Jelka i Božić

Christadelphian

Aktivan član
Poruka
1.554
Božićna jelka vuče korene iz paganskog kulta u kome se obožava drvo. Prema jednoj staroj Babilonskoj bajci, iz staroga panja, koji simboliše mrtvog Nimroda, preko noći je izraslo zimzeleno drvo - simbol Nimrodovog povratka u život u liku boga Tamuza. Tokom praznika Saturnalije Rimljani su kitili svetu jelku crvenim bobicama. Biblija ističe na najmanje deset mesta (uključujući i Prvu knjigu o kraljevima 14:23) da je zeleno drvo povezano sa idolopoklonstvom i lažnim služenjem Bogu. Čini se da Knjiga proroka Jeremije 10:3-4 govori o božićnoj jelki koja se upotrebljava u poganskom kultu. Mnogi ljudi danas vjerojatno slave Božić iz sasvim dobrih namera, ali ignorišu jasne činjenice da većina tih običaja ima pogansko porijeklo i da nam Biblija kaže da ne idemo putovima neznabožačkih naroda (Ponovljeni zakon 12:29-32)..
 
Хоћеш рећи да људи који стављају јелке у домове за Божић, клањају се тим јелкама као боговима ? Па ти си смешан... :D :D :D
 
Да не идемо путевима пагана... мисли се на поштивање мртвих тотема. Наравно, фобија коју покушаваш овде да потуриш је заправо чисти прозелитизам који агенти за врбовање у секте често користе. 8)
 
Jelke vode poreklo od starogermanskog poštovanja prema hrastu, a sve je to deo paganskog obožavanja drveta kao svetog objekta.

A i bolje drvo nego mačka (Egipat) ili krava (Indija).

Te religije su uvek zabavne za upoređivanje.
 
Претпостављам да би зато требало посечи све јелке и храстове, како јадни људи не би дошли у искушење да се врате на "паганизам"... 8)
 
Christadelphian:
Koliko ja znam
hrast je staroslovensko sveto drvo
i time jasna razlika izmedju slovenskih pravoslavaca i rimokatolika koji pak imaju jelku
Tačno, s tim da su i jelka i hrast mnogo bliži logičkoj grupi "zeleno drvo" nego "dlakava životinja". :wink:
 
MaranAta:
Претпостављам да би зато требало посечи све јелке и храстове, како јадни људи не би дошли у искушење да се врате на "паганизам"... 8)
Opet si me razocarao! Odvlacis na suprotnu stranu, jer nisi u stanju da precizno odgovoris na pitanje!
 
netacno je da jelka i hrast pretstavljaju razliku izmedju rimokatolika i pravoslavaca, jer su srbi jedini pravoslavni narod koji koristi hrast... pored toga, spc je sacuvala i unela u svoje obrede najvise paganizama, neuoporedivo vise od drugih hriscanskih crkvi... a, kako bi drugacije, bandoglavi srpski narod prihvatio hriscanstvo??
 
Vecina hriscanskih praznika koje slavimo u vremenu u kojem zivimo imaju svoj koren u paganskim obicajima.
Istina je da nebismo trebali da se povodimo za onim sto su oni radili i da bi to moglo da nekoga navede na misao da je taj simbol simbol Boga.
Sve su to opasnosti, ali i ne moraju da budu. Paganizam ovakve vrste daleko je od nas i danas se niko vise ne seca Nimroda, Tamuza, svecanih Samuntalija i one ne predstavljau stvarno opasnost.

Okicena jelka ili hrastova grancica ne mogu da odvrate coveka sa puta ako iskreno veruje u Boga.

Problem nastaje kad to postane sredstvo manipulacije kao sto vi sada na ovde i dokazujete, kada se na osnovu vrste drveta delite i prepirete. Simbol sam po sebi nije nista ako mu covek ne dozvoli da postane nesto.

Bog je, zapisano je na samom pocetku Biblije, dozvoli da se zapise njegov raygovor sa Kainom i cuvena rec @evo greh vreba pred tvojim vratima, ali ti si mu gospodar.

Stvari i bogovi koji to po svojoj prirodi nisu ne mogu da budu zive, da imaju moc, osim ako im mi sami to ne damo.

Ovde nisu u pitanju samo jelke, hrastovi ili kakvo drugo drvo, ovde imamo ikone koje placu, mosti koje isceljuju, vodu koja podmladjuje, vatra koja neprestano gori ... sve nezive stvari koje nemaju nikavu moc.
Jedini ko ima moc je Bog, Jedini i Jedinstveni, Svemocni i Sveprisutni koji se ne ogleda i NE OBJAVLJUJE u nezivim stvarima vec DUHOM SVETIM u nasim srcima.

Dajte se u pamet.

Mir Bozji
 
Christadelphian:
Božićna jelka vuče korene iz paganskog kulta u kome se obožava drvo.
Mnogi ljudi danas vjerojatno slave Božić iz sasvim dobrih namera, ali ignorišu jasne činjenice da većina tih običaja ima pogansko porijeklo i da nam Biblija kaže da ne idemo putovima neznabožačkih naroda (Ponovljeni zakon 12:29-32)..

:D Па онда сви Руси су "језици" стога јелка (ёлка) је веома позната ствар у време Новој године и Рођења Христовог :D.
У први пут у свом животу видела сам у Србији бадњак на Божић али не могу речи да јелка код вас такође широко користе као код нас.

:D Поздрав!
 
spqr:
netacno je da jelka i hrast pretstavljaju razliku izmedju rimokatolika i pravoslavaca, jer su srbi jedini pravoslavni narod koji koristi hrast... pored toga, spc je sacuvala i unela u svoje obrede najvise paganizama, neuoporedivo vise od drugih hriscanskih crkvi... a, kako bi drugacije, bandoglavi srpski narod prihvatio hriscanstvo??

Mislim da si upravo naceo jednu vrlo zanimljivu temu,nesvesno,inace sve ovo sto si napisao je na mestu,nemam zamerki ali ne mogu a da ne pitam,jesu li Srbi u sustini uopste i prihvatili Hriscanstvo? Po svemu sudeci Srpsko vidjenje pravoslavlja i Hriscanstva uopste,se u mnogo cemu razlikuje od ostalih pravoslavnih Hriscana.Kopti su takodje neka vrsta pravoslavaca i Srpsko vidjenje pravoslavlja je prilicno slicno,najpribliznije onom izvornom ali opet sa druge strane Srbi daju prednost Bogu a ne Hristu,kao katolici...! Pozdrav
 
Уз сво дужно поштовање, али потпуно је нетачно то што си рекао. Да си икада био на Литургији и да си пратио ток Литургије, видео би колико се помиње Христос. Сем тога, да ли треба да ти напомињем познату Христову молитву која треба да се понавља дан и ноћ:

Господе Исусе Христе, Сине Божји, помилуј мене грешнога.

А кад је реч о разликама између Православних и Римокатолика, типично је да Православни говоре о ХРИСТОСУ и БОГОРОДИЦИ, а Римокатолици о Исусу и Марији. :wink:
 
MaranAta:
Уз сво дужно поштовање, али потпуно је нетачно то што си рекао. Да си икада био на Литургији и да си пратио ток Литургије, видео би колико се помиње Христос. Сем тога, да ли треба да ти напомињем познату Христову молитву која треба да се понавља дан и ноћ:

Господе Исусе Христе, Сине Божји, помилуј мене грешнога.

А кад је реч о разликама између Православних и Римокатолика, типично је да Православни говоре о ХРИСТОСУ и БОГОРОДИЦИ, а Римокатолици о Исусу и Марији. :wink:

Mislis li ti stvarno da je Hrist molio "Gospode Isuse Hriste, Sine Bozji, pomiluj mene gresnoga."?
 
Какве то везе има са током овог разговора ? Хоћеш рећи да постоји само једна молитва Богу - Оче Наш ? Па то је смешно, јер се у јеванђељима на воше места спомиње како се Исус молио, а не каже којим речима. Сад можеш само да нагађаш да ли је стално понављао Оче Наш, или не. А то је онда нагађачка наука. :roll:
 
MaranAta:
Малени је мало ускочио себи у уста... шта ћеш... дешава се то и самозваним папама. :wink:

Pa ti si covece napisao da je Hristova molitva bila, ovako kako si je ispisao. Sto znaci da je molio samog sebe da se smiluje sebi.

Ja ne znam kako je izgledala Njegova molitva, ali svakako se nije molio samom sebi.
 
Christadelphian:
Sad znam maleni
ti verujes u dva Boga ili
kao se ono zove
"dvojstvo" :?

Ja verujem u jednog jedinog Boga, Oca, Sina i Duha Svetog. Zao mi je sto ti ne razumes jedninu mnozine.

Najednostavnije objasnjenje koje sam ikad cuo o trojstvu i kojim se obicno deci objasnjava to verovanja je VODA.

Voda, kao je veoma cesto u Pismu sinonim za Boziju rec, ima tri agregatna stanja - tekuce, kruto i gasovito. Voda, led i para - mozes da ih nazoves kako hoces, oni su uvek samo jedno Voda, ali njihovo stanje menja se u odnosu na silu.

Mozda treba da ti se objasnjava kao malom detetu. Znanje, kojeg ocigledno imas, nadulo te je, zatvorilo oci i srce, usi u um, da ne vidis, ne cujes i ne osecas.
 

Back
Top