Koliko dugo nosite farmerke pre nego ih perete?

Sensei

Master
Moderator
Poruka
67.442
Koliko dugo nosite farmerke pre nego ih perete?

Koji vam je kriterijum za pranje?

220629-wash-jeans-bd-2x1.jpg
 
Ne volim farmerke.
Ne kupujem ih više otkako mi se jedan nov par iz mašine za pranje veša na 30°C pojavio kao totalno upropaščena stvar. Tu su se ocrtavale razne linije, ludilo, kao da sam te farmerke nosila unazad 20 godina!
Inače sam očekivala da crne brendirane farmerice dugo ostanu zift crne, a ne tu da se po njima pojave razne dange nakon prvog pranja;
Biraj sama materijal, Samsonight, i kroj sebi pantalone!
Denim, jeans, farba... drži bure vodu dok majstori ne odu!
 
e sad me potseti na moje prve farmerke Lee , iz Trsta , ali to je druga priča
Moje prve farmerice iz Trsta su bile Fiorucci ( i dan danas se secam te firme iako sam mozda 2 puta u zivotu imao njihove farmerice). A prvi Lee sam kupio u Komisionu kod biskopa Balkan, Levis u komisionu u glavnoj ulici (tada Marsala Tita) preko puta skupstine grada. U to vreme komisioni nisu imali kese nego su robu uvijali u papir sa njihovim logom - ja kupio Levis i pravo sa zavezljajem na klupu u Pionirski park da se divim farmericama a nailaze neki Ganciji i pokusavaju da mi ih otmu, srecom bio u blizini pandur koji je cuvao predsednistvo Srbije pa ih oterao.
 
Moje prve farmerice iz Trsta su bile Fiorucci ( i dan danas se secam te firme iako sam mozda 2 puta u zivotu imao njihove farmerice). A prvi Lee sam kupio u Komisionu kod biskopa Balkan, Levis u komisionu u glavnoj ulici (tada Marsala Tita) preko puta skupstine grada. U to vreme komisioni nisu imali kese nego su robu uvijali u papir sa njihovim logom - ja kupio Levis i pravo sa zavezljajem na klupu u Pionirski park da se divim farmericama a nailaze neki Ganciji i pokusavaju da mi ih otmu, srecom bio u blizini pandur koji je cuvao predsednistvo Srbije pa ih oterao.
e sad me potseti na moje prve farmerke Lee , iz Trsta , ali to je druga priča
Pa vi kad ste išli na ljetovanje u Egipat piramide su bile samo do pola urađene.
 
videli smo i te dopola urađene piramide, mi generacije koje su prve farmerke kupovali u Trstu i skije Atomic u Tomazzini sportu i prve ski cipele Nordica, imaš nešto protiv toga
Sine, ti si bio lovan ako si imao kintu za Atomic iz Tomazzinija.

Mi smo stekali i na kartama za voz, kupis kartu do Sezane pa predjes granicu u Villa Opicinia, te posle carinika i pandura naidje italijanski kondukter da proverava karte a ti bezis napolje na autobus ( svercujes se) koji vozi dople do zeleznicke stanice. Proleterska vremena.
 
Jeans je bio i ostao prestiž, a suštinski je pio predviđen za radničku klasu, za ono najizrabljenije, za one koji se bave teškim fizičkim radovima, za farmere po kojima i jesu "farmerke";
Nema ništa loše u tome nositi džins, ali... mislim da većina ovog našeg stanovništva neće ni pomisliti koja je razlika između džinsa i tekstila koji je Jugoslavija još jednom proizvodila.
Mi sad sve odevne predmete dugujemo Kini, uglavnom, zovi to džins, zovi kako hoćeš, zovi to rukotovorinama roblja koje izrađuje nekakvu tkaninu za nas od koje se pravi naša garderoba.
Ma, beda!
 
Jeans je bio i ostao prestiž, a suštinski je pio predviđen za radničku klasu, za ono najizrabljenije, za one koji se bave teškim fizičkim radovima, za farmere po kojima i jesu "farmerke";
Nema ništa loše u tome nositi džins, ali... mislim da većina ovog našeg stanovništva neće ni pomisliti koja je razlika između džinsa i tekstila koji je Jugoslavija još jednom proizvodila.
Mi sad sve odevne predmete dugujemo Kini, uglavnom, zovi to džins, zovi kako hoćeš, zovi to rukotovorinama roblja koje izrađuje nekakvu tkaninu za nas od koje se pravi naša garderoba.
Ma, beda!
nije sad mesto ovome ovde
 
Jeans je bio i ostao prestiž, a suštinski je pio predviđen za radničku klasu, za ono najizrabljenije, za one koji se bave teškim fizičkim radovima, za farmere po kojima i jesu "farmerke";
Nema ništa loše u tome nositi džins, ali... mislim da većina ovog našeg stanovništva neće ni pomisliti koja je razlika između džinsa i tekstila koji je Jugoslavija još jednom proizvodila.
Mi sad sve odevne predmete dugujemo Kini, uglavnom, zovi to džins, zovi kako hoćeš, zovi to rukotovorinama roblja koje izrađuje nekakvu tkaninu za nas od koje se pravi naša garderoba.
Ma, beda!
yup i Gipron štake za skijanje :ok: do 68' se išlo vozom, a posle kolima
bilo neki drugo vreme, išlo se sistemom parola snađi se , i to švercovanje, prebacivanje iz Nisa u voz ili obratno , veruj mi za sve su znali , gledali su kroz šake, okretali su glave , kao nisu nas gledali , e sad , po nekoga bi i uhvatili , morali su i oni da popune po neki izveštaj )))
 
Poslednja izmena:
Jeans je bio i ostao prestiž, a suštinski je pio predviđen za radničku klasu, za ono najizrabljenije, za one koji se bave teškim fizičkim radovima, za farmere po kojima i jesu "farmerke";
Nema ništa loše u tome nositi džins, ali... mislim da većina ovog našeg stanovništva neće ni pomisliti koja je razlika između džinsa i tekstila koji je Jugoslavija još jednom proizvodila.
Mi sad sve odevne predmete dugujemo Kini, uglavnom, zovi to džins, zovi kako hoćeš, zovi to rukotovorinama roblja koje izrađuje nekakvu tkaninu za nas od koje se pravi naša garderoba.
Ma, beda!
Jeste SFRJ imala tekstilnu industriju i ogroman broj ljudi je ziveo sto od prodaje na (zatvorenom) domacem trzistu, sto od izvoza uglavnom u zemlje istocnog bloka i nesvrstanih zemalja ali su u toj tekstilnoj industriji bili totalni shabani. Pa tako su pokusavali da naprave domaci dzins redom, Prvi maj (pirossi), Beko, Kamensko, Varazdin.. ali sve to je samo bio pokusaj imitacije, il' im pamuk nije valjao il' su koristili boju koja se posle 3 pranja izgubi. Uglavnom, dzins je za SFRJ tekstilnu industriju bio pojam, nesto kao konzerva koka-kole za BiP.
 
Nismo zemlja džinsa. Mi smo zemlja konoplje i vune; Naravo da je naša industrija tekstila išla i dalje, bila nadaleko poznata , ali... džins nam je imputiran, seme po kom smo morali znati u šta niče, ali... ne.
Prvi put sam u osnovnoj školi, u sedmom razredu, videla nastavnika koji je od glave do pete bio odeven u džins. Nisam imala ličan utisak, ali se sećam da su se moji drugari grohotom smejali tom nastavniku-samo jer je nosio džins, džins sako, džins pantalone; Čovek je ostao zapamćen u generaciji kao prvi koji je došao kao predavač u školu odeven u džins.
 
Uzgred, juce sam se shokirao, u shopping mallu na drugom kraju sveta, na pacifickoj obali vidim gomilu usluznih kolica za decu (plasticni avionicici u koje stavis dete i guras ga). A na avioncicima logo SFRJ zastave odnosno JAT znak, hej bre. Drzava koja ne postoji 32 godine, aviokompanija koja ne postoji ko zna od kad ima svoj logo usred USA. Ja zgranut fotografisem a pita me bracni par Amerikanaca sta se desava, kazem im za logo nepostojece zemlje i aviokomapanije. zena mrtvo 'ladno kaze pa normalno ej da proizvodjac nece nikome da plati copyriht.
111.jpg
222.jpg
 

Back
Top