Koliko dugo pamtite pročitane knjige?

Ili zaboravljate posle odredjenog vremena i pamtite samo delove
Pamtim sve zanimljive,a bilo ih je za lektiru,za nas uzrast i nezanimljivih.Secam se da sam procitao "Gricku Vjesticu" od Marije Juric Zagorke,a bio sam drugi,ili treci razred osnocne.Tog romana se secam i dan danas,iako je vise nikada nisam citao,ali cu je naci i ponovo procitati.
 
Pamtim sve zanimljive,a bilo ih je za lektiru,za nas uzrast i nezanimljivih.Secam se da sam procitao "Gricku Vjesticu" od Marije Juric Zagorke,a bio sam drugi,ili treci razred osnocne.Tog romana se secam i dan danas,iako je vise nikada nisam citao,ali cu je naci i ponovo procitati.
Najviše sam mrzela lektiru. Letnji raspust, ti dete, željno igre, a neko ti kaže da čitaš lektiru i to knjige koje ti oni odrede.
 
Najviše sam mrzela lektiru. Letnji raspust, ti dete, željno igre, a neko ti kaže da čitaš lektiru i to knjige koje ti oni odrede.
Nikada nisam lektiru citao za vreme raspusta,ali sam citao,kad god sam mogao neke druge knjige,a lektiru,nekoliko dana pred cas srpskog,kada je bila zakazana.mada mogu reci i da je medju lektirama bilo lepih knjiga koje su mi ostale u secanju.Nisam ja neki nacitan,knjigama,ali kada nesto zapocnem,ne ostavljam dok ne zavrsim.Imalo je dan,kada pada kisa,pa nije se moglo napolje,onda sam ili citao ili radio portete sa fotografija.Sto mi je isto polazilo za rukom.
 
Знаш како, било која да је књига у питању, пре или касније је заборавим. Остане отприлике неко сазнање о чему се ради, од једних више, од других мање. Проблем настаје ако покушам да књигу читам други пут, јер ми тад мозак ради некако локално, и увек знам шта се налази на следећој страни, иако се, на пример, краја не сећам. Зато никад не читам исту књигу два пута.
 
Dugo sam zadržavala štošta u pamćenju, što u zadnje vreme nije slučaj.
Kao da se mozak odjednom sam ispraznio, mnogo toga sam zaboravila. No čitajući, a još više, pišući, shvatam da sve ono što mi deluje kao "izbrisano iz memorije" u stvari još uvek stoji negde u nekom delu mozga. Nezgodno je kad se piše, a nisi svestan da si verovatno plagijao nešto što ti nije ni na kraj pameti.
Poznat mi je uzrok takvog stanja, pa ne pravim dramu oko toga. Ako želim, uzmem neko delo i pročitam ga ponovo.
Em sam se prisetila detalja, em doživela knjigu na jedan drugačiji način.
 
Памтим само оно што вреди, супстрат, квалитет и угао посматрања света.

И наравно ликове попут Настасје Филиповне, Мишкина, Чичикова и Самсе, Јозефа К. и сличних архетипова књижевности.
 

Back
Top