KAKO BITI SLIKAR I ZIVETI OD TOGA?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
slikarski posao nije isti kao i svaki drugi posao kao što ovaj separatista tvrdi. na primer, uloženo možeš da povratiš i prvom prodajom slike. ovde se zna kakvo je tržište i koliko su ljudi ludi za slikama i skulpturama; ja stvarno ne znam koji to likovni umetnik uopšte dolazi na ideju da od toga pravi biznis, pa mu još treba i finansijska analiza poslovanja :hahaha: ovde možeš da učestvuješ ili praviš samostalne izložbe, da guraš svoje radove po galerijama, pa šta prodaš prodaš...ili se guraš, postaneš pink zvezda, npr. ko biljana cincarević ili tapi, pa eventualno tada imaš biznis...
Ili raditi za inostranstvo :D .
Vidjao sam na netu nekoliko ozbiljnih kompanija sto rade sa tradicionalnim ilustratorima.
Ne mislim na one sto se kace slike kod njih pa ih prodaju za 1 do 2 $!
Ovi su trazili da vide 10 radova i onda im postajete saradnik.
Jest da nije bas slikanje nego vise rad po tudjim naredjenjima,ali opet je neka umetnost.
Video sam da su se par ilustratora hvalili po forumima(stranim) kako su zaradili 2000 i vise $ saradjujuci sa sl. firmama.

Naravno gde god da se zivi zivot umetnika u ma kojoj umetnosti nikada nije potpuno siguran.
Nikada ne znas sta sutra nosi.
Mnogi slikari su bili jako bogati a umrli jako siromasni. :D

A bas da dolaze sami kuciko sto onaj tvrdi. :)))))))
Mozda kod Daniel Greene-a,Cardera i slicnih poznatih slikara iz Amerike i Zapada.

Ja znam ljudi koji ovde zive od slikanja.Idu na more ili u Italiju,i tamo prodaju slike.
Zarade 5000-10000E za sezonu i zive sa tim cele godine.(dok prosecni ljudi zarade za godinu 3600 E)
Takvi umetnici vecinom rade sta se trazi i to onako sematski.
Imaju 40-50 sablona prema kojima rade.
Licno mrzim takav nacin slikanja( copy-past,copy-past).
Da inace ziveti kao umetnik i biti poznat u Srbiji :D ...Bolje reci Beograd.
Tesko je u Beogradu a u ostatku Srbije ne moguce(Skoro).
 
KAKO PRONACI TOG "PRAVOG GALERISTU" I NE UMRETI U MATERIJALNOM SIROMASTVU?

Da ti prvo nešto kažem.

Odavno na ovim prostorima zarada i slikar ne idu u istu rečenicu ali si ti to prevideo.

Danas u Srbiji od slikarstva zarađuje samo Šobajić.

Što govori šta?

Da je u Srbiji danas dovoljno da se na neko vreme latiš kičice, naslikaš portret dragog PreCednika precrtavajući njegov svetli lik iz novina, pokloniš taj rad PreCedniku i automatski postaješ umetnik koji zarađuje.
 
Evo vec 11 godina je proslo od kako sam postavio ovu temu.
I ja sam se ,kao i Tanja Linija,posle vise godina ponovo vratio na ovaj sajt i na ovou temu, koja je za 11godina narasla na citave tri strane!
Kao u nekoj vremenskoj kapsuli pronadju se interesantna misljenja finih nekih ljudi, uglvnom umetnika.
Mozemo se videtii na fejsbuku - Dragan Debiš, ostavite mi samo u poruci vas nickname sa ovog foruma da znam ko ste.

A,da....ovu temu sam postavio 2003 godine,od 2005 godine zivim iskljucivo od slikarstva.
Uz jaku želju i puno,puno,puno rada...moguće je!
Pozdravljam vas sve.
 
Posle nekog vremena iskopam ovu temu iz digitalnog zatrpanog grada i sta vidim: pisala sam neke savete drugima a bas danas meni treba taj isti savet! Kao da sam samoj sebi pisala poruku u buducnosti. Kako fenomalno! Potvrda neke moje misli da u zivotu ostvarujemo samo ono sto drugima dajemo, ono sto iz ljubavi serviramo drugima- sami ruckamo na kraju. Fino da se to bas na Krstarici pokaze. pozdrav :zcepanje:

pozdrav
 
Ili raditi za inostranstvo :D .
Vidjao sam na netu nekoliko ozbiljnih kompanija sto rade sa tradicionalnim ilustratorima.

U stvari, ilustratori MOGU da žive od svog ilustrovanja - počevši od solidnih honorara koji se dobijaju za ilustracije, pa do dobijanja stalnih radnih mesta pri izdavačkim kućama.
S tim što ne znam šta ti znači ovo "tradicionalnih". Šta bi to bila tradicija ilustracije?

E sad - problem je što kod nas ima jako malo ilustratora (od afiniteta ka ilustraciji, ovde na forumu imamo samo Žanet, vraganu i mene, koliko sam primetila), a od onih koji rade kao "ilustratori" - masa njih su loši.
ima sjajnih., al je, generalno gledajući, loših više.

Ima dole tema o ilustraciji gde sam (iz perspektive pisca kome je dobar ilustrator potreban k'o ozeblom sunce) - napisala šta sve čini kvalitetnog ilustratora.

Dakle, da rezimiram - ako imate sklonost ka ilustraciji i ako ste u tome sjajni - velika je šansa da u Srbiji od toga možete da živite.

- - - - - - - - - -

baj d vej, ja sam u večitoj potrazi za kvalitetnim ilustratorima, tako da, ako imate nešto - kačite na onu temu s ilustracijama.
Nikad se ne zna... :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Evo vec 11 godina je proslo od kako sam postavio ovu temu.
I ja sam se ,kao i Tanja Linija,posle vise godina ponovo vratio na ovaj sajt i na ovou temu, koja je za 11godina narasla na citave tri strane!
Kao u nekoj vremenskoj kapsuli pronadju se interesantna misljenja finih nekih ljudi, uglvnom umetnika.
Mozemo se videtii na fejsbuku - Dragan Debiš, ostavite mi samo u poruci vas nickname sa ovog foruma da znam ko ste.

A,da....ovu temu sam postavio 2003 godine,od 2005 godine zivim iskljucivo od slikarstva.
Uz jaku želju i puno,puno,puno rada...moguće je!
Pozdravljam vas sve.

Zaista, za 11 god. tri stranice... Ja ne bih da sad od slikarstva zaradjujem neku wow lovu, ali ono neku platu recimo kao sto bih zaradila negde da idem svaki dan na posao. Ne trazim vise od toga, bitno mi je da radim ono sto volim.
 
Slikam u sobi ,morala sam napustiti atelje *Opstina* nesto kao preureduje, stalno sam u bojama , terpentinu , razredzivcu..pocela sam i jesti u toj sobi ...Vec par godina pokusavam da uradim samostalnu izlozbu ..ne uspijevam, jer sve moje slike su prodate..desava se da nekada imaju kupca i prije nego je zavrsim...nemam objasnjenje za to, nekada mi nije jasno kako ti kupci nadu put do mene ...nijesam *cuveni* slikar(jesam afirmisani) , ne proteziram svoj rad puno ,pojavim se na nekim zajednickim izlozbama , izbjegavam kolonije , galerije itd..sama sam sa svojim radom koji govori umjesto mene ...ne slikam da bih zivjela , zivim da slikam i kolegi jedini savjet koji mogu dati je :samo radi , ne razmisljaj o realizaciji ,stvari ce se same posloziti... ono sto bih stvarno voljela je da sam u prilici da nikada ne prodam nijednu sliku, tj ne odredim cijenu nijednoj :)
 
Slikam u sobi ,morala sam napustiti atelje *Opstina* nesto kao preureduje, stalno sam u bojama , terpentinu , razredzivcu..pocela sam i jesti u toj sobi ...Vec par godina pokusavam da uradim samostalnu izlozbu ..ne uspijevam, jer sve moje slike su prodate..desava se da nekada imaju kupca i prije nego je zavrsim...nemam objasnjenje za to, nekada mi nije jasno kako ti kupci nadu put do mene ...nijesam *cuveni* slikar(jesam afirmisani) , ne proteziram svoj rad puno ,pojavim se na nekim zajednickim izlozbama , izbjegavam kolonije , galerije itd..sama sam sa svojim radom koji govori umjesto mene ...ne slikam da bih zivjela , zivim da slikam i kolegi jedini savjet koji mogu dati je :samo radi , ne razmisljaj o realizaciji ,stvari ce se same posloziti... ono sto bih stvarno voljela je da sam u prilici da nikada ne prodam nijednu sliku, tj ne odredim cijenu nijednoj :)

Divno.
Medjutim ja zastupam stav da umetnost zahteva ljude. Svako delo zahteva da bude vidjeno jer jedino kao takvo dobija na znacaju.

Medjutim ja nisam profesionalni slikar, radim to iz ljubavi- jer se bavim jednom granom umetnosti. Slikarstvo je bilo nesto sto sam oduvek zeleo, ali nisam imao podrsku za to. Jer su svi govorili nekada da se od toga ne zivi.
I tako, da sam sada u ovim godinama resio da upisem slikarstvo jer je to moja velika ljubav, nesto sto zelim i sto me je citavog zivota do sada pratilo i u cemu sam pronalazio sebe i takodje oplemenio na neki nacin.

postavicu par nekih radova koje sam radio u procesu izrade

- - - - - - - - - -

9v6rfnxl_w.jpg


olovka
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top