Како се купује преко Али Бабе i Aliekspresa?

Обилић

Veoma poznat
Poruka
13.438
Јесте ли куповали преко Али Бабе или Амазона или неког трећег светског трговца ?

- Којом валутом и где сте плаћали ?
- Колико траје испорука ?
- може ли већа ствар да се наручи (кућни уређај, бицикл, мопед ..?)
- Како са царином ?

Молим вас да изнесете своја искуства
 
Alibaba je valjda samo za firme, za fizička lica je AliExpress. Ja sam poručivao sa Amazona ili Ebay-a, uglavnom sitne stvari koje ne mogu da nađem u Srbiji (ili su tamo dosta jeftinije). Do nekog manjeg iznosa se ne plaća carina i pdv, preko toga ti naplate kad ti donesu paket. Možeš da plaćaš karticom ili preko PayPala. U suštini je jednostavno, samo pazi na prevare, dobro pogledaj ko je prodavac, da li sve to deluje ok, kakav rejting ima i kakvi su komentari. Iz Kine obično dođe za oko mesec dana, iz Amerike za nedelju dana.
 
Poslednja izmena:
Alibaba je valjda samo za firme, za fizička lica je AliExpress. Ja sam poručivao sa Amazona ili Ebay-a, uglavnom sitne stvari koje ne mogu da nađem u Srbiji (ili su tamo dosta jeftinije). Do nekog manjeg iznosa se ne plaća carina i pdv, preko toga ti naplate kad ti donesu paket. Možeš da plaćaš karticom ili preko PayPala. U suštini je jednostavno, samo pazi na prevare, dobro pogledaj ko je prodavac, da li sve to deluje ok, kakav rejting ima i kakvi su komentari. Iz Kine obično dođe za oko mesec dana, iz Amerike za nedelju dana.

Јел добро схватам да су то посредници као што је и "Купујем продајем"
те да ту има и половних ствари од приватних лица,
и нових од произвођача ...
Само на светском нивоу ?
 
Alibaba je valjda samo za firme, za fizička lica je AliExpress. Ja sam poručivao sa Amazona ili Ebay-a, uglavnom sitne stvari koje ne mogu da nađem u Srbiji (ili su tamo dosta jeftinije). Do nekog manjeg iznosa se ne plaća carina i pdv, preko toga ti naplate kad ti donesu paket. Možeš da plaćaš karticom ili preko PayPala. U suštini je jednostavno, samo pazi na prevare, dobro pogledaj ko je prodavac, da li sve to deluje ok, kakav rejting ima i kakvi su komentari. Iz Kine obično dođe za oko mesec dana, iz Amerike za nedelju dana.
Sve sto je na Aliekspresu je zasticeno samim Aliekspresom plus PayPal.
 
alibaba je za firme
aliekspres je za fizicka lica

do iznosa od 50$ (cena + postarina) ne placas nista
preko tog iznosa placas carinu i porez.

bezbedna je kupovina.. do sad se nije desilo da nesto nije stiglo, a ako nesto i nije stiglo, to je refundirano.
aliekspres ima odlicnu foru. ne placa prodavcu dok roba ne stigne, aliekspres zadrzava novac dok ne potvrdis prijem, tako da ako ne stigne oni tebi vracaju novac.

preko mene su i drugari uzimali tako da je kroz moje ruke u zadnje dve godine proslo par stotina porudzbina i sve su stigle ili refundirane.
do sad se nije desilo da je neko ostecen...cak i kad roba stigne a ne zadovoljava kvalitet ili nije kako je reklamirano oni refundiraju novac.

amazon je problematican zbog skupog sipinga i carina.

osim alija imas i temu i wish koji su isto popularni ali nemam iskustva sa njima.
temu je kod nas na tik toku bas popularan, sve vise tiktokera preko njega porucuje ali o njemu ne znam nista.

kad uzimas preko alija uvek proveri broj porudzbina robe i da je ocena robe preko 4.8 po mogucstvu od bar stoitinjak recenzija.

premda uzimao sam i sa par porudzbina i sve je bilo ok.

vazna napomena je da se ne lepis na fri siping.

roba sa alija stize kao pismo.. ne placa se siping i prodavci prave fore.

na primer nesto kosta 1.000 din

na jednom mestu ce biti 1.000 din i besplatna isporuka
na drugom ce biti 400 din ali 600 din isporuka :D
tako da uvek gledaj i one sa placenom isporukom jer kad se sabere oni mogu da budu i povoljniji od onih sa besplatnom :D


takodje vodi racuna uvek o ceni isporuke jer neke ozbiljnije stvari idu dhl-om i isporuka kosta i po par stotina evra.

sto se tice stizanja nekad je bilo od 14 dana do mesec ipo top. u proseku je bilo 3 do 4 nedelje.

sad su uzasno usporili i roba putuje i po dva meseca.
za 15 dana iz kine signe u madjarsku i kod nas se zaglavi.

pricao mi je postar da u magacinima imaju gomile kontejnera koje jos nisu stigli ni da otvore i da su zaposljavali ljude koji rade samo na sortingu..

u poslendjih par meseci roba obicno stize na paketomat..postari je vise ne donose.

plaacas karticom, dolar je valuta.
banka radi konverziju u dinare

vece stvari kao sto su trotineti, motori itd itd.. mogu da se poruce ali je njihov siping skuplji.

premda iskren da budem ja preko alija nikad ne bih kupovao tehniku, nemam poverenja.

narocito ne ono sta ima veze sa strujom kao sto su jeftini punjaci i slicno jer je ta oprema obicno i uzrok mnogih pozara po srbiji... los kvalitet.
 
Poslednja izmena:
Ides na amazon.de I narucis odakle.

Amazon Germany radi dlstavu po celom svetu a na site imas cenu ostave za SBA/FBA items
https://www.amazon.de/-/en/gp/help/...62A__SECTION_F6D5E86242C040EB8A88A16C8E6568A8

Napravis nalog I nadjes neki nacin da narucis na paketomat u HR ili HU, da je blizu u da drze 7-10 dana robu

Cene koje vidis su ti izrazene za VAT u Nemackoj, na link ispod mozes da Vidis koliki je VAT za druge drzave, skines VAT u Nemackoj I izracunaj, poklapa se u 99% slucajeva. Ne zaboravi da se VAT dodaje na cenu proizvoda + shipping costs

https://www.amazon.de/-/en/gp/help/...odeId=GSF5MREL4MX7PTVG&qid=1716642537230&sr=3

Nikako ne kupuj od MP prodavaca, marketplace, oni su zajebani posle ako je neki problem sa dostavom ili bilo cime

Ako proizvod kasni a FBA/SBA je mozes da trazis full refund za shipping costs...
 
Imam nalog na Amazon.de i sve poručujem na sestrinu adresu u Nemačkoj i onda ili pokupim ili ona donese ili neko od mojih kada ode tamo. U principu ja sam sigurno barem 2 a najčešće 3-4 puta u Nemačkoj godišnje, tako da nemam problem sa tim sistemom.

Razlog. Naši su lopovi. Tačka. Trebaće decenije dobrog funkcionisanja da se razuverim. Jednostavno ne verujem im.

Inače skoro isključivo tehniku kupujem. Opremu za drona, gimbale gopro, foto opremu,komponente...nemam problem za garanciju jer Nemci se ne zajebavaju ni pod razno da ti ne poprave ili zamene ili refundiraju.
 
I onaj deo na krovu, baza, na koji se antena šrafi.
to sam iskoristio od starog.. meni je polomila stara antena kad sam prolazio kroz neko granje .. od tad off road ne vozim vise :rumenko: .. baza mi je ostala na kolima.
a fora sa ovom sto sam uzeo je sto je imala vise adaptera koji su odgovarali razlicitim debljinama navoja tako da sam je uspesno zasrafio.
 
Pa da, meni je bio polomljen i navoj koji je ostao u bazi. Bilo mi je jeftinije da kupim sve novo za 500 din nego da slušam majstora kako drobi odvrčući patrljak.

Aliexpres je super za neke sitnice, sitnu sportsku opremu, delove, nakit, neke aksesoare. Nakupovah se onim malih silikonskih štitnika za punjače, neke zidne veče nalepnice stigle bez oštećenja.
 
1000016906.jpg

Vise ne kidamo punjače. Deca su mi prvo rekla da sam šašava ali sada koriste jer su videli da je korisno.

Ima tu jos nekih sitnih praktičnih zezancija. Npr. ovo. Koristim i kod kuce ali je dobra fora za kafić/restoran.

1000016904.jpg
 

Back
Top