Kako napraviti igracku (automobil)

Nisam_Gost

Zainteresovan član
Poruka
452
Nemam neko veliko znanje, 2. godina sam elektrotehnicke skole i zelim da napravim neki automobil na elektromotor.Hteo bih jos neke male zafrkancije na njega da stavim koje bi radile na prekidac a to su sijalice, sirenice i to...Zanima me konkretno kako nakaciti tockove, i kako to da radi...Napravio bih sasiju od plastike neke ili lima, i stavio bih vise baterija koliko je to potrebno...Mozete da se izjasnite ovde...
 
Najlakse ti je da sasiju napravis od sper ploce. Lako mozes da je iseces a i dosta je laka tako da nece da ti oteza vozilo. Uz malo lepka lepo se sastavlja. Ako hoces sto jednostavnije da bude, napajanje za elektromotore dovedes direktno sa daljinskog upravljaca preko kablova koje ce da bude upravljano preko tastera. Za daljinski nadji dvostruke tastere. Posto ces iste motore da vrtis u oba smera. Baterije stavis u daljinac i picis......
 
Najlakse ti je kod kineza kupiti neki autic na daljinski ili cak dva. Sad sigurno kazes "u al' si pametan"...znam, hvala.
E ali sad ih rastavi i daj sebi zadatak da napravis uvecanu kopiju od drugog materijala ili cak neki hibrid sa 3 osovine, amfibiju. Na originalnoj jeftinoj kupovnoj shasiji imas original mere i proporcije, ako zapne, a tebi ostaje gomila elektronike da je ugradis, ono 2 u 1.
Tek kad to savladas ( metoda postepenog razvijanja ) onda kreni u radnu verziju 2, sa mikrokontrolerima i step motorima ( zbog sticanja iskustva ! ). Mislim, shvatio sam da te za sada interesuje cista mehanikau. Svaki sledeci model ce ti biti kvalitetniji a ti ces se osloboditi fabrickog sablona i uraditi sve sam.
To je jako lep hobi ali svaka etapa se da usavrsavati do neslucenih razmera. To traje i ne ocekuj odma da napravis Robokapa. Uzivaj uceci i radeci...Ako nesto treba tu sam na PP.

Jedan link za pocetak http://nsmodelers.rs/motori.htm
PS. Mazni negde neki stari video rekorder ili plejer. Imas tamo gomilu motora, reduktora, prenosa, polugica za onog ko zna da iskoristi
 
Poslednja izmena:
Najlakse ti je kod kineza kupiti neki autic na daljinski ili cak dva. Sad sigurno kazes "u al' si pametan"...znam, hvala.
E ali sad ih rastavi i daj sebi zadatak da napravis uvecanu kopiju od drugog materijala ili cak neki hibrid sa 3 osovine, amfibiju. Na originalnoj jeftinoj kupovnoj shasiji imas original mere i proporcije, ako zapne, a tebi ostaje gomila elektronike da je ugradis, ono 2 u 1.
Tek kad to savladas ( metoda postepenog razvijanja ) onda kreni u radnu verziju 2, sa mikrokontrolerima i step motorima ( zbog sticanja iskustva ! ). Mislim, shvatio sam da te za sada interesuje cista mehanikau. Svaki sledeci model ce ti biti kvalitetniji a ti ces se osloboditi fabrickog sablona i uraditi sve sam.
To je jako lep hobi ali svaka etapa se da usavrsavati do neslucenih razmera. To traje i ne ocekuj odma da napravis Robokapa. Uzivaj uceci i radeci...Ako nesto treba tu sam na PP.

Jedan link za pocetak http://nsmodelers.rs/motori.htm
PS. Mazni negde neki stari video rekorder ili plejer. Imas tamo gomilu motora, reduktora, prenosa, polugica za onog ko zna da iskoristi

ok, al što leba mu steper? to čudo rapidno gubi obrtni momenat sa povećanjem brzine, a drugo, takvi motori su mahom konstruisani za diskretnu pozicionu regulaciju.

Po meni je daleko bolja varijanta servo. Ima onih malih plastičnih. Rade perfektno, lako ih je podesiti da rade kontinualno (malo seckanja i lemljenja), a imaju reduktor u sebi, pa mogu direktno da se kače na točak.
 
ok, al što leba mu steper? to čudo rapidno gubi obrtni momenat sa povećanjem brzine, a drugo, takvi motori su mahom konstruisani za diskretnu pozicionu regulaciju.

Po meni je daleko bolja varijanta servo. Ima onih malih plastičnih. Rade perfektno, lako ih je podesiti da rade kontinualno (malo seckanja i lemljenja), a imaju reduktor u sebi, pa mogu direktno da se kače na točak.

Iz DVA prakticna razloga.

1. Da se nauci i stekne iskustvo.
2. Nek malo razbija glavu i nadje visestruku primenu stepera u vidu nekog montaznog radnog modula na doticnom vozilu.

Za servo jos nisam hteo da mu kazem jer je sve na izvolte, modularno i gde je tu radost stvaranja ?

Probacu posle da okacim sliku, primer geomagnetnog korigovanja putanje leteceg modela u home-made varijanti. Zadivljujuce...
 
Evo ga, zaslugom aero-kluba Sombor...
Kruskasti deo na nosu aviona, kuciste magneta, sadrzi u sebi jak magnet a osovina vertikalnog kormila je ujedno i osovina magneta. Unutra je jos i jedan zupcanik za -predpodesavanje ugla, nuliranje, nebitno sad.
Pre starta se namesti razlika izmedju magnetnog severa i zeljenog pravca i model se pusti.
Svaki negativan uticaj bocnog vetra izaziva korekciju kormila, magnetom. Kompenzaciju pravca. Ovo je u praksi jednostavnije nego sto je ovde napisano. Investicija ?! Beznacajna. Invetivnost za "10", stimulacija mozga "10+"...radost stvaranja, eeeee...:D Naravno, ovde moze i GPS ali polako bato...
 

Prilozi

  • Giro.jpg
    Giro.jpg
    43,6 KB · Pregleda: 22
ovde nadjes oglas da neko prodaje radio satnicu za utomobile (20ak e)
http://rcfly4um.org/index.php?board=18.0
takodje i servo pokretace, bateriju za prijemnik. onda sve to ubacis u auto, jasno ti je da servo pokretaci treba da ti vrse skretanje levo desno.
regulator broja obrtaja i smera rotacije motora mu daje napred/nazad. i sve to te kosta 60-100 e, ili pak kod kineza kupis igracku (sranje) pa se igras
 

Back
Top