Koji je najvažniji začin za jelo posle soli?

Imam malu digresiju/potpitanje u vezi visestruko pominjanog glavnog zacina (soli) - zna li neko da li je sada negde u Beogradu (ili bar u Srbiji) moguce nabaviti tzv. *keltsku so*? To je ona nerafinisana prljavosiva so sa malo krupnijim zrncima i, glavno, BEZ DODATOG JODA? Ili je to i dalje nemoguc poduhvat? Moze i neka *poluilegalna* nabavka/ispod tezge...bas bi mi pomogla ta informacija.
Da ne bude zabune pitam za so za kuvanje... a ne za kupanje, posipanje ulica i sl.
 
Bilo kakvo kuvano jelo ne moze bez soli i vegete.
I persuna.Ponekad koristim biber,lovor i bijeli luk.
Volim jos i origano u nekim jelima.
Ostalo...nista vise.
Nikakvi ruzmarini,majcine dusice,safrani,kurkume,mirodjije i slicno...
Neki dan bacih sve to,kupljeno nekad u Turskoj,nekoristeno.
Jednostavno,drzim se klasicnih zacina i ne koristim ih mnogo niti eksperimentisem.
 
Bilo kakvo kuvano jelo ne moze bez soli i vegete.
I persuna.Ponekad koristim biber,lovor i bijeli luk.
Volim jos i origano u nekim jelima.
Ostalo...nista vise.
Nikakvi ruzmarini,majcine dusice,safrani,kurkume,mirodjije i slicno...
Neki dan bacih sve to,kupljeno nekad u Turskoj,nekoristeno.
Jednostavno,drzim se klasicnih zacina i ne koristim ih mnogo niti eksperimentisem.
Vegeta nije bas klasicni zacin. Usla je u upotrebu 60ih u SFRJ, nije baš neka tradicija.
 
Da , tu bi mi trebala neka instrukcija...

Npr uz razlicite vrste mesa mi ide razlicit biber, prosto je steta staviti crni biber uz piletinu , kad mnogo zanimljiviji ukus daje beli , a nekima zeleni , e sad, ja nemam puno iskustva sa izolovanim ukusom crvenog i zelenog i onog sto nije beli i nije ni crni...jer ih nemam odvojeno nego samo u mix....skup je bibier zacin...ali samo na prvu loptu...u sustini se ne trosi tako brzo osim kad hoces da pokrijes pokvareno ili lose meso...
 
Vegeta nije bas klasicni zacin. Usla je u upotrebu 60ih u SFRJ, nije baš neka tradicija.
Tacno, ali nije ni tu sve isto , ono sto ljudi zovu vegeta je ustvari suva mlevena sargarepa i so.
Ono sto je drugacija vegeta je kad ima onaj beli koren u sebi sasusen i izmleven...
E ali ima fora oko vegeta...UM probao kad ih u nekoj radnji ima 30 i onda gleda jedne su ovake jedne onake, a volim uz supu i onda imas ovih skupljih koje su prva liga za supe koje nisu prva klasa pilece...npr od povrca...stvarno drugacija i bolja vegeta...

Isto kao sto npr polimarkova i jos neke vegete prave penu kad se stave u supu...nesto ima , neki konzervans , a u polimarkovoj ima dosta tog konzervansa, dok u ovim odlicnim za supu nema, pa imaju mnogo kraci rok trajanja, uglavnom do 3 meseca na normalnoj temperaturi...dok vegete imaju godinu dana..
 
bas i ne.
da znas sta je vegeta shvatio bi zasto ona ne moze da se napravi u kucnoj radinosti i svi oni "recepti" za nju nemaju veze sa pravom vegetom vec su to recepti za isuseno povrce koje pokusava da simulira vegetu
Pa uzmimo krompirice i vegetu, tu ce suva sargarepa i so da odrade slican ukus...
Posto su dominantni u smesi , jos suvi persun i to je za vecinu to...
 
Da,nabrojala sam sta koristim,to je skroz malo.
Ali ne volim ostale zacine.A najodvratniji zacin mi je korijander...ja ga zovem smrdljive carape.😀
Generalno u profesionalnim kuhinjama nećeš naći vegetu. Vegeta je potisnula tradicionalne začine poput majčine dušice, nane, bosiljka, čubrice i ove začine danas samo restorani koriste u jelima. Vegeta previše preuzima ukus hrane i katastrofalna je kombinacija s mesom.
 
Otkrio sam skoro selen biljku.
Neki je zovu magi, kao začin.

Mnogo lepo miriše.

Radio sam kod nekih starijih ljudi i zamolila me bakica da im nešto popravim što nije bilo u okviru mog posla.
Pošto nisam hteo da naplatim ode bakica i donese mi u kesi sveže iskopan bokor biljke

Sad sam rešio da ga proširim po bašti

Stvarno je super za supe i svež za dodatak u salatu
 

Back
Top