Kako bi danas izgledala košarkaška reprezentacija bivše Jugoslavije i da li bi mogli da se takmiče sa SAD?

Smarti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
32.152
Pozdrav svima,

Razmišljajući o slavnim danima jugoslovenske košarke, postavlja se zanimljivo pitanje: kako bi danas izgledala muška košarkaška reprezentacija bivše Jugoslavije? Ako uzmemo u obzir sve vrhunske igrače iz država koje su nekada činile Jugoslaviju (Srbija, Hrvatska, Slovenija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija), kakav bi bio njihov potencijal? I najvažnije, da li bi mogli da se takmiče sa današnjom reprezentacijom SAD?

Evo nekoliko tačaka za razmatranje:

  1. Sastav tima:
    • Srbija: Nikola Jokić, Bogdan Bogdanović, Vasilije Micić
    • Hrvatska: Bojan Bogdanović, Dario Šarić, Ivica Zubac
    • Slovenija: Luka Dončić, Goran Dragić
    • Crna Gora: Nikola Vučević
    • Bosna i Hercegovina: Jusuf Nurkić
    • Makedonija: Predrag Samardžiski
  2. Hemija tima:
    • Kako bi se igrači sa različitih područja bivše Jugoslavije uklopili u jedan tim? Da li bi se mogle prevazići potencijalne razlike i formirati jedinstven timski duh?
  3. Trener:
    • Ko bi bio idealan trener za ovu reprezentaciju? Da li bi to bio neko iz regiona sa iskustvom u radu sa ovim igračima?
  4. Upoređivanje sa SAD:
    • Kako bi se naš tim nosio sa dominantnom fizičkom i tehničkom igrom reprezentacije SAD? Da li bi naš stil igre, zasnovan na tehničkoj veštini i inteligenciji, mogao da parira američkoj atleticizmu i dubini klupe?
Pitanja za diskusiju:

  • Ko bi po vašem mišljenju bio u startnoj petorci ovog tima?
  • Koje su prednosti i mane ovakvog tima u odnosu na reprezentaciju SAD?
  • Da li mislite da bi ovakav tim mogao osvojiti zlatnu medalju na Olimpijadi ili Svetskom prvenstvu?
 
Nego gde izvuče Predraga Samardžijskog, taj nije nikad bio ni blizu nekog nivoa kao ti nabrojani , inače srce te reprezentacije bi bili Dončić i Jokić i eto dodaj još Bogdana Bogdanovića, Bojana Bogdanovića, Gorana Dragića (mada mislim da je on već završio karijeru), Nikolu Vučevića, Vasu Micića, Hezonju, Musu, Zubca, Nurkića, Šarića, pa eto i Nikolu Mirotića..............svakako bi ekipa bila strah i trepet i baš moćna na svim pozicijama i naravno da bi mogla da igra sa SAD, mislim taj mit o nepobedivosti NBA zvezda je srušen pre već više od 20 godina, ono od Indijanapolisa pa na ovamo skoro svaka iole ozbiljnija reprezentacija ih je već pobedjivala makar jednom (pa eto i na prošlom SP su imali u ekipi Bransona, Edvardsa, Halibartona, Bankera, Ingrama, Džerena Džeksona Džuniora iz Memfisa, Mikela Bridžisa, Džoša Harta, pa eto i uvek potcenjenog Ostina Rivsa iz Lejkersa koji se odlično pokazao i u tom malo drugačijem stilu košarke.......ono sve igračine da se smrzneš pa opet ne da nisu osvojili već nisu uzeli nikakvu medalju na kraju),tako da bi sigurno jedna takva moćna selekcija mogla da se nosi sa njima, mislim na visokim pozicijama bi sigurno bili dosta jači od njih,a opet koliko god oni bili jaki i moćni na bekovskim linijama nema tih igrača kojima igrači kao što su Dončić, Dragić, Bogdan Bogdanović, Bojan Bogdanović potpomognuti Vasom, Hezonjom i Musom ne bi mogli da pariraju , tako da bi sigurno bili kadar da igramo sa njima ravnopravno i da ih pobedimo.
A ko bi bio starter nije ni bitno jer kad imaš toliko dobrih igrača onda nije ni toliko bitno i možeš da se igraš i kombinuješ i da ti svaku utakmicu neka druga petorka počinje meč, a isto tako nije ni toliko bitno ko bi bio trener jer kad imaš takve igrače i toliku količinu talenta u kvaliteta ono trener im maltene i ne treba.
 
Poslednja izmena:
Nego gde izvuče Predraga Samardžijskog, taj nije nikad bio ni blizu nekog nivoa kao ti nabrojani , inače srce te reprezentacije bi bili Dončić i Jokić i eto dodaj još Bogdana Bogdanovića, Bojana Bogdanovića, Gorana Dragića (mada mislim da je on već završio karijeru), Nikolu Vučevića, Vasu Micića, Hezonju, Musu, Zubca, Nurkića, Šarića, pa eto i Nikolu Mirotića..............svakako bi ekipa bila strah i trepet i baš moćna na svim pozicijama i naravno da bi mogla da igra sa SAD, mislim taj mit o nepobedivosti NBA zvezda je srušen pre već više od 20 godina, ono od Indijanapolisa pa na ovamo skoro svaka iole ozbiljnija reprezentacija ih je već pobedjivala makar jednom , tako da bi sigurno jedna takva moćna selekcija mogla da se nosi sa njima, mislim na visokim pozicijama bi sigurno bili dosta jači od njih,a opet koliko god oni bili jaki i moćni na bekovskim linijama nema tih igrača kojima igrači kao što su Dončić, Dragić, Bogdan Bogdanović, Bojan Bogdanović potpomognuti Vasom, Hezonjom i Musom ne bi mogli da pariraju , tako da bi sigurno bili kadar da igramo sa njima ravnopravno i da ih pobedimo.
A ko bi bio starter nije ni bitno jer kad imaš toliko dobrih igrača onda nije ni toliko bitno i možeš da se igraš i kombinuješ i da ti svaku utakmicu neka druga petorka počinje meč, a isto tako nije ni toliko bitno ko bi bio trener jer kad imaš takve igrače i toliku količinu talenta u kvaliteta ono trener im maltene i ne treba.
Makedonca sam stavio eto čisto da bude neko iz makedonije :)

U pravu si što se tiče igrača ali se ne slažem što se tiče trenera .. jer ipak u takvim situacijama tu treba da bude čvrsta ruka da poveže sve njih i da prosto ih drži sve na okupu

Npr. ja iskreno mislim da bi Kari jedini mogao u ovom momentu da bude neko ko bi mogao te momke da održi
 
Makedonca sam stavio eto čisto da bude neko iz makedonije :)

U pravu si što se tiče igrača ali se ne slažem što se tiče trenera .. jer ipak u takvim situacijama tu treba da bude čvrsta ruka da poveže sve njih i da prosto ih drži sve na okupu

Npr. ja iskreno mislim da bi Kari jedini mogao u ovom momentu da bude neko ko bi mogao te momke da održi

Pa ja mislim da sve zavisi od igrača, jednostavno ako dodju rešeni da daju sve od sebe i odigraju najbolje što mogu oni će to i uraditi, a i pritom to su sve igrači uglavnom takmičarski nastrojeni koji imaju potrebu da dominiraju i pobedjuju sa kim god da igraju.

Inače Kari nisam baš ubedjen da bi bio idealan za takvu selekciju, on je ono trener starog kova koji forsira gvozdenu disciplinu i nikom ne dozvoljava da bude iznad njega, e sad ne možeš ti na jednom Dončiću koji u NBA ima tripl-dabl u proseku sa 30+ poena, koji je živa vatra i koji se posvadja sa celom dvoranom tokom meča i koji ima ugovor na 200+ miliona tu trenirati strogoću, ne dati mu da šutne, poslati ga u svlačionicu ako je nekom nešto dobacio ili se nekom uneo u lice pa popio tehničku ili ga odstraniti iz tima ako je 3 dana zakasnio na pripreme , prosto ne možeš, već moraš da malo istolerišeš i istrpiš takvog igrača, a pritom ovo su sad neka nova, druga vremena, neke nove generacije igrača, drugačijeg mentalnog sklopa koji su rasli u drugačijim okolnostima koji jednostavno zahtevaju malo drugačiji psihološki pristup i metode.
Kari mi je više ovako idealan trener za ekipu kakvu smo prošle godine imali na SP (ili ne znam Nemačku iz 1993. koja je došla bez ijedne zvezde (beše ni Detlef Šrempf im nije igrao na tom prvenstvu) u timu pa osvojila EP) , znači ekipu gde nema nekih zvezda, gde smo eto imali Bogdana koji je bio prvi medju jednakima i gde je sve podredjeno kolektivu i gde su igrači svesni da moraju da se 100% podrede kolektivu jer su svesni da nemaju baš taj individualni kvalitet da mogu sami da prave razliku na terenu, e za takve ekipe gde niko previše ne odskače Kari je zaistva stvoren, tako da bi ta takvu ekipu sa toliko NBA zvezda verovatno neko rešenje bio neki mladji trener tipa Kokoškov, Rajaković, pokojni Deki Milojević i tako neko ko je generacijski bliži tim igračima i ko je radio u NBA i zna iznutra kako izgleda rad sa takvim igračima, čak je beše i Kari jednom ranije rekao da ne voli baš da radi sa NBA igračima i zvezdama i da više voli da radi sa mladim igračima i igračima koji igraju u Evropi.

Nego ja recimo ni Teodosića još ne bi otpisivao , a recimo ako baš mora neko iz Makedonije onda bi svakako stavio Nenada Dimitrijevića, ubedljivo njihov najbolji igrač u ovom momentu, dečko zaista izvanredno igra u Uniksu. ;)
 
Pa ja mislim da sve zavisi od igrača, jednostavno ako dodju rešeni da daju sve od sebe i odigraju najbolje što mogu oni će to i uraditi, a i pritom to su sve igrači uglavnom takmičarski nastrojeni koji imaju potrebu da dominiraju i pobedjuju sa kim god da igraju.

Inače Kari nisam baš ubedjen da bi bio idealan za takvu selekciju, on je ono trener starog kova koji forsira gvozdenu disciplinu i nikom ne dozvoljava da bude iznad njega, e sad ne možeš ti na jednom Dončiću koji u NBA ima tripl-dabl u proseku sa 30+ poena, koji je živa vatra i koji se posvadja sa celom dvoranom tokom meča i koji ima ugovor na 200+ miliona tu trenirati strogoću, ne dati mu da šutne, poslati ga u svlačionicu ako je nekom nešto dobacio ili se nekom uneo u lice pa popio tehničku ili ga odstraniti iz tima ako je 3 dana zakasnio na pripreme , prosto ne možeš, već moraš da malo istolerišeš i istrpiš takvog igrača, a pritom ovo su sad neka nova, druga vremena, neke nove generacije igrača, drugačijeg mentalnog sklopa koji su rasli u drugačijim okolnostima koji jednostavno zahtevaju malo drugačiji psihološki pristup i metode.
Kari mi je više ovako idealan trener za ekipu kakvu smo prošle godine imali na SP (ili ne znam Nemačku iz 1993. koja je došla bez ijedne zvezde (beše ni Detlef Šrempf im nije igrao na tom prvenstvu) u timu pa osvojila EP) , znači ekipu gde nema nekih zvezda, gde smo eto imali Bogdana koji je bio prvi medju jednakima i gde je sve podredjeno kolektivu i gde su igrači svesni da moraju da se 100% podrede kolektivu jer su svesni da nemaju baš taj individualni kvalitet da mogu sami da prave razliku na terenu, e za takve ekipe gde niko previše ne odskače Kari je zaistva stvoren, tako da bi ta takvu ekipu sa toliko NBA zvezda verovatno neko rešenje bio neki mladji trener tipa Kokoškov, Rajaković, pokojni Deki Milojević i tako neko ko je generacijski bliži tim igračima i ko je radio u NBA i zna iznutra kako izgleda rad sa takvim igračima, čak je beše i Kari jednom ranije rekao da ne voli baš da radi sa NBA igračima i zvezdama i da više voli da radi sa mladim igračima i igračima koji igraju u Evropi.

Nego ja recimo ni Teodosića još ne bi otpisivao , a recimo ako baš mora neko iz Makedonije onda bi svakako stavio Nenada Dimitrijevića, ubedljivo njihov najbolji igrač u ovom momentu, dečko zaista izvanredno igra u Uniksu. ;)
Drugi koji mi pade na um što se tiče selektora je pokojni Duda ... ja stvarno ne znam sada u ovom momentu ko bi od naših trenera mogao da to sve spoji kako treba. Možda jedino Žoc ali je on živac svoje vrste a nije se baš pokazao u prošlom angažmanu sa repkom.

Jeste, u pravu si .. zaboravio sam za Dimitrijevića ...
 

Back
Top