Koje drvo ne bi trebalo da se sadi u blizini kuće

Па сад.....ја сам мислио да су граб и багрем скоро у истој равни с тим да је багрем нешто тврђи. Што се тиче храста, он је веома скупо дрво и њега сигурно нећеш сећи зарад стубова за ограду или за малину. Међутим врста храста кога код нас зову "Цер" (церовина) је тотално лоша врста за употребу у смислу техничког дрвета. Цер ти је само за ложење као и буква. Е ако је у питању бели храст тј "лужњак" онда је он одличан и њега користе искључиво за скупе ствари. Негде га зову и "китњак".
Ja sam sa sela,.. imali smo nekada poljoprivredne mašine (tanjirače na pr.) sa drvenim ležajevim. Mora od graba, a sledeći je Dren ( Kraljević Marko je sa suvom drenovinom isprobavao spremnost za meJdane :rotf: ) Nije loš bagrem, kad nema graba ili Markove drenovine

A slavonski hrast ?
 
na selu su nekada najčešće sadili dud, ali sada se ne sakupljaju dudići i ne gaji se svilena buba.
volela sam kada odem u vojvodinu da ga jedem .bio je beo i crn..sada ih vise nema ili ih ima ali retko .ko ga je imao ispred kuce tu je obavezno bila i klupica

dud.jpg
 
volela sam kada odem u vojvodinu da ga jedem .bio je beo i crn..sada ih vise nema ili ih ima ali retko .ko ga je imao ispred kuce tu je obavezno bila i klupica

dud.jpg
Biće ga opet,.. ako dođeš :D .. Ima ga još u mom selu Orlovatu. Sačuvan je i dud Uroša Predića, pod kojim je on slikao. I rađa još uvek,.
A, pekla se i Dudovača ( Dudi-brendi) i bio je dobra hrana za guske,.. koje ponekad "potegnu" malo više,.. pa se gegaju..
 
Ja sam sa sela,.. imali smo nekada poljoprivredne mašine (tanjirače na pr.) sa drvenim ležajevim. Mora od graba, a sledeći je Dren ( Kraljević Marko je sa suvom drenovinom isprobavao spremnost za meJdane :rotf: ) Nije loš bagrem, kad nema graba ili Markove drenovine

A slavonski hrast ?
Па Славонски храст ти је заправо бели храст. Ако ниси знао.....у Аустро-Угарској је свако ко је имао (чини ми се) преко 9 хектара земље (или 90) морао да посади по закону једну трећину славонског БЕЛОГ храста.
 
Па Славонски храст ти је заправо бели храст. Ако ниси знао.....у Аустро-Угарској је свако ко је имао (чини ми се) преко 9 хектара земље (или 90) морао да посади по закону једну трећину славонског БЕЛОГ храста.
slavonski hrast je poznato drvo i od njega se pravio namestaj

a za muzicke instrumente su joha, lipa, javor, tresnja, ruzino drvo i jos neka kojih ne mogu da se setim
 
Dobro.
Nema jak koren po površinskom sloju zemlje. A. lipa je drvo koje i stolari najviše vole i pčelinji ramovi se od nje prave. nema nimalo štetnih materija.
Ali rade se novi kultivari pa možda njih izbegavati, osetljiviji su.( Mađari su glavni za lipu),
Ceo centar Zrenjanina je pod lipama (stubastim,.. ima ih i takvih,.. uvezeni iz mađarske)
To je dobra vest, bar za mene jeste a i za lipu koju bih voleo da zadržim.
A imaš li ideju da li povremeno skraćivanje krošnje ima uticaj na rast korena u smislu da ga uspori ili možda ubrza?
 
To je dobra vest, bar za mene jeste a i za lipu koju bih voleo da zadržim.
A imaš li ideju da li povremeno skraćivanje krošnje ima uticaj na rast korena u smislu da ga uspori ili možda ubrza?
Mislim da nema puno veze. Teorijski se smanjivanjem krošnje, smanjuje napredak biljke, jer se smanjuje fabrika koja proizvodi biljku... smanjuje se fotosinteza.
 
Jela sam kao dete..
ha ! dud je "mangupsko voće "
Imali smo ga u školi , veliki sa dudinjama kao prst , kad se popnemo na njega ne silazimo satima , koliko sam majci upropastio zbog njega
Još i najsladje one koje otpadnu .
jeo sam sve kao klonac , dud , bagrem , onu kiselu lozicu od groždja , da ne pričam koliko sm se zelenih šljiva najeo
Čak me keva i tukla zbog toga !
ludilo.gif
 
ha ! dud je "mangupsko voće "
Imali smo ga u školi , veliki sa dudinjama kao prst , kad se popnemo na njega ne silazimo satima , koliko sam majci upropastio zbog njega
Još i najsladje one koje otpadnu .
jeo sam sve kao klonac , dud , bagrem , onu kiselu lozicu od groždja , da ne pričam koliko sm se zelenih šljiva najeo
Čak me keva i tukla zbog toga !
ludilo.gif
Ja sam jela samo one što otpadnu,druge su mi bile nedostižne.A fleke....žao mi bilo majica,ali nisam mogla da odolim.
 
ha ! dud je "mangupsko voće "
Imali smo ga u školi , veliki sa dudinjama kao prst , kad se popnemo na njega ne silazimo satima , koliko sam majci upropastio zbog njega
Još i najsladje one koje otpadnu .
jeo sam sve kao klonac , dud , bagrem , onu kiselu lozicu od groždja , da ne pričam koliko sm se zelenih šljiva najeo
Čak me keva i tukla zbog toga !
ludilo.gif
svi smo jeli zelene sljive a najsladje su bile komsijske tresnje koje smo brstili kada on nije bio kod kuce :mrgreen:
 

Back
Top