KARATE

  • Začetnik teme karatistkinja
  • Datum pokretanja
zelio bi da pozdravim radic mirjanu i da joj se zahvalim na odlicnom objasnjenju sustine karatea.naravno o karateu se mogu napisati knjige,kao sto i jesu,ali na nekog ko je dugi niz godina u njemu,sigurno ostavlja pozitivne posljedice kako na tijelo tako i na um.

nekih 11-12 godina sam aktivno bio u karateu.disciplina i brzina i sve ostalo sto sam u tom vremenu stekao prate me i dan danas.

naravno u slobodnoj borbi na ulici uvidio sam sta bi se moglo jos "upotpuniti" kad je rijec o primjeni karatea van tatamia.tako da sam se bio bacio na box i kick-box jedno vrijeme,cisto da izvucem ono najbolje iz svega toga i usavrsio sebe u bolju borbenu masinu :).naravno temelj svega ostaje karate,nepredvidljvost koja ispoljena kroz brzinu (na kojoj sam mukotrpno radio godinama) daje izrsne rezultate.

karate ostaje filozofija,stanje duha i tijela koje se nemoze usporediti nisajednim drugim sportom.

brus lee je otisao jos dublje,upustivsi se u vode kung fua,koji je malo tecniji,ali koji se ne razlikuje puno od karatea.

jos jednom pozdrav mirjani kraljici
 
Trenirao sam karate 5 godina, i karate u mom gradu se raspao. Sticanje narednog pojasa se nikada nije dovodilo u pitanje, uvedene su neke reforme gde su se pojavili stepeni u pojasevima, sto je ako se uzme u obzir ovo prethodno cisto uzimanje para, karate mi je u genima :D, ali kad pogledam ko sve ima neki pojas, a nikakvu tehniku nema, odlaskom trenera iz grada pojavili su se slepci, ja sam bio katas, ali su mi objasnili da vise ne postoji ta podela, vratio sam se na 4 meseca, ni jednu majstorsku katu uradio nisam, sve zavisi od instruktora, a kod ovih elebaka je tuzno. Najmanje se radio karate, radili smo tehniku (smesnu) po ceo trening, ne kazem da ne treba raditi tehniku bezbroj puta, to je i svrha karatea, disciplina, ali 4 meseca sam radio bezbroj duzina sale tehnike sa otvorenom sakom i zamahom iz 3 lepe pa sam odustao. (3 udarca 4 meseca!!!!) Doduse stavljali su akcenat na borbu, ili bolje da kazem ugovoreni sparing sa nekim skakanjem, to je ono sto narod treba da vidi na priredbama a nema nikakvu primenu u zivotu, ni u takmicenjima. Zao mi je zbog raspada zato sam i odustao, sad se selim u drugi grad zbog studiranja pa se nadam da cu tamo naici na bolje instruktore.
 
Trenirao sam karate 5 godina, i karate u mom gradu se raspao. Sticanje narednog pojasa se nikada nije dovodilo u pitanje, uvedene su neke reforme gde su se pojavili stepeni u pojasevima, sto je ako se uzme u obzir ovo prethodno cisto uzimanje para, karate mi je u genima :D, ali kad pogledam ko sve ima neki pojas, a nikakvu tehniku nema, odlaskom trenera iz grada pojavili su se slepci, ja sam bio katas, ali su mi objasnili da vise ne postoji ta podela, vratio sam se na 4 meseca, ni jednu majstorsku katu uradio nisam, sve zavisi od instruktora, a kod ovih elebaka je tuzno. Najmanje se radio karate, radili smo tehniku (smesnu) po ceo trening, ne kazem da ne treba raditi tehniku bezbroj puta, to je i svrha karatea, disciplina, ali 4 meseca sam radio bezbroj duzina sale tehnike sa otvorenom sakom i zamahom iz 3 lepe pa sam odustao. (3 udarca 4 meseca!!!!) Doduse stavljali su akcenat na borbu, ili bolje da kazem ugovoreni sparing sa nekim skakanjem, to je ono sto narod treba da vidi na priredbama a nema nikakvu primenu u zivotu, ni u takmicenjima. Zao mi je zbog raspada zato sam i odustao, sad se selim u drugi grad zbog studiranja pa se nadam da cu tamo naici na bolje instruktore.
Žao mi je što si se toliko razočarao,ali te shvatam u potpunosti,jer znam da sam ja kao kataš 60% treninga trošila na uvežbavanje i ispravljanje grešaka u katama,naravno dok sam bila takmičar.
Sad sam otvorila svoj klub i deca su za pet meseci naučila tri kate,išli na takmičenja i osvajali medalje.
Ja se vodim idejom da je važan kvalitet rada,a ne zvanje u karateu. Za zvanje moraš da platiš i taksu,ali znanje ne možeš kupiti,njega moraš izgraditi.
Reci mi u koji grad ideš,ako mogu da te posavetujem u izboru kluba ili trenera...Srećno!!
 
on je sad izašao iz unije,popičilči su se.. znaš dača je svima dobar dok im je od koristi,kad ga sažvaću onda ga izbace...sad čekamo neke odluke da vidimo šta će biti...inače,on je jedina osoba koja može da me natera da uradim nemoguće..
 
Žao mi je što si se toliko razočarao,ali te shvatam u potpunosti,jer znam da sam ja kao kataš 60% treninga trošila na uvežbavanje i ispravljanje grešaka u katama,naravno dok sam bila takmičar.
Sad sam otvorila svoj klub i deca su za pet meseci naučila tri kate,išli na takmičenja i osvajali medalje.
Ja se vodim idejom da je važan kvalitet rada,a ne zvanje u karateu. Za zvanje moraš da platiš i taksu,ali znanje ne možeš kupiti,njega moraš izgraditi.
Reci mi u koji grad ideš,ako mogu da te posavetujem u izboru kluba ili trenera...Srećno!!

U cacak idem, znas li nesto za tamo? Sry nije me bilo par dana, putovanje :)):lol:
 
...karate je dosao do svoje blijedosti i mora se vratiti onako kako je i dosao , preko Autoriteta i onih kojima znanje garantuju uspjesi i arhiva koja stoji u KSYU ILI SCG...karate je ne samo -udri i primaj, preynajaj se i mlataraj ulicama ...Karate je sve ono kako je pisao prva njegova slova u nasu Zemlju - prof.dr. Ilija Jorga i Prof.Vladimir Jorga kao direktni ucenici a i bogom dani talenti , kod taidji Kazea...

P.S.
-ovo pise visegodisnji reprezentativac i jedan od onih koje je sam Taidji Kaze istakao na prvom polaganju na Starom Dif-u ...1974.....
- nazalost moja neupucena seljacka priroda nije lako nosila takav teret i nijesam znao to iskoristiti kao mnogi drugi drugostepeni nosioci sada- X-tog majstorskog zvanja ...

P.S.
- izvinjavam se vodjstvu Krstarice da mi ne zamjeri na ovom emotivno-netakticnom nastupu, ali...
 

Back
Top