КИЛОГРАМ КРОМПИРА СКУПЉИ ОД ЦЕНЕ РАДА

ДА ЛИ ТАДИЋ ЈЕДЕ КРОМПИР?

  • ДА

    glasova: 2 13,3%
  • НЕ

    glasova: 13 86,7%

  • Ukupno glasova
    15
  • Anketa je zatvorena .
Sve je stvar ponude i potražnje.

Krompir ili nije rodio (bi prevlažna godina) ili ga je seljak rusima prodao, tako da je ostalo malo za nas.


Prosta stvar logike:
Da ja imam sada desetak vagona krompira, trljao bih ruke, pevao sebi u brk i valjao ga po evro kilo...

Mislim da niko neće oboleti ako ga izostavi sa jelovnika do sezone, tj, dok ne pristigne mladi...
 
Ma ja eto ponavljam to vec treci-cetvrti put, pa ce mozda svi oni koji kukaju i sede kod kuce besposleni, mozda nesto i da ukapiraju :kafa: ponovicu jos koji...

Pa nije do kapiranja.

Problem je u tome sto se generalno ne isplati poljoprivreda u ovoj zemlji,jer je vlast dotle dovela.

Inace kolikoima otpustenih, pa naravno da bi se prihvatili poljoprivrede da se iplati.
 
Sad da, ali dzabe kad ga nema.

Pa zato sto ga nema je 120 dinara, to je normalno. Kao sto onomad nije bilo belog luka, pa je kilo bilo celih soma dinara...

I onda kazes, ne isplati se poljoprivreda. Znas kako, ako ti posadis za svoje potrebe i krompir i beli luk, pa ga imas onda kad drugi nemaju isplati se i te kako.

Nego bole ledja da se vadi iz zemlje.
 
Pa zato sto ga nema je 120 dinara, to je normalno. Kao sto onomad nije bilo belog luka, pa je kilo bilo celih soma dinara...

I onda kazes, ne isplati se poljoprivreda. Znas kako, ako ti posadis za svoje potrebe i krompir i beli luk, pa ga imas onda kad drugi nemaju isplati se i te kako.

Nego bole ledja da se vadi iz zemlje.

Da, ali ja pricam o organizovanoj proizvodnji, a ne ad hoc.
 
Da, ali ja pricam o organizovanoj proizvodnji, a ne ad hoc.

De bre, picolo, pa naravno da ne moze da bude organizovane proizvodnje kad nas seljak `oce da gaji i: pilice i svinje i krave i ovce i koze i curke i guske i patke i sotke. Pa jos da ima i nekog dzukca.

To od zivuljki.

A od bilja: i papriku i paradajz i krastavac i pasulj i krompir i luk od svake vrste pomalo i kupus i sargarepu i rotkvu i cveklu i vinograd da ima i kukuruz i jabuke i sljive i kruske i orase i jagode i maline i mleko i da pravi sir i to i mladi i srednji i prevreli i da pravi kajmak i da skuplja jaja za prodaju i da sve presece s malo zelja, bosiljka i po kojim cvetom u basti.

A tu od organizovane proizvodnje dobijes onu stvar, s oprostenjem.
 
De bre, picolo, pa naravno da ne moze da bude organizovane proizvodnje kad nas seljak `oce da gaji i: pilice i svinje i krave i ovce i koze i curke i guske i patke i sotke. Pa jos da ima i nekog dzukca.

To od zivuljki.

A od bilja: i papriku i paradajz i krastavac i pasulj i krompir i luk od svake vrste pomalo i kupus i sargarepu i rotkvu i cveklu i vinograd da ima i kukuruz i jabuke i sljive i kruske i orase i jagode i maline i mleko i da pravi sir i to i mladi i srednji i prevreli i da pravi kajmak i da skuplja jaja za prodaju i da sve presece s malo zelja, bosiljka i po kojim cvetom u basti.

A tu od organizovane proizvodnje dobijes onu stvar, s oprostenjem.

Ma dobro,pusti seljake koji vec postoje i navikli su na odredjeni "rezim" rada, ja pricam o novim ljudima koji bi se prihvatili organizovane proizvodnje ali uslov je da drzava garantuje otkupne cene, a ne da zeza i pogadja se sa proizvodjacima svake godine.
 
Ma dobro,pusti seljake koji vec postoje i navikli su na odredjeni "rezim" rada, ja pricam o novim ljudima koji bi se prihvatili organizovane proizvodnje ali uslov je da drzava garantuje otkupne cene, a ne da zeza i pogadja se sa proizvodjacima svake godine.

Pa to i jeste poenta. Naposletku nas seljak ocekuje opet da mu drzava da neke otkupne cene i to onolike kako je on zamislio. Bre, ozbiljni proizvodjaci i ne cekaju na drzavu, vec su unapred ugovorili ili rade na tome da ugovaraju izvoz u inostranstvo. Pogotovo ko ima voce, pa i odredjeno povrce, Rusija je trziste koje mi ne mozemo da pokrijemo ni sa pet odsto ucesca da svi izvoze tamo. Nego bi seljak da grune slj kvalitet i prevari kupca, u velikom broju slucajeva.

A kad pominjem ovo ar za 500, 600 dinara, to je za sve one koji nemaju `leba da jedu (ili krompir), pa eto, sa svega desetak ari mogu da zadovolje potrebe svoje porodice za hranom, ako nista drugo. A uz put mozda nesto i prodaju ispod ruke, ko zna
 
BEOGRAD - Kao da je od zlata!
Krompir je na beogradskim pijacama dostigao rekordnu vrednost od 120 dinara po kilogramu! Razlog enormnog skoka cene jeste, kako je Kurir juče objavio, nestašica ovog povrća. Nakupci ga plaćaju i po 52 dinara po kilogramu po zapadnoj Srbiji, ali seljaci nemaju dovoljne količine za prodaju. Podsećamo da je od početka godine cena krompira skočila nekoliko puta. U januaru je poskupeo na 70 dinara, a mesec dana posle na 90 dinara po kilogramu, da bi ovih dana dostigao novu, rekordnu vrednost.
Međutim, stručnjaci i optimisti tvrde da neće doći do nestašice.
Milan Prostran iz Privredne komore Srbije ne veruje da će doći do nestašice krompira.

- Potrošnju diktira cena, a ona varira od 60 do 100 dinara. To je preskupo, tako da ne verujem da će se u narednom periodu krompir kupovati u velikim količinama. Takođe, počinje rana setva čim prestanu mrazevi, i za manje od dva meseca uveliko će se nuditi mladi krompir. Da smo izvozili krompir ove godine, postojala bi mogućnost nestašice, ali s obzirom na to da nismo, zbog raznih poteškoća, smatram da do toga neće doći - rekao je Prostran.

Definitivno neko nije normalan...

Onaj krompir što sam jesenas kupila na Kvantašu sad ću štedljivije da jedem...
.2 krompira za ručak, i dosta....Nema razbacivanja..:lol:
 
Pa to i jeste poenta. Naposletku nas seljak ocekuje opet da mu drzava da neke otkupne cene i to onolike kako je on zamislio. Bre, ozbiljni proizvodjaci i ne cekaju na drzavu, vec su unapred ugovorili ili rade na tome da ugovaraju izvoz u inostranstvo. Pogotovo ko ima voce, pa i odredjeno povrce, Rusija je trziste koje mi ne mozemo da pokrijemo ni sa pet odsto ucesca da svi izvoze tamo. Nego bi seljak da grune slj kvalitet i prevari kupca, u velikom broju slucajeva.

A kad pominjem ovo ar za 500, 600 dinara, to je za sve one koji nemaju `leba da jedu (ili krompir), pa eto, sa svega desetak ari mogu da zadovolje potrebe svoje porodice za hranom, ako nista drugo. A uz put mozda nesto i prodaju ispod ruke, ko zna

Ih,pa nije to tako lako - kupis 10-tak ari zemlje i to je to!

A gde su pocetna, pa dodatna ulaganja, pa kupovina kuce ili neceg na selu, nije bas sve tako.

Pa dok se naucis da radis.
 
Ih,pa nije to tako lako - kupis 10-tak ari zemlje i to je to!

A gde su pocetna, pa dodatna ulaganja, pa kupovina kuce ili neceg na selu, nije bas sve tako.

Pa dok se naucis da radis.

Ma jasta, picolo, to je kvantna mehanika, zato su jos pecinski ljudi poceli da obradjuju zemlju :D

tako je kriv je seljak. rezim pokusava, trudi se, ali kad seljak sve pokvari na kraju

Ma jok, seljak je vredan, posten, iskren i uvek ga drzava zayebe :(
 

Back
Top