Kojih 12 država su najbogatije na planeti?

Mislim da BDP nije realan pokazatelj.Na primer SAD,zive lagodno,proizvode dosta a potonuli odavno.Prezaduzeni su a njihova valuta nema realnu(zlatnu) podlogu i samim tim je podlozna raznim mahinacijama.Meni nikada nije bilo jasno da Rusija koja pliva u nafti koristi uglavnom vozila sa malom zapreminom motora a SAD sa velikom.Onda EU clanice,kao razvijene,bogate,a zaduzene po 80,90 i vise % BDP-a.Gde je tu logika?Kao kad bih ja bio prezaduzen a kazem da imam svega i zivim lagodno.
Ево, покушаћу да ти објасним.

Замисли, рецимо, две особе. Особу А и особу Б.

Особа А ради, као и скоро сваки русјак, за минималац од 40 000 динара и једва крпи крај са крајем, али нема дугова осим дуга за струју од 15 000 динара и дуг у локалној радњи за хлеб и млеко и цепане гаће од 1500 динара.

Са друге стране, особа Б има месечне приходе од 200 000 динара, а брачни партнер-ка те особе има још 150 000 динара, као и стамбени кредит у износу од 100 000 евра који отплаћују на 30 година.

Видиш, особа Б је далеко богатија од особе А, иако је особа Б задужена у износу од 100 000 евра, а особа А у износу од 16 500 динара.

Особа Б ће живети лепим животом, док ће особа А живети као пас.

Дуг сам по себи није нешто лоше. Уколико је неко у стању да сервисира дуг, то је супер. Проблем настаје ако дуг не може да се сервисира.
 
Verujem da ogromna vecina ljudi na planeti pa tako i u Srbiji nema poima koje su najbogatije drzave danas na planeti. Pa evo jednom da i to neko kaze konacno.
БДП (ППП) означава бруто домаћи производ заснован на паритету куповне моћи

Na vikipediji i po casopisima nekim strucnim i po udzbenicima skolskim naicicete na neke druge statistike i drzave ali sve to je izmisljotina i laz. ova slika dole je jedina istinita. Zasto lazu neznam ali lazu i to jako masno.


najbogatije-drzave-na-svetu.png
statistika je najveca laz ljudske civilizacije.
Po toj statistici zemlja sa 30 biliona dolara duga je 11 po bogatstvu.
JA CU UZETI KREDIT OD 1 MILION DOLARA I BICU NAJBOGATIJI U GRADU. (kredit danas nije tesko dobiti ako imas kontakte u banci i AKO JE ZA POLITICKE-PROPAGANDNE SVRHE)

Statistika je stvorena da bi manipulisala javnim mnenjem i dosta dugo je u tome uspevala.
 
statistika je najveca laz ljudske civilizacije.
Po toj statistici zemlja sa 30 biliona dolara duga je 11 po bogatstvu.
JA CU UZETI KREDIT OD 1 MILION DOLARA I BICU NAJBOGATIJI U GRADU. (kredit danas nije tesko dobiti ako imas kontakte u banci i AKO JE ZA POLITICKE-PROPAGANDNE SVRHE)

Statistika je stvorena da bi manipulisala javnim mnenjem i dosta dugo je u tome uspevala.
https://forum.krstarica.com/threads...drzave-na-planeti.966919/page-2#post-46394500
 
i bez da gledam link, jasno mi je da su sve ove informacije iz istog lonca.
Strpimo se jos neki mesec.

Ок, стипићемо се још који месец, само нам кажи, шта ће то да се деси за који месец, да знамо, а и да би ти могао да нам кажеш "есам вам реко".
 
Verujem da ogromna vecina ljudi na planeti pa tako i u Srbiji nema poima koje su najbogatije drzave danas na planeti. Pa evo jednom da i to neko kaze konacno.
БДП (ППП) означава бруто домаћи производ заснован на паритету куповне моћи

Na vikipediji i po casopisima nekim strucnim i po udzbenicima skolskim naicicete na neke druge statistike i drzave ali sve to je izmisljotina i laz. ova slika dole je jedina istinita. Zasto lazu neznam ali lazu i to jako masno.


najbogatije-drzave-na-svetu.png
To nisu
Nigde mocne Rusije, cudno.
To nisu "12 najbogatije drzave " nego 12 najbogatijih drzava na planeti
z:)
 
Ок, стипићемо се још који месец, само нам кажи, шта ће то да се деси за који месец, да знамо, а и да би ти могао да нам кажеш "есам вам реко".
sva moja "prorocanstva" su "publikovana" od 2006 , ovde na krsti...............I PRONADJI MI BAR JEDNO KOJE SE NIJE ISPUNILO.
 
sva moja "prorocanstva" su "publikovana" od 2006 , ovde na krsti...............I PRONADJI MI BAR JEDNO KOJE SE NIJE ISPUNILO.

Не могу да претражујем Крстарицу. Верујем ти да су се сва твоја пророчанства остварила,

тако да имаш још једну прилику да потврдиш своје пророчке способности.

Реци нам, шта ће то да се деси за који месец, па треба да се стрпимо.
 
Ево, покушаћу да ти објасним.

Замисли, рецимо, две особе. Особу А и особу Б.

Особа А ради, као и скоро сваки русјак, за минималац од 40 000 динара и једва крпи крај са крајем, али нема дугова осим дуга за струју од 15 000 динара и дуг у локалној радњи за хлеб и млеко и цепане гаће од 1500 динара.

Са друге стране, особа Б има месечне приходе од 200 000 динара, а брачни партнер-ка те особе има још 150 000 динара, као и стамбени кредит у износу од 100 000 евра који отплаћују на 30 година.

Видиш, особа Б је далеко богатија од особе А, иако је особа Б задужена у износу од 100 000 евра, а особа А у износу од 16 500 динара.

Особа Б ће живети лепим животом, док ће особа А живети као пас.

Дуг сам по себи није нешто лоше. Уколико је неко у стању да сервисира дуг, то је супер. Проблем настаје ако дуг не може да се сервисира.
Vidi ovako,ja imam 45 godina i mene su moji ucili da je dug los drug.Taj primer sto si naveo(te osobe sa stambenim kreditom) je nazalost cest slucaj na nasim prostorima,ali nikako nije dobar,jer kredit su tudje pare,a mi zapravo i radimo negde i nesto da se nebi zaduzivali.Kada nisi duzan tada ti niko nista ne moze,svoj si na svome.Eto,mene recimo mogu da poljube u donji deo ledja jer ne dugujem nikome nista,sto imam-moje je,kupljeno mojim radom,ne parama banke.Kakav je to zivot kada covek zivi na kredit?
 
Vidi ovako,ja imam 45 godina i mene su moji ucili da je dug los drug.Taj primer sto si naveo(te osobe sa stambenim kreditom) je nazalost cest slucaj na nasim prostorima,ali nikako nije dobar,jer kredit su tudje pare,a mi zapravo i radimo negde i nesto da se nebi zaduzivali.Kada nisi duzan tada ti niko nista ne moze,svoj si na svome.Eto,mene recimo mogu da poljube u donji deo ledja jer ne dugujem nikome nista,sto imam-moje je,kupljeno mojim radom,ne parama banke.Kakav je to zivot kada covek zivi na kredit?

Постоје добри и лоши кредити.

Ти си финансијски неписмен, па мислиш да је сваки кредит лош.

Нпр. лош је кеш кредит који неко узме да би отишао на море или направио ивкову славу за 100 званица.

Добар кредит је, нпр. бизнис кредит, или кредит којим се купује некретнина (неки лоши примери са Швајцарцима, или ако неко прецени своје могућности, не мењају општи закључак).

Многи људи су захваљујући кредитима направили богатство и уживају у животу.
 
Постоје добри и лоши кредити.

Ти си финансијски неписмен, па мислиш да је сваки кредит лош.

Нпр. лош је кеш кредит који неко узме да би отишао на море или направио ивкову славу за 100 званица.

Добар кредит је, нпр. бизнис кредит, или кредит којим се купује некретнина (неки лоши примери са Швајцарцима, или ако неко прецени своје могућности, не мењају општи закључак).

Многи људи су захваљујући кредитима направили богатство и уживају у животу.
Ti evo vec drugi put(juce ces ti da mi objasnis,a danas da sam finansijski nepismen) teras licno,kao da se znamo.Ja samo mogu da ponovim da je DUG los drug.
 
Ti evo vec drugi put(juce ces ti da mi objasnis,a danas da sam finansijski nepismen) teras licno,kao da se znamo.Ja samo mogu da ponovim da je DUG los drug.

Ок, ево ти и текст о томе.


Dug je dobar​

PAUL KRUGMAN25/08/2015
Print
USA-2011.jpg

USA 2011
Rand Paul je pre neki dan slučajno ispao duhovit kada se na svom tviter profilu požalio na američku fiskalnu neodgovornost: „Amerika je poslednji put bila bez dugova 1835“. Odmah je izazvao komentare da američka ekonomija u poslednjih 180 godina stoji dosta dobro i da dug države prema privatnom sektoru ne mora da bude loš. Na primer, britanska vlada je u dugovima već trista godina, još od industrijske revolucije i pobede nad Napoleonom.
Da li je zaista tačno da javni dug nije loša stvar? Ili je možda čak i poželjan? Mnogi ekonomisti smatraju da je umeren javni dug uslov za dobro funkcionisanje ekonomije. Ali koliko umeren? Možda treba da bude veći od ovogo koji imamo. Može se argumentovati da je trenutno najveći problem svetske ekonomije to što vlade nisu dovoljno zadužene. Znam da zvučim neozbiljno. Prethodnih pet, šest godina smo proveli u fiskalnoj panici, dok su Veoma Ozbiljni Ljudi izjavljivali da moramo odmah, odmah, odmah da smanjimo deficit i dug, inače ćemo završiti kao Grčka. Kao Grčka!
Uverljivost kritičara državne zaduženosti je bila zasnovana na trijumfu ideologije nad dokazima i sve veći broj zaista ozbiljnih ljudi, kao što je odlazeći predsednik federalnih rezervi iz Mineapolisa Narayan Kocherlakota, smatraju da nam je potrebno povećanje, a ne smanjenje javnog duga. Zašto?
Povećanje zaduženosti je način da se kupe korisne stvari, naročito kada im je cena povoljna. SAD imaju probleme sa putevima i železnicama, a savezna vlada priliku da pozajmljuje po istorijski niskim kamatama. Ovo je idealan trenutak da se vlada zaduži i investira u budućnost i loš trenutak za ono što se zaista dogodilo: pad javne potrošnje u građevinskoj industriji korigovan za povećanje broja stanovnika i porast inflacije.
Pored toga, niske kamatne stope pokazuju raspoloženje tržišta. Ponavljam da javni dug pomaže ekonomiji. Kako? Odgovor je, prema Ricardu Caballeru sa MIT i drugima, da je dug stabilnih i pouzdanih vlada „sigurna investicija“ za investitore zabrinute za svoje rizike, da on olakšava transakcije i sprečava destruktivnu otimačinu za novcem.
U principu, i privatni sektor može da stvori „sigurne investicije“, kao što su ušteđevine u bankama. U godinama pre finansijske krize 2008. Vol strit je tvrdio da je stvorio novu vrstu sigurnih investicija novcem iz sub-prime hipotekarnih kredita (onih datih nesigurnim dužnicima) i drugih izvora. Ali sav taj navodno genijalni finansijski inženjering ispostavio se kao prevara: kada je mehur na tržištu nekretnina pukao sve hartije od vrednosti, označene kao hartije najvećeg kvaliteta sa AAA rejtingom, pokazale su se bezvrednima. Investitori su se onda vratili u sigurnu luku državnog duga SAD i nekoliko drugih velikih zemalja, što je dovelo do smanjenja kamatnih stopa na te dugove.
Gospodin Kocherlakota smatra da su te kamate problem. Kada su kamatne stope na javni dug veoma niske, čak i kada je ekonomija jaka, nema dovoljno prostora da se smanje kada je ekonomija u problemima, što dodatno otežava borbu protiv recesije. To može da ima posledice i po finansijsku stabilnost, jer veoma mali prihodi od sigurnih investicija guraju investitore u preuzimanje velikih rizika, to jest ohrabruju sledeći nalet Vol strit mešetara.
Šta možemo da uradimo? Podizanje kamatnih stopa bi ugrozilo naš još uvek nesigurni oporavak. Potrebna nam je politika koja bi vodila povećanju kamatnih stopa bez izazivanja nove recesije. Jedna od takvih politika, kaže gospodin Kocherlakota, bila bi povećanje javnog duga. Drugim rečima, dužnička panika koja je zahvatila američku političku scenu od 2010. do 2012. i koja još uvek dominira ekonomskim raspravama u Britaniji i evrozoni, bila je još pogubnija nego što smo to predvideli mi iz tabora protiv mera štednje.
Ne samo da su vlade koje su poslušale kritičare državne zaduženosti nanele štetu svojim ekonomijama produbivši recesiju, ne samo da je došlo do smanjenja državnih investicija kada su investitori praktično molili vlade da povećaju potrošnju, već je možda pripremljen i teren za buduću krizu. Ironija je u tome što su ove budalaste politike, i sve patnje koje su izazvale, prodavane pod etiketom razboritosti i fiskalne odgovornosti.
The New York Times, 21.08.2015.
 
Verujem da ogromna vecina ljudi na planeti pa tako i u Srbiji nema poima koje su najbogatije drzave danas na planeti. Pa evo jednom da i to neko kaze konacno.
БДП (ППП) означава бруто домаћи производ заснован на паритету куповне моћи

Na vikipediji i po casopisima nekim strucnim i po udzbenicima skolskim naicicete na neke druge statistike i drzave ali sve to je izmisljotina i laz. ova slika dole je jedina istinita. Zasto lazu neznam ali lazu i to jako masno.


najbogatije-drzave-na-svetu.png
Nisam nešto primjetio zemlje BRICS-a na ovoj tablici 12najbogatijih država na Zemlji. Kako to? :think:
 
Po vama koji naginjete tom zapadnom modelu ispada da je zapravo pozeljno biti zaduzen sto je suludo.
SAD su godinama prezaduzene i silom teraju druge zemlje da im kreditiraju lagodan zivot.Zato i izbijaju tzv. obojene revolucije tamo gde imaju interes.
Ali(na veeeeliku zalost nekolicine forumasa) su Ruje resile da stave tacku na to po sistemu-Plati pa se klati.Jer njihove zelene novcanice odavno vrede samo ako nekoga nateraju da im daju robu za taj papir koji inace nema podlogu u zlatu.
 
Po vama koji naginjete tom zapadnom modelu ispada da je zapravo pozeljno biti zaduzen sto je suludo.
SAD su godinama prezaduzene i silom teraju druge zemlje da im kreditiraju lagodan zivot.Zato i izbijaju tzv. obojene revolucije tamo gde imaju interes.
Ali(na veeeeliku zalost nekolicine forumasa) su Ruje resile da stave tacku na to po sistemu-Plati pa se klati.Jer njihove zelene novcanice odavno vrede samo ako nekoga nateraju da im daju robu za taj papir koji inace nema podlogu u zlatu.
Pazi, uvek imaš drugu stranu duga. Ako država duguje, to znači da smo mi građani u plusu

Iz tog razloga treba da te raduje zaduženost (imaš finansijsku ušteđevinu)
 

Back
Top