijalne ugrozenosti , sto ce reci mozes da radis sta hoces i da budes sretan....

Ali dve trecine mora da budu robovi....da bi znali sta zele i bili motivisani..
Cim ubacis coveku da mora da bude prvi u selu da bi bio sretan, i vredan, gotovo je, on ce morati da robuje (zamalo napisah robija...koliko je blisko po zvucnosti...).
 
Mnogo ljudi, tj skoro svi, su zarobljeni svakodnevnim obavezama
I uzivaju u tome, nalaze smisao zivota u tome
I bilo bi po njih pogubno da odjednom nemaju nikakve obaveze
Ipak treba postepeno to raditi , davati ljudima sve vise vremena usput ih uceci da to vreme posvete deci
Da ih lepse vaspitavaju i da i roditelji i deca vise citaju i uce,
vise vremena posvete umetnosti.
 
Meni se ovo sviđa. Naći će ljudi nešto da rade to je sigurno makar igrali igrice non-stop.
Gladni, žedni, bosi, goli, na livadi?
Ni sad ti niko ne daje za džabe ono što se u fabrikama proizvodi, makar
proizvodnja bila automatizovana.

Meni ne smeta. Nek daju svakom čoveku po jedan hektar zemlje u trajno
vlasništvo, pa onda nek alovi rade šta god hoće.
 
Daleko od toga da ja smatram da rad nije potreban čovjeku. U krajnjoj liniji postoji ona da je rad stvorio čovjeka.
Medjutim, postoje poslovi i poslovi. Nisu svi iste sreće i nisu svi obdareni istom pameću da mogu odabrati posao
koji ih istovremeno ispunjava i pruža im sredstva za život.
Ja govorim općenito o radu kao načinu obezbjedjivanaja sredstava za egzistencije, ali koji u tom slučaju nikako ne može biti smisao života.
On nam može biti samo način da dodjemo do stvari koje nas ispunjavaju, ali sam po sebi nikako smisao.(ako od tog rada uopšte imamo vremena da dodjemo do stvari koji nas istinski čine sretnim i daju smisao)
Zamisli rudara koji kopa 8 sati ugalj, ili recimo radnicu koja 8 sati pegla veš u vešeraju itd. Zar to može biti smisao života?
 
Mnogo ljudi, tj skoro svi, su zarobljeni svakodnevnim obavezama
I uzivaju u tome, nalaze smisao zivota u tome
I bilo bi po njih pogubno da odjednom nemaju nikakve obaveze
Ipak treba postepeno to raditi , davati ljudima sve vise vremena usput ih uceci da to vreme posvete deci
Da ih lepse vaspitavaju i da i roditelji i deca vise citaju i uce,
vise vremena posvete umetnosti.
To sto pises je nalik ideji proletarijata, da covek ako mu se da prilika ce teziti da se unapredi, ali to nije tacno...
Znaci to ne vazi ako je formiran kao mali drugacije....
Tako da je oprezno dobro paziti oko tih idealizacija tipa proletarijat....iako zxvuci stvarno tacno nije ni blizu i nije moguce..

Tako da se ne slazem da se moze od roba stvoriti aristokrata i jos elita...ne...

Mi smo imali diktaturu proletarijata znaci brojcano nadmocnu poziciju proletarijata i nema se kud mimo proletarijata pa nije uspelo...
Tako da no proletarijat..
Ako ti zvuci antikomunisticki postoji i drugacije samo neubedljivo objasnjenje i zove se edukacija penalizacija i inspiracija....kao motiv....gde se analizom dolazi da je edukacija ustvari zabluda u smislu privodjenja ka visim standardima ponasanja...
Da su mnogo efikasnije druge vrste ucene ili zastrasivanja...
 
Poslednja izmena:
Daleko od toga da ja smatram da rad nije potreban čovjeku. U krajnjoj liniji postoji ona da je rad stvorio čovjeka.
Medjutim, postoje poslovi i poslovi. Nisu svi iste sreće i nisu svi obdareni istom pameću da mogu odabrati posao
koji ih istovremeno ispunjava i pruža im sredstva za život.
Ja govorim općenito o radu kao načinu obezbjedjivanaja sredstava za egzistencije, ali koji u tom slučaju nikako ne može biti smisao života.
On nam može biti samo način da dodjemo do stvari koje nas ispunjavaju, ali sam po sebi nikako smisao.(ako od tog rada uopšte imamo vremena da dodjemo do stvari koji nas istinski čine sretnim i daju smisao)
Zamisli rudara koji kopa 8 sati ugalj, ili recim radnicu koja 8 sati pegla veš u vešeraju itd. Zar to može biti smisao života?
Sve moze da se udesi da bude smisao zivota...
u tom smislu nema ogranicenja da proizvodnja svile ne moze biti smisao zivota...uzimas bube i dajes im lisce...pa ih premestas ovamo onamo...
 
Jutros čitam kako je američki poduzetnik, milijarder Elon Musk izjavio da vjerovatno niko od nas neće u budućnosti imati posao zbog razvoja vještačke inteligencije (AI), ali problem će biti pronalaženje smisla egzistencije.
On je naglasio da su za ostvarenje ovakvog scenarija neophodni "univerzalni visoki prihodi" i budućnost u kojoj neće biti nedostataka robe i usluga.
Prema Muskovoj viziji, ljudi će i dalje moći da rade ako to žele, ali to neće biti obavezno, jer će AI nabavljati svu robu i usluge potrebne za život.
E sad, sve ovo zvuči divno i krasno, ali meni zapela za oko prva rečenica u kojoj veže smisao egzistencije sa radom kao izvorom prihoda za potrebe održavanja života,
i nikako ne mogu da shvatim da smisao života može biti takvo što uzimajući u obzir da za najvrjednije stvari koje daju smisao ljudskom životu ne treba izdvojiti ni jedan jedini euro.

https://biznis.ba/tech/musk-vjeruje-da-niko-od-nas-nece-imati-posao-zbog-ai/87532

Stvaralastvo i rad jesu veoma bitan segment zivota. Rad daje smisao covekovom zivotu. To naravno ne iskljucuje neke druge, za nas, jos bitnije segmente zivota kao sto su porodica, prijatelji, zdravlje.
On mozda prica iz svoje perspektive, jer je…malo drugaciji od „obicnog coveka“. :)
 
Gladni, žedni, bosi, goli, na livadi?
Ni sad ti niko ne daje za džabe ono što se u fabrikama proizvodi, makar
proizvodnja bila automatizovana.

Meni ne smeta. Nek daju svakom čoveku po jedan hektar zemlje u trajno
vlasništvo, pa onda nek alovi rade šta god hoće.
Nisi shvatila.

1) Davaće se plate džabe. Univerzalni osnovni dohodak. Universal Basic Income.
To će biti nova ekonomija. Roboti će raditi umesto ljudi i sve će biti džabe. Vrlo je moguće.
E sad kako treba urediti tu ekonomiju je pravo pitanje... Koristiće se verovatno neki komplikovani ekonometrijski proračuni za pravilno izračunavanje poreza i dohotka i slično...

2) Ili će možda državne firme sve proizvoditi osnovna sredstva, a moderna ekonomija postepeno se pomerati u ekskluzivnu i luksuznu sferu sa još uvođenjem viševalutnih sistema...

3) Zadnja opcija je simulacija slobodnotržišne ekonomije određivanjem AI robota kao javnog vlasništva pojedinačnih ljudi gde bi sami ljudi donosili odluke gde će i šta će da rade i kod koga i po sistemu "put your money where your mouth is".
U smislu ono što politički i moralno podržavaš e tu ćeš investirati svoj društveni kapital u vidu svog robota i slično.
Znači ako ti se sviđaju fabrike čipsa, a ne sviđaju ti se fabrike čokolade tu ćeš poslati svog robota kao banalni primer.:lol:
Ili prosto ako ti vlasnik da veću platu za tvog AI robota pošto on neće imati pravo da koristi neke AI robote već mora da zapošljava robote od običnih ljudi .:lol:
Sad ovo je sve banalizovano

Lično mi se najviše sviđa tržišna simulacija odnosno zadnja opcija, ali to treba isto pravilno izvesti.

E sad ako si shvatila ovo moje pisanije.:lol:
Jer ovo su ti sve moguće verzije novog ekonomskog sistema koji će zameniti postojeći.
A i to samo u teoriji. Kako će biti sve u praksi imaćemo prilike da vidmo. Ali već postaje realnost.

Ali lično mislim da ne treba biti protiv ovoga jer se to onda svodi na luditističke argumente.
Luditizam je mislim stvar prošlosti i vrlo nazadna pojava. Pre 200 godina radnici u fabrikama su lomili mašine i razboje za tkanje vune.
A pogledaj koliko smo daleko stigli od tog doba.:cool::D
1716718450447.png
 
Poslednja izmena:
Samo da nije pomenuo da je smisao egzistencije rad u smislu materijalnog dobitka, ja bih mu rekla iz tovjih usta u Božije uši, jer bih se tek tada mogla posvetiti stvarima koje me stvarno ispunjavaju. Mada, sve je ovo utopija.
Stvar je u tome što više nije utopija. Već je realnost.
I to je realnost još od početka 90-tih kada su u proizvodnju uvedeni kompjuteri.
Dakle od kako je izumljen Computer Integrated Manufacturing zapošljavanje radnika u fabrikama je naglo opalo.
Kvalitet i mogućnosti proizvodnje su mnogo povećane. Sad kad uleti i AI to će da bude smešno kakva će to sila da bude.

Ti recimo u evropskim fabrikama piva nemaš 2 čoveka u proizvodnji.

 
To sto pises je nalik ideji proletarijata, da covek ako mu se da prilika ce teziti da se unapredi, ali to nije tacno...
Znaci to ne vazi ako je formiran kao mali drugacije....
Tako da je oprezno dobro paziti oko tih idealizacija tipa proletarijat....iako zxvuci stvarno tacno nije ni blizu i nije moguce..

Tako da se ne slazem da se moze od roba stvoriti aristokrata i jos elita...ne...

Mi smo imali diktaturu proletarijata znaci brojcano nadmocnu poziciju proletarijata i nema se kud mimo proletarijata pa nije uspelo...
Tako da no proletarijat..
Ako ti zvuci antikomunisticki postoji i drugacije samo neubedljivo objasnjenje i zove se edukacija penalizacija i inspiracija....kao motiv....gde se analizom dolazi da je edukacija ustvari zabluda u smislu privodjenja ka visim standardima ponasanja...
Da su mnogo efikasnije druge vrste ucene ili zastrasivanja...
Zato sam i napisao postepeno
Kroz generacije i 200-300 god
 
Ali lično mislim da ne treba biti protiv ovoga jer se to onda svodi na luditističke argumente.
Luditizam je mislim stvar prošlosti i vrlo nazadna. Pre 200 godina radnici u fabrikama su lomili mašine i razboje za tkanje vune.
Možeš biti za, možeš biti protiv, ali niko te ništa i ne pita. Oni će uraditi
kako oni hoće da urade.

Ono što je meni čudno, da čovek kada čuje ''mašine će raditi za čoveka''
shvati to kao ''mašine će raditi za mene''. Ne, neće raditi za tebe, osim
ako nemaš para da ih kupiš i da platiš njihovo održavanje i energiju
koju troše. Ti radiš za sve svoje mašine i one rade za tebe. Ako prestaneš
da radiš za njih one će početi da se kvare, neće imati energiju i neće
ni one više za tebe raditi.
Da, imali smo jedan period kada se desilo nešto slično i vidimo da i dalje
ima ljudi koji umiru od gladi. Zanositi se da će ovog puta biti drugačje je
naivno.
 

Back
Top