Jugoistočna Srbija kao Španija i Grčka: Šta je aridnost i zašto je jedno područje Srbije posebno osetljivo

Casual Observer

Stara legenda
Poruka
84.464

Jugoistočna Srbija kao Španija i Grčka: Šta je aridnost i zašto je jedno područje Srbije posebno osetljivo​


E429CD14-2C3E-4064-A04C-88332E9EDF09.jpeg

AP/Darko Vojinovic - Copyright AP/Darko Vojinovic

Autor:
Klima 101/dr Nikola M. Milentijević

26/07/2025 @10:03
Nakon najsušnijeg juna u istoriji, vreme u Srbiji je tokom jula bilo znatno nestalnije, sa naglim zahlađenjima, pljuskovima, gradom, olujnim vetrom. Ali kada se pogledaju zvanični podaci Republičkog Hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), uočavaju se velike regionalne razlike, piše portal Klima 101.



Kada su u pitanju padavine, od početka jula je u gradovima kao što su Beograd, Novi Sad i Loznica palo preko 50 mm kiše, što je okvirno u granicama normale za mesec jul, u zavisnosti od toga koliko kiše još bude palo do kraja meseca.

Međutim, pregled podataka sa svih mernih stanica jasno pokazuje da je ubedljivo najmanje padavina bilo u istočnim i jugoistočnim krajevima. Jedina mesta koja su ne samo u toku jula, već ukupno od početka juna imala manje od 20 mm kiše su Negotin, Niš, Leskovac, Dimitrovgrad i Vranje. Vizuelni pregled sume padavina od početka juna možete videti na mapi ispod (boje okruga označavaju padavine na mernoj stanici u tom okrugu).

2CD386E6-C72E-4197-B144-1E3EEE0AB3A7.png


Kako piše RHMZ, tokom jula se u većem delu zemlje očekuju normalni uslovi vlažnosti, ali će jug i jugoistok zemlje biti jedan od rejona sa sušnim uslovima; za okolinu Vranja se nastavlja period ekstremne suše.

Ovakva situacija zapravo nije iznenađujuća: rejon Istočne i Jugoistočne Srbije predstavlja jedno od područja u Srbiji posebno osetljivih na sušu i aridnost.

Tu se izdvajaju krajevi u kojima je prosečna godišnja suma padavina tek do 600 mm: Niška kotlina sa Ponišavljem, Leskovačka i Vranjska kotlina.

Kako se navodi u Programu prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove, ovo su neki od krajeva u kojima će u narednim godinama doći do promene opštih klimatskih izgleda: klima će do sredine 21. veka ovde postati polu-sušna.

Jugoistočna Srbija već pokazuje odlike semi-sušne klime, posebno u letnjim mesecima​


Istočna i Jugoistočna Srbija predstavlja izrazito kontinentalni predeo, što je posledica znatne udaljenosti od Atlantskog okeana i Jadranskog mora, ali i njihove utvorenosti uticaju kontinentalnih vazdušnih masa, koje iz Istočne i Severne Evrope preko Vlaške nizije neposredno prodiru u Timočki basen, a putem Panonske nizije u Pomoravlje.

Prema tome, sušnost ovih predela predstavlja posledicu udaljenosti od izvora maritimnosti, ali i uticaja reljefa.

Kako se navodi, nedavno je objavljeno istraživanje u renomiranom međunarodnom časopisu Theoretical and Applied Climatology, o prostorno-vremenskoj varijabilnosti aridnosti u Istočnoj i Jugoistočnoj Srbiji, koje nudi detaljne uvide u sadašnjost, ali i budućnost ovog područja.

Godišnje vrednosti indeksa suše ukazuju na prisustvo dve klase, semi-humidne (meteorološka stanica Niš), dok ostale stanice karakterišu humidni (vlažni) uslovi.

"Međutim, mesečne i sezonske vrednosti pružaju bolji uvid u dinamiku aridnosti na ovom području. Pregled čitave godine ne daje potpunu sliku: naša analiza različitih indeksa suše ukazala je na značajne regionalne razlike na godišnjem, sezonskom i mesečnom nivou", piše dr Nikola M. Milentijević sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Prištini.

Sezonske vrednosti ukazuju na izraženu humidnost tokom zime, i delom tokom proleća i jesenjijh meseci, dok letnje mesece karakteriše mediteranski klimat.

Aridnost je, drugim rečima, uvećana tokom letnjih meseci, od juna do septembra, onda kada je vegetaciji neophodna vlaga, što već negativno utiče na poljoprivrednu proizvodnju u regiji, pošto se poljoprivredno zemljište u znatnoj meri oslanja na klimatske uslove naspram navodnjavanju.

7DDE787A-AF8E-4EB7-96C5-3329E3A0AF0C.jpeg

Istovremeno, savremena naučna saznanja, uključujući i Svetski atlas dezertifikacije, potvrđuju da će u godinama koje dolaze širi region Južne Evrope sve više imati semi-aridne uslove, kakvi su trenutno karakteristični uglavnom u delovima Španije, Grčke i Turske.

Ovi rezultati ukazuju na obrazac klimatske varijabilnosti: Jugoistočna Srbija, odavno među najsušnijim krajevima zemlje, u narednim decenijama izmeniće se još više.

Aridnost je konstantan nedostatak vlage, što može imati dalekosežne posledice na poljoprivredu​

Postoje suštinske, konceptualne razlike između aridnosti i suše.

Povezane vesti​

Najtopliji jun u istoriji: Objavljeni zabrinjavajući podaci o vremenskim uslovima koji su vladali u Srbiji


Aridnost je definisana kao konstantan nedostatak vlage, na osnovu prosečnih klimatskih uslova. Zapravo, reč je o specifičnosti klime određenog predela na Zemljinoj površini.

U aridnim i semi-aridnim predelima toplog klimata, deficit vlage dovodi do značajnih socio-ekonomskih posledica (npr. povećane potrebe lokalnog stanovništva za vodom).

Postoje brojni indeksi aridnosti koji ukazuju na pojavu i karakter aridnosti. Oni se posmatraju individualno ili u kombinaciji sa ostalim klimatskim elementima poput padavina, padavina sa temperaturom vazduha, vlažnosti u zemljištu itd.

Indeksi aridnosti nisu samo pokazatelji klimatskih promena, već i značajni indikatori fizioloških procesa u vegetacionom pokrivaču, od značaja u proceni površinskog oticaja i izgledu pejzaža. Takođe, aridnost omogućava prepoznavanje i klasifikaciju klimatoloških prirodnih hazarda, poput suše.

Kako suše ostavljaju tragove u našoj okolini​

Posledice suše kao prirodnog hazarda po rečne tokove su višestruke i brojne: redukcija vodnih resursa, povećana učestalost i dužina malovodnog perioda, smanjenje proticaja i vodostaja, spuštanje nivoa podzemnih voda, pogoršanje kvaliteta voda, intenziviranje erodibilnih procesa na bujičnim vodotocima, kao i intenziviranje poplava.

Negativan uticaj suše na zemljište, se pre svega, manifestuje u smislu uticaja na poljoprivredu i poljoprivredno zemljište. Frekventniji sušni periodi u perspektivi mogu povećati dužinu vegetacionog perioda i pomeriti početak vegetacije prema ranijim datumima.

Takođe, smanjenje sume padavina tokom letnjih meseci i povećanje evapotranspiracije, dovešće do pojave ozbiljnih sušnih epizoda tokom leta.

Dalje, intenzivnije i učestalije pojave ekstremnih i nepovoljnih vremenskih prilika uticaće na smanjenje potencijalnih prinosa i povećanje varijabilnosti prinosa, posebno nenavodnjavanih i letnjih useva. Duga sušna razdoblja mogu dovesti do povećanja broja požara i povećanje površina zahvaćenim požarima.

Deficit vlage nepovoljno utiče na šumske resurse i generalno, biodiverzitet, pojavom štetnih bolesti i štetočina koje negativno utiču na vegetaciju. To dovodi do devastacije i proređivanja biljnih zajednica, kao i promene u distribuciji i strukturi vrsta koje grade šumske fitocenoze.
"Smatram da intenziviranje i veća frekvencija aridnosti može biti očekivana u budućnosti, što će imati negativan efekat na poljoprivredu, kao tradicionalnu delatnost koja je najraširenija u području Jugoistočne Srbije. Stoga bi država kao i lokalne samouprave morale implementirati mere i planove adaptacije sektora poljoprivrede kako bi osigurali održivost, posebno poljoprivrednih kultura koje se oslanjaju na padavine u letnjoj polovini godine", piše Milentijević.

Kako navodi, klimatskim promenama su naročito ugrožene tradicionalne poljoprivredne kulture ovog područja (povrtarske kulture poput paradajza, paprike, krastavca, žitne kulture itd).

"Dva su vrlo bitna faktora koja čine današnju poljoprivrednu proizvodnju neodrživom: a) zastarelost, zanemarivanje ili čak nedostatak sistema za navodnjavanje i b) odsustvo metodologije za prognozu prirodnih nepogoda, prevencija i redukcija štete nanete poljoprivredi", navodi se.

Popis poljoprivrede 2023. godine ukazuje da ovaj rejon poseduje najmanje navodnjavanih površina u komparaciji sa ostalim regionima u Srbiji (svega 5,2%), dok su moguće navodnjavane površine daleko veće (8,5%).

Glavni izvori vode za potrebe navodnjavanja u Srbiji poreklom su od podzemnih (51%) i površinskih voda (25%). Stoga se nameće opravdana bojazan načina funkcionisanja sistema za navodnjavanje u eri klimatskih promena i sve češćih i učestalijih suša.

Vodeći i glavni razlog za navedenu činjenicu predstavlja smanjenje funkcionalnosti ili čak potpuni prestanak njihovog rada, usled smanjenog proticaja vode u rekama i redukcije zalihe podzemnih voda.

Prognoze ukazuju da neće biti dovoljno vode u Republici Srbiji pa navodnjavanje trebalo zasnivati na primeni redukovanog i interventnog režima zalivanja sa ciljem uštede vode. To praktično znači smanjenje norme zalivanja do vrednosti koja neće značajno smanjiti visinu i kvalitet prinosa i zalivanje samo u kritičnim fenofazama razvoja biljaka.

Klimatski uslovi, predstavljeni povećanjem prosečne temperature i izmenom obrazaca padavina, imaju izražen uticaj ne samo na poljoprivredu, već i na šumske ekosisteme i planiranje budućeg ekonomskog razvoja i zaštite životne sredine. Potreba za održivom poljoprivredom u svetlu klimatskih promena, koje su okarakterisane dugim sušnim periodima, biće posebno težak izazov za poljoprivrednike.


O autoru​

Dr Nikola M. Milentijević je docent na Odseku za geografiju, Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Prištini – Kosovska Mitrovica. Autor je više od 50 naučnih članaka u istaknutim međunarodnim časopisima, nacionalnim časopisima i naučnim konferencijama međunarodnog i nacionalnog karaktera. Recenzent je u 15 međunarodnih i nacionalnih časopisa, dok je u časopisu Earth (IF 3.4) jedan od gostujućih urednika Specijalnog izdanja časopisa. Trenutno je angažovan kao učesnik na COST projektu CA21138, Joint effects of CLimate Extremes and Atmospheric depositioN on European FORESTs (CLEANFOREST). Godine 2018. bio je angažovan i na projektu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije – "Istraživanje klimatskih promena i njihovog uticaja na životnu sredinu – praćenje uticaja, adaptacija i ublažavanje", Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu.

https://www.euronews.rs/srbija/drustvo/180636/padavine-u-srbiji-gde-kise-ima-a-gde-izostaje/vest

Jedina mesta koja su ne samo u toku jula, već ukupno od početka juna imala manje od 20 mm kiše su Negotin, Niš, Leskovac, Dimitrovgrad i Vranje.

Dalmacija ima i više padavina, i blagotvornih uticaja Mediterana.
 

Krdo od 1.000 krava i konja na Suvoj planini već dva dana bez vode​


Beta
13. avg. 2024. 11:37
2006A024-783C-4FAD-ABEF-01CF3954FF63.webp

https://n1info.rs/vesti/krdo-od-1-000-krava-i-konja-na-suvoj-planini-vec-dva-dana-bez-vode/

Krdo sa 800 krava i 200 konja, koje se nalazi na ispaši na Suvoj planini, od pre dva dana je bez vode, jer je Rakoš, jedini izvor na delu planine gde se krdo nalazi, potpuno presušio. Nikola Manojlović iz sela Mali Krčimir, u opštini Gadžin Han, rekao je za agenciju Beta da su krave i konji po ovoj paklenoj vrućini već drugi dan bez kapi vode.​


"Životinje su veoma uznemirene i na izmaku snage. Jedna krava je sinoć uginula od žeđi. Pronašli su je kako leži pored izvora", izjavio je Manojlović, čije se krave takođe nalaze na ispaši na Suvoj planini.

On je rekao da su vlasnici krava i konja u proteklih mesec dana vozili vodu do Rakoša kamionom cisternom koju im je dala Direkcija za izgradnju Gadžinog Hana, ali se taj kamion pokvario i ne mogu da ga poprave, jer je veoma star.

"Pokušavali smo proteklih dana da nađemo pomoć, zvali opštine u ovom kraju, ali niko nam za sada ne pomaže. Zaista smo očajni, ne znamo kako da pomognemo krdu, a moramo što pre. Uginuće životinje bez vode po ovoj paklenoj vrućini", istakao je Manojlović.

Rakoš je i proteklih leta presušivao, ali su stočarima priskakali u pomoć opština Gadžin Han i Ministarstvo poljoprivrede.

Ministarstvo poljoprivrede je pre tri godine plaćalo Vojsci Srbije prevoz vode cisternama i sve dok kiša nije pala dnevno su cisternama šest do 10 puta dovozili po 3.500 litara vode.

Te godine najavaljeno je da će Ministarstvo poljoprivrede pomoći stočarima da apliciraju za državnu pomoć za kopanje bunara na Rakošu, čime bi problem bio trajno rešen, ali ništa od toga nije bilo.

https://n1info.rs/vesti/krdo-od-1-000-krava-i-konja-na-suvoj-planini-vec-dva-dana-bez-vode/
 

Jugoistočna Srbija već pokazuje odlike semi-sušne klime, posebno u letnjim mesecima​


Istočna i Jugoistočna Srbija predstavlja izrazito kontinentalni predeo, što je posledica znatne udaljenosti od Atlantskog okeana i Jadranskog mora, ali i njihove utvorenosti uticaju kontinentalnih vazdušnih masa, koje iz Istočne i Severne Evrope preko Vlaške nizije neposredno prodiru u Timočki basen, a putem Panonske nizije u Pomoravlje.

Kolega @Krishna, kao što se vidi, u pitanju je kraj sušniji i od Dalmacije.
 
ne vidim cemu cudjene kada se planina tako zove sa razlogom... odvajkadi
Greška - u Srednjem veku se zvala Kunovica, i bila je potpuno obrasla šumom i sa južne strane. Uništenje šume sa južne strane je počelo za vreme turske strahovlade kada su neposredno pre Seobe Srba Tatari kana Selima Giraja progoneći Srbe sa juga popalili sela na njenom južnom obodu i izazvali velike požare i na samoj planini.

Turski izvori pominju da su se stubovi dima od tatarskih pustošenja videli i daleko sa severne strane.
 

Jugoistočna Srbija već pokazuje odlike semi-sušne klime, posebno u letnjim mesecima​


Istočna i Jugoistočna Srbija predstavlja izrazito kontinentalni predeo, što je posledica znatne udaljenosti od Atlantskog okeana i Jadranskog mora, ali i njihove utvorenosti uticaju kontinentalnih vazdušnih masa, koje iz Istočne i Severne Evrope preko Vlaške nizije neposredno prodiru u Timočki basen, a putem Panonske nizije u Pomoravlje.

Kolega @Krishna, kao što se vidi, u pitanju je kraj sušniji i od Dalmacije.
Sušniji je u smislu da prima manju količinu padavina, ali i pored toga je jači poljoprivredni kraj od Dalmacije. Džaba Dalmaciji velika količina kiše kad ona otekne u kamenjar. A taj kamenjar se ne može orati. U djelu Dalmacije zvanom Bukovica (ljuti kamenjar) od voća uspjevaju samo smokve, košćele, bajami (bademi) i grožđe. Nema jabuka, krušaka, višanja, bresaka, kajsija, šljiva i štošta drugoga čega ima u jugoistočnoj Srbiji. Od povrća u Bukovica takođe samo nekoliko vrsta uspjeva. Mnoga bukovačka sela su vatala kišnicu u bazene i tu vodu su koristili i za piti, pošto nemaju izvora. U Bukovici su vjekovima do 1995. Srbi bili velika većina. Priroda je Bukovčanima uskratila mnogo toga, ali su zato nagrađeni na drugu stanu. Sposobni i pametni su ljudi, najspobniji od svih Krajišnika. U Kninu i Zadru u jugoslovensko doba mahom Bukovčani su bili elita, i intelektualna i politička.
Dio Dalmacije oklen sam ja je plodniji/pitomiji od Bukovice.
 
Poslednja izmena:
@bird again, @pikax, @neoplanta again, šta raditi? Orijentisati se na gajenje kaktusa?

Kolega @Plant, da li ima preporuka u vezi biljaka podesnih za kontinentalnu klimu, osim prelaska na gajenje kaktusa otpornih na hladnoću? Ozbiljno, šta odgovara takvom podneblju?

Решење је наводњавање речима... такозвано 'просипање памети'

aleksandar-vucic-Foto-vesna-lalic-nova-rs-1024x683-1-750x500.jpg
 
Sušniji je u smislu da prima manju količinu padavina, ali i pored toga je jači poljoprivredni kraj od Dalmacije. Džaba Dalmaciji velika količina kiše kad ona otekne u kamenjar. A taj kamenjar se ne može orati. U djelu Dalmacije zvanom Bukovica (ljuti kamenjar) od voća uspjevaju samo smokve, košćele, bajami (bademi) i grožđe. Nema jabuka, krušaka, višanja, bresaka, kajsija, šljiva i štošta drugoga čega ima u jugoistočnoj Srbiji. Od povrća u Bukovica takođe samo nekoliko vrsta uspjeva. Mnoga bukovačka sela su vatala kišnicu u bazene i tu vodu su koristili i za piti, pošto nemaju izvora. U Bukovici su vjekovima do 1995. Srbi bili velika većina. Priroda je Bukovčanima uskratila mnogo toga, ali su zato nagrađeni na drugu stanu. Sposobni i pametni su ljudi, najspobniji od svih Krajišnika. U Kninu i Zadru u jugoslovensko doba Bukovčani su bili elita, i intelektualba i politička.
Dio Dalmacije oklen sam ja je plodniji/pitomiji od Bukovice.
U tom kraju ima i takvih delova, sa škrapama i vrtačama.
 
U tom kraju ima i takvih delova, sa škrapama i vrtačama.

Ало..да ли је то @Casual Observer . како сутрада пустиш ФИ80 водовод до суве планине.

Не занимамекако и коликокошта да си пустио

Код Кинеза имашцеви а код Француза изворе овде

..ЈелЈасно..Е то је одговор.. ане дапискараш по инерт тенту

images
 
Poslednja izmena:
@bird again, @pikax, @neoplanta again, šta raditi? Orijentisati se na gajenje kaktusa?

Kolega @Plant, da li ima preporuka u vezi biljaka podesnih za kontinentalnu klimu, osim prelaska na gajenje kaktusa otpornih na hladnoću? Ozbiljno, šta odgovara takvom podneblju?
Jesu suse i vrucine koje niko ne pamti, ali nisam sigurna zasto se ovde naglasava bas ovaj deo Srbije.
 
Kolega @Plant, da li ima preporuka u vezi biljaka podesnih za kontinentalnu klimu, osim prelaska na gajenje kaktusa otpornih na hladnoću?
Ima,... najprije obavestititi g. Vučića i ukazati mu kako se ublažuju efekti suša i povišenih letnjih temperatura.
Ozbiljno, šta odgovara takvom podneblju?
navodnjavanje.

Ali će možda pomoći i ako g Vučić ode u crkvu i preko svojih veza sa sveštenstvom, zamoli Boga da nam se smiluje.
Ili bar Bin Zajeba,.. da nam proda sistem za navodnjavanje,:kafa: preko Andrejeve firme.
 
@Casual Observer
Ako se dobro sjećam iz školskih dana, područje oko Bele Palanke i sjeverni Banat imaju najmanju količinu padavina u Srbiji u prosjeku.
Valjda je u celoj exYU najsuvlje područje bilo Ovče polje u Makedoniji pa onda okolina Niša i Bele Palanke.

Svrljig izgleda kao Dalmacija.
 
Ima,... najprije obavestititi g. Vučića i ukazati mu kako se ublažuju efekti suša i povišenih letnjih temperatura.

navodnjavanje.

Ali će možda pomoći i ako g Vučić ode u crkvu i preko svojih veza sa sveštenstvom, zamoli Boga da nam se smiluje.
Ili bar Bin Zajeba,.. da nam proda sistem za navodnjavanje,:kafa: preko Andrejeve firme.
Kako će to pomoći?
 
Valjda je u celoj exYU najsuvlje područje bilo Ovče polje u Makedoniji pa onda okolina Niša i Bele Palanke.

Svrljig izgleda kao Dalmacija.
Ostrvo Vis i neka zona u Slavoniji (koja je zaklonjena Papukom ili Psunjom) takođe spadaju među najsuvlja područja u bivšoj Jugoslaviji.
Zanimljivo da Gorski Kotar i područje južnog Velebita imaju ogromnu količina padavina, čak do blizu 4000 mm godišnje u prosjeku (oko 5.5 puta više od Beograda) http://klima.hr/k1/k1_7/RnormY7100b.gif
 

Back
Top