Kad roditelji ostare..

u kuci smo ostale samo mama i ja
ostali su otputovali na odmor
neki se vracaju ovih dana
na poslednjoj tacki pucanja sam
ne pada mi tesko njena demencija
nemam problem da se prema njoj ophodim sa stepenom brige kao prema malom detetu
nije mi tesko da kuvam, postavljam joj, cistim, vodim racuna o lekovima, merim pritisak svaki cas
nista mi od toga nije tesko
ubija me njen karakter
unistava me to sto hoce sve da kontrolise
juce mi je iskljucila rucak koji se kuvao
posle mi je iskljucila masinu koja je bila na pola pranja
slabo se krece i to samo uz pomoc stapa
juce ujutru je otisla da baci djubre do kontejnera
nije mi se javila, djubre par godina bacamo samo mi jer ona do kontejnera ne moze da ode
poslednji put kad je isla je pala, pa smo je jedva vratili do kuce
pas laje jer hoce da ga izvedem da piski, a ja nju ne mogu da pronadjem nigde u kuci
sve se desava u 6 30 ujutru
na kraju krenem sa njim ka sumi, a ona se pojavljuje u dvoristu sa dusom u nosu, izbezumljenog lica od napora
jedva je dosla drzeci se za komsijinu ogradu
od tog momenta do kraja dana mi je priredila jos desetak takvih situacija
nemam vise snage
malopre je napokon dosao parketar i premazao prajmerom pod
sutra je crveno slovo - da li mozemo da preskocimo, pa da radimo od petka
moze majstore, kad sam cekala 12 nedelja da se osusi ravnajuci sloj, mozemo jos jedan dan
pocela sam da zaboravljam osecaj energije mog stana
kod nje u stanu je njena
za mene ubitacna
Ово је лимунада шта се мени дешавало са дементним оцем.

Teška tema... ja i supruga živimo sa njenom majkom već19 godina, ona je ostala sama, stari je umro, ona nema nikoga, djeca će biti dobra, prodat ćemo moj stan, kupit ćemo veća,imaš dvoje djece itd itd.znao sam kakva je osoba težak karakter čak i zločest kažem ženi neka dobro razmisli znaš kakva je zajebat ćemo se.....evo nas jednom nogom u grobu, ali ona stalno zapovijeda, ne možeš je zaustaviti, zlobna je, čini zlo namjerno, nikad nije pri sebi, nije zna bilo što... psuje, svađa se najviše s ženom,ja sam se isključio,ali onda smo ja i žena u ratu,prestrašno...živci pomalo slabe,luda kuća....

Teška tema... ja i supruga živimo sa njenom majkom već19 godina, ona je ostala sama, stari je umro, ona nema nikoga, djeca će biti dobra, prodat ćemo moj stan, kupit ćemo veća,imaš dvoje djece itd itd.znao sam kakva je osoba težak karakter čak i zločest kažem ženi neka dobro razmisli znaš kakva je zajebat ćemo se.....evo nas jednom nogom u grobu, ali ona stalno zapovijeda, ne možeš je zaustaviti, zlobna je, čini zlo namjerno, nikad nije pri sebi, nije zna bilo što... psuje, svađa se najviše s ženom,ja sam se isključio,ali onda smo ja i žena u ratu,prestrašno...živci pomalo slabe,luda kuća....
Nisu svi ni zaslužili da ostare uz djecu.

malopre naletim na tekst o demenciji, kako prepoznati simptome
mi smo majku vodili na sve moguce preglede
neurolog je na kraju posle mr glave rekao da je sve u redu i da je to samo uobicajena blaga staracka promena
a nije, jer nam je potpuno promenila stanje u porodici
da smo ovo znali, sestrin i moj pristup bi bio potpuno drugaciji
prvi simptom je depresija, pa ostali:
poremecaj sna
gubitak interesovanja
gubitak sluha
gubitak osecaja za vreme
slabost na jednoj strani tela
iznenadna konfuzija
promena vida
ukoliko ovi simptomi traju duze od dve nedelje, u pitanju je demencija

malopre naletim na tekst o demenciji, kako prepoznati simptome
mi smo majku vodili na sve moguce preglede
neurolog je na kraju posle mr glave rekao da je sve u redu i da je to samo uobicajena blaga staracka promena
a nije, jer nam je potpuno promenila stanje u porodici
da smo ovo znali, sestrin i moj pristup bi bio potpuno drugaciji
prvi simptom je depresija, pa ostali:
poremecaj sna
gubitak interesovanja
gubitak sluha
gubitak osecaja za vreme
slabost na jednoj strani tela
iznenadna konfuzija
promena vida
ukoliko ovi simptomi traju duze od dve nedelje, u pitanju je demencija
Jedino šta ti mogu reci je da se ne grizes, sigurna sam da daješ sve od sebe ali to je jedno jako tesko i nepredvidivo stanje
Tesko pomoći nekom ko ni sam ne shvata šta mu treba.

To sto ti preživljavas je strasno slično kao ja sa mojom majkom.Naime ja sam imala da tako kažem zdravstveni problem-zbog kojih je ona morala nažalost da bude odgovorna za mene.Da se tako izrazim.A ona je-ostavlja svoje gaćice po dnevnoj sobi-gurala je baku koja je bila slepa-izasla bi napolje i ležala u polju-vikala-laze kad radi,jednom je čak rekla kao kome treba da popusi da dodju da poprave instalacije. Onda,madjari u selu su hteli da zovu socijalno na nju jer je strasno zapostavljala baku i dedu I tako.Pritom ima kriminalne radnje u prošlosti i tata je nju pokušao da proglasi ludom i tako je stekao starateljstvo nad bratom i ja sam isto bila pod tatinim starateljstvom.Kad je tata umro-i ja se razbolela onda je ona nažalost postala jedina osoba koja je o meni vodila racuna-a ona je užasna.U godinama u kojima sam bila nisam mogla da očekujem da naši da tako kažem bogati beogradski rodjaci da se pojave i da me odvedu u neki siguran život.Isla sam u muzičku školu pored osnovne nastupala u lokalnom pozoristu kao devojcica kao i dosta dece iz mog sela stvarno čime sam bila to zaslužila da me tako hoće svi cusnuti ne znam.Upisala sam fakultet na budzet-stvarno ne znam
Brat je hteo da me smesti u dom tad-majku su savetovali da učini isto i tako bih ja zavrsila-ni kriva ni dužna.A sve sam cinila zbog nje trudila se u školi,bila Vukovac-bila odlična ucenica-imala sam macehu kao i moj brat koja je predavala na fakultetu-nikad nisam bila problematicna-brat je uvek imao loše ocene i njemu nikad ništa.Tata je bio alkoholicar i iskaljivao je bes na meni jer sam žensko.Majka mi je rekla da ne mogu da se udam jer nijedan muškarac ne bi trpeo baku i dedu koji su bili zahtevni.Stekla sam utisak da se ona muči jer ja nisam udata za nekog milionera.Onda sam stekla utisak da se nakon očeve smrti jednostavno nisam trudila što se fakulteta tice i kad je obrazovanje palo u vodu da tako kažem onda..sad je bolja situacija ali opet-tesko meni.

Imala sam jednu svetlu tacku-kad je taj naš rodjak tj Ujak nazvao našu majku i bio je besan i rekao joj " a šta tvoj sin misli da je mom sinu lako u Londonu " i mama koja je inače veoma glasna je zacutala.Inace taj ujak ima.jedan članak online o tome koliko je korumpiran i koliko pojede na skupim večerima.

Pisali smo na nekom drugom mjestu o situaciji sa roditeljima koji ostare i svim problemima koje to donosi.
Bolesti,demencije,njihov težak karakter koji je s godinama sve tezi.
Kako mislite da je ispravno postupiti? Davati sebe do krajnjih granica,pri tom zapostaviti djecu i unuke ili je rješenje dom?
Nedaj boze nikom takve bolesti .demencija je jedna od najtežih psihičkih poremećaja. Nije tu samo pogođen pacijent , nego i cijela obitelj tu ispašta . Po mojem mišljenju možda je najbolje rješenje dom za stare osobe .ali opet bi me boljelo srce da moram svoje roditelje dati u Dom . Teško je biti pametan u ovoj situaciji .

Back