Jasenovac. Kvantitativne vrednosti

Што се овим не бавите и не отварате овакве теме ристићеви чмарни колутићи.

Pa mislim da ti je do sada postalo poprilično jasno da si ti glavni razlog za postojanje ove teme. Ona je otvorena isključivo radi tebe, da bi se prestalo više na temi o smrti Srboljuba Živanovića pisati o broju jasenovačkih žrtava i da se konačno možemo vratiti na temu Živanovića?

No, nisi odgovorio na pitanje zašto si se prepoznao?
 
Pa mislim da ti je do sada postalo poprilično jasno da si ti glavni razlog za postojanje ove teme. Ona je otvorena isključivo radi tebe, da bi se prestalo više na temi o smrti Srboljuba Živanovića pisati o broju jasenovačkih žrtava i da se konačno možemo vratiti na temu Živanovića?

No, nisi odgovorio na pitanje zašto si se prepoznao?
Ако је тема о његовој смрти како си навео свскако није онда ни о његовим тобожњим лажима којима се ти интензивно бавиш.
 
Ако је тема о његовој смрти како си навео свскако није онда ни о његовим тобожњим лажима којима се ти интензивно бавиш.

Tako je bila koncipirana, stajala ovde jedno 2-3 meseca bez problema, dok nisi ti otvorio pitanje Srboljuba Živanovića kao prevaranta i lažova, na jedan podosta groteskan način (čak si i Staljina uspeo da nekako uvedeš u temu).

Међитим толико си напљувао овде човека на форуму да му се кости у гробу окрећу да је био лажовчина и преварант и све оно што си видео кад си се погледао у огледало.
Подсетио си ме овде на Стаљина који је своје непријатеље убијао а после има правио меморандуме , церемонијалне и свечане сахране.

Нека почива у миру Бог да му душу прости али де баш ти да му отвориш читуљу на пдф-у историја.

Ja slovo jedno jedino o tome ne bih napisao da ti to nisi nametnuo kao temu, pa još bio i uporan u otvaranju tog pitanja. Tražio si čak i citate Umeljićeve da ti vadim iz zbornika i postavljam šta je čovek pisao.

Slovo ne bih napisao da nije isključivo tebe i tvog insistiranja na tome da se diskutuje o tome zašto je Živanović lažov.

I slažem se da je jako neukusno, to sam ti i mnogo puta ponovio upravo ja tj. pokušavao (bezuspešno, očigledno) da ti skrenem pažnju.
 
[
Tako je bila koncipirana, stajala ovde jedno 2-3 meseca bez problema, dok nisi ti otvorio pitanje Srboljuba Živanovića kao prevaranta i lažova, na jedan podosta neukusan način (čak si i Staljina uspeo da nekako uvedeš u temu).



Ja slovo jedno jedino o tome ne bih napisao da ti to nisi nametnuo kao temu, pa još bio i uporan u otvaranju tog pitanja. Tražio si čak i citate Umeljićeve da ti vadim iz zbornika i postavljam šta je čovek pisao.

Slovo ne bih napisao da nije isključivo tebe.
То је просто зато што никог више ни не занимају твоје теме и твој политички програм.
Учинио сам ти мало да ти бар нека ретардирсна тема заживи.
Просек поесте овог фотума кад подигнеш своје теме је 5,7 људи дневно а некад је био најпосећенији у регијону.
 
Нити једном приликом се ниси осврнуо на број страдалих уопште.

A zašto bih se osvrnuo, ne razumem?

Mislim, ne kapiram šta je svrha ove rečenice. Šta je potrebno osvrtati?

Pa ja sam vrlo dosledno izbegavao temu broja stradalih. Zato je bila i otvorena ova tema, da se rastereti tema o Živanoviću, gde smo imali jedno kontinuirano skretanje teme na broj stradalih, iznova i iznova.

Dakle nakon što je vrlo jasno da ja nisam uopšte želeo u tu temu ni da ulazim, zašto pišeš niti jednom prilikom se nisi osvrnuo na broj stradalih uopšte kao da je to nešto novo ili iznenađujuće? Mislim, zašto bih se osvrnuo ako je cela svrha toga bilo efektivno samo spinovanje, kako bi se se skrenula diskusija sa Srboljuba Živanovića na broj stradalih u Jasenovcu? Zašto bih saučestvovao u tome?
 
То је просто зато што никог више ни не занимају твоје теме и твој политички програм.
Учинио сам ти мало да ти бар нека ретардирсна тема заживи.
Просек поесте овог фотума кад подигнеш своје теме је 5,7 људи дневно а некад је био најпосећенији у регијону.

Ahahhaha :hahaha: Tema je bila mrtva, pa si odlučio da malo po njoj troluješ i samo kao fol otvoriš pitanje Živanovića kao lažova i prevaranta da bi malo zaživela. :lol:

Hajde, neka ti bude. :lol: U redu, to je zapravo bio stvaran razlog.

Nadam se samo da ćeš neku pouku iz toga izvući i da ne sledeći put nećeš započinjati stvari koje nikakve namere nemaš da uopšte nastaviš tj. da nećeš započinjati teme bez namere da ih završiš (ili da bude još perverznije, da pokušavaš teme koje si sam otvorio posle pokušavati da pripišeš drugim forumašima).
 
A zašto bih se osvrnuo, ne razumem?

Mislim, ne kapiram šta je svrha ove rečenice. Šta je potrebno osvrtati?

Pa ja sam vrlo dosledno izbegavao temu broja stradalih. Zato je bila i otvorena ova tema, da se rastereti tema o Živanoviću, gde smo imali jedno kontinuirano skretanje teme na broj stradalih, iznova i iznova.

Dakle nakon što je vrlo jasno da ja nisam uopšte želeo u tu temu ni da ulazim, zašto pišeš niti jednom prilikom se nisi osvrnuo na broj stradalih uopšte kao da je to nešto novo ili iznenađujuće? Mislim, zašto bih se osvrnuo ako je cela svrha toga bilo efektivno samo spinovanje, kako bi se se skrenula diskusija sa Srboljuba Živanovića na broj stradalih u Jasenovcu? Zašto bih saučestvovao u tome?
Не мораш више Умељић ,Ристић , имају исту цифру неколико стотина хиљада то је већ дисквалификација јер се не може почети без почетка и баратати аксиомима. Мени је јасно где си ко си са ким радиш и више те ништа нећу питати.
Води рачуна да не направиш рачун који нећеш моћи да платиш.
 
Не мораш више Умељић ,Ристић , имају исту цифру неколико стотина хиљада то је већ дисквалификација јер се не може почети без почетка и баратати аксиомима. Мени је јасно где си ко си са ким радиш и више те ништа нећу питати.
Води рачуна да не направиш рачун који нећеш моћи да платиш.

A o tome pričaš, što se izbegavaju izneti neke striktno precizne cifre?

Pa ne razumem šta to to znači da mi nije zasmetalo. Kako može da mi zasmeta nešto što me je potpuno oduševilo?

To znači da je prošla generacija jeftinih politikanata koji nemaju nikakvo naučno potkrepljenje za svoje tvrdnje, već samo demagogišu iznošenjem tobožnje utvrđenih precizno brojki, a u stvari su sve listom samo lupetanja, da ne kažem i otvoreno laži.

Ljudi pričaju da znaju nešto, tobože, a zapravo ne znaju i samo se bave licitacijama.

Dva primera koja si naveo pokazuju da nema više onog majmunisanja i da su se ljudi konačno uozbiljili; da smo ušli u normalnu fazu, konačno, kada ljudi koji ne znaju ne pričaju kako znaju, već su ograničeni razmerama svog znanja.

Pretpostavljam da si ti možda saživeo sa raznim mistifikatorima kod Gorana Fesa ili BačkanINFO koji su tate-mate za sva polja od istorije književnosti, preko fudbala do lečenja polnih bolesti, ali to je (srećom) samo faza.

Svako normalan bi pozdravio ovakvo uozbiljavanje. Nejasno je da navodiš da nešto što je krajnje razumno i što obeležava ozbiljnu istoriografiju svugde u svetu, to navodiš (!) da bi neko trebalo stidi.

Podsetio si me sad na neke forumaše koji su me svojevremeno napadali ovde zato što sam jednom prilikom izneo procenu da je doseljenih Slovena u Velikoj seobi bilo između 20 i 70 posto u odnosu na starosedeoce. :D
 
Води рачуна да не направиш рачун који нећеш моћи да платиш.

Ja bih rado da platim. I pokušavam, aktivno, već nedeljama.

No ovde imamo problem da se neko pojavio za stolom, naručio grandiozne stvari, sve i svašta, i kontinuirano izbegava da plati svoj deo računa; stalno izmišlja neke nove izgovore, nikako ga na'vatati.
 
A o tome pričaš, što se izbegavaju izneti neke striktno precizne cifre?

Pa ne razumem šta to to znači da mi nije zasmetalo. Kako može da mi zasmeta nešto što me je potpuno oduševilo?

To znači da je prošla generacija jeftinih politikanata koji nemaju nikakvo naučno potkrepljenje za svoje tvrdnje, već samo demagogišu iznošenjem tobožnje utvrđenih precizno brojki, a u stvari su sve listom samo lupetanja, da ne kažem i otvoreno laži.

Ljudi pričaju da znaju nešto, tobože, a zapravo ne znaju i samo se bave licitacijama.

Dva primera koja si naveo pokazuju da nema više onog majmunisanja i da su se ljudi konačno uozbiljili; da smo ušli u normalnu fazu, konačno, kada ljudi koji ne znaju ne pričaju kako znaju, već su ograničeni razmerama svog znanja.

Pretpostavljam da si ti možda saživeo sa raznim mistifikatorima kod Gorana Fesa ili BačkanINFO koji su tate-mate za sva polja od istorije književnosti, preko fudbala do lečenja polnih bolesti, ali to je (srećom) samo faza.

Svako normalan bi pozdravio ovakvo uozbiljavanje. Nejasno je da navodiš da nešto što je krajnje razumno i što obeležava ozbiljnu istoriografiju svugde u svetu, to navodiš (!) da bi neko trebalo stidi.

Podsetio si me sad na neke forumaše koji su me svojevremeno napadali ovde zato što sam jednom prilikom izneo procenu da je doseljenih Slovena u Velikoj seobi bilo između 20 i 70 posto u odnosu na starosedeoce. :D
Ти поредиш проценат долазећих Словена са бројем Срба у ндх 1941.
Где је теби остао мозак.
Проблем броја Срба у ндх 1941.се мистификује са мрачним средњим веком и то је напредак.

Једини напредак који сте направили је признање да ништа не знате и да сте то укапирали коначно.
И да не требате да се бавите уопште тим послом.
 
Ти поредиш проценат долазећих Словена са бројем Срба у ндх 1941.
Где је теби остао мозак.
Проблем броја Срба у ндх 1941.се мистификује са мрачним средњим веком и то је напредак.

Ne razumem, zašto ne bih poredio?

Hoćeš li da poredimo sa udelom persijskih vojnika prilikom iskrcavanja Kserksovih trupa iz Azije?

Stvarno ne kapiram šta si hteo da kažeš. Sve su to istorijske teme.
 
Ja bih rado da platim. I pokušavam, aktivno, već nedeljama.

No ovde imamo problem da se neko pojavio za stolom, naručio grandiozne stvari, sve i svašta, i kontinuirano izbegava da plati svoj deo računa; stalno izmišlja neke nove izgovore, nikako ga na'vatati.
Теби сигурно ништа не дугујем ама баш ништа дугујем себи изгубљено време губећи на шарлатане и политиканте.
 
Теби сигурно ништа не дугујем ама баш ништа дугујем себи изгубљено време губећи на шарлатане и политиканте.

Znači, ti smatraš krajnje opravdanim da uz poprilično skaradnu i skandaloznu intonaciju otvaraš neke teme, na provokativan način, a da onda sa njih pobegneš ili pokušaš da ih eskiviraš, pa čak i da drugima prebacuješ da su oni uradili ono što si ti sam?

Pa samo se probaj na momenat staviti u tuđe noge. Šta bi postupio na mom mestu u takvoj situaciji? Ti bi, da se neko tako ponaša, sa još i značajno manjim pragom tolerancije, načisto poludeo. Ne bi mogao uopšte da poveruješ da se neko tako ponaša, ne samo zato što je uvredljivo, nego zato što je i generalno govoreći i poprilično bezobrazno.
 
@Q. in perpetuum hibernum
Šta misliš o navodima Srboljuba Živanovića?

Imali smo detaljnije diskusiju o tome na temi o njegovoj smrti. Počeo je od kraja 1980-ih da izmišlja stvari, i to naširoko. Ne samo, ovako, oko Jasenovca, nego bukvalno oko svega i svačega. Npr. on tvrdi da su bedemi Londona napravljeni da bi se zaustavio prodor Slovena preko reke Temze u bronzano doba, ili bukvalno izmišlja da u britanskoj naučnoj zajednici postoji ozbiljna diskusija da su Britanska ostrva bila kolonije praistorijskih Srba.

Njegove izjave u poslednjij nekoliko decenija retko imaju veze sa realnošću. On je sam vršio 1964. godine i tada je tvrdio da na osnovu tih nalaza se ne bi ama baš nikakva, ni približna procena žrtava, dati.

To je ono što su činjenice, s sad povodi za takvo golemo izmišljanje stvari i prosipanje notornih budalaština kojih bi se svaki pošteni čovek stideo, to je već jedna sasvim druga uloga. Njegova uloga jeste nesumnjivo destruktivna, zato što je direktna posledica da se nužno kompromituje i ono što ima smisla i što je tačno, kako bi se čak i meritorne i utemeljene tvrdnje nužno odbacile, lako bi ustaške apologete i minimalizatori zločina delovali uverljivo i kredibilno. Jer kada postaviš Živanovića, onda Tuđman sa svojim skandaloznim tvrdnjama o 10-ak hiljada, ili slično njegova forumska manifestacija ovde u vidu Urbana Hroboatosa, još ispadaju kao normalni i nešto bliže istini. Direktna posledica toga je da se npr. na Međunarodnu komisiju za utvrđivanje istine o Jasenovcu, kojom je on predsedavao gotovo niko živ ne osvrće. Ukaljana je, dakle, samim tim o ono što je zaista legitimno i zasnovano, otpada zbog proste asocijacije sa Živanovićem.

Kada se tome dodaju apsolutno apsurdne budalaštine koje sa stvarnošću nikakve veze nemaju, jasno je da je i njegova uloga u potvrđivanju apsolutno svih predrasuda hrvatskih nacionalista o Srbima; da je to narod mitomana, operisan od stvarnosti i koji, prosto, voli laži stalno i živi u njima. Takve stvari su jako opasne, zato što je njihova nužna posledica dehumanuzacija srpskog naroda; njegovo svođenje na nekakve primitivne troglodite kojima u civilizovanom svetu nije mesto. Uz takvu sliku, i Jasenovac kao zločin se dodatno ne samo umanjuje, nego delimično i opravdava, zato što s tim onda on nije zločin protiv ljudskih bića, a tako i svi zločini počinjeni u najnovijem ratu, u sličnom kontekstu, zato što se konstruiše slika o Srbima kao nekakvim zatucanim talibanima. Kada dehumanišeš protivnika, opravdan je i zločin nad njim, a kada ga prikažeš kao pomahnitalog ludaka, protivnika niko neće ni slušati, makar i ti bio zloća.

Zato se sa dosta velikom dozom sigurnosti može reći da neoustaška Hrvatska, frankovačka Hrvatska, ako hoćeš, u celom Srpstvu nikada nije imala, niti je mogla poželeti, boljeg saveznika od Srboljuba Živanovića.

Razlozi za to što je radio su teži za dokučiti. Da li je angažovan od strane nekih službi, npr. baš možda hrvatskih, sa napomenutim namerama, ili je poslat u javnost od strane srpske duboke države da malo samo razludi narod, ili je čovek načisto budala. Ja nisam sklon teorijama zavere, tako da sam sklon tome da pomislim da mu, najjednostavnije, samo fale neke daske u glavi i da je to možda najprostije objašnjenje zašto je u poslednjim decenijama života radio to što je radio. Neki njegovi bliski saradnici, koji su stajali u njegovu odbranu, tvrdili su da je to što je radio bilo sve iz najbolje namere, odnosno da svojim svesnim preuveličavanje zločina Živanovićeli da potire hrvatske umanjivače zločina, da bi se onda istina negde našla između. Mislim da je takvo objašnjenje neuverljivo; lakše bih poverovao da je čovek pričao takve stvari iz čistog inata.

Inata, nesvestan štetočinskoj ulozi kakvu će imati. Tu bih zapravo najradije citirao forumaša Khal Drogo, koji je ukratko na temu Živanovića sam onaveo: Put ka Paklu popločan je dobrim namerama. I možda je to sasvim dovoljno i najispravnije obrazloženje za celi fenomen zvani Srboljub Živanović u poslednjih 30-ak godina svog života.
 
Zato se sa dosta velikom dozom sigurnosti može reći da neoustaška Hrvatska, frankovačka Hrvatska, ako hoćeš, u celom Srpstvu nikada nije imala, niti je mogla poželeti, boljeg saveznika od Srboljuba Živanovića

Ovde sam hteo precizirati, ako nije dovoljno jasno bilo, bez obzira na motive i namere. I podosta konkretno na temu Jasenovca.

Zato je jako tragično kada se vidi da se ponekad pojave neki Srbi koji su Živanovićeve apologete, jer je to domalo, da se tako izrazim, saučesništvo u zločinu. Najgore pa možda i najironičnije od svega je što ljudi koji to rade sebe izdaju za nekakve rodoljube, a to što rade je doslovno mokrenje i po sopstvenom narodu i po jasenovačkim žrtvama, specifično. I to su u principu vrlo rezistentni na bilo kakav vid kritike; ni ne reaguju nikada sa stvarnim argumentima, već se gotovo isključivo služe ad hominem taktikom i sve se završi sa nekakvim idolopoklonstvom u kojem je poenta kulta ličnosti Živanovića kao takvog i čije su tvrdnje stoga neupitne i niko ih ne sme proveravati. Oni, štaviše, da bude stvar najgora zamišljaju da nešto brane na taj način (ovo se ne odnosi na ljude koji ne znaju ništa o Živanoviću, jer je zapravo najčešće to slučaj, što malo ko zna nešto detaljnije...a oni koji znaju verovatno i takve diskusije dočekuju na nož upravo i kako se ne bi saznalo šta je sve on, zapravo, tvrdio). Dosta se tu teško može naići na slučajeve racionalizacije.

Jedina rečenica koja je u takvoj situaciji adekvatna jeste: Oprosti im, Bože, ne znaju šta čine.
 
Znači, ti smatraš krajnje opravdanim da uz poprilično skaradnu i skandaloznu intonaciju otvaraš neke teme, na provokativan način, a da onda sa njih pobegneš ili pokušaš da ih eskiviraš, pa čak i da drugima prebacuješ da su oni uradili ono što si ti sam?

Pa samo se probaj na momenat staviti u tuđe noge. Šta bi postupio na mom mestu u takvoj situaciji? Ti bi, da se neko tako ponaša, sa još i značajno manjim pragom tolerancije, načisto poludeo. Ne bi mogao uopšte da poveruješ da se neko tako ponaša, ne samo zato što je uvredljivo, nego zato što je i generalno govoreći i poprilično bezobrazno.
100 пута сам исцитирао где је почело мислим да је врапцима јасно.
Да за одређену процену човек не сноси одговорност јер је та процена старија од њега.
То што си ти хтео да кафенишеш и да оговарамо покојника као две тетке профукњаче а друга страна није хтела у томе да учествује тумачи како год желиш.
Ти имаш потребу да пљујеш човека , пљуј га ја у томе нећу учествовати.
 
100 пута сам исцитирао где је почело мислим да је врапцима јасно.

Postoji tema na forumu. Ona ide od uvodne objave do tvoje, ispod one u kojoj sam ja okačio snimak sa komemorativnog skupa u SANU koji je bio održan u čast Srboljuba Živanovića. Ispod te objave, ti si otvorio temu Živanovića kao prevaranta i lažova i napravio čak jednu poprilično grotesknu komparaciju sa liderom SSSR.

Ti možeš koliko hoćeš da posle toga selektivno biraš neke kasnije objave, ne 100 puta, već 1000, ali to ne može biti ništa drugo do pokušaj prebacivanja sopstvene odgovornosti na nekog drugog. Ti se ponašaš kao da tvoja objava sa Staljinom uopšte ne postoji i onda po svom slobodnom nahođenju biraš gde je diskusija počela, iako tema ima svoju hronologiju i objave, ali da bude stvar još čudnija, očekuješ da te ne dobiješ kritiku za takvo ponašanje koje mislim da bi i ti sam prvi smatrao jako bezobraznim da se neko tako prema tebi ophodi (da otvori neku temu i onda načisto krene da se pravi lud, priča o tome da se nešto tobož' utišalo i tamo negde tek kasnije krenulo).

Bukvalno me teraš da sad negde tebi napravim repliku na nekoj temi, uporedim te sa Staljinom, i onda posle se pravim lud i optužujem te da si ti zapravo nešto načeo. Čisto da bi malo, na sopstvenoj koži, video kako to deluje.
 
није битно колико је било само је битно да у Јасеновцу није било 700000 и то тако не умеш чак ни да сакријеш.

Meni je jako interesantno da je ovo uopšte rečenica koju je neko u stanju da izgovori, da nečto najopštije i najnormalnije treba neko da sakrije. Pazi, ti doslovno govoriš o sakrivanju.

Baš dosta govori o ovom podneblju, i to nažalost najgore. Nigde u svetu ovako nešto ne može se videti, bukvalno nigde na čitavoj planeti, i izgleda samo ovde. Npr. potpuno je nezamislivo da neko uopšte pokreće u svetu neke ovako krajnje retardirane diskusije na nivou Neko kaže da u Aušvicu nije stradalo svih 11 miliona ljudi, pa čak to ni ne ume da sakrije.

Kako smo krenuli, uskoro smo krenuli da će na Forumu Krstarice da se piše još i Ovde se piše da ljudi konzumiraju vodu i vazduh da bi preživeli, i to tako ne ume čak ni da se sakrije.

Mislim, čovek se stvarno zapita gde su granice šta se ovde sve može pročitati i zaista se ponekad pomisli jesmo li ovde kolektivno totalno poludeli i da li se čovečanstvo deli na ljude, koji obitavaju sve krajeve sveta od Aljaske do novog Zelanda i Ognjene zemlje do Kamčate, i nekakav zaostali homo balcanicus idiotes ovde, kada se pročita o čemu se ovde priča.
 

Back
Top