KAKO BITI SLIKAR I ZIVETI OD TOGA?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ama bas nikako ne mozete biti slikar i ziveti od toga.
Ja sam treca god slikarstva, i mislim da znam kako je biti slikar.Tu se isplati sav trud rad i kreativnost tek posle smrti.Nemoguce je baviti se umetnoscu i imati neke finansiske koristi od toga umetnost vam daje isto koliko i uzima.Dobijate duhovni mir lepotu estetskog i drugaciji pogled na svet,ali gubite bogatstvo...
Ma kao da su pare najvaznije,mnogo vise dobijamo. :roll:[/b]
 
Dragi, nemoj da se ubijas razmisljanjima o tome.
Danas mogu imati pare ili "primenjasi" ili super snalazljivi ljudi.
Kvalitet tvoga rada je prvenstveno bitan, ali isto toliko i mentalitet ljudi i podneblje na kojem izlazes.
O tome koliko "dere" galerista mi nemoj pricati, to znam... stara prica...
Znas, samo da bih opstala pocela sam se baviti primenjenom umetnoscu.
Za mene je ona prolazna, opipljiva, isplativa...
Dok onu pravu i istinsku umetnost poistovecujem sa religijom.
Ne moras se sloziti sa mnom.
Kopam i nogama i rukama da skrpim neke bedne pare da mogu da radim, a i ti sigurno znas da pri radu nema stednje materijala niti sebe.
Nije to samo sada tako.
Bilo je oduvek tesko ziveti od slikarstvaa i sve mi se cini da ce biti jos teze jer ljudi u ovom ludom svetu zaboravljaju na sve lepo i vredno, tako da ce uskoro poceti da poistovecuju etiketu na flasi piva sa jednim Sumanovicem. Stasno!
Ali ja VERUJEM da sve sto sam stvorila ostaje kao dokaz o mojoj borbi i posle mene...
Zato, druze, ne brini se zbog toga suvise, jer kako je jedan pisac reako: to sve ima isto toliko smisla kao da pokusavas da resis algebarsku jednacinu zvacuci zvaku...
Puno te pozdravlja Marijana :?
 
Dragi, nemoj da se ubijas razmisljanjima o tome.
Danas mogu imati pare ili "primenjasi" ili super snalazljivi ljudi.
Kvalitet tvoga rada je prvenstveno bitan, ali isto toliko i mentalitet ljudi i podneblje na kojem izlazes.
O tome koliko "dere" galerista mi nemoj pricati, to znam... stara prica...
Znas, samo da bih opstala pocela sam se baviti primenjenom umetnoscu.
Za mene je ona prolazna, opipljiva, isplativa...
Dok onu pravu i istinsku umetnost poistovecujem sa religijom.
Ne moras se sloziti sa mnom.
Kopam i nogama i rukama da skrpim neke bedne pare da mogu da radim, a i ti sigurno znas da pri radu nema stednje materijala niti sebe.
Nije to samo sada tako.
Bilo je oduvek tesko ziveti od slikarstvaa i sve mi se cini da ce biti jos teze jer ljudi u ovom ludom svetu zaboravljaju na sve lepo i vredno, tako da ce uskoro poceti da poistovecuju etiketu na flasi piva sa jednim Sumanovicem. Stasno!
Ali ja VERUJEM da sve sto sam stvorila ostaje kao dokaz o mojoj borbi i posle mene...
Zato, druze, ne brini se zbog toga suvise, jer kako je jedan pisac reako: to sve ima isto toliko smisla kao da pokusavas da resis algebarsku jednacinu zvacuci zvaku...
Puno te pozdravlja Marijana :?
 
Ha ha ha prijatelju dobro pitanje lepo ti je devojka odgovorila evo ti nekoliko tips iz mog iskustva.
Imam 34 godine i zivim od slikanja vec 11 godina od toga 3 u Srbiji diplomirani sam Masinbravar moji ortaci su svi Zavrsili Akademiju ko vajarstvo ko slikarstvo oni su svi danas profesori a slikanje im je hobi ja jedini iz drustva zivim od slikanja.
Imam dosta posla bavim se Primenjenom umetnoscu oslikavanjem 3 d objekata,Airbrush,reklame radim i na ulici.Portrete samo kada moram posto ih mrzim.
Znam nekoliko likova koji prave vece pare od mene a niti rade airbrush niti su skolovani slikari imaju po dvoje troje dece i solidna kola mogu sebi da priuste letovanje rade kad hoce itd...
Na glupave izlozbe zaboravite kod na se to zove promocija kulture a prodajna izlozba izaziva smesak na mom licu prvo moras da juris ko ce da ti dodje a o prodaji da ne pricamo.Vas novac mladih i talentovanih slikara uzima Olja i ostala Brljacka ekipa,mamini i tatini sinovi uvaljuju slike po ambasadama u pitanju su sestocifrene cifre.
Prava Slikarska Slava dolazi u pozznim godinama kad nece vise da ti se digne a kicma ti je kao znak pitanja.
A i to samo reeetki srecnici.
Da bi od slikanja(umetnost) u Srbiji mogao da zivis moras da imas coveka ako nemas coveka moras da si prodavac muljator da imas stomak od kamena moras stici i uteci i na pravom mestu postojati,ako neznas da prodajes moras da nadjes nekog ko zna.
Kakav si slikar ako ne znas da uradis portret to ti je uvek hleb i u Londonu i na Fiji ostrvima a bogami i u zatvoru ako treba.
Rad rad rad sto vise tehnika znas to ti je veci izbor stvari koje mozes da uradis.
Jedan slikar naslikao portret jednog naseg SpS glavonje pa sacekao da njegova zena krene na pijac pa joj pokazao tu na ulici portret ona kad ga je videla morala je da ga kupi.

Slika je moc ako znas da je tempiras,moj drugar prodaje po nekoliko portreta Patrijarha Pavla nedeljno.

U Kini ima slikar koji uradi trideset Van Gogovih suncokreta dnevno u Hong Kongu postoji ogroman depo sa uljanim slikama kao nas sajam recimo u sredini je ogromna vaga(moj drugar kupovao pre deset godina) znaci na kilo.
Te slike mozes da kupis recimo sada ispred Skc a.
Ljudi kupe tu sliku i okace je tamo gde bi recimo trebala da visi neka tvoja.
Ne mozes uzeti pare tamo gde ih nema.
Baje imaju sad najvise para!

Bice sve teze i teze.

Radite na sebi radite non stop
Stripovi,ilustracije,karikature,Airbrush,Photoshop,Corel.skidajte tutorijale usavrsavanje ja znam mnooogo ljudi koji nisu slikari nemaju talenta neznaju odakle dolazi svetlost nemaju pojma o anatomiji a ipak verovali ili ne uzimaju pare o kojima ja mogu samo da sanjam u Srbiji.
Moj Drugar od gline napravio trideset piksli oslikao ih prodao sve za jedan dan.

Imate ciljnu grupu kojoj nameravate da uvalite sliku,vi pravite sliku za koju mislite da ce te je prodati.

A u slobodno vreme radite sta hocete.

To vam je kao ono kad je lik svirao rok ali je da bi mogao da zivi poceo da svira narodnjake.
Raditi i ziveti od posla koji volite je retka privilegija,dobitak na lutriji ali verujte mi nista lepse od toga.
Kada tezgarite kradite (Pikaso je najjveci lopov)kada radite za sebe budite kreativni

Za to se vredi boriti,gladovati,bolovati itd a ja sam sve to prosao i jos prolazim.

PozZ:))
 
Poslednja izmena:
ja planiram da dignem onaj kredit za mala i srednja preduzeća i da osnujem proizvodnju boja, medijuma i lakova za slikarstvo :D ko je samnom nek digne dva prsta.

hip hip!
horej!

hip hip
horej!

hip hip!
horej! :D

I pazi, neka boje imaju miris vanile, medijumi miris ruzmarina, a lakovi neka mirishu na koprivu, kupujem onda sve,eto...;)
 
:D
kod nas su ilustracije mizerno placene.
ja kad sam radila bilo je 25 e po jednoj

Normalno je.. skoro..

Koliki iznos dobijes za ilustraciju zavisi od vise faktora, kao tiraz, ime autora, bla, bla..
Proces tamo gde je "normalnije" je da ti samo skica sa sliku bude placena, cak i ako tvoja verzija bude odbijena i bude uposljen drugi ilustrator. Samo to je oko 200 e ako je izdavac nesto veci..
Mislim najvise na Englesku i Ameriku. Iskreno, ne znam kako ide po ostalim zemljama.

Englezi ce ti manje platiti na kraju ali ces uvek imati vise slobode oko same ideje, dok Ameri.. pa, plate te zaista fino ali i daces im ono sto ti traze. Poneki od art direktora i kod njih daju vise slobode, ali opet tesko je uci u tu grupaciju sa ove distance..

Kod nas knjige se stapmaju u 1 000 primeraka a to zaista jeste malo. Ne za nase trziste naravno, ali odredjuje dosta toga. Zanimljivost medjutim jeste sto bi i nasi izdavaci trebali placati podprava stranim ilustratorima. Ne nesto puno, nekih 100 e po knjizi, zbog malog broja primeraka. Vecina izbegava..

Skoro smo se zezali kolega iz Amerike i ja, nasla mu se slika na koricama "Politikinog Zabavnika". Naravno, posluzili se ljudi besplatno. On se vec uspinje ozbiljnije, ali svedno mu nije toliko zabavno. A on je tek jedan od onih koje znam licnije, a da se nasao tu. No vecina su vec profiji koji su izgradili svoje karijere i ne smara im se nekom tamo Srbijom..

A sad pomisli koliko ima ljudi koji bi to mogli raditi ovde, i sa obzirom na tiraz zabavnika biti placeni ok?

No, no..
Zato odes tamo, ne? :D
 
Mucna je ta pragmaticna strana umetnikovog zivota.
Da podelim neke stvari koje sam ja naucila kroz sistem padni/ustani:

- Gradjenje javne persone
Personu svi imaju, i civili. Gradimo je od kad se rodimo. Ono sto prezentujemo drustvu je samo deo nas. Javna persona Leonarda da Vincija je bila ta da je mag, covek koji pravi nesto sto niko drugi ne moze, da barata znanjima koja niko drugi nema. Da je preziveo vlastodrsce! Plasili su se njegovih sposobnosti. Javna persona Pikasa je bila ta da se inspirise zenama i da je u svaka linija koju povuce delo nekog poluboga ili neobjasnjive sile. Cak i losi slikari kao Olja Ivanjicki su umeli da izgrade personu i zive od nje (ne preporucujem, samo ilustrujem poentu).

- Prisustvo na sceni i u medijima.
To donosi praznju javnosti, a gde je malo paznje tu je i mogucnost da se steceno "ime" naplati. Malo glupo i bizarno zvuci, znam, ali ako pogledamo sta je govorio Duchamp videcemo da je bio svestan da ga reputacija pretekla pre nego sto je ikada krocio nogom iz Evrope na Americko tlo. Zato je odmah mogao da pregovara sa nekolicinom biznismena i dzetsetera koji su ulagali u umetnost.
Neki skandal za malogradjane, neki skandal za znalce: i eto paznje!

- Kontakti sa kustosima, novinarima, istoricarima
Znam da u Srbiji ovo znaci politicku opredeljenost, ali ovo znaci to da je rad dobar, prodoran, da iziskuje paznju javnosti jer provocira.
Za ovo je pre svega potrebno da si kao licnost ok, druzeljubiv kad treba i mistican kad treba. Ali za ovo je potrebno i ZNANJE. Vecina umetnika, na zalost, ima vrlo malo znanja: pogledajmo samo sta se uci na akademijama... o uzasa!
Umetnici ponekad zaboravljaju da su oni ti koji imaju moc u rukama: napokon, sta bi ovi koje sam navela imali da rade kada ne bi bilo umetnika?

- Veze sa dobrim galeristima i mecenama
I ovde vazi isto: umetnik ima moc u rukama. Ne galerista! Kad se pojavis pred galeristom zapamti: oni cekaju da budu opcinjeni umetnikovom personom. Tu se krugovi preklapaju sa ovom prethodno napisanim.
Ako nemas galeristu: shvati to i kao nesto pozitivno: jer se nisi vezao/la za necije uslove. Veliki broj galerija u svetu trazi bas umetnike koji nisu ranije radili sa galerijama- galeristi zele da otkriju umetnika. haha

- Stav
Nikako depresiva, konstantno zaljenje na uslove: ko ce da radi sa nekim smorom, zajedljivcem? ;-) Ako su uslovi losi: nasmesi se! Osmeh je veliki kljuc za ulazak u mnoga srca: ljudi ce te pre podrzati i preporuciti prijateljima ako si karizmarican, seksi, mocan/na u nemoci.
Za sve ovo je potrebno: svest o sebi, drustvu, istorijskom trenutku u kome zivis (ako si umetnik), konstantan rad i izdrzljivost: balans izmedju beskompromisnosti i fleksibilnosti.

Sve ovo i mnogo toga jos kad se uzme u razmisljanje i premetne u dela, i NENAMETLJIVO postane deo strategije, onda sve prelazi u magiju, sile ravnosteze vise ne rade za umetnika kao za ostale.

Umetnicka karijera je maraton sa preponama. :) :) :)
 
Zaboravila sam ovo: prozujati po art fairs websajt-ovima: galerije koje su redovno prisutne na interacionalnim art fairs (npr. Armori, Madrid, foto Paris itd.) i na lokalnim (npr. Keln, Amsterdam), su profi galerije. Pogledati koje umetnike zastupaju i po tome zakljuciti da li ti je rad interesantan za galeriju. Kontaktirati asistente (NE vlasnike, oni zuje po celom svetu i NE vole da im se umetnici licno nabacuju), pomocnike i umetnike koje galerija zastupa (samo ako znas umetnika licno).
I naravno: na preporuku nekog strucnjaka koji ima odlicnu reputaciju.
 
Hm, moram opet nesto da dodam haha. Nadam se da ne smeta?
Ici na otvaranja. Stalno. Snimati sta rade galeristi. Snimati ih, pratiti sta rade, kome, zasto, kako. Kad pronadjes galeristu koji ti je po meri, simpatican, sa kojim mozes da radis: nastojati da te neko predstavi galeristi.

Galeristima se ne predstavljaj direktno. Ne moli ih da ti budu galeristi. Ne molis ih za uslugu :).
Nego oni, drustveno priznati vesti paraziti, treba da zarade na tebi, pa nek se malo znoje dok rade. Nek malo trckaraju. Nek se oni lome da te upoznaju. (dodatak na dodatak: a tu je opet ono vazno sto navedoh ranije: za ovakve sustrete treba pripremiti teren: PERSONA! IMIDZ ili kako se to vec nazove treba da udje u prostoriju pre tebe, nek se malo suska, govorka, nek se malo zatresu gatje kolegama phahah - ovo zadnje u poverenju.)

Kad mislis tako o sebi i drugi ce. ;) :)
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top