Јулиус Евола, Побуна против модерног света

Kad je Rim vec bio vojno oslabio, izmislili su funkciju cezaro papizma, tj. "duhovnu" dominaciju nad Rimom. Smatram da gdje god da se trpa religija ima nesto sto zaudara.
Najprirodnija i najzrelija drustvena organizacija, u kojoj ucestvuju svi prema svojim sposobnostima, bez da se kite nekim "bozanskim" sablastima, je republika. I Atina je bila republika sa svojim arhontima, i Sparta takodje, i Rim, ... niko se u republici nije morao kriti i kititi "bozanskim". To su vise simptomi jednog doba u kojem djelo nije autoritet. Djelo je najmanje karakteristicno za lijene dekadente. I istina.

Ali s kim ja uopste razgovaram, kad se ovde jos niko nije oslanjao na naucnike klasicne antike. Treba imati osjecaj za pravi zivot i razlikovati ga od laznog i prijetvornog.
 
Не схваташ. Евола сматра да је управо појава свештенства изопачење тог изворног традиционалног поретка. Евола сматра да владар треба да буде и владар и свештеник и да је то главни елемент првобитне традиције и истинске религиозности. И то доказује бројним примерима, рецимо,у древном Египту, где су фараони били и владари и свештеници, где је владар био и бог у исто време. А појава свештенства је изопачење тог поретка. По Еволи. Један од симбола те традиције је и краљ Мелиседек, који је уједно и Краљ и Свештеник. Последњи одбљесак те традиције су по њему Хоенштауфевци, који су били сматрани ,,светом лозом" и нису много полагали рачуна свештенству, већ су били над свештенством. Зато Евола цени Ислам, јер свештенство у Исламу нема тако велику улогу као код јудаизма и Хришћанства, свештенство практично и не постоји, него су исламска држава и њен владар (халиф) највећа вредност, јер њихова власт долази одозго (тј. од Алаха). И племство, такође, по Еволи има божанско порекло.

.

Kralj-Sveštanik

Vitez asketa - Monah asketa

--

Kulturan razvoj vladara koji vlada sobom, pa tek drugima, te zbog toga nije potrebna prisila, ali koju takođe mora da poseduje !
 
Kralj-Sveštanik

Vitez asketa - Monah asketa

--

Kulturan razvoj vladara koji vlada sobom, pa tek drugima, te zbog toga nije potrebna prisila, ali koju takođe mora da poseduje !

Да, да би поседовао краљевско достојанство, владар мора да поседује врлину. Ако то не поседује, онда он нема краљевско достојанство. То пише Евола. Тако је, мора да влада над собом да би могао да влада над другима.

- - - - - - - - - -

Kao sto rekoh, ozbiljnim ljudima ne trebaju price pred spavanje. Sledeci evolucioni stepenik je kralj-filozof, pa se vi slikajte sa svojim pricicama pred spavanje.

Да, краљ-филозоф. Чувена Платонова идеја. Ево нешто о томе:

Још је Платон у ,,Држави" поставио основе идеалне заједнице којом владају краљеви-философи. Платонове идеје имале су свој праизвор у спартанском уређењу. Платон је сматрао да државу треба претворити у свеопштег господара, уклонити породицу и приватну својину.

Занимљиво да је Платон заговарао укидање породице, приватне својине, а дивио се Спарти и спартанском уређењу, ком се и ти дивиш. Јел и ти заговараш укидање породице и приватне својине, као Платон чије идеје баштиниш?
 
Занимљиво да је Платон заговарао укидање породице, приватне својине, а дивио се Спарти и спартанском уређењу, ком се и ти дивиш. Јел и ти заговараш укидање породице и приватне својине, као Платон чије идеје баштиниш?

Nađi mi tačan citat iz ''Republike'' gde Platon kaže da treba ukinuti porodicu. Nemoj ni da pokušavaš, nikad ga nećeš naći.

To je zato što se Platon nije zalagao za nekakvu orvelijansku distopiju već za to da vaspitanje dece bude zadatak države umesto roditelja.
 
On zna samo za jednog kralja-filozofa, a ja znam da su mnogi filozofi bili kraljevi, te ostavljam svakom od njih da uredi svoju drzavu kako mu se svidi. Inace, platon jeste bio tipicni socijalista i zalagao se za grupno zacece u kojem se ne bi znalo ko je otac a ko majka. Ali cak i na takav nacin vjerujem da bi napravio bolje drustvo od sazaljivog i razmazenog dulesrpstva.
 
Inace, platon jeste bio tipicni socijalista i zalagao se za grupno zacece u kojem se ne bi znalo ko je otac a ko majka.

Tog dela se ne sećam, ali znam da ja bio uverenja da je potrebno da prosvetljeni (filozofi) vode vaspitanje dece, i da bi oni određivali na koji način će dete u budućnosti služiti državi, i to po njegovoj teoriji o tri vrste duše.
 
Da, ali mislim da postoji i trik kako ce doci do zaceca a da roditelji ne prepoznaju one s kime su zaceli. Znam da se to negdje razmatralo, mada, ne sjecam se ni ja gdje i kako tacno. Mislim, i danas se djeca nerijetko zacinju sa vise muskaraca odjednom.
Platon je bio osnova na kojoj je trebalo ponovo izgraditi obezliceno i bastardizovano grcko drustvo. Kao kad bi sad neku velegradsku rulju kojoj je samo do muzike seksa i alkohola pokusao da oblikujes da pocnu da se barem u grubim crtama razlikuju jedni od drugih.
 
Da, ali mislim da postoji i trik kako ce doci do zaceca a da roditelji ne prepoznaju one s kime su zaceli. Znam da se to negdje razmatralo, mada, ne sjecam se ni ja gdje i kako tacno. Mislim, i danas se djeca nerijetko zacinju sa vise muskaraca odjednom.
Platon je bio osnova na kojoj je trebalo ponovo izgraditi obezliceno i bastardizovano grcko drustvo. Kao kad bi sad neku velegradsku rulju kojoj je samo do muzike seksa i alkohola pokusao da oblikujes da pocnu da se barem u grubim crtama razlikuju jedni od drugih.

Moraću ponovo da pročitam njegove dijaloge, ovo je za mene novina.
 
Nađi mi tačan citat iz ''Republike'' gde Platon kaže da treba ukinuti porodicu. Nemoj ni da pokušavaš, nikad ga nećeš naći.

To je zato što se Platon nije zalagao za nekakvu orvelijansku distopiju već za to da vaspitanje dece bude zadatak države umesto roditelja.

Па ко је помињао цитате и када сам ја рекао да је Платон написао ,,треба уништити породицу". Не, то не постоји. Али, Платон јесте заговарао оно што, практично, јесте укидање породице. Јер, по рођењу, држава узима, подиже и васпитава дете. Затим, ово што је Thucydides поменуо, Платон се стварно залагао за за то ,,групно зачеће" да се не зна ко је отац а ко мајка.
Затим, Платон се залагао за формирање фарми, где би деца одмах била довођена одмах након рођења, где би били одгајани и васпитавани, под пуном контролом државе.

Ако то није укидање породице, онда ја не знам шта је.
 
Па ко је помињао цитате и када сам ја рекао да је Платон написао ,,треба уништити породицу". Не, то не постоји. Али, Платон јесте заговарао оно што, практично, јесте укидање породице. Јер, по рођењу, држава узима, подиже и васпитава дете. Затим, ово што је Thucydides поменуо, Платон се стварно залагао за за то ,,групно зачеће" да се не зна ко је отац а ко мајка.
Затим, Платон се залагао за формирање фарми, где би деца одмах била довођена одмах након рођења, где би били одгајани и васпитавани, под пуном контролом државе.

Ако то није укидање породице, онда ја не знам шта је.

Istina. Shvatio sam da sam se zaleteo i da sledi ovakav nekakav odgovor.
 
Па ко је помињао цитате и када сам ја рекао да је Платон написао ,,треба уништити породицу". Не, то не постоји. Али, Платон јесте заговарао оно што, практично, јесте укидање породице. Јер, по рођењу, држава узима, подиже и васпитава дете. Затим, ово што је Thucydides поменуо, Платон се стварно залагао за за то ,,групно зачеће" да се не зна ко је отац а ко мајка.
Затим, Платон се залагао за формирање фарми, где би деца одмах била довођена одмах након рођења, где би били одгајани и васпитавани, под пуном контролом државе.

Ако то није укидање породице, онда ја не знам шта је.

pa ja ne bih imala nista protiv da me neki platon ili aristotel vaspitava, :mrgreen:
 
pa ja ne bih imala nista protiv da me neki platon ili aristotel vaspitava, :mrgreen:

И да те отме од породице, да не упознаш родитеље и да те васпитава тоталитарна држава која би ти цео живот контролисала? Против тога не би имкала ништа против? Иначе, ове Платонове идеје једном су биле спроведене у дело. Знаш ли ко их је спровео у дело? Нацистичка Немачка.

Толико о томе. ;)
 
И да те отме од породице, да не упознаш родитеље и да те васпитава тоталитарна држава која би ти цео живот контролисала? Против тога не би имкала ништа против? Иначе, ове Платонове идеје једном су биле спроведене у дело. Знаш ли ко их је спровео у дело? Нацистичка Немачка.

Толико о томе. ;)

platon je govorio da je bolje da decu vaspitava neko ko to zna najbolje da radi,i od cega bi deca imala najvecu dobrobit za buduci zivot, umesto da to rade roditelji koji uglavnom deluju stihijski i pojma nemaju o vaspitanju i psihologiji deteta.
a imalo bi i jos jedan benefit da bi ti roditelji mogli da se posvete necemu u cemu su dobri i sta ih ispunjava. ako je to vaspitanje dece, onda postanu profesionalci itd.
platonova ideja je utopijska i dobronamerna i nema nista zajednicko sa nacistickom, koja o5 ima i svojih dobrih strana, o kojima se, jelte, ne sme afirmativno pricati na javnom portalu:mrgreen:
ovo o cemu ti govoris je zloupotreba platonove ideje:D
 

Back
Top