Kako biti glup 600 godina ?

Hoćete li odmah da vam kažem kako, ili ipak na kraju , to jest za 600 godina? Neće moći odmah, jer nameravam da ovaj post pišem ravno 600 godina kako obećah, pa kome se žuri na autobus, voz-neka batali ovo šta ću sad dole pisati:

Počelo je sa Lazarom, Markom, Milošem, Muratom, Musom i Brankovićem.
Dakle, učili smo da je Miloš Obilić herojski upao u šator cara Murata, i tamo ga napao, povredio i smrtno ranio.
Medjutim, Turci kažu da nije bilo tako, već da je car Murat primio neke ranjenike sa srpske strane, gde se medj' iste prošvercovao Miloš Kobilić i uradio to šta je uradio. A uradio je to, da smo izgubili Boj i bitku, i da su Turci ostali kod nas još par stotina godina.

Dakle, razni Gavrili i Miloši su više koštali srpsku državu no oba svetska i oba Balkanska rata, ali nije imao ko da im to kaže, već su im rekli da su hrabri, pametni, plemeniti i da su face.



А шта су требали да раде?
Да скину гаће?

Они су се само борили против неправде , за своје идеале.

Уколико су они идиоти, онда су идиоти и Четници, партизани што су се борили против нациста, сви ми који смо 5. октобра рушили Милошевића, Ђинђић који је главом платио (тако у последње време испада) своје чврсте ставове по питању Косова..............
Шта је друга опција?
Добровољно пристајање на мањи или већи облик окупације?

Овде то никада неће проћи.
 
Ma to sa kosovskom bitkom smrdlja odavno. Jednostavno, vojska je donosila i novu veru što onoj ustaljenoj na Balkanu nije odgovaralo. Nema veze što se ista podelila. Elem, posle poraza Turci su pljačkali samo granična područja i zauzimali samo veće gradove (zbog para) gotovo 80 godina nakon bitke. Niej to ko danas - odeš u Kumanovo i potpišeš pa ajd zdravo. Nije jasno ako smo već menjali Slovensku veru za Hrišćanstvo da bi preživeli zašto nismo preuzeli Muslimansku da bi preživeli, missim SPC tad nije blagosiljavala tenkove pardon... topove...

Takodje, čudi da nije pomenut kralj Milutin - državnik, ženskaroš, primitivac od kog je zazirala kulturna Evropa kojom je harala kuga od nekulture u higijeni?
Missim, i SPC se ogradjivala kralja Milutina... a ne treba grešiti dušu da nam se sa njim malo poboljšala ekonomija tj nije bila na nomadskom nivou tipa - "ugledam i okomim se" koja se praktikuje danas, više nego ikad. Ali postoji razlika - nekada smo krali od drugih a danas od samih sebe čisto da održavamo kondiciju!



Е, благо теби с таквом главом...:roll::roll::roll:

milutin.jpg


Свети краљ Милутин—12.11.2009 Јулиански (стари) календар:30.10.2009-




Свети краљ Милутин—Син Уроша 1. и краљице Јелене, и брат Драгутинов. Много ратовао бранећи веру
своју и народ свој. Ратовао је против Михаила Палеолога зато што је
овај био примио унију и присиљавао све народе балканске и монахе
атонске – да и они признаду папу. Ратовао против Шишмана, цара
бугарског и Ногаја, цара татарског, да би земље своје одбранио. Сви
ратови његови били су успешни, јер се непрестано Богу молио и у Бога
уздао. Сазидао преко четрдесет цркава. Осим оних у својој земљи, као:
Трескавац, Грачаница, Свети Ђорђе у Нагоричу, Света Богородица у
Скопљу, Бањска итд., он је зидао цркве и ван своје земље, у Солуну,
Софији, Цариграду, Јерусалиму, у Светој Гори. Упокојио се у Господу 19.
октобра 1320. године. Тело његово показало се ускоро нетљеним и
чудотворним. Као такво оно и данас почива у Софији у цркви Светога
краља.

Светитељ Божији Милутин витешки
Задатак имаше велики и тешки,
Да одбрани веру од злих расколника,
И народ од многих љутих насилника.
Бич Палеологу и бич Латинима
Милутин ликова над свим невернима.
Највеће му благо — православна вера,
К’о Јустинијану, круни од бисера!
И к’о Јустинијан многе цркве диже,
Славу славном Христу по свету уздиже.
Пословима царским царски управљаше,
Ал’ од Бога Христа ум не растављаше;
Зато срца беше чиста и незлобна.
У вртлогу света — ума преподобна.
Бог што срце гледа и по срцу суди
Милутину краљу бесмртност досуди,
Бесмртност му душе и нетљеност тела,
И гле, краља светог имамо свецела!
О чудесни краљу, без страха од људи,
Пред Господом живим заступник нам буди,
Греховне немани да се опростимо,
И небеско царство с тобом наследимо.

РАСУЂИВАЊЕ
Велики син православне цркве краљ Милутин спасао је Балкан од унијаћења. У тренутку када је византијском цару ослабила савест, овај витешки и богоносни краљ словенски устао је одлучно и с Божјом помоћи спасао Православље не само у својој земљи него у свима земљама Балканским. Ко изближе испита живот светога краља Милутина, разумеће, зашто је Бог њему давао успех за успехом кроз цео живот и у свима пословима. Када је Милутин ступио на престо, одмах се заветовао Богу саградити онолико цркава колико година буде краљевао. 42 године краљевао је и 42 цркве сазидао. При неким црквама, као у Солуну и Цариграду, зидао је и болнице за сиромашне људе, где би сиромаси добијали све бесплатно. Осим тога он је особито волео да своје огромно богатство расточава на сиротињу. Често пута овај моћни и богати краљ ноћу се преоблачио у одело бедника, и са двојицом тројицом слугу својих ходио је по народу, распитивао о недаћама људи, и обилато помагао бедне људе. Усред свога великог богатства он је живео сасвим скромно и патријархално, мада се није такав показивао пред странцима. На скроман живот он је навикао био још у кући оца свога, краља Уроша. Прича се, како је цар Михаил Палеолог послао своју ћерку Ану са једним изасланством на двор краља Уроша, нудећи ћерку своју Милутину, само да би тако придобио српског краља за унију с Римом. А краљ Урош видећи безумну раскош византијску на принцези и њеним пратиоцима рече: „шта је то и на што то? Ми нисмо навикли на такав живот.“ И показа руком на једну српску принцезу с преслицом у руци: „ево, рече, у каквом оделу ми узимамо снахе своје!“

СОЗЕРЦАЊЕ
Да созерцавам чудесно исцелење хроморођеног човека (Дела Ап. 14), и то:
1. како у Листри беше човек, који се од рођења не дизаше на ноге;
2. како се он загледа у Павла и поверова у Јеванђеље;
3. како га Павле именом Господа Исуса Христа исцели те скочи и хођаше.

БЕСЕДА
о жељи за Богом — јединој жељи праведника
Шта бих имао на небу? И на земљи
шта бих захтео осим тебе (Пс. 72, 25)?
И на небу и на земљи једно је врховно благо за душу пробуђеног човека. То благо јесте Бог. Безброј блага има на небу, но Цар небеса је благо највеће. Безброј блага има на земљи, но Творац свих тих блага несравњив је. Зато се душа пробуђеног човека и пита: шта бих имао, или шта бих хтео и на небу и на земљи осим Тебе? Треба ли река ономе ко је доведен на извор да пије? И обзире ли се за чобанском вечером онај, ко је сео за царску трпезу? Бог је довољан сам по себи, да утоли сву глад и жеђ човекову. Божја су небеса и Божја је земља. Господар свих блага највеће је благо; Творац свих сласти највећа је сласт; Носилац све мудрости највећа је мудрост; Извор све силе и милости највећа је сила и милост; Создатељ свеколике красоте на небу и на земљи највећа је красота. Никакво благо не може човеку на срце доћи ни на јави ни у сну, какво не би било у Богу, и то у највишем степену. Зато, браћо моја, иштимо Бога, да би добили све; тражимо Бога, да би нашли све; богатимо се Богом, да би били богати свим.
Господе Боже наш, приближи нам се кад Те душа наша иште. Теби слава и хвала вавек. Амин.


(ОХРИДСКИ ПРОЛОГ - Св.владика Николај)
 
  • Podržavam
Reactions: 27E
a ti si čuveni doktor istorije...
odlično, ti druže otvori ovde post za 5-ticu iz istorije.
sudim, da ne možeš da napišeš ni dopisnicu ili razglednicu.

:confused:

Вау...какве речи..мора да си Но.1 радник на трафици...

1. Турска историја учи како је њихово царство било као ЕУ...где владало браство и јединство :rotf: , тако да о њиховим историјским изворима :dash:

2. Убиством мурата Милош нам је купио 70 година јер се бајазит морао повући да учврсти власт...

3. узми прочитај неки књигу немој само беее 92 да читаш

icon_triprsta.gif
 
А шта су требали да раде?
Да скину гаће?

Они су се само борили против неправде , за своје идеале.

Уколико су они идиоти, онда су идиоти и Четници, партизани што су се борили против нациста, сви ми који смо 5. октобра рушили Милошевића, Ђинђић који је главом платио (тако у последње време испада) своје чврсте ставове по питању Косова..............
Шта је друга опција?
Добровољно пристајање на мањи или већи облик окупације?

Овде то никада неће проћи.

Pa mogli smo i ovde da radimo za Nemce da ih nismo terali....

Nismo morali ici cak u Nemacku da radimo za njih..:roll:...
 
Tebe je stvorio samozato što je bio umoran pa nije video šta klepa.
A sada odgovori bar na neku od iznetih činjenica prazno ponosni šupljoglavče!

Видеће те колега незнанко да си написао самозато уместо само зато па ће те искритиковати и рећи да си непимени де (геније) који у глави уместу мозга има ретку столицу коју просипа по форуму и мисли да је попио сву памет света,а у ствари је јад и беда коју је туга и погледати.
 
Е, благо теби с таквом главом...:roll::roll::roll:

(ОХРИДСКИ ПРОЛОГ - Св.владика Николај)[/B][/I][/COLOR]

E blago tebi kad istoriju učiš od onog čije knjige jeftinije od dečije bojanke. Ajd nadji bojanku za 50 dinara!?
Ovde je samo izneto romantičarsko izlaganje o istom - a opet ni taj nije mogao da prikrije da je bio primitivac - loše se ophodio prema strancima...
Čak sve da prepišem iztorijske fakte o Milutinu, tvojoj tintari to neće dopreti...
Uživaj u bojankama pardon... romantičarskim istorijama čovelka koji je pisao jedno pa se na kraju pred odlazak bogu na istinu odrekao...
 
Видеће те колега незнанко да си написао самозато уместо само зато па ће те искритиковати и рећи да си непимени де (геније) који у глави уместу мозга има ретку столицу коју просипа по форуму и мисли да је попио сву памет света,а у ствари је јад и беда коју је туга и погледати.

Davljenik se i za slamku hvata.... samo izgovori i izgovori... pali bre!
 
Видеће те колега незнанко да си написао самозато уместо само зато па ће те искритиковати и рећи да си непимени де (геније) који у глави уместу мозга има ретку столицу коју просипа по форуму и мисли да је попио сву памет света,а у ствари је јад и беда коју је туга и погледати.

Ne druže, gospodin je vidi se napravio štamparsku grešku, koju može da napravi i sam Klajn, a ti si napravio klasičnu lektorsku.
Znam da je to za tebe napor da razumeš, ali je tako.
 
Тешко разумем ликове који ни сами себе не разумеју а очекују од других да они разумеју.

Rodjače, vidim da uopšte nemaš šta da kažeš, sem što mi bezveze troluješ temu, mlatiš što bi rekao običan svet. Nisi zanimljiv ni po jednom osnovu.
Da bi samnom polemisao, moraš imati malo više umnosti i kreativnosti, to je za tebe vidim nuklearna fizika.
 
Rodjače, vidim da uopšte nemaš šta da kažeš, sem što mi bezveze troluješ temu, mlatiš što bi rekao običan svet. Nisi zanimljiv ni po jednom osnovu.
Da bi samnom polemisao, moraš imati malo više umnosti i kreativnosti, to je za tebe vidim nuklearna fizika.

retka tuga i sad jos nuklearna fizika

znaci ukupno retka fizika, tuga nuklearna

bas sam interesantan na sta ce ovo da izadje
 
Rodjače, vidim da uopšte nemaš šta da kažeš, sem što mi bezveze troluješ temu, mlatiš što bi rekao običan svet. Nisi zanimljiv ni po jednom osnovu.
Da bi samnom polemisao, moraš imati malo više umnosti i kreativnosti, to je za tebe vidim nuklearna fizika.

Шта јадо има стобом да полемишем,и зашто сваки ретард који напише два реда баљезгарија мисли да је попијо сву памет света,па би још и да свима соли памет.
Само сам указао да си направио грешку у историјској анализи боја на Косову и прилака у Србији након њега.Та грешка проистекла је из незнања и не знам зашто си се увредио.
 
ццццц....."Neznanko"

па ти не знаш шта се недавно издешавало по твојој "родној" Војводини а знаш шта се десило пре 600 година !

Кад кажем ово "родној" Војводини, мислим да си ипак негде у неком твом босанском кршу искрчио неко парченце земљице па то зовеш Војводином....
 
Шта јадо има стобом да полемишем,и зашто сваки ретард који напише два реда баљезгарија мисли да је попијо сву памет света,па би још и да свима соли памет.
Само сам указао да си направио грешку у историјској анализи боја на Косову и прилака у Србији након њега.Та грешка проистекла је из незнања и не знам зашто си се увредио.

za stil ide repa, nema danas, ali drugi put

bravo
 
Medjutim, Turci kažu da nije bilo tako, već da je car Murat primio neke ranjenike sa srpske strane, gde se medj' iste prošvercovao Miloš Kobilić i uradio to šta je uradio.
To ne znaci da je njihova strana u pravu. Uvek postoje dve strane medalje. Ne kazem da smo sigurno i uvek samo mi u pravu, mozda je istina negde izmedju. Ne mozete odbaciti nase preda(va)nje samo zato sto se razlikuje od vidjenja stvari druge strane.
A uradio je to, da smo izgubili Boj i bitku, i da su Turci ostali kod nas još par stotina godina.
Nadam se da ne aludirate na to da je Milos Obilic kriv za okupaciju Srbije od strane Turske i/ili poraz (uslovno receno) na Kosovu jer to jednostavno nije tacno.
Dakle, razni Gavrili i Miloši su više koštali srpsku državu no oba svetska i oba Balkanska rata, ali nije imao ko da im to kaže, već su im rekli da su hrabri, pametni, plemeniti i da su face.
Atentat na Franca Ferdinanda bio je samo neposredan povod za pocetak WWI. Oni bi nas napali i da je neko iz Beograda bacio kamen na njihovu stranu Dunava. To se svakako moralo desiti zbog nezadovoljstva sila osovine zbog raspodele kolonija u svetu. Ne mozete reci da je ubistvo austrijskog prestolonaslednika jedini razlog za WWI.
Turci su konaćno oterani , bolje reći odlučili su da odu sami kod sebe.
Ne bih bas rekao da su sami odlucili. Ne bi oni otisli da nisu morali.
Došli su kako znadete Obrenovići, to jest naši na vlas' što bi se reklo...
Medjutim ispostavilo se, da su Obrenovići veće zlo od Turaka, tako su narodu govorili Karadjordjevići. I gle čuda, Obrenovići su spakovani, spremljeni da budu bivša dinastija.
Došli su kasnije opet naši Karadjordjevići...vladali, vladali, kraljevisali, JUGOvisali i na kraju su proglašeni za nenarodnu vlas' i kao takvi su pali ili bolje reći pobegli sa vlasti.
Promena dinastija je bilo u skoro svim drugim zemljama Evrope. Ne vidim sta je tu narocito specificno za nas.
Od 90-tih do 2000-te jedna čudna i naučno dokazano nesposobna grupacija ljudi...nametnula se narodu kao sledeći spasioc Srbije, naroda i Boga oca.
Mogli biste i sami da malo prelistate pravopis und gramatiku posto se kaze/pise spasilac a u mnozini - spasioci (promena L u O). Komunisti - pise se malim pocetnim k osim ako je na pocetku recenice, onda se itd. pise ovako kako sam ja napisao. Tragikomedija - treba bez crte. Sa mnom, treba odvojeno. Zaista, nemojte kritikovati druge kad i sami pravite iste greske.
 
Rodjače, vidim da uopšte nemaš šta da kažeš, sem što mi bezveze troluješ temu, mlatiš što bi rekao običan svet. Nisi zanimljiv ni po jednom osnovu.
Da bi samnom polemisao, moraš imati malo više umnosti i kreativnosti, to je za tebe vidim nuklearna fizika.

Па овако са стране могу да приметим да ни ти са креативношћу не стојиш баш најбоље...сви твоји коментари се своде на јефтине политикантске памфлете којима је једини циљ блаћење саговорника који не мисле исто као ти....а одговоре на конкретна (за тебе можда непријатна) питања избегаваш............врло ниско, примитивно и јефтино.......исто као реторика ЛДП и СРС.
 

Back
Top