Kolege sa Pravnog fakulteta...

Ove godine polazim na Pravni fakultet u BG. Kad pogledam sajt fakulteta sve mi se čini zamršeno. Prvo, na rasporedu za zimski semestar ispod naziva predmeta piše po nekoliko profesora. Da li mi sami biramo kod kojeg ćemo ići ili oni predaju naizmenično? Takodje, da li možemo sami da biramo iz koje ćemo knjige učiti bez obzira na predavača?
 
Predaju svi i menjaju se jedan nakon drugog kako časovi protiču, što znači da ćeš, ako odlučiš da slušaš sva predavanja slušati svakog od njih.
Literaturu će ti reći na prvim predavanjima - za većinu predmeta postoji jedna knjiga koju koristiš za spremanje ispita i kolokvijuma, dok za neke postoje po dve, od kojih sam biraš po kojoj ćeš raditi.
 
Сајт Правног је један од прегледнијих на БУ, предавања се раде са професорима који се мењају, вежбе са тачно одређеним асистентом или професором. Увод у право има 2 књиге, и зависно од смене учићеш из једне од њих, римско право је назамршеније по том питању, па сваки од 3 професора тражи другачије, али опет зависно од професора 1 до 2 књиге. Упоредна правна једна књига, енглески једна књига. Други семестар, уставно право је мислим исто само једна књига(плус наравно устав), она комедија правна информатике исто једна(ако се може назвати књигом, и ако се предмет може назвати предметом), правна историја 2 књиге, зависно од смене једна или друга. А за социологију не могу да се сетим, мада мислим да је исто заједничка књига за све професоре.
 
Ах, колико сам у ствари ја стар, изгледа да сваких пар година мењају наставне планове. Углавном, остало шта сам написао је тачно. Шта се тиче избора књига и какве то има везе, ствар је у томе што писци имају мало(а неки и мало више) другачије погледе на исте ствари, а писци су професори факултета.

2 примера(ако је још увек тако):

1. Правна историја, професор ће вам тражити књигу историјске пропаганде Карађорђевића, а професорка књигу историјске пропаганде комуниста, и ако су у ствари и једно и друго немачко-руска(да заједно) историјска пропаганда, разликује се у форми, па ће вам код професорке требати књига у којој се све класна борба и обрађује и другу половину 20. века, а друга не(и не тражи професор)...

2. Римско право, Жика ће вам тражити само неку његову књигу, професорка(заборавих име) ће тражити стандардни уџбеник и још неку књигу, а депресивни професор(заборавих и његово име, матор сам <^^> ) ће тражити само стандардни уџбеник.

Ајде и трећи прост пример, смена са Кошутићем и осталима(Митровић и Јасминка) ће радити по уџбенику Лукић-Кошутић, а смена са Чавошким(Васић и ко још беше?) по уџбенику Чавошког.
 
Pitam se samo da li može biti komplikovanije! Svi profesori traže ono što odgovara njima,a ne nama, studentima! Treba će nam dosta vremena da se prilagodmo novim uslovima i licima,novoj materiji za koju kažu da je previše suvoparna, a onda će doći i ispitni rok. Ko to preživi, pričaće! :)
 
Pitam se samo da li može biti komplikovanije! Svi profesori traže ono što odgovara njima,a ne nama, studentima! Treba će nam dosta vremena da se prilagodmo novim uslovima i licima,novoj materiji za koju kažu da je previše suvoparna, a onda će doći i ispitni rok. Ko to preživi, pričaće! :)

Dobrodosao u klub, sedi, udobno se smesti (nisam Severina xD )
Upravo tako, svaki profesor ima neke svoje tripove i zahteve, i to su sve cake koje treba pohvatati, a tesko je kada upadas na fax k'o pao s' marsa, i dobro je sto se raspitujes na vreme :)
Navikni se da je na ovom fakultetu sve moguce, i nemoj mnogo da se nerviras :)
I ne samo sto ce da dodje ispitni rok, nego ce vreme da proleti, bukvalno, i pre nego sto postanes svestan januarskog roka, docice i septembarski.
 
Da li je tačno da profesori kod kojih idemo na vežbe traže da koristimo njihove knige ili ne?Takodje, da li kolokvijum radimo po knjizi koju mi izaberemo ili koju nam oni preporuče?

vezbe uglavnom drze asistenti, pa prave kolokvijume po obe knjige, i onda ti uzimas onaj po kojoj knjizi radis. Osim na onim predmetima gde neko od profesora/asistenata ne priznaje knjigu onog drugog :lol:
na prvoj godini imas 2 knjige iz uvoda, svi pitaju po obe knjige, e sad za vezbe uglavnom odaberu jednu po kojoj rade sto te ne sprecava da ti ucis iz druge; iz rimskog imas 2 knjige i 3 potpuno razlicita sistema, i vec na pocetku moras odluciti po cijem sistemu ces da radis, jer ako se tu budes gubio (lutao od jednog do drugog) gotov si; nacionalna istorija-imaju 2 knjige, Mirkovic pita po obe, žena samo po JP,
 
Dobrodosao u klub, sedi, udobno se smesti (nisam Severina xD )
Upravo tako, svaki profesor ima neke svoje tripove i zahteve, i to su sve cake koje treba pohvatati, a tesko je kada upadas na fax k'o pao s' marsa, i dobro je sto se raspitujes na vreme :)
Navikni se da je na ovom fakultetu sve moguce, i nemoj mnogo da se nerviras :)
I ne samo sto ce da dodje ispitni rok, nego ce vreme da proleti, bukvalno, i pre nego sto postanes svestan januarskog roka, docice i septembarski.
Slažem se sa tobom! Ne bih voleo da dodjem na faks a da pritom ne znam neke najosnovnije stvari ! Za razliku od mnogih, ja želim da budem student a ne prolaznik!
 
Slažem se sa tobom! Ne bih voleo da dodjem na faks a da pritom ne znam neke najosnovnije stvari ! Za razliku od mnogih, ja želim da budem student a ne prolaznik!

ХАХАХХАХАХХА
Како је леп тај младалачки ентузијазам ;)

- - - - - - - - - -

Slažem se sa tobom! Ne bih voleo da dodjem na faks a da pritom ne znam neke najosnovnije stvari ! Za razliku od mnogih, ja želim da budem student a ne prolaznik!

ХАХАХХАХАХХА
Како је леп тај младалачки ентузијазам ;)
 
Ja sam optimista iako znam da je studiranje na pravnom ravno borbi sa vukovima!!!

opusteno je skroz studiranje na pravnom, nema potrebe da se cimas toliko, zaista... ja se usudjujem da kazem da mi je lakse nego u gimnaziji, ako nista drugo, ne moram da sedim 7 casova u skoli i da ucim ono sto me ne interesuje... naravno, ako zelis sve 10ke, onda se zna sta to povlaci (srazmeran rad i trud), za neki fin, srednji prosek, uz zelju i motivaciju je lagano...
 
Ove godine polazim na Pravni fakultet u BG. Kad pogledam sajt fakulteta sve mi se čini zamršeno. Prvo, na rasporedu za zimski semestar ispod naziva predmeta piše po nekoliko profesora. Da li mi sami biramo kod kojeg ćemo ići ili oni predaju naizmenično? Takodje, da li možemo sami da biramo iz koje ćemo knjige učiti bez obzira na predavača?
objasnili su ti za knjige,profesori uglavnom predaju pola semestra jedan pola drugi,zavisi od obimnosti predmeta..
za ispit mozes da biras profesora kad 2 put prijavljujes ispit..
za neke predmete mozes da se izvuces preko kolokvijuma...
ako ti salteruse kazu da nesto ne moze to nije amin(bar sto se pisanja molbi tice..)
za sve ostalo imas sajt tj ukucaj:moje pravo forum
http://forum.mojepravo.net/
imas sve za svaku godinu...
 

Back
Top