Kamile na prostorima Srbije

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.291
Malo je poznato da su tokom istorije kamile bile po prilično uobičajena pojava na ovim prostorima.
Dok danas ove životinje vezujemo isključivo za toplije, egzotičnije krajeve i turističke atrakcije sa severa Afrike, pre više od hiljadu godina one su bile u upotrebi i na prostoru Srbije.

Oko 4. veka nove ere kamile su zabeležene na lokalitetima Viminacijum, Sirmijum, u Vranju, god Rume, Anine kod Lajkovca i Pirota. Nekoliko vekova kasnije, njihovo prisustvo zabeleženo je i na lokalitetu Caričin grad kod Lebana.
Jednogrba i dvogrba kamila stolećima se ukrštala na prostoru Male Azije, od čega je nastajao mnogo veći i izdržljiviji hibrid, koji je i pronađen na našim prostorima.

Pisane izvore o prisustvu kamila na teritoriji Srbije imamo još iz 1054. godine kada se u dolinu Velike Morave naseljavaju Pečenjezi, polunomadski narod iz centralne Azije, koji je govorio jezikom iz grupe turkijskij jezika i sa sobom donose kamile.

Jedan veoma interesantan izvor kaže da prilikom susreta kralja Stefana Prvovenčanog i ugarskog kralja Andrije oko 1214./1215. godine i tom prilikom došlo je do razmene poklona. Prema izvorima, srpski kralj je od ugarskog kralja dobio “divlje i besne zveri, pitomu stoku i saracensku stoku”, koja se odnosi na kamile
Srednjevekovni vladari imali su preteče Zoo vrtova u kojima su čuvali egzotične životinje, pa se prepostavlja da je i Stefan Prvovenčani imao jednu takvu.

U žitiju kralja Milutina koje je pisao arhiepiskop Danilo II navodi se da je on darivao manastir Presvete Bogorodice kod Prilepa u Severnoj Makedoniji čoporom kamila.
Nakon stupanja Turaka na ove prostore i uspostavljanjem njihove vlasti na Balkanu, kamile ponovo postaju deo svakodnevice.



Postojali su dokumenti prema kojima se kaže da je od turske vojske zaplenjeno gotovo hiljadu kamila.
Prema rečima arhezoologa Markovića poslednji izvori o upotrebi kamile na ovim prostrima datiraju iz Drugog svetskog rata.
Prema pisanju očevidaca iz tog vremena Rusi su, između ostalog, u Beograd kao oslobodioci ušetali i na kamilama, a dve životinje Boška i Rigu ,
poklonili su Zoo vrtu u srpskoj prestonici.

(izvor:YouTube i internet mediji )
 
Poslednja izmena:
c64fa5f256cafc9ce3a05e5bbb7c5b5c.jpg


Kamile u Beogradu

U Beograd je 1854. godine pristigao poslednji karavan kamila. Nosio je tovar duvana iz grčkog grada Sereza, udaljenog sedamdesetak kilometara od Soluna, za trgovca Anastasa Hristodula. Ostalo je zabaleženo da je jedna kamila iz karavana uginula. Kako je Ciganska bara tokom XIX veka bila u predgrađu, to su karavani kamila, koji su navraćali u Beograd noseći robu iz dalekih krajeva, noćivali u polju kraj bare, znane i kao Bara Venecija.

To su bili poslednji karavani kamila koji su "kasali" beogradskom kaldrmom. Ali Beograd je, pored zoološkog vrta, imao prilike da još jednom vidi kamile na svojim ulicama. Beše to na devetom samitu nesvrstanih zemalja 1989. godine u septembru, kada je, pukovnik Muamer Gadafi ušetao u našu prestonicu sa šest kamila. I na tome se nije zaustavio. U "prtljagu" su bila i dva čistokrvna arapska konja i nezaobilazni šator, zamena za hotelski smeštaj. Poznat po eksentričnim ponašanjem, za zdravlje, pukovnik svako jutro pije kamilje mleko. Ostalo je zabeleženo da je Gadafi hteo da na jednom od konja, belcu trijumfalno dojaše do Sava Centra, gde se Samit održavao, ali mu policija nije dozvolila, pa se morao zadovoljiti zelenim kadilakom.
 
Покушај бесмисленог прегања без икакве потребе Муњо. Археологија обрађује оно што у земљи нађе:rtfm:

P ne, pominje se Stefan Prvovenčani, nema peglanja.

Zna se gde se kopala ruda, tsasvim je logično da su Otomani doveli neke kamile u Makedoniju. Logično, a možda istinito.

Evo, ja sam radoznao da vidim, a da nije samo priča, već artefakt - kamilje potkovice u vojvođanskim oranicama.
Fotka, dokument, a ne kao poznato je..pa, poznato je i da su Vikinzi biii osvajači i Srbije, između ostalog..pa ništa.
 
P ne, pominje se Stefan Prvovenčani, nema peglanja.

Zna se gde se kopala ruda, tsasvim je logično da su Otomani doveli neke kamile u Makedoniju. Logično, a možda istinito.

Evo, ja sam radoznao da vidim, a da nije samo priča, već artefakt - kamilje potkovice u vojvođanskim oranicama.
Fotka, dokument, a ne kao poznato je..pa, poznato je i da su Vikinzi biii osvajači i Srbije, između ostalog..pa ništa.
Не треба ти слика.Сврати до Етнографског музеја па погледај. Нису у питању само војвођанске оранице у моравском крају су такође нађене.
 
1661861703465.jpeg

У Нинином уводном посту имаш све документовано, чак и податак да су неке Руске јединице ушле 1944. у Београд на камилама и да су пар камила поклониле Београдском зоо врту.

Иово је Београд из 19.века Муњо
 
Hahaha, oslobađanje BG na kamilama... izvini, ovo je skroz dobronamerno sa moje strane.

Zahvaljujem ti se na trudu :kpozdrav:
Pre nego budes cinican informisi se

Ovo je foto kamile upregnute u kola u Staljingradu

Clip.jpg


Током крваве битке за Стаљинград 1942. године, РККАпретрпела је велике губитке у људству и опреми. Није било довољно камиона или коња за преношење оружја, муниције и терета. Камиле су мобилисане у војску.

Kамиле су велике, непретенциозне и веома издржљиве животиње, добро прилагођене животу у пустињама и степама. Они су много јачи од коња и мазги: за транспорт алата потребна су три пара коња, а само два пара камила. Камиле су на својим грбама лако вукле огромне кутије граната са позади на ватрене положаје.

Иван Новоселцев, ветеран 34. Јенакијевске гардијске стрељачке дивизије, топло се присећа служења ових животиња:
„Лето и јесен 1942. године, када смо били у дефанзиви под Хулхутой и Уттой, били су врући, није било довољно воде, било је лоше са храном за коње. Уместо тога, обезбедили су нам камиле. Прво смо се петљали са њима! Па, када смо прошли кроз степе, онда смо били прожети поштовањем према овим непретенциозним животињама.

Три или пет дана камиле су биле без воде и, осим трња тумбаре, није им било потребно ништа за храну. И вукли су велики трофеј румынскую фуруса храном и муницијом, са болеснима и рањеницима – без заустављања 10-15 километара. И како су се држали под бомбардовањем и гранатирањем! Около је све поцепано, олупина звижди, а они бар само очима мичу, а не мрдају. Па, овде смо се апсолутно заљубили у њих, почели да се држимо ближе и третирамо их.

Камила Јашка је стигла и до Берлина. У почетку су му захвални совјетски војници окачили медаље узете од немачких официра. Након тога су одлучили да херојској животињи није прикладно да носи фашистичке награде, а на леђа су јој закачили постер „Астрахан-Берлин“.

Cak postoji spomenik kamilama iz drugog svetskog rata
1e601a9s-1920-720x540.jpg
 
Što nisi prevela ona dva grada, je l to tatarski Astrahan? Granica sa Mongolijom?ne znam ruski ...Kamile mogu da budu i iz Kazahstana, realno...


Kolika je udaljenost ta dva grada sa kvačicama od Staljingrada?

Inače, najpoznatija je fotka Koče Popovića, ide prvo ruski tenAk, pa onda on na kamili na Terazijama 😂 Suče brke.
 
Nije dozvoljeno postavljanje tekstova na ruskom?

No, našao sam na engleskom . I na osnovu svoje pretpostavke na prvu, bio sam u pravu + kamile su dovedene iz Kazahstana. Crvena armija ih je koristila za transport po tundrama kalmičke stepe. Postojao je kamilji bataljon, da bi neke završile u Staljingradu.
U Berlin je stigla samo jedna kamila, koja je pljunula Rajhstajg, bila je dresiran, i nosila neke crvene vrpce, valjda su je odlikovali.

Kamila u BG su viđene, prema zapisima u karavansaraju, a onda i kad je dolazio Gadafi što svi znamo.

Iste te pričice, iz ruskih izvora možeš da nađeš i o psima i o mačkama, kako su pomagale, čuda činile za odbranu Staljingrada. S obzirom na dužinu trajanja opsade grada, ne mora baš niko da piše da su završile - u loncu. Da je jedna ušla kamila u BG slikao bi je makar Aca Simić, hroničar fotograf Drugog rata u Srbiji. No, neeejma...
 
Nije dozvoljeno postavljanje tekstova na ruskom?

No, našao sam na engleskom . I na osnovu svoje pretpostavke na prvu, bio sam u pravu + kamile su dovedene iz Kazahstana. Crvena armija ih je koristila za transport po tundrama kalmičke stepe. Postojao je kamilji bataljon, da bi neke završile u Staljingradu.
U Berlin je stigla samo jedna kamila, koja je pljunula Rajhstajg, bila je dresiran, i nosila neke crvene vrpce, valjda su je odlikovali.

Kamila u BG su viđene, prema zapisima u karavansaraju, a onda i kad je dolazio Gadafi što svi znamo.

Iste te pričice, iz ruskih izvora možeš da nađeš i o psima i o mačkama, kako su pomagale, čuda činile za odbranu Staljingrada. S obzirom na dužinu trajanja opsade grada, ne mora baš niko da piše da su završile - u loncu. Da je jedna ušla kamila u BG slikao bi je makar Aca Simić, hroničar fotograf Drugog rata u Srbiji. No, neeejma...
Утим данима Аца Симић ије био радо виђен у Београду Муњо и ти врло добро знаш зашто!
Никако не могу да докучим шта је заправо твој циљ који желиш да постигнеш овим постовима.:think:
 
Утим данима Аца Симић ије био радо виђен у Београду Муњо и ти врло добро знаш зашто!
Никако не могу да докучим шта је заправо твој циљ који желиш да постигнеш овим постовима.:think:
Ne znam gde je bio Aca za vreme oslobađanja BG, al znamo da je fotkao i Tita i imao privatnu radnju .
Ono što meni smeta je priča o kamilama koje su ne samo bile u prolazu, već bile nastanjene u Srbiji, pazi, već u vreme Stefana Prvovenčanog.

Inače tvoja priča da su iz Kamiljeg bataljona, životinje poslate po istočnoevropskim zoo vrtovima je tačna. Što ne znači da je ta kamila koju si video u Zoo vrtu crvenoarmijski poklon, BG je imao aligatora Muju, koji je još živ, a nabavljen je i stanovnik Vrta od '37 ili '39.

Rekao sam već, tojest, napisao, naišao sam na čitave tekstove o herojstvu pasa pa čak i mačaka(?) U vreme opsade Staljingrada.
P.s. maltene su imali pseću i mačju brigadu..ili bataljon....nisam ulazio,.samo sam naslove okrznuo.
 
Poslednja izmena:
Само да напоменем да памтим, пошто сам матор, Бошка и Ригу из Зоо врта јер сам од малих ногу висио у зо врту, као што памтим и мајмуницу Соњу којаје била љубимац мог оца.
 
U Srbiju su Turci doveli i prave bivole, a u Makedoniji ih valjda još ima.

Čitao sam negde da su Persijske i Angorske mačke stigle u Evropu sa prvim ambasadama i poslanstvima iz Persije i Turske. Francuski dvor je bio poznat po celoj menažeriji retkih životinja.
 

Back
Top