Kad medijska manipulacija postaje krsenje etike

Umri_muski

Legenda
Poruka
55.963
Krsenje morala izgleda da nikad nece biti...
Ali da li ce postati prvo krsenje etike...

Iz filozofskog ugla pitam, hoce li Etika preuzeti proaktivnu ulogu izucavanja sta donosi pozitivne efekte i to odrzive ljudskom bicu i ljudskom drustvu , a sta ne..

Trenutno nemam pojma sta stvarno Etika radi...sta su joj stvarne granice osim deskriptino tagovana odrednica nekog filozofskog dela..
 
Da li će ljudi koji su na pozicijama, ljudi od moći, uzeti u razmatranje etiku i moralna načela u ruke, jer za implementaciju istih potreban je ljudski faktor, pa izgleda da neće, za našeg života, tamo negde možda za pedeset, sto ili za par stotina godina leži negde neka renesansa koja će možda uticati na ove stvaro, sve se to veoma polako generacijski pomijera, tako da mi to doživiti sigurno nećemo.
 
Da li će ljudi koji su na pozicijama, ljudi od moći, uzeti u razmatranje etiku i moralna načela u ruke, jer za implementaciju istih potreban je ljudski faktor, pa izgleda da neće, za našeg života, tamo negde možda za pedeset, sto ili za par stotina godina leži negde neka renesansa koja će možda uticati na ove stvaro, sve se to veoma polako generacijski pomijera, tako da mi to doživiti sigurno nećemo.
To nije njihov posao , njihov posao je kreiranje dve ili tri vrste morala...
Njih ne interesuje Etika niti etika, pa u vezi sa tim i nije njihov posao..
To je posao filozofa , strucnog ili nestrucnog..tacnije formalnog ili neformalnog..

Moze se cak reci da im je stremljenje da se prigusi sve sto je predmet etike..
 
Kada dodju na pozicije, ljudi od moći, na pozicijama moći, shvate da je ono što se naziva "njihov posao" i moral koji ide uz to, itekako promenjiva kategorija, pa se to nekako uglavnom mijenja, na gore.. takva je ljudska priroda valjda, iako su ljudi obrazovani i inteligentni, taj duboko usadjeni životinjski poriv za dominacijom i ispoljavanjem slobodne volje je toliko jak i opija te mu je teško odoleti. Tu filozof nema šta da ponudi, iako ima, niti će ko od njega šta da uzme, svinjama biseri ne trebaju.
 
Ja tebe nista ne razumem...
Znaci kao da pises nekim drugim jezikom....
Izgleda da filozofi imaju taj drugi jezik ako si ti filozof...
Ili ne znas sta je moral...moral je dogovor sta se dogovorimo...moze biti izuzetno neetican, kao i mudrost sto moze...
Npr moja mudrost kaze da ne treba da delim svoja znanja koja su itekako korisna sa ljudima sa balkana....a iz Srbije pogotovo...
To znaci da se to moze tumaciti kao mrznja, a ustvari je mudrost...

Ne treba ucestvovati u poduhvatima koji mogu biti drustveno veliki , da se siri nakaradni uticaj...
Ako je projekat Srbije kao drustva danas , sa ili bez vlasti , takav da se siri uticaj i brojcanost zatupljenih i zatucanih ljudi , moje izlaganje ce doneti samo reperkusije, tj osvetu meni licno...
Bukvalno se namestam hordama koje su aktivne na tom projektu..

Ali da vratim na tvoje reci bukvalno posto si mi par puta rekao da si bukvalista...
Moral je stvar dogovora, ili propagande , politicke agende....tako da se moze reci da je ono kad iznose predizborni program ustvari iznosenje nekih detalja morala koji ce vladati, ako se budu drzali toga...
Dozvoljeno je imati sasvim druge morale, kad se dodje na vlast...

Filozofi nemaju neki veci znacaj kod morala u smislu pojedinca...
Ali imaju u smislu ako rade na Etici....Samo sto ja tu pisam uz vetar...jer vidim da filozofi ne vide svoju eticku odgovornost u tome da sire poznavanje sirih masa sa etickim odnosima i principima vezanim za neke odnose u drustvu...
Manje vise sto ni sami ne znaju , tj praziluk i dupe bio dupe ostao i posle silnih procitanih knjiga, opet nesto znace te procitane knjige i ako nisu bas svi poltroni , onda ce biti debate izmedju filozofa....u vezi etike...

Sam moral ne mogu da pipnu....jer nemaju moc...
A cini mi se da neki posto ne znaju sta je etika, to ne znam ni ja, ali ne znaju sta je moral, e to ja znam, a oni ne, onda bi da pipkaju moral...
A onda se pretvaraju u obicne politikante....tj sviraju qujcu...

E sad , ja kao filozof amater mogu to da kazem filozofima, ali sta cu dobiti ako su oni takvi kakvi su....
Oni ne mogu da cuju ono sto ja pricam...jer traze dokaze koje ne mogu da im pruzim, jer nisam filozof po diplomi , to je taj ego trip, a istovremeno nisam ni u kolotecini moral etika moral, u kojoj su oni...pa ne mogu da sebe nateraju da razumeju sta je moral...

Svoju nekompetentnost tj neznanje oko osnovnih pojmova, prebacice kao i svaki balkanac na nekompetentnost sagovornika, tj mene...
Sto bih sebe dovodio u poziciju da sluzim da neki filozofi silje q na meni...

Bolji put je da zahtevam da sami daju svoj maksimum, kao i kod glupog shefa, tu ne pricas sefu da je glup nego ga bockas instrukcijama i gotovim resenjima i onda vidis da li grize i prisvaja tvoje ideje i misli kao svoje i onda se kiti njima..
Otud zahtev da filozofi ozbiljno shvate sta je etika, a da moral ne pipaju jer su na balkanu rodjeni i rasli i onda nemaju pojma sta je moral, tj tu im je stepenica mnogo visoko , dovode sebe u vrtokrug...
 
Poslednja izmena:
Mislim da sada ti namećeš nemoralno i neetično odgovornost filozofima za implementaciju upoznavanja mase sa etikom, tj. sa njenim odnosima i principima, pri tome ne spominješ moral, a sam si izjavio u jedom od prethodnih postova da etika nije posao ljudi od moći, iz toga se zaključuje da je još manje posao mase.
Sad da razjasnim taj lanac odgovornosti, filozof koji se etikom bavi je samo jedan šraf u sistemu, dakle on nije pozicija moći, zato i nema odgovornost da implementira u masu i u sistem poznavanje etike i morala, to je posao nekoga ko je na poziciji moći, menadzer, direktor, ministar, premijer, predsednik i sl. dakle, pozicija od moći uzima od filozofa produkt njegovog rada koji i sama treba da izvršava i poštuje.
Zato sam i predstavio osnovni problem u prvim porukama, a to je civilizacijska praksa da se ljudi na pozicijama moći ne pridržavaju morala, ne u smislu kako si ti rekao moral je kako se dogovorimo, to nekada jeste ali nekada i nije, opšti moral u društvu se uglavnom zna, i on nije stvar nikakvog dogovora izmedju subjekata, već je nešto obavezujuće, npr. moral koji je ušao i postao zakon, dakle tu nema dogovora i tu je moral kao norma i zakon jasno odredjen i kršenje istog donosi sa sobom i posledice, to nije pitanje i produkt dogovora npr. ako prekršimo ono ne ubij, ne kradi i sl.
 
filozof koji se etikom bavi je samo jedan šraf u sistemu, dakle on nije pozicija moći, zato i nema odgovornost da implementira u masu i u sistem poznavanje etike i morala
Sa ovom izjavom si eliminisao bilo kakvu funkciju filozofa koji je profesionalac...
Bukvalno si ga obezvredio i rekao , ta osoba ne ume nista i ne zna nista sto bi bilo korisno..

Zato i nema nikakvu odgovornost..

Ja se sa tim ne slazem , cak i da je neplaceno , postoje drustvene uloge koje mozda nisu placene a treba da budu placene, kao sto postoje teritorijalna odbrana , sta radi taj coveculjak...nista....

Sta radi osoba koja je uvek stalozena i cak bolje razmislja kad je pod pritiskom i kad su vanredne situacije....?
Nebitna je, jel da...

Sad je nasa komunikacija smesna...urnebesna...i bukvalno nema smisla nadalje..
Filozofi kao piskarala po bibliotekama, to je jedino sto preostaje...ali ko ce da ih cita, druga piskarala....samo oni....hajdemo logiku da upotrebimo ako su A piskarala po bibliotekama, ko ce da ih cita amateri i druga piskarala, od amatera se sklanjamo oni su nebitni , nikad dovoljno angazovani , sledi ostaju druga piskarala po bibliotekama..
 
Koji su to danas uticajni profesionalci filozofi, navedi?
Ne obezvredjujem ja filozofe i njihov rad, nego navodim koja je njihova koordinatna pozicija u ovom sistemu, a to nije pozicija nekoga ko odlučuje kao prvo, te nema takvu odgovornost kakvu pominješ. Filozof je u tom smislu po principu funkcionisanja sličnan radniku u proizvodnji koji stvara neki novi materijalni proizvod, a za razliku od tog radnika, flozof stvara svoj intelektualni prizvod i to je to, ljudi koji su na komandujućim funkcijama odlučiće dalje o tom njegovom proizvodu, ljudi na komandnim funkcijama su odgovorni.
Sa druge strane, filozofskih proizvoda ima na tone, koji su prošli etička razmatranja, i koja se uzimaju za moralna načela i norme, jer pozitivno utiču na harmoniju u društvu, ti svi intelektualni proizvodi su servirani na tacni, i za njih se zna, ali se ne uzimaju u praksi od strane rukovodećih, ljudi od moći, npr. osnovno načelo za koje svi znamo, ne ubij, se i dan danas ne poštuje, današnja civilizacija ubija nevine zarad interesa, pred našim očima, i mi smo svi nijemi posmatrači, o kakvoj ti onda pričaš odgovornosti filozofa pored odgovornosti komandujućih koji zarad interesa odnose nevine živote?
 
Filozofi trebaju da budu crkva mudrosti.....
Propovednici crkva vere
Politika crkva kompromisa, a ne lopovluka..

Da svako ustane kad pripadnik odredjenih od ovih crkava nije na svom mestu , imali bi cistije drustvo svuda...

Odgovornost prema odredjenoj gotovosti i sposobnosti...mudrost vera i kompromisa.

Da je vernik, pitao bi se, boze koja vrata ces da otvoris za mene, da prosirim srecu ljudima....
Da je ateista, pitao bi se, ljudi mi zivimo za svoju decu , to je totem ateista, umesto boga, a trebalo bi i komsije ali eto ne pali....

A sve to nece proci u regionima gde je djavo preuzeo vecinu glava ljudi...
Ne treba ocekivati nemoguce i cudo da se desi svuda....Sacekas da djavo obavi posao jer vera u Djavola nije vecna, prestaje sa velikim profitom kad presusi...
To su granice za veru..

Granice za mudrost su kad se povuku mudri i prepuste drustvo obicajima blentavih i besnih....bas kao sad u Srbiji

I ostaju granice za kompromis, e to je kad se sve otudji i niko nikog ne postuje i ne gleda, bas kao sad u Srbiji i svi teraju sve svoje pravde i prava do bahatosti...
 
Poslednja izmena:
Moje misljenje nije takvo.
Imaš pravo da postaviš praznu konstataciju, ali imam i ja pravo da je komentarišem, tako da meni se čini da samo izbjegavaš odgovore na prethodnu poruku, da li zbog činjeničnog nedostatka ili nečeg drugog, ne znamo.. a tako je najlakše bez činjenica zatvoriti diskusiju.
Naime, razlika je u vrijednosti poruke, tj. u njenom sadržaju, prazna konstatacija je nema, 0, za razliku od obrazloženja koje bi dalo odgovor na pitanje, zašto tvoje mišljenje nije takvo, to bi imalo neku vrijednost, pa i ako je negativna vrijednost te sadržajne poruke, opet je dobra jer će potvrditi možda onu pozitivnu i naglasiti je, ili ćeš je pak činjenično potkrepiti pa će imati pozitivnu vrijednost, te će osporiti onu drugu i dati joj negativnu konotaciju, odnosno, potiraće je činjenično u negativno.
 
Već u samom naslovu je odgovor "manipulacija" informacijama nije etička kojigod nivo manipulacije bio nije prenošenje informacije, nego neetičko tumačenje, za razliku od prenošenja informacije i davanje ličnog pečata komentarisanjem. Sve što ima za cilj spinovanje informacije nije etički opravdano iliti nije moralno bezobzira na cilj osim kada vodiš rat....znači svaka spinovana informacija je rat, pa ako je rat protiv nekoga etičan onda je i spinovanje etično....
 
Laž nikad nije bila etička kategorija zato se većina iz medija pravda zabludom, ali nastavlja da laže sa daljim opravdanjem da ljudi to žele da čuju. Spinovanjem morala i uvodjenjem etike volje kao moralne kategorije "politička volja" postaje moralna i opravdana etička kategorija koja služi da se civilizacija digne na viši nivo, a već samim spinovanjem da je laž opravdana, civilizacija pada dva veka unazad, pre početka informisanja....tačnije u vreme prenošenja informacija tračevima od uveta do uveta....
 
Mislis da nema interesa medju filozofima da se bave savremenim komunikacijama i definisanjem sta je istina a sta laz, kao i protokolima za povecanje verodostojnosti iznesene vesti ili izjave....

Ja nisam filozof, ali prvo sto bih uradio da sam samo ja, je uvodjenje objektnog izrazavanja kao formata...da sve bude tu u clanku...eseju...
Znaci postavke, hipoteze, linkovi ili dokazi hipoteza, reference, digresije...definicije, sekundarne definicije, ono sto mozemo da zovemo lokalne definicije..kao sto se u pravu koristi npr fraza u daljem tekstu TJTKK.....

Mnoge poslovne medijske kuce imaju interne protokole koje mora da zadovolji novinar i koje mora da zadovolji urednik da bi vest isla, a sada se desava da ih vesti iz nesvesti iznenade i prodju kao verodostojne..

Zato ja kazem da ne razumem neke stvari , jer to je onda oblast bavljenja koga, eletrotehnicara koji poznaju statistiku , raznih kvazi medijskih studija koji ne znaju sta je dupe sta glava...kad vidis program vidis da rade tehnike kako obaviti lakse i brze a ne tacnije posao plasmana informacija...

Zatim vrlo vazna stvar, pravljenje kataloga, tj ponude...opisa prodajnog proizvoda...
Neverovatno je koliko je dozvoljeno da proizvod bude nesaglasan onome sto pise u konkretnoj ponudi prodavnice...
Npr pise nesto sto je nemoguce...ali bi bilo dobro da je moguce...i sta , prodaja se poziva da na netu na nekom drugom mestu postoji referenca da je osobina proizvoda drugacija....

Takve nebuloze u ponasanju i pristupu su svakodnevne...
 
Uzmimo pesmu evrovizije i jedna tema na forumu je o tome.
Ja sam pogledao tu temu i ta tema je ustvari o svemu samo ne o toj temi....teski offtopic....i sta bi tu trebalo da bude smisao filozofa, pa da takve stvari pokaze , to bi koristilo drustvu...posto je ocigledno logika otisla u dupe....
Skromno neskromno , ali jeste tako...iz ugla prosecnog, ne trazim sad nivo ETF prvih 100 ljudi....jedne sezone...jednog upisnog roka....nego mnogo blazi nivo, ali otislo je sve u ......
 
Bas sam resio da pratim gde se vidi totalna moralna apatija, tj nihilizam koji je posledica nerazumevanja morala kao drustvenog kontrukta...

Nekaznjivost moralnog prekrsaja mi pada kao jedan od osnovnih pokretaca tog moralnog nihilizma.
A vidljiv je npr u fimovima o zombijima, gde se jasno usadjuje u gledaoca ideja da sve sto radi nije toliko bitno ako je ziv i ako tako odluci...
To jeste tacno iz jednog ugla, da ne treba nista sagledavati katastroficno , ali to donosi jedan pekmezara i natisocijalni pristup gde vrednost i zivota i svih ostalih ljudi je skoro minorna i pretvara se samo u zabranu vidljivog ubijanja...
Pa cak ni to nije zabranjeno samo je tu prisutna kazna...
 
Bas sam resio da pratim gde se vidi totalna moralna apatija, tj nihilizam koji je posledica nerazumevanja morala kao drustvenog kontrukta...

Nekaznjivost moralnog prekrsaja mi pada kao jedan od osnovnih pokretaca tog moralnog nihilizma.
A vidljiv je npr u fimovima o zombijima, gde se jasno usadjuje u gledaoca ideja da sve sto radi nije toliko bitno ako je ziv i ako tako odluci...
To jeste tacno iz jednog ugla, da ne treba nista sagledavati katastroficno , ali to donosi jedan pekmezara i natisocijalni pristup gde vrednost i zivota i svih ostalih ljudi je skoro minorna i pretvara se samo u zabranu vidljivog ubijanja...
Pa cak ni to nije zabranjeno samo je tu prisutna kazna...
Ne znači da nihilizam ne razumije moral, ako ga osporava.
 

Back
Top