Ko je bio Hrist?

Neka neko meni objasni...gde je zapisano sta je Hrist radio do svoje 20- te godine? Aha.....
Stari zavet opisuje tek kad je vecj poodrastao..a od kad se rodio pa do tog vremena?

Postoji "informacija" da se negde u vatikanskoj biblioteci nalazi knjiga u kojoj je opisano kako su ga od rodjenja pa do ( ne znam tacno koje godine zivota) ucili istochnjachki mudraci, tj ucili su ga
da ovlada materijom ( da se bolje izrazim bio je magichar).

Kralj Solomon opisan kao mudrac, je napisao "Kljucheve Solomonove" koji su ustvari kao magijska sveta knjiga, gde se pominju kabalisticki andjeli, astrologija,magijski rituali....
ta ista knjiga moze da se skine sa neta (ako nekog zanima) ukucajte na google "the key of solomon" i na sajtu sacred texts moze da se skine! Onda ce vam neke stvari biti jasnije!

Isus je bio covek, ali je poznavao i ezoterichno, jako dobar magicar, ali crkva krije taj deo njegovog zivota,ili su opet izmislili nesto...e to bas i ne volim!
Sve su pokvarili!
Inace za mene je Bog neobjashnjiv, energija koja sve pokrecje a ima mnoga imena Jehova, Alah,Zevs, Pan....

love is the law,love under will
 
silvereye:
Neka neko meni objasni...gde je zapisano sta je Hrist radio do svoje 20- te godine? Aha.....
Stari zavet opisuje tek kad je vecj poodrastao..a od kad se rodio pa do tog vremena?

Postoji "informacija" da se negde u vatikanskoj biblioteci nalazi knjiga u kojoj je opisano kako su ga od rodjenja pa do ( ne znam tacno koje godine zivota) ucili istochnjachki mudraci, tj ucili su ga
da ovlada materijom ( da se bolje izrazim bio je magichar).

Kralj Solomon opisan kao mudrac, je napisao "Kljucheve Solomonove" koji su ustvari kao magijska sveta knjiga, gde se pominju kabalisticki andjeli, astrologija,magijski rituali....
ta ista knjiga moze da se skine sa neta (ako nekog zanima) ukucajte na google "the key of solomon" i na sajtu sacred texts moze da se skine! Onda ce vam neke stvari biti jasnije!

Isus je bio covek, ali je poznavao i ezoterichno, jako dobar magicar, ali crkva krije taj deo njegovog zivota,ili su opet izmislili nesto...e to bas i ne volim!
Sve su pokvarili!
Inace za mene je Bog neobjashnjiv, energija koja sve pokrecje a ima mnoga imena Jehova, Alah,Zevs, Pan....

love is the law,love under will
...Preporucujem ti da skoknes do narodne biblioteke i potrazis cetiri zabranjena toma biblije,jedino sam tu uspeo da ih pronadjem,doduse to je bilo pre desetak god. ali se nadam da su jos uvek tu,otprilike ces u njima naci odgovore na sva tvoja pitanja a i na mnoga druga.Postoji mnogo toga sto i rimokatolicka i pravoslavna religija pokusava da sakrije,zasto?Ukoliko se vratimo 2000 god. u nazad videcemo sta?Videcemo grupu ljudi okupljenu oko tzv. mesije kako pokusava da svrgne rimsku vlast,ZELOTE. Isus je bio jevrej i ako pogledamo i dalje unazad po bibliji,pa sve sam jevrej a iz toga proistice da smo svi jevreji,da li je tako? pozdrav.
 
nekv:
pucanjuprazno@hotmail.com:
nekv:
Na zalost ovakvo (ne)poznavanje sopstvene vere je vise nego sramotno. Zasto zapocinjati ovakvu diskusiju sa ljudima koji prosto ne zele da veruju, vec ono sto je osnov zivota njima sluzi za ismejavanje. Nije HRIST vec HRISTOS. Vladika Atanasije jasno govori o tome. Toliko , za pocetak naucite kako se zove Bog u Koga verujete ili za ove druge, Koga hulite.
...a ti bi za razliku od nas koji znamo razliku za pocetak trebao nauciti ko i sta je bog a sta Covek sin boziji a i to da Njegovo ime zavisi i od prevoda tj. jezika na kom je napisano stivo koje citas,za kraj bi mozda trebao i to da shvatis a to je da je vera jedno a religija drugo i to da se samo po religiji razlikujemo a ne po veri.
BJako je vazno kako se ko zove! Sin Boziji Gospod Isus Hristos, ako nisi znao. Univerzalisticke ideje koje u sebi objedinjuju ideje svih vera su cista glupost, naravno sem za one koji u nedostatku sopstvenog identiteta, tragajauci za necim sto je drugacije polako postaju clanovi new age-a. Razvraceni su svi putevi sa leva( Sv. Simeon Mirotocivi), ali na zalost ne za sve.HRISTOS POBEDJUJE!
....Bas me zanima sta bi ti na ovo reklo ono oko milijardu budista...?
 
]...Preporucujem ti da skoknes do narodne biblioteke i potrazis cetiri zabranjena toma biblije,jedino sam tu uspeo da ih pronadjem,doduse to je bilo pre desetak god. ali se nadam da su jos uvek tu,otprilike ces u njima naci odgovore na sva tvoja pitanja a i na mnoga druga.Postoji mnogo toga sto i rimokatolicka i pravoslavna religija pokusava da sakrije,zasto?Ukoliko se vratimo 2000 god. u nazad videcemo sta?Videcemo grupu ljudi okupljenu oko tzv. mesije kako pokusava da svrgne rimsku vlast,ZELOTE. Isus je bio jevrej i ako pogledamo i dalje unazad po bibliji,pa sve sam jevrej a iz toga proistice da smo svi jevreji,da li je tako? pozdrav.[/quote]

Hvala ti puno! Oticicu da potrazim! Jer stvarno nigde to nisam mogla da nadjem...
 
Nikodim Ljutic:
Ko je bio Hrist? Mozda je bolje pitanje ko jeste Hrist? Jer Hrist je vaskrsao!!! Neko je pomenuo "troduplog" Boga... ne znam da li je u pitanju sarkazam ili nesto drugo, ali blizu je jednoj drugoj definiciji, a to je trojedni Bog, ili jos bolje Sveto Trojstvo... uistinu, taj termin se nigde u Svetom Pismu ne pominje, ali iz konteksta se moze jasno videti da su Otac ,Sin i Sveti Duh, jedan Bog koji ima tri manifestacije... Otac kao Bog Stvoritelj, Sin kao Bog u ljudskom telu, i Sveti Duh kao Bog u Duhu koji i sada deluje na ljudska srca... a sve tri manifestacije cine jednog Boga... ovo je mozda sturo objasnjenje, ali ako bi citao Sveto Pismo video bi mnostvo dokaza da sva tri lica Bozanstva imaju potpune Bozanske karakteristike, pa tako i Hristos... dakle, Hristos je Bog koji je kako pise Apostol Pavle u Poslanici Filibljanima u 2.gl. 6.st.: "Koji, ako je i bio u oblicju Bozjem, nije se otimao da se uporedi s Bogom. Nego je ponizio sam sebe uzevsi oblicje sluge, postavsi kao i drugi ljudi i na oci nadje se kao covek. Ponizio sam sebe postavsi poslusan do same smrti, a smrti krstove."... mnogo je ovakvih stihova koji nas uveravaju da je Hristos Bog... ako te interesuju ti stihovi mogu ti nekad napisati reference, pa ih procitaj u Bibliji... moram i ovo da kazem... Hrist je umro na Golgoti za sve ljude, svih vremena i njihove, ili bolje, nase grehe pokrio svojom smrcu... kako je "Plata za greh smrt..." (Rim.6.23) on je platio za nase grehe... pitanje:" Da li bi bila dovoljna smrt samo jednog coveka, makar i bezgresnog, da pokrije toliki greh koji se kroz celu istoriju natalozio?" ...da ponudim svoj odgovor:" Ne verujem, pa cak i ne prihvatam da je to dovoljno, to bi onda mogao svako da ucini... samo Bozanska smrt moze da spere tu i toliku prljavstinu"... mozda je i to jedan od dokaza o Bozanskom u Hristu...
:D Mislim da si potpuno u pravu što se toga tiče, iskreno baš me je začudilo da neko konta takve stvari na taj način. Evo kako sam ja shvatila to čitajući sveto pismo.Čoveku nema spasa što se grešenja tiče, on se rodio grešan, zahvaljujući Adamovom grehu ceo ljudski rod je "prodan pod ropstvo greha" i Hristova smrt jeste ustvari i smrt grešnog čoveka.Odn. čovekove grešne prirode.Evo i biblijske potkrepe o tome da je ceo ljudski rod prodan pod rpstvo greha zahvaljujući Adamovom grehu:Zbog toga kao što po jednom čoveku udje greh u svet i po grehu smrt i time što svi sagrešiše na sve ljude predje smrt..." RIMljani 5:12.Prema tome za mene lično nema nade ako ne prihvatim Božije rešenje za mene.Dakle SUMA SUMARUM Bog gleda ceo svet kroz dva čoveka kroz ADAMA I kroz HRISTA. Samo je pitanje gde se ja nalazim! Sads sam osvemu ovome dosta konfuzno pisala, ali nema veze nadam se da ćeš skontati.I evo za kraj još jednog stiha koji govori o toj ljudskoj nevolji - robovanju greha:"Uistinu hteti mi ide ali ne i činiti dobro, pa ne činim dobro koje bih hteo, već zlo koje ne bih hteo.Ako činim zlo koje nebih hteo to ne čonim ja već greh koji prebiva u meni...".E ali sada niukom slučaju nebi trebalo ostati na ovome, kao što ni Pavle nije ostao na ovome, već je samo par redova dalje napisao svoje iskustvo "Zakon duha uhristu Isusu oslobodio me zakona greha i smrti, uistinu što je bilo nemoguće zakonu jer je zbog tela onemoćao, učinio je Bog, poslavši svog sina u obličju grešnog tela da osudi greh u telu." RIMLJANI 8:2. Eto toliko od mene.Nadam se da si uspeo da skontaš ovu pomalo ispreturanu poruku.ĆAO! :D
 
felicity:
Nikodim Ljutic:
Ko je bio Hrist? Mozda je bolje pitanje ko jeste Hrist? Jer Hrist je vaskrsao!!! Neko je pomenuo "troduplog" Boga... ne znam da li je u pitanju sarkazam ili nesto drugo, ali blizu je jednoj drugoj definiciji, a to je trojedni Bog, ili jos bolje Sveto Trojstvo... uistinu, taj termin se nigde u Svetom Pismu ne pominje, ali iz konteksta se moze jasno videti da su Otac ,Sin i Sveti Duh, jedan Bog koji ima tri manifestacije... Otac kao Bog Stvoritelj, Sin kao Bog u ljudskom telu, i Sveti Duh kao Bog u Duhu koji i sada deluje na ljudska srca... a sve tri manifestacije cine jednog Boga... ovo je mozda sturo objasnjenje, ali ako bi citao Sveto Pismo video bi mnostvo dokaza da sva tri lica Bozanstva imaju potpune Bozanske karakteristike, pa tako i Hristos... dakle, Hristos je Bog koji je kako pise Apostol Pavle u Poslanici Filibljanima u 2.gl. 6.st.: "Koji, ako je i bio u oblicju Bozjem, nije se otimao da se uporedi s Bogom. Nego je ponizio sam sebe uzevsi oblicje sluge, postavsi kao i drugi ljudi i na oci nadje se kao covek. Ponizio sam sebe postavsi poslusan do same smrti, a smrti krstove."... mnogo je ovakvih stihova koji nas uveravaju da je Hristos Bog... ako te interesuju ti stihovi mogu ti nekad napisati reference, pa ih procitaj u Bibliji... moram i ovo da kazem... Hrist je umro na Golgoti za sve ljude, svih vremena i njihove, ili bolje, nase grehe pokrio svojom smrcu... kako je "Plata za greh smrt..." (Rim.6.23) on je platio za nase grehe... pitanje:" Da li bi bila dovoljna smrt samo jednog coveka, makar i bezgresnog, da pokrije toliki greh koji se kroz celu istoriju natalozio?" ...da ponudim svoj odgovor:" Ne verujem, pa cak i ne prihvatam da je to dovoljno, to bi onda mogao svako da ucini... samo Bozanska smrt moze da spere tu i toliku prljavstinu"... mozda je i to jedan od dokaza o Bozanskom u Hristu...
:D Mislim da si potpuno u pravu što se toga tiče, iskreno baš me je začudilo da neko konta takve stvari na taj način. Evo kako sam ja shvatila to čitajući sveto pismo.Čoveku nema spasa što se grešenja tiče, on se rodio grešan, zahvaljujući Adamovom grehu ceo ljudski rod je "prodan pod ropstvo greha" i Hristova smrt jeste ustvari i smrt grešnog čoveka.Odn. čovekove grešne prirode.Evo i biblijske potkrepe o tome da je ceo ljudski rod prodan pod rpstvo greha zahvaljujući Adamovom grehu:Zbog toga kao što po jednom čoveku udje greh u svet i po grehu smrt i time što svi sagrešiše na sve ljude predje smrt..." RIMljani 5:12.Prema tome za mene lično nema nade ako ne prihvatim Božije rešenje za mene.Dakle SUMA SUMARUM Bog gleda ceo svet kroz dva čoveka kroz ADAMA I kroz HRISTA. Samo je pitanje gde se ja nalazim! Sads sam osvemu ovome dosta konfuzno pisala, ali nema veze nadam se da ćeš skontati.I evo za kraj još jednog stiha koji govori o toj ljudskoj nevolji - robovanju greha:"Uistinu hteti mi ide ali ne i činiti dobro, pa ne činim dobro koje bih hteo, već zlo koje ne bih hteo.Ako činim zlo koje nebih hteo to ne čonim ja već greh koji prebiva u meni...".E ali sada niukom slučaju nebi trebalo ostati na ovome, kao što ni Pavle nije ostao na ovome, već je samo par redova dalje napisao svoje iskustvo "Zakon duha uhristu Isusu oslobodio me zakona greha i smrti, uistinu što je bilo nemoguće zakonu jer je zbog tela onemoćao, učinio je Bog, poslavši svog sina u obličju grešnog tela da osudi greh u telu." RIMLJANI 8:2. Eto toliko od mene.Nadam se da si uspeo da skontaš ovu pomalo ispreturanu poruku.ĆAO! :D
...ukoliko malo bolje proucis bibliju i jos neke knjige videces da Adam potire Hrista :!: :!: :?:
 
Kastor:
felicity:
Nikodim Ljutic:
Ko je bio Hrist? Mozda je bolje pitanje ko jeste Hrist? Jer Hrist je vaskrsao!!! Neko je pomenuo "troduplog" Boga... ne znam da li je u pitanju sarkazam ili nesto drugo, ali blizu je jednoj drugoj definiciji, a to je trojedni Bog, ili jos bolje Sveto Trojstvo... uistinu, taj termin se nigde u Svetom Pismu ne pominje, ali iz konteksta se moze jasno videti da su Otac ,Sin i Sveti Duh, jedan Bog koji ima tri manifestacije... Otac kao Bog Stvoritelj, Sin kao Bog u ljudskom telu, i Sveti Duh kao Bog u Duhu koji i sada deluje na ljudska srca... a sve tri manifestacije cine jednog Boga... ovo je mozda sturo objasnjenje, ali ako bi citao Sveto Pismo video bi mnostvo dokaza da sva tri lica Bozanstva imaju potpune Bozanske karakteristike, pa tako i Hristos... dakle, Hristos je Bog koji je kako pise Apostol Pavle u Poslanici Filibljanima u 2.gl. 6.st.: "Koji, ako je i bio u oblicju Bozjem, nije se otimao da se uporedi s Bogom. Nego je ponizio sam sebe uzevsi oblicje sluge, postavsi kao i drugi ljudi i na oci nadje se kao covek. Ponizio sam sebe postavsi poslusan do same smrti, a smrti krstove."... mnogo je ovakvih stihova koji nas uveravaju da je Hristos Bog... ako te interesuju ti stihovi mogu ti nekad napisati reference, pa ih procitaj u Bibliji... moram i ovo da kazem... Hrist je umro na Golgoti za sve ljude, svih vremena i njihove, ili bolje, nase grehe pokrio svojom smrcu... kako je "Plata za greh smrt..." (Rim.6.23) on je platio za nase grehe... pitanje:" Da li bi bila dovoljna smrt samo jednog coveka, makar i bezgresnog, da pokrije toliki greh koji se kroz celu istoriju natalozio?" ...da ponudim svoj odgovor:" Ne verujem, pa cak i ne prihvatam da je to dovoljno, to bi onda mogao svako da ucini... samo Bozanska smrt moze da spere tu i toliku prljavstinu"... mozda je i to jedan od dokaza o Bozanskom u Hristu...
:D Mislim da si potpuno u pravu što se toga tiče, iskreno baš me je začudilo da neko konta takve stvari na taj način. Evo kako sam ja shvatila to čitajući sveto pismo.Čoveku nema spasa što se grešenja tiče, on se rodio grešan, zahvaljujući Adamovom grehu ceo ljudski rod je "prodan pod ropstvo greha" i Hristova smrt jeste ustvari i smrt grešnog čoveka.Odn. čovekove grešne prirode.Evo i biblijske potkrepe o tome da je ceo ljudski rod prodan pod rpstvo greha zahvaljujući Adamovom grehu:Zbog toga kao što po jednom čoveku udje greh u svet i po grehu smrt i time što svi sagrešiše na sve ljude predje smrt..." RIMljani 5:12.Prema tome za mene lično nema nade ako ne prihvatim Božije rešenje za mene.Dakle SUMA SUMARUM Bog gleda ceo svet kroz dva čoveka kroz ADAMA I kroz HRISTA. Samo je pitanje gde se ja nalazim! Sads sam osvemu ovome dosta konfuzno pisala, ali nema veze nadam se da ćeš skontati.I evo za kraj još jednog stiha koji govori o toj ljudskoj nevolji - robovanju greha:"Uistinu hteti mi ide ali ne i činiti dobro, pa ne činim dobro koje bih hteo, već zlo koje ne bih hteo.Ako činim zlo koje nebih hteo to ne čonim ja već greh koji prebiva u meni...".E ali sada niukom slučaju nebi trebalo ostati na ovome, kao što ni Pavle nije ostao na ovome, već je samo par redova dalje napisao svoje iskustvo "Zakon duha uhristu Isusu oslobodio me zakona greha i smrti, uistinu što je bilo nemoguće zakonu jer je zbog tela onemoćao, učinio je Bog, poslavši svog sina u obličju grešnog tela da osudi greh u telu." RIMLJANI 8:2. Eto toliko od mene.Nadam se da si uspeo da skontaš ovu pomalo ispreturanu poruku.ĆAO! :D
...ukoliko malo bolje proucis bibliju i jos neke knjige videces da Adam potire Hrista :!: :!: :?:


E ja uopšte ne kontam šta si ti hteo da kažeš sa tim! Stvarno neznam šta si hteo da kažeš, ja čitam bibliju dosta često ali do ove ideje još nisam stigla.Baš bih volela da mi kažeš kaka si stigao do te ideje!!!!!!! Navedi mi neke biblijske citate kojima ćeš potkrepiti tu teoriju. :?
FG
 
felicity:
Nikodim Ljutic:
Ko je bio Hrist? Mozda je bolje pitanje ko jeste Hrist? Jer Hrist je vaskrsao!!! Neko je pomenuo "troduplog" Boga... ne znam da li je u pitanju sarkazam ili nesto drugo, ali blizu je jednoj drugoj definiciji, a to je trojedni Bog, ili jos bolje Sveto Trojstvo... uistinu, taj termin se nigde u Svetom Pismu ne pominje, ali iz konteksta se moze jasno videti da su Otac ,Sin i Sveti Duh, jedan Bog koji ima tri manifestacije... Otac kao Bog Stvoritelj, Sin kao Bog u ljudskom telu, i Sveti Duh kao Bog u Duhu koji i sada deluje na ljudska srca... a sve tri manifestacije cine jednog Boga... ovo je mozda sturo objasnjenje, ali ako bi citao Sveto Pismo video bi mnostvo dokaza da sva tri lica Bozanstva imaju potpune Bozanske karakteristike, pa tako i Hristos... dakle, Hristos je Bog koji je kako pise Apostol Pavle u Poslanici Filibljanima u 2.gl. 6.st.: "Koji, ako je i bio u oblicju Bozjem, nije se otimao da se uporedi s Bogom. Nego je ponizio sam sebe uzevsi oblicje sluge, postavsi kao i drugi ljudi i na oci nadje se kao covek. Ponizio sam sebe postavsi poslusan do same smrti, a smrti krstove."... mnogo je ovakvih stihova koji nas uveravaju da je Hristos Bog... ako te interesuju ti stihovi mogu ti nekad napisati reference, pa ih procitaj u Bibliji... moram i ovo da kazem... Hrist je umro na Golgoti za sve ljude, svih vremena i njihove, ili bolje, nase grehe pokrio svojom smrcu... kako je "Plata za greh smrt..." (Rim.6.23) on je platio za nase grehe... pitanje:" Da li bi bila dovoljna smrt samo jednog coveka, makar i bezgresnog, da pokrije toliki greh koji se kroz celu istoriju natalozio?" ...da ponudim svoj odgovor:" Ne verujem, pa cak i ne prihvatam da je to dovoljno, to bi onda mogao svako da ucini... samo Bozanska smrt moze da spere tu i toliku prljavstinu"... mozda je i to jedan od dokaza o Bozanskom u Hristu...
:D Mislim da si potpuno u pravu što se toga tiče, iskreno baš me je začudilo da neko konta takve stvari na taj način. Evo kako sam ja shvatila to čitajući sveto pismo.Čoveku nema spasa što se grešenja tiče, on se rodio grešan, zahvaljujući Adamovom grehu ceo ljudski rod je "prodan pod ropstvo greha" i Hristova smrt jeste ustvari i smrt grešnog čoveka.Odn. čovekove grešne prirode.Evo i biblijske potkrepe o tome da je ceo ljudski rod prodan pod rpstvo greha zahvaljujući Adamovom grehu:Zbog toga kao što po jednom čoveku udje greh u svet i po grehu smrt i time što svi sagrešiše na sve ljude predje smrt..." RIMljani 5:12.Prema tome za mene lično nema nade ako ne prihvatim Božije rešenje za mene.Dakle SUMA SUMARUM Bog gleda ceo svet kroz dva čoveka kroz ADAMA I kroz HRISTA. Samo je pitanje gde se ja nalazim! Sads sam osvemu ovome dosta konfuzno pisala, ali nema veze nadam se da ćeš skontati.I evo za kraj još jednog stiha koji govori o toj ljudskoj nevolji - robovanju greha:"Uistinu hteti mi ide ali ne i činiti dobro, pa ne činim dobro koje bih hteo, već zlo koje ne bih hteo.Ako činim zlo koje nebih hteo to ne čonim ja već greh koji prebiva u meni...".E ali sada niukom slučaju nebi trebalo ostati na ovome, kao što ni Pavle nije ostao na ovome, već je samo par redova dalje napisao svoje iskustvo "Zakon duha uhristu Isusu oslobodio me zakona greha i smrti, uistinu što je bilo nemoguće zakonu jer je zbog tela onemoćao, učinio je Bog, poslavši svog sina u obličju grešnog tela da osudi greh u telu." RIMLJANI 8:2. Eto toliko od mene.Nadam se da si uspeo da skontaš ovu pomalo ispreturanu poruku.ĆAO! :D


Mozda par reci ovome da Bog gleda ljude samo kroz dva coveka... Adama i Hrista... moje je misljenje da je svaki covek od izuzetne vrednosti za Boga... evo i zasto to mislim... Bog, kada je stvarao svet, sve je stvorio recju... "... rece i postade... " kada je hteo da stvori mesec, zvezde, sunce, zivotinje, biljke, ribe, ptice, kopno, vodu (ne ovim redom), On je samo rekao i postalo je... kada je resio da stvori coveka, sagao se i svojim rukama od zemaljskog praha stvorio, ili bolje reci napravio, coveka... i ne samo to, nego coveka po svom oblicju.... to je vazan detalj... mozda da ti priblizim malo ovo... da li negde pise da je andjele stvarao na taj nacin... ne.... i njih je stvorio recju, ako se uzme analogija sa zvezdama, koje je takodje stvorio recju, a zvezde su simbol za andjele... dakle stvorio ih je recju i to ne jednog ili dva, nego sve odjednom.... milijarde, ili vec koliko ih ima.... a ima ih mnogo... a coveka je stvorio samo musko i zensko.... mozes li da zamislis da je to u to vreme bila nova vrsta razumnih bica u svemiru (mala digresija)... ali sta je tu vazno... stvarajuci ih po svom oblicju dao im je mogucnost da i oni daruju zivot, radjajuci... i tako pokazu, ali i shvate ljubav i odgovornost za decu koju radjaju, mozda samo kao sliku Bozjeg stvaranja i Njegovog odnosa prema nama... ovako On to objavljuje preko proroka Isaije... "Може ли жена заборавити пород свој да се не смилује на чедо утробе своје? А да би га и заборавила, ја нећу заборавити тебе." (ИСА 49:15) ... jos nesto... On je coveka postavio da bude gospodar nad svim stvorenjima koje je On stvorio... to su samo neki od razloga zasto ja mislim da je Bogu vazan svaki pojedinac...
... svakako da smo svi gresni... to i Ap. Pavle pise u РИМ 3:23 Јер сви сагријешише и изгубили славу Божију, ... dakle nema pravednoga... osim Hrista... ali evo jos razloga.... ЈOВAН 3:16 Јер Богу тако омиље свијет да је и сина својега јединороднога дао, да ниједан који га вјерује не погине, него да има живот вјечни... ДЈЕЛА 4:12 Јер нема другога имена под небом данога људима којијем би се ми могли спасти... kada Apostol Petar govori o drugom Hristovom dolasku i objasnjava zasto se to vec nije desilo, on kaze... 2ПЕ 3:9 Не доцни Господ с обећањем, као што неки мисле да доцни, него нас трпи, јер неће да ко погине, него сви да дођу у покајање... dakle, pogledaj kaoliko je Bog zainteresovan za svakog pojedinca....
Pozdrav, Nikodim
 
Pricate o jednom bogu a govorite o vise lica i govorite o isusu on je bog ali ima oca koji je veci od njega znaci po vama i on je bog pa i biblija veli:BOG JE JEDAN ,MARIJA BOGORODICA .... PA STA SAD ISPADA DA JE KRSCANSTVO VJERA U VISE BOGOVA .....VELIM VAM LJUDI BOG JE JEDAN NIJE RODJEN NIT JE KOGA RODIO SAM O SEBI OPOSTOJI I NEMA NIKOG RAVNOG. PRIMITE PRAVU VJERU A AKO NE ZELITE JA VAM IMAM SAMO RECI :VAMA VASA VJERA A MENI MOJA!!!
PS:Nije mi cilj da nekog vrijedjam samo vam cinjenice iznosim!!!
 
el-fatih:
Pricate o jednom bogu a govorite o vise lica i govorite o isusu on je bog ali ima oca koji je veci od njega znaci po vama i on je bog pa i biblija veli:BOG JE JEDAN ,MARIJA BOGORODICA .... PA STA SAD ISPADA DA JE KRSCANSTVO VJERA U VISE BOGOVA .....VELIM VAM LJUDI BOG JE JEDAN NIJE RODJEN NIT JE KOGA RODIO SAM O SEBI OPOSTOJI I NEMA NIKOG RAVNOG. PRIMITE PRAVU VJERU A AKO NE ZELITE JA VAM IMAM SAMO RECI :VAMA VASA VJERA A MENI MOJA!!!
PS:Nije mi cilj da nekog vrijedjam samo vam cinjenice iznosim!!!

Jedino sto mogu da kazem da se mi ne razumemo bas najbolje... ja tvrdim da je Hrist Bog, i ne znam sta je tu sporno... ja jesam hriscanin, zato i tvrdim da je Hrist Bog... tesko da mogu da razumem nekoga ko sebe naziva i smatra pripadnikom hriscanske vere, ili hriscanske crkve, a da pri tom ne priznaje Hristu da je Bog... ja sam citirao stihove iz Biblije i ako te reci nisu dovoljan dokaz, ne znam sta bi to bilo... takodje, bez i malo zelje da nekoga povredim... ovo za veru se slazem u potpunosti... drugacije i ne moze biti... "Tako ce, dakle, svaki od nas dati Bogu odgovor za sebe." (Rim.14.12)
 
FELICITY:
Kastor:
felicity:
Nikodim Ljutic:
Ko je bio Hrist? Mozda je bolje pitanje ko jeste Hrist? Jer Hrist je vaskrsao!!! Neko je pomenuo "troduplog" Boga... ne znam da li je u pitanju sarkazam ili nesto drugo, ali blizu je jednoj drugoj definiciji, a to je trojedni Bog, ili jos bolje Sveto Trojstvo... uistinu, taj termin se nigde u Svetom Pismu ne pominje, ali iz konteksta se moze jasno videti da su Otac ,Sin i Sveti Duh, jedan Bog koji ima tri manifestacije... Otac kao Bog Stvoritelj, Sin kao Bog u ljudskom telu, i Sveti Duh kao Bog u Duhu koji i sada deluje na ljudska srca... a sve tri manifestacije cine jednog Boga... ovo je mozda sturo objasnjenje, ali ako bi citao Sveto Pismo video bi mnostvo dokaza da sva tri lica Bozanstva imaju potpune Bozanske karakteristike, pa tako i Hristos... dakle, Hristos je Bog koji je kako pise Apostol Pavle u Poslanici Filibljanima u 2.gl. 6.st.: "Koji, ako je i bio u oblicju Bozjem, nije se otimao da se uporedi s Bogom. Nego je ponizio sam sebe uzevsi oblicje sluge, postavsi kao i drugi ljudi i na oci nadje se kao covek. Ponizio sam sebe postavsi poslusan do same smrti, a smrti krstove."... mnogo je ovakvih stihova koji nas uveravaju da je Hristos Bog... ako te interesuju ti stihovi mogu ti nekad napisati reference, pa ih procitaj u Bibliji... moram i ovo da kazem... Hrist je umro na Golgoti za sve ljude, svih vremena i njihove, ili bolje, nase grehe pokrio svojom smrcu... kako je "Plata za greh smrt..." (Rim.6.23) on je platio za nase grehe... pitanje:" Da li bi bila dovoljna smrt samo jednog coveka, makar i bezgresnog, da pokrije toliki greh koji se kroz celu istoriju natalozio?" ...da ponudim svoj odgovor:" Ne verujem, pa cak i ne prihvatam da je to dovoljno, to bi onda mogao svako da ucini... samo Bozanska smrt moze da spere tu i toliku prljavstinu"... mozda je i to jedan od dokaza o Bozanskom u Hristu...
:D Mislim da si potpuno u pravu što se toga tiče, iskreno baš me je začudilo da neko konta takve stvari na taj način. Evo kako sam ja shvatila to čitajući sveto pismo.Čoveku nema spasa što se grešenja tiče, on se rodio grešan, zahvaljujući Adamovom grehu ceo ljudski rod je "prodan pod ropstvo greha" i Hristova smrt jeste ustvari i smrt grešnog čoveka.Odn. čovekove grešne prirode.Evo i biblijske potkrepe o tome da je ceo ljudski rod prodan pod rpstvo greha zahvaljujući Adamovom grehu:Zbog toga kao što po jednom čoveku udje greh u svet i po grehu smrt i time što svi sagrešiše na sve ljude predje smrt..." RIMljani 5:12.Prema tome za mene lično nema nade ako ne prihvatim Božije rešenje za mene.Dakle SUMA SUMARUM Bog gleda ceo svet kroz dva čoveka kroz ADAMA I kroz HRISTA. Samo je pitanje gde se ja nalazim! Sads sam osvemu ovome dosta konfuzno pisala, ali nema veze nadam se da ćeš skontati.I evo za kraj još jednog stiha koji govori o toj ljudskoj nevolji - robovanju greha:"Uistinu hteti mi ide ali ne i činiti dobro, pa ne činim dobro koje bih hteo, već zlo koje ne bih hteo.Ako činim zlo koje nebih hteo to ne čonim ja već greh koji prebiva u meni...".E ali sada niukom slučaju nebi trebalo ostati na ovome, kao što ni Pavle nije ostao na ovome, već je samo par redova dalje napisao svoje iskustvo "Zakon duha uhristu Isusu oslobodio me zakona greha i smrti, uistinu što je bilo nemoguće zakonu jer je zbog tela onemoćao, učinio je Bog, poslavši svog sina u obličju grešnog tela da osudi greh u telu." RIMLJANI 8:2. Eto toliko od mene.Nadam se da si uspeo da skontaš ovu pomalo ispreturanu poruku.ĆAO! :D
...ukoliko malo bolje proucis bibliju i jos neke knjige videces da Adam potire Hrista :!: :!: :?:


E ja uopšte ne kontam šta si ti hteo da kažeš sa tim! Stvarno neznam šta si hteo da kažeš, ja čitam bibliju dosta često ali do ove ideje još nisam stigla.Baš bih volela da mi kažeš kaka si stigao do te ideje!!!!!!! Navedi mi neke biblijske citate kojima ćeš potkrepiti tu teoriju. :?
FG

Izvini sto ranije nisam zapazio ovo pitanje... ali moras mi reci sta ti nije jasno iz ove ideje, da bih mogao da ti citiram biblijske stihove... svakako cu to uciniti... Pozdrav, Nikodim
 
Kastor:
Zelot? Vodja Jevrejskih pobunjenika ili . . .?

Hrist je izmisljotina rimljansko-judejskih filozofa. Buduci da mislis na Marijinog Isusa, on i ona, i "dvanaestorica" (a bilo ih je puno vise) su bili ESSENIENI. To ime ne pomigne ni jedna "sveta knjiga" od "tri velike religije" pa cak ni Novi Zavet. Ekumenicki Prevod Biblije u svojim komentarima objasnjava da je to "zato sto su oni izbegavali da zive u drustvu. Predpostavlja se da je Jovan Krstitelj bio jedan od njih, medjutim za naseg Gospoda Isusa Hrista ne postoje nikakvi dokazi" bez obzira ko ga je krstio. O njima pise Flavius Jozef, jevrejski istoricar sa rimljanskim drzavljanstvom, kao i Pline Stariji takodje istoricar rimljanski. Njihova svedocenja su dosta kontradiktorna. "Larousse" kaze da su oni bili "jevrejska sekta nestala 70-80 godina nakon Isusove smrti". Bedna laz kojom se prikriva njihovo istrebljenje od rimljana zbog njihovog pasivnog otpora za razliku od zelota (takodje istrebljenih) koji su pruzali oruzani otpor. O njima i njihovom nacinu zivota najbolje govore synopticka Jevandjelja pod uslovom naravno da se odbace tracarije iz starog zaveta.
"Rimljani su prastali pokorenima" kaze Pline Stariji, tako da su ostali farizeji i potomci Josefa Kaifa, Sadukeji krem velikog kapitala, koji udruzeni sa WASP-ovskom bagrom drmaju planetom. Dalje, to nije tema ovog foruma
 
Nikodim Ljutic:
FELICITY:
Kastor:
felicity:
Nikodim Ljutic:
Ko je bio Hrist? Mozda je bolje pitanje ko jeste Hrist? Jer Hrist je vaskrsao!!! Neko je pomenuo "troduplog" Boga... ne znam da li je u pitanju sarkazam ili nesto drugo, ali blizu je jednoj drugoj definiciji, a to je trojedni Bog, ili jos bolje Sveto Trojstvo... uistinu, taj termin se nigde u Svetom Pismu ne pominje, ali iz konteksta se moze jasno videti da su Otac ,Sin i Sveti Duh, jedan Bog koji ima tri manifestacije... Otac kao Bog Stvoritelj, Sin kao Bog u ljudskom telu, i Sveti Duh kao Bog u Duhu koji i sada deluje na ljudska srca... a sve tri manifestacije cine jednog Boga... ovo je mozda sturo objasnjenje, ali ako bi citao Sveto Pismo video bi mnostvo dokaza da sva tri lica Bozanstva imaju potpune Bozanske karakteristike, pa tako i Hristos... dakle, Hristos je Bog koji je kako pise Apostol Pavle u Poslanici Filibljanima u 2.gl. 6.st.: "Koji, ako je i bio u oblicju Bozjem, nije se otimao da se uporedi s Bogom. Nego je ponizio sam sebe uzevsi oblicje sluge, postavsi kao i drugi ljudi i na oci nadje se kao covek. Ponizio sam sebe postavsi poslusan do same smrti, a smrti krstove."... mnogo je ovakvih stihova koji nas uveravaju da je Hristos Bog... ako te interesuju ti stihovi mogu ti nekad napisati reference, pa ih procitaj u Bibliji... moram i ovo da kazem... Hrist je umro na Golgoti za sve ljude, svih vremena i njihove, ili bolje, nase grehe pokrio svojom smrcu... kako je "Plata za greh smrt..." (Rim.6.23) on je platio za nase grehe... pitanje:" Da li bi bila dovoljna smrt samo jednog coveka, makar i bezgresnog, da pokrije toliki greh koji se kroz celu istoriju natalozio?" ...da ponudim svoj odgovor:" Ne verujem, pa cak i ne prihvatam da je to dovoljno, to bi onda mogao svako da ucini... samo Bozanska smrt moze da spere tu i toliku prljavstinu"... mozda je i to jedan od dokaza o Bozanskom u Hristu...
:D Mislim da si potpuno u pravu što se toga tiče, iskreno baš me je začudilo da neko konta takve stvari na taj način. Evo kako sam ja shvatila to čitajući sveto pismo.Čoveku nema spasa što se grešenja tiče, on se rodio grešan, zahvaljujući Adamovom grehu ceo ljudski rod je "prodan pod ropstvo greha" i Hristova smrt jeste ustvari i smrt grešnog čoveka.Odn. čovekove grešne prirode.Evo i biblijske potkrepe o tome da je ceo ljudski rod prodan pod rpstvo greha zahvaljujući Adamovom grehu:Zbog toga kao što po jednom čoveku udje greh u svet i po grehu smrt i time što svi sagrešiše na sve ljude predje smrt..." RIMljani 5:12.Prema tome za mene lično nema nade ako ne prihvatim Božije rešenje za mene.Dakle SUMA SUMARUM Bog gleda ceo svet kroz dva čoveka kroz ADAMA I kroz HRISTA. Samo je pitanje gde se ja nalazim! Sads sam osvemu ovome dosta konfuzno pisala, ali nema veze nadam se da ćeš skontati.I evo za kraj još jednog stiha koji govori o toj ljudskoj nevolji - robovanju greha:"Uistinu hteti mi ide ali ne i činiti dobro, pa ne činim dobro koje bih hteo, već zlo koje ne bih hteo.Ako činim zlo koje nebih hteo to ne čonim ja već greh koji prebiva u meni...".E ali sada niukom slučaju nebi trebalo ostati na ovome, kao što ni Pavle nije ostao na ovome, već je samo par redova dalje napisao svoje iskustvo "Zakon duha uhristu Isusu oslobodio me zakona greha i smrti, uistinu što je bilo nemoguće zakonu jer je zbog tela onemoćao, učinio je Bog, poslavši svog sina u obličju grešnog tela da osudi greh u telu." RIMLJANI 8:2. Eto toliko od mene.Nadam se da si uspeo da skontaš ovu pomalo ispreturanu poruku.ĆAO! :D
...ukoliko malo bolje proucis bibliju i jos neke knjige videces da Adam potire Hrista :!: :!: :?:


E ja uopšte ne kontam šta si ti hteo da kažeš sa tim! Stvarno neznam šta si hteo da kažeš, ja čitam bibliju dosta često ali do ove ideje još nisam stigla.Baš bih volela da mi kažeš kaka si stigao do te ideje!!!!!!! Navedi mi neke biblijske citate kojima ćeš potkrepiti tu teoriju. :?
FG

Izvini sto ranije nisam zapazio ovo pitanje... ali moras mi reci sta ti nije jasno iz ove ideje, da bih mogao da ti citiram biblijske stihove... svakako cu to uciniti... Pozdrav, Nikodim

A stvarno da li smo se ikad zapitali da li je moguce da Bog bude covjekoliko bice????
 
Kastor:
Zelot? Vodja Jevrejskih pobunjenika ili . . .?
Алjона:
Он jе био, Он jе и Он ће бити Богом!
Kissko:
Izvinite, ali ovo je stvarno besmisleno. Jer Bog je samo jedan. I nije trodupli - koje li gluposti. To cak i lepo pise na vise mesta u Bibiliji ili Svetom pismu. Za neupucene a jos vise za tzv. upucene (sta li misle kad citaju, ne znam) npr. Jovanov evandjelije 14:28.
Nikodim Ljutic:
Ko je bio Hrist? Mozda je bolje pitanje ko jeste Hrist? Jer Hrist je vaskrsao!!! Neko je pomenuo "troduplog" Boga... ne znam da li je u pitanju sarkazam ili nesto drugo, ali blizu je jednoj drugoj definiciji, a to je trojedni Bog, ili jos bolje Sveto Trojstvo... uistinu, taj termin se nigde u Svetom Pismu ne pominje, ali iz konteksta se moze.. .
Smederevac:
Bog je jedan, ali jedinstvo svete trojice: oca, sina i svetog duha. Hrist je upravo drugo lice svog Boga oca.On nije Bog!!
DUSAN:
Smederevac:
Bog je jedan, ali jedinstvo svete trojice: oca, sina i svetog duha. Hrist je upravo drugo lice svog Boga oca.On nije Bog!!

Nema tu prvo drugo i trece lice kao u gramatici. HRISTOS JESTE BOG. On je jedno sa Svojim Ocem. Upoznaj sebe i SHVATICES.
Kastor:
Pa cak i po Bibliji Hrist nije bog,cak i po istoj Hrist je bio samo covek,nadam se da znas ko su bili Zeloti za vreme Rimske vladavine Judejom a ako pazljivo proucis Bibliju i ako hoces da razmisljas videces da postoji mnogo nelogcnosti i kontradiktornosti bas po pitanju Hristove licnosti i po pitanju apostola Petra,znas li ko je i sta je bio apostol Pavle pre nego sto je primio hriscanstvo?

itd.itd.-goste da li me sada kontas?.. . kada sam te pitao da li Bog zeli da nas optereti verom u njega?
(Izaija, 43:10-11),(Izaija, 44:6),(Izaija, 45:18:-govori o tome da je samo Bog jedan jedini, nigde se ne spominje ni Duh ni Isus.
poz :wink:
 
Kastor:
Алjона:
Anonymous:
mislim da je pitanje postavio veliki antihrist
Мислим, да ово питање jеднонаставно поставио неки човек, коjи не знаjе "Ко jе био Христос":о)
...draga moja ovo pitanje je postavio covek koji veruje da zna ko je bio Hrist,znas li ti?

:? Опрости...
 
Ja verujem da je Hrist bio covek koji je predstavljao ovaplocenje bozanske mudrosti. Da li time treba reci da je Hrist=Bog? Pa, i jeste a i nije. On je bozja ruka pruzena ka nama da bi nesto shvatili direktnijim iskustvima ali nije sam Tvorac.
O Bogu razmisljam, ili da kazem - osecam ga, sve vise kao pincip ljubavi koji sve razresava .. Ono malo ljudi sto znam da zive ljubav, i dosli su do uvida koji za nas obicne predstavljaju cudo- tek su za mene nagovestaji sta sve moze covek priblizavajuci se Bogu. Pred NJim stojim ushicena nagovestajem neceg cudesnog, apsolutno nedokucivog, inteligentnog, utkanog u sve... tako prisutnog i spznatljivog ljubavlju a tako fantasticno nespoznatljivog u svim svojim manifestacijama u kosmosu tj. poretku stvaranja...
Hrist je bio sin.. znaci produzetak na zemlji medju ljudima. Upoznajuci polako ljude koji duboko veruju pocinjem da ne sumnjam.... Ocevo delo nastavlja imajuci osobine i ljubav date od oca.
Eto, prosto mi je neprijatno da dajem misljenje o ovome jer se smatram nedostojnom .... ali eto..moj ljudski odgovor.
 
freewill:
Kastor:
Zelot? Vodja Jevrejskih pobunjenika ili . . .?
:

Isus je sin Marijin! Niko to nece negirati, jednostavno je i ne moze se poreci.
poz

Ja to i ne pokusavam da poreknem,sin neciji sigurno jeste ali da li je Boziji? Citao sam neke zabranjene knjigice u kojima svasta nesto interesantno pise,mislim na cetiri zabranjena toma Biblije,jesi li mozda cuo nesto o tome?Pozdrav.
 
freewill:
Chan Shaolin Si:
A stvarno da li smo se ikad zapitali da li je moguce da Bog bude covjekoliko bice????

To bi znacilo da Bog: spava, jede, pije ide u wc, brrrr
Boze Uzvisen li si i Velik, i Visoko si iznad onoga sto tebi pripisuju.Amin!
poz :wink:
Koliko se ja secam Hrist ode na nebo telesan
Toma nam potvrdi
da mozda nije usput izgubio telo i postao duh?
Ili ako je On jedini tamo telesan
kako se snalazi sa duhovima Bogom i nandjelima
i kako se definise desnica Bozija pored koje sede
Ima li duh desnu ili levu stranu?
 
Christadelphian:
I jos
sto bi sve telesno ili materijalno islo u WC
ide li drvo ili kamen?
Zaboravili ste da to vise nije krv i meso

.. .bio bi u pravu ako si neki naucnik i otkrio si da je drvo i kamen i covek jedno isto.. . :roll:
.. .bio bi u pravu jedino ako tvrdis da je Isus postao Bog kasnije, ili je bio duh, inace nema smisla.. .

poz :wink:
 
Lično razumevanje Božije volje zavisi od čovekovog pogleda na svet i njegovog ponašanja u zajednici u kojoj živi. Oni koji ne veruju u Boga polažu veoma malo na vrednost ljudskog života, dobra dela, dobrotu i ljubaznost. Čak i vernici mogu da budu nezaiteresovani po pitanju toga KO je i ŠTA je Bog. Ova opasnost vidljiva je kroz istoriju. Ne tako davno neznabožački narodi smatrali su Boga kao nebo, sunce, mesec, okean, grom ili neko od drugih prirodnih čudesa. Drugi su, opet, bili ubeđeni da se Bog javlja kao medved, los, krokodil, ili neka druga divlja životinja. Čak i u savremeno vreme neki koji veruju u Boga imaju pogrešno shvatanje njegove velike ljubavi ili njegove zastrašujuće strogoće. Neki vole da gledaju sam na njegovu ljubav i odbijaju da razmišljaju o njegovoj pravednosti i strogosti prema grehu u zlu uopšte. Od osnovne je važnosti da o Bogu budemo poučeni u slici koju nam otkriva Biblija.

Reč »priroda« znači bit karaktera, prirodne kvalitete, opredeljenost, raspoloženje. Međutim, kada govorimo o Bogu, mi govorimo o onim kvalitetama koje nam na pravi način oslikavaju Božiju bit. U ovom predavanju o Božijoj prirodi, želim da obratimo pažnju na Božije kvalitete o kojima nas Biblija uči.

Cela Biblija je, u stvari objava Božije prirode, i nemoguće je reći ovo govori o Bogu, a ovo ne govori. Sve što je napisano govori o njemu. Od Postanja 1,1 pa sve do poslednjeg stiha Otk 22,21 napisano je o našem Bogu. Ipak, moguće je nekako sabrati delove Pisma koji govore o pojedinim Božijim karakteristikima. Otvorite Psalam 104 i pročitajmo kako nadahnuti pisac govori o Bogu. U ovom Psalmu veličina i veličanstvo Božije vidljivo je u svemu onom što je učinio stvarajući ovaj svet, vidljiva je njegova briga za sve što je stvorio, način na koji je stvarao kao i slava koja se pokazala kroz sve što je stvorio.
Psalmopisac govori,
Mnogo li je dela tvojih, Gospode!
sva si ih ti mudro uredio.
Puna je zemlja blaga tvojega. (24)

Nek je večna slava Gospodu!
Nek se veseli Gospod u delima svojim. (31)

Ovakve i slične reči uobičajene su za Bibliju; one nam pokazuju kako je Bog velik, dobar i pravedan.
Pogledajte još jedan kratak pasus u Delima 17,16-34.
Ovde vidimo apostola Pavla kad je doputovao u Atinu, glavni grad bezbožničkog učenja onog vremena, na svom putu sejanja crkava Hristovih. Kad je hodao ulicama punih ljudi, postao je svestan snažne religiozne klime koja je vladala u ovom gradu. Vidimo iz izveštaja da je idolopoklonstvo u ovom gradu bilo strahovito veliko. Ceo grad bio je ispunjen idolima paganskih bogova izvajanih u svim mogućim materijalima. Lepota umetnosti koja zadivljuje današnje naraštaje naišla je na Pavlov prezir. Njemu je ova slika govorila da se nalazi usred sirove i dekadentna civilizacije kojoj neizostavno treba objava velikog Boga sa neba. Pavle je utrošio neko vreme tražeći nagoveštaj interesovanja žitelja ovog grada za istinitim i živim Bogom. Njegov napor je urodio plodom i on je dobio priliku da govori pred vodećim filosofima i učiteljima Atine. Ono što je Pavle ovde izgovorio je osnov za sva predavanja i podučavanja koja imaju za cilj upoznavanje sa Božijom prirodom.
Kroz svoju fantastičnu službu na Marsovom Brdu, Pavle je svojim slušateljima pokazao postojanje veličanstvenog Boga na nebu. Rekao im je da oni, doduše služe Bogu, ali da je ta njihova služba u neznanju. Želeo da ih prosvetli kako nebi više bili u neznanju o Božijoj prirodi. Koje Božije osobine je Pavle hteo da predstavi i posebno naglasi ovim ljudima?

BOG JE NEOGRANIČENI VLADAR
Pavle je govorio da je Bog neograničeni univerzalni vladar. Dela 17,24.26
Bog koji je stvorio svet i sve što je u njemu, kao gospodar neba i zemlje ne stanuje u rukotvorenim hramovima.
On je takođe učinio da sav ljudski rod potiče od jednog čoveka i da se nastani po svoj zemlji, postavio je određena vremena i granice njihovog nastanjivanje.

Pavle je znao da je Bog gospodar neba i zemlje. On je boažnski vladar svega. Bog ima prava da gospodari nad čovekom jer je on vladar svemira. Ljudi mogu da se bune protiv toga, i mogu da budu neposlušni Bogu. Ipak, bez obzira na protivljenje Bog je i dalje ostaje Gospodar. Bez obzira na protivljenje, Božji plan nastavlja da se ostvaruje. Ovo pravilo Božije vlasti objavio je Pavle:
Jer je napisano: »Tako mi života, govori Gospod, meni će se prikloniti svako koleno, i svaki jezik ispovediće Boga.« (Rim. 14,11)
Neko danas može da kaže da odbacuje Boga i odbija da živi pod njegovom voljom, ali oni koji iskreno istražuju Bobliju reći će:
Gospod kraljuje, strepe narodi . . . (Ps 99,1)

On, Gospod, on je Bog naš,
sudovi se njegovi u celoj zemlji vrše. (Ps. 105,7)

Narodi će biti peći krečne,
trnje posečeno, što u vatri gori. (Is. 33,12)
Pavle je shvatio da sve dok ljudi ne prihvate volju Božiju i potčine mu se kao suverenom vladaru, ne mogu da pronađu iskrenu sreću i radost. Zbog toga je on uvek iznova pokušavao da ih pouči ovoj velikoj istini, nadajući se da će se u njima pojaviti želja da postanu poslušni Svemogućem, da mu se potčine i služe samo njemu.

BOG JE SVEMOGUĆ
Pavle je podučavao ljude da je sva moć u Božijim rukama. To vidimo u Delima 17,24.28:
Bog koji je stvorio svet i sve što je u njemu, kao gospodar neba i zemlje ne stanuje u rukotvorenim hramovima.
Jer u njemu živimo, i mičemo se, i jesmo, kao što su i neki od vaših pesnika rekli: i mi smo njegov rod.
Pavle je znao da je Bog na nebu neopisivo moćan. On je svemoguć. Ta njegova moć je vidljiva u stvaranju jer ko bi osim Svemogućeg Boga mogao da stvori zemlju i sve na njoj? Njegova moć je vidljiva u činjenici da je u njemu sadržan sav život – »U njemu živimo i mičemo se«
Paganski bogovi bili su beživotni i nemoćni, ali Pavle propoveda Boga koji: »svojom silom. dejstvuje u nama, (i) može da učini preko svega i iznad svega što mi ištemo i mislimo« (Ef. 3,20). O ovoj neograničenoj moći posvedočio je i Hrist kad je molio »Ava, Oče, tebi je sve mogućno . . .« (Mk. 14,36). Pavle je želeo da njegovi slušatelji saznaju za veličinu Božije sile. On je želeo i to da znaju da će im ova sila, ako se potine Bogu, postati dostupna.

BOG JE NEZAVISTAN
Pavle propoveda da je Bog nezavistan. Dela 17,35.
Niti prima službe od ljudskih ruku – kao da ima potrebu za čim, pošto sam daje svima život, i dah, i sve.
Služba ili služenje, je reč koja doslovno znači, brinuti se, voditi računa o, obezbeđivati nekome šta želi i šta mu je potrebno.
Onima koji su slušali Pavla bilo je sasvim normalno da se brinu za svoje bogove. Prorok Jeremija gledao je na one koji su služili idolima i prinosili im hranu koji su njihovi idoli trebali. Kad je video njihovu službu, vreme i napor koji su ulagali u to služenje, on je rekao (10,5.10):
Stoje pravo ti bogovi kao stubovi tvrdi i ne govore;
Nose ih, jer ne mogu hoditi.
Ne plašite ih se, jer ne mogu zla činiti,
a nemoćni su da dobra čine
.................
Ali je Gospod pravi Bog, živi Bog i večni kralj.
Pred srdnjom njegovom sva se zemlja trese
a narodi ne odole gnevu njegovom.

Ako pročitamo ceo ovaj tekst iz Jeremije od 1 do 13 stiha videćemo punu slika sve te bede.
Pavle govori da Bog ne zavisi od službe onih koji mu služe. On je nezavistan.
On želi da mu služimo, ali ta služba mora da bude rezultat naše ljubavi i razumevanja. Bog i danas želi da mu služimo, i da ta služba bude izraz poverenja, pouzdanja, zahvalnosti i poštovanja. Ideja da Bog zavisi od službe ljudi Biblija odlučno odbacuje.
U Psalmu 50,12 imamo zapisane Božije reči
Da ogladnim, nebih ja to tebi rekao, jer je moja cela vaseljena, i sve što je u njoj.

Nemojte nikad da poverujete da Bog zavisi od nečega što ste vi uradili za njega. Ta ideja je potpuno besmislena:
Tako i vi govorite kad svršite sve što vam je naređeno: mi smo nekorisne sluge, učinili smo što smo bili dužni da učinimo. (Lk. 17,10)

TRI, ALI IPAK JEDAN
Pavle propoveda o jednnini množine Božije.
U Delima 17,29 on kaže:
I pošto smo rod Božiji, ne treba da mislimo da je Božanstvo kao zlato ili srebro ili kamen, kao tvorevina ljudske ljudske umetnosti ili zamisli.

Reč »Božanstvo« upoznaje nas ovde sa onim što najčešće nazivamo »TROJSTVO«. Iako reč trojstvo ne možemo da pronađemo u Bibliji, o konceptu trojstva postoje pouke u Pismu. Biblija nas uči da je Božanstvo sastavljeno od tri člana – Bog, Otac; Hristos, Sin; i Duh Sveti. O Božanstvu nam govori i Stari zavet, na taj način što nalazimo zamenicu »Ja« i »Mi« u istom stihu. Pojam Božanstva nije temeljno objašnjen u Starom zavetu zbog toga što je to objašnjene deo velikog plana otkupljenja koji je objavljen u Novom zavetu (1.Pet. 1,10-12).
U Novom zavetu nalazimo mnogo napomena o Božanstvu,
Jer u njemu obitava sva punina Božanstva. (Kol. 2,9)

Na mnogo mesta u Novom zavetu tri člana Božanstva nabrojana su zajedno (Mt. 28.19; Lk. 1,35; Rim. 1,3.4; 15,30; 1.Kor. 12,4-6).

Nauka o Božanstvu (Trojstvu) je možda najzagonetnije učenje o Bogu koje nalazimo u Bibliji. Ljudima je prosto nemoguće da u potpunosti shvate ovo učenje zbog toga što su ograničeni po pitanju otkrivenja duhovnih stvari. Međutim, Bog nam je dao nekoliko objašnjenja koja mogu da nam budu od pomoći za bolje razumevanje ovog velikog učenja.
Prvo, Biblija nam govori da sve tri osobe Božanstva dele iste osobine. I Sin i Duh Sveti su večni (Is. 9,6; Jev. 9,14), sveprisutni (Mt. 28,20; Ps. 139,7), sveznajući (Jv. 16,30; 21,17; Is. 40,13.14), i svemogući (Fil. 3,21; Rim. 15,19). Biblija nas takođe i uči da se svaki od članova oslovljava sa BOG – Otac (Jv. 8,54); Sin (Jv. 1,1); i Duh (Dela 5,3.4).
Drugo, iako je svaki član trojstva pojedinačan, Biblija ponekad govori o njima koa da su jedno. Reč Sin i Otac govore kao da u isto (Jv. 1,1-4; 17,21). Za Oca i Duha se kaže da su jedno (Dela 5,3.4). Za Duha i Sina se kaže da su jedinstveni (Rim. 8,9). Neko može da bude zbunjenon ovim poistovećivanjem i krene u tumačanje da Biblija u stvari uči samo o jednoj osobi u Boažanstvu, a ne tri. Ova zabuna može da se prevaziđe ako se razume da postoji jedinstvo sva tri člana Boažanstva, dakle jedinstvena misao i delovanje.
Treće, Biblija nas uči da iako u trojstvu postoji subordinacija, ipak je svaki član jednak ostalim članovima (Fil. 2,5-10). Poneko vidi da su Hrist i Duh Sveti manji od Oca, ali to svakako nije tačno. U Trojstvu vlada potpuno jedinstvo. Međutim, subordinacija ima itekako važnu ulogu. Iako je po liniji subordinacije Otac taj koji je poslao Sina, a Sin je taj koji je poslao Duha (Jv. 15,26; Gal. 4,4), jednakost ni na koji način nije narušena.
Četvrto, Biblija nas uči da unutar Božanstva postoji »jednina množine«. Na taj način je najlakše objasniti kako tri člana postaju jedan. Pogledajmo malo ovaj koncept jednine množine. Postanje 2,24, govori nam da će muškarac i žena postati »jedno«, ali će ih i dalje biti dvoje. Biblijia na mnogo mesta koristi reč »jedan« na mestima na kojima je potpuno nemoguće govoriti o prostom jedinstvu (Dela 4,32: ......., a u 1.Kor. 3,8 čitamo .......) Ako je to istina, zašto je onda tako teško prihvatiti jedninu množine Božije? Jedinstvo Božije označava složeno jedinstvo. Odbacivanje činjenice da Trojstvo ne postoji, je zaslepljivanje samog sebe i odbacivanje Biblijskog učenja. Pavle je želeo da njegovi slušatelji saznaju istinu.

Kad je Pavle stajao pred vodećim učiteljima i filosofima onih dana, želeo je da ih nauči – najjednostavnije što je moguće – ko je Bog. Njegove reči na Marsovom Brdu je čudesna diskusija o Veličanstvenom Bogu na nebesima. Kad čitamo ovu veliku službu, možemo da primetimo nekoliko Božijih osobina o kojima je Pavle govorio.
Te osobine jedinstvene su za Boga u kojeg verujemo. I ni jedna njegova osobina nije nam ostala sakrivena, jer je on u svojoj milosti želeo da nam se objavi onakakav kakav jeste.
Ponekad ćemo, možda, imati problema sa nekim od tih osobina. Ali ako smo mu poslušni on će nam pomoći da razumemo i prihvatimo.
 

Back
Top