Koje drvo ne bi trebalo da se sadi u blizini kuće

Koliko je visok orah, toliko ide duplo pod zemljom, tako da nije veselo. Osim toga ispod njega trava ne niče, veliki potrošač kiseonika.

Imam i dve breze. Kakvo dosadno drvo. Moram da potkresujem da oči nekome ne izvadi, a kad počne da opada, dispizdiš...
Ja volim breze.Ali nisu za dvorista,nekako su visoke,treba im prostora ili drvored.
Kod nas su se lile pravile od tresnjine kore.
Inace,orah privlaci gromove.
Jos se sjecam kad je grom udario u veliki orah koji je bio preko puta moje kuce,svima u ulici su poiskakali osiguraci.
 
A Zova nije ? :rotf: .. kod nas je zovu Budzova i niko je nikada nije sadio,.. sama se razmnožava, ali je svi uništavaju na okućnici, dvorištu, ev. u nekom uglu bašte je ostave,.. kod nas joj ne opraštaju.
Postoji verovanje da je zova vilinsko drvo i da ne treba da bude blizu kuće.
Za brezu sam lično uočio da je uglavnom pored kuće imaju udovice.
Kod mene u selu na glavnoj ulici su lipe i orasi.
U poprečnim, petrovače , one što se ne prskaju.
Moj deda je govorio da u dvorištu ne treba da bude drvo.
Jedva sam ga ubedio da posadim sibirski brest pored septičke jame, da upija.
Sad ne mogu da ga obuhvatim rukama, a prošle godine su se na vrhu izlegli sokolići vetruške
 
Postoji verovanje da je zova vilinsko drvo i da ne treba da bude blizu kuće.
Za brezu sam lično uočio da je uglavnom pored kuće imaju udovice.
paa, to je dosta relativno,.. U mojoj staroj ulici je gradsko zelenilo posadilo breze,.. duž cele ulice.
Ali ima logike, za udovice, jer breza ponekad "plače", tj kaplje.
I vilinskih drvca ima više,.. a u drugim kulturama se drugaćija verovanja

Kod mene u selu na glavnoj ulici su lipe i orasi.
Orasi prave najdeblji hlad i ne treba im nikakva zaštita, kao i petrovačamma. A, liše ima dosta i u mom selu a u gradu ceo centar dušine skoro kilometar.
U poprečnim, petrovače , one što se ne prskaju.
Moj deda je govorio da u dvorištu ne treba da bude drvo.
To nisam čuo. Ima neki razlog, tj. verovanje ?
Jedva sam ga ubedio da posadim sibirski brest pored septičke jame, da upija.
Sad ne mogu da ga obuhvatim rukama, a prošle godine su se na vrhu izlegli sokolići vetruške
zahvalan je sibirski, i brzo napreduje,..mada malo divlji pa ga treba kultivisati.
 
Na kraju ekonomskog dvorišta imam pet bagrema i dud.
Onda ide bašta, a u njoj orah badem kruška i tri bele šljive Itebejke.
To je donela još moja prababa iz Itebeja.
Donela je i jednu dgunju .
Ta su drva posađena pre oko 100 godina.
Stablo istruli ali izraste novo iz panja.
Onda imam neke višnje što su nikle iz koštice i slađe budu nego trešnje.
I na kraju bašte 14 turgunjača što je moj pokojni otac sadio osamdesetih.
Ja sam sadio kajsije, al ne ide mi od ruke.
Sad hoću smokvu da probam da ožilim i posadim u zavetrini u kraj dvorišta.
Ništa ne prskam.
 
paa, to je dosta relativno,.. U mojoj staroj ulici je gradsko zelenilo posadilo breze,.. duž cele ulice.
Ali ima logike, za udovice, jer breza ponekad "plače", tj kaplje.
I vilinskih drvca ima više,.. a u drugim kulturama se drugaćija verovanja


Orasi prave najdeblji hlad i ne treba im nikakva zaštita, kao i petrovačamma. A, liše ima dosta i u mom selu a u gradu ceo centar dušine skoro kilometar.

To nisam čuo. Ima neki razlog, tj. verovanje ?

zahvalan je sibirski, i brzo napreduje,..mada malo divlji pa ga treba kultivisati.
Izkultivisao ga je jedan olujni vetar pre par godina.
Ali mislim da je zahvaljujuci tome ostao krov na kući.
Polomio je par onih najviših grana pa sam ga posle ja secnuo u krunu.
Sad je već opet izbujao, viši od kuće
 
Na kraju ekonomskog dvorišta imam pet bagrema i dud.
Onda ide bašta, a u njoj orah badem kruška i tri bele šljive Itebejke.
To je donela još moja prababa iz Itebeja.
Donela je i jednu dgunju .
Ta su drva posađena pre oko 100 godina.
Stablo istruli ali izraste novo iz panja.
Onda imam neke višnje što su nikle iz koštice i slađe budu nego trešnje.
I na kraju bašte 14 turgunjača što je moj pokojni otac sadio osamdesetih.
Ja sam sadio kajsije, al ne ide mi od ruke.
Sad hoću smokvu da probam da ožilim i posadim u zavetrini u kraj dvorišta.
Ništa ne prskam.
Пробај ја имам у заветрини 2 смокве и баш су крупне и слатке. Толико имам жеља да садим разно воће на имању али скоро да немам места све сам готово капацитете попунио. Најновија ми је од прошле године Оскоруша и трећа по броју. Жеља ми је јабуку Петровачу.
 
Пробај ја имам у заветрини 2 смокве и баш су крупне и слатке. Толико имам жеља да садим разно воће на имању али скоро да немам места све сам готово капацитете попунио. Најновија ми је од прошле године Оскоруша и трећа по броју. Жеља ми је јабуку Петровачу.
i Oskorusa i Petrovaca su stare sorte kojih ima sve manje kao i Budimka ..
 
Jarebika, Oskoruša, je ruska Rjabinuška
1678987805339.png
 
U mom kraju,medju starijim ljudima postoji sujeverje da ko posadi sadnicu oraha umrece za deset godina...a ko izcupa ili polomi mladi orah gde ponikne divlji umrece te iste godine.
U ovom kraju veruju da je orah veza izmedju sveta mrtvih i zivih jer kolika mu je krosnja toliko mu je sirok i koren tako da koliko je na ovom toliko je i na onom svetu
Poznato mi je da ne treba saditi orah.
U mom kraju je vjerovanje da kad stablo oraha dostigne obim vrata onog ko ga je posadio, da ta osoba umire.
Moj pokojni ujak nam je poklonio dvije sadnice, niko od mladjih nije bio raspolozen da ih posadi, pa je to uradio djed... Djed je iznenada umro nedugo poslije toga, u najboljim godinama (86) :)

Ali bez zezanja, mislim da je i ujak posadio jedan orah... umro je prilicno mlad, nekoliko godina nakon toga.
Taj jedan orah je stvarno prelijep, ali je godinama "tuvinjao", nije nesto mnogo napredovao. Medjutim, te godine kad mi je umrla baba, bukvalno je "eksplodirao", poceo je da raste i mislim da mu je krosnja sad siroka blizu 20 metara. I to je neko vjerovanje kod nas, da nakon smrti orah zivne
 

Back
Top