Koja mi je brzina interneta?

Holy1

Ističe se
Poruka
2.632
Pozdrav.
Totalno sam zbunjen. Uzeo sam paket u SBB-u sa brzinom interneta od 200mbps - a kada odem na spees test na googl-u , merač mi pokazuje:

Screenshot_2023-05-11-16-52-17-786_com.android.chrome.jpg


Kako od 200 spadosmo na 60? Hoce mi neko objasniti o cemu je ovde rec?
 
Pozdrav.
Totalno sam zbunjen. Uzeo sam paket u SBB-u sa brzinom interneta od 200mbps - a kada odem na spees test na googl-u , merač mi pokazuje:

Pogledajte prilog 1340489

Kako od 200 spadosmo na 60? Hoce mi neko objasniti o cemu je ovde rec?
Prvo koristi nas zvanični ratel-ov merac brzine a drugo brzinu izmeri preko kompjutera.

https://nettest.ratel.rs/sr/test


Testiranje preko wifi mreže nije merodavno ako želiš tačne i precizne podatke.
 
Evo ja ću Lelekom da tuzim pošto mi je upload slabiji...

Pogledajte prilog 1340491
Upload ti je slabiji po dizajnu - to sto svi mi korisnici koristimo zove se: 'Asimetricna konekcija' ili 'consumer interenet'

Download je najcesce nekoliko puta veci nego upload iz 2 razloga:

- vise ces da preuzimas sadrzaje sa interneta nego sto ces da saljes (nesto sitno posaljes kao upit - web adresa + malo meta informacija) a downloadujes megabajte i gigabjate videa, slika itd itd eventualno ces da posaljes neki tekst i neku slicicu mozda manji video - svi provideri ogranicavaju nekako ukupnu kolicinu podataka koje se prenose.

- ne mozes da hostiras svoj (web) servis na svom IP broju tako da ako hoces da serviras sadrzaj a da tvoj korisnik ne umre od dosade dok dobije tvoj sadrzaj tako rezultat je da moras da kupis server.

Cak u nekim zemljama i provajderima je ilegalno da serviras 'web' sa takve pretplatnicke adrese. Kod nekih postoji nesto sto se zove 'casual hosting' - mali web server za neku specijalnu namenu (na primer da ukljucis aparat za kafu na daljinu)
 
ako meriš bežično napiši model mobilnog , možda je to maksimalna brzina kod mobilnog i nema veze sa sbb-om.

U svakom slučaju tu brzinu garantuju za kabl a bežično brzina zavisi od više faktora.
Pazi ni to nije baš tačno , top modeli obično imaju jake wifi modeme integrisane.

Evo ti gore što sam okačio od Google Pixela a ovo je sa starog Samsung S7edge (2016) a identični rezultati.

Screenshot_20230511-180053_Speedtest_060231~2.jpg
 
Upload ti je slabiji po dizajnu - to sto svi mi korisnici koristimo zove se: 'Asimetricna konekcija' ili 'consumer interenet'

Download je najcesce nekoliko puta veci nego upload iz 2 razloga:

- vise ces da preuzimas sadrzaje sa interneta nego sto ces da saljes (nesto sitno posaljes kao upit - web adresa + malo meta informacija) a downloadujes megabajte i gigabjate videa, slika itd itd eventualno ces da posaljes neki tekst i neku slicicu mozda manji video - svi provideri ogranicavaju nekako ukupnu kolicinu podataka koje se prenose.

- ne mozes da hostiras svoj (web) servis na svom IP broju tako da ako hoces da serviras sadrzaj a da tvoj korisnik ne umre od dosade dok dobije tvoj sadrzaj tako rezultat je da moras da kupis server.

Cak u nekim zemljama i provajderima je ilegalno da serviras 'web' sa takve pretplatnicke adrese. Kod nekih postoji nesto sto se zove 'casual hosting' - mali web server za neku specijalnu namenu (na primer da ukljucis aparat za kafu na daljinu)
Ma ja se zahebavam pošto MTS kaže 200/100 za moj paket 😏
Na 4G npr sam često imao više puta veći upload nego download 🤣
 
Pazi ni to nije baš tačno , top modeli obično imaju jake wifi modeme integrisane.

Evo ti gore što sam okačio od Google Pixela a ovo je sa starog Samsung S7edge (2016) a identični rezultati.

Pogledajte prilog 1340508

To je ok.
i meni je mobilni bežičnom vezom oko 200 mbps.
al zato mi je komp na kablu 600 mbps.

Razlika je oko 400 mbps a oni ovu brzinu kablom garantuju dok ne garantuju da će i bežično biti 600.
 
Utiče i faktor da li ruter pušta 2.4ghz ili 5ghz signal preko wifi-a.
5Ghz ima daleko veću propusnu moć ali na kraćim distancama.
2.4ghz može na duzim distancama ali je slabiji protok.
Tako je.
Ja na 5GHz imam duplo veću brzinu.
Ali zato uveče nas petoro delimo jadni ruter, nema šanse da naguram preko 180Mb, pogotovo WiFi.
 

Back
Top