Japanski stil enterijera

Poli46

Stara legenda
Poruka
84.970
Japanci prilično konzervativna nacija, uspeli su sačuvati i poboljšati načela i tradicije uređenja interijera,izumljene pre pet stoleća. Klizna bambusova vrata, niski stolovi od prirodnih materijala, svetlosne zavese i kompozicije suvog cveća su elementi prisutni u modernom japanskom stilu, a prema opisima istoričara,u postavljanju kuća samuraja koji su živeli u srednjem veku.
120-145.jpg

Suzdržanost, praktičnost, ljubav prema lepoti i harmoniji i sposobnost da se lepota vidi u detaljima - te odlike svojstvene Japanu, odražavaju se u etno stilu.
Budući da je tradicionalni stan Japana bio mali prostor, japanski je stil najprikladniji za male jednosobne i dvosobne apartmane. Ovakav stil omogućuje maksimalnu iskoristivost svakog kvadratnog metra površine i istovremeno stvara osećaj prostora i sklada
120-132.jpg

Interijeri, dizajnirani u japanskom stilu, međusobno su slični i nisu slični. Zajednička stvar u njima je osećaj prostora, nepostojanje nepotrebnih elemenata i kontrasta, a pojedinačno - kombinacija boja, ukrasnih elemenata i obeležja odvajanja funkcionalnih područja. Etnostil je jedan od retkih stilova koji kombinuju minimalizam, funkcionalnost i izraženu individualnost
 
Načela i tradicija uređenja interijera u Japanu formirana su tokom stoleća i ostala su gotovo nepromenjena. A glavna načela u ovom stilu su sljedeća 9 načela:
120-135.jpg


  1. Sve suvišno je suvišno. Puno slobodnog prostora, minimalno nameštaj i ukrasne "trice" i prisutnost u kući samo potrebnih stvari - najvažniji princip japanskog stila.
  2. Samo glatke površine. Pod, zidovi, nameštaj i kućni aparati trebaju imati glatke sjajne površine.
  3. I ne treba ih ukrasiti ukrasima, izraditi salvete ili postaviti stvari.
  4. Samo lagani prirodni materijali. Rižin papir, bambus, svetlo drvo, keramika - materijali koje Japanci tradicionalno koriste za uređenje interijera.
  5. Harmonija se postiže kontrastima. Yin i Yang, vatra i voda, crna i bela - ravnoteža suprotnosti
  6. je jedno od osnovnih načela japanske filozofije. Ovo se načelo odražava iu dizajnu nameštaja
  7. za stanove, stoga se ova etnička pripadnost odlikuje kombinacijom kontrastnih boja.
  8. Što je više svetla, to bolje. Veliki prozori, svetli zidovi, klizna vrata s belim matiranim staklom, raspršivanje svetla Akari svetiljke - nepromenjivi atributi japanske kuće.
  9. Minimalno zidova i vrata. Japanski stil karakteriše podela prostora na funkcionalne zone
 
I još..

  1. Žive i sušene biljke - najbolji unutarnji ukras. Tradicionalni ukras japanskog interijera su ikebana, bonsai, keramičke figurice, pribor za čajnu ceremoniju, vaze, idoli i akari. Šta više, ostali ukrasi, osim bonsaija i ikebana, moraju biti prisutni u atmosferi na minimumu.
  2. Život na podu. U japanskim kućama sav namještaj je nizak, a najčešće stolice, fotelje i kreveti uopšte nemaju nogu. Stanovnici Zemlje izlazećeg sunca navikli su sedeti i spavati na podu,
  3. tako da se velike meke stolice i sofe s puno jastuka neće uklopiti u atmosferu apartmana .
120-147.jpg
 
Tradicionalni japanski stil uređenja interijera temeljen je na «Ma» – ravnoteži između prostora i objekata. Predmeti nisu oštri i nisu definirani. Vrlo su fleksibilni i lako ih je premještati s jednog mjesta na drugo. Namještaj je uglavnom podni, a rijetko viseći. Koriste se prirodni materijali poput bambusa, drveta, ali i papira.

Tatami i shoji
Tradicionalni japanski interijeri su organizirani prema oblicima ljudskog tijela, od dijelova dimenzija 90 x 180 cm, koji se koriste kao prekrivači za pod, od prirodnih su vlakana, i zovu se tatami.
Neobrađeni materijali kao što je bambus, i boje uzete iz prirode koriste se da bi se postiglo prozračno i mirno okruženje.
Za uređenje su karakteristična shoji vrata (klizna vrata izrađena od drvenih okvira presvučenih poluprovidnom posebnom vrstom papira), kao i svjetiljke od rižinog papira.
Interijeri se prepoznaju po visoko stiliziranom namještaju, sa rukom oslikanim motivima na lakiranim podlogama, diskretnim dodacima jakih boja i ornamentima ili statuama koje predstavljaju životinje ili mitske likove.

Svjetlo i ukrasi za japanski stil
Pri uređenju prostora u japanskom stilu, svjetlo treba biti indirektno. Uglavnom je skriveno iza nekog predmeta, te na taj način poprima topliju boju.
Boje su prirodne, zemljane, dakle sve nijanse smeđe. Ponekad se za detalje upotrebljava žuta ili crvena.
Dok su bijela i neutralne boje dominantne u minimalističkom dizajnu, u dječjim sobama sreću se u umjerenim količinama i jarke boje.
I još posebnu pažnju obratite na biljke. Orhideje i minijaturni bonsai su obvezni.

Japanski stil kupaonice
Tradicionalne japanske kupaonice su drvene. Međutim, danas se uglavnom koriste keramičke u zemljanim tonovima s drvenim ormarićima i bambus dekoracijama.

ytong_zen_kupaonica.jpg

Japanski stil suvremene kupaonice
Jednostavan i ogoljen namještaj sprječava situaciju da prostorije izgledaju skučeno i natrpano, dok u isto vrijeme svojim drvenim i bijelim elementima reflektira preko potrebnu prirodnu svjetlost.

Zen dizajn interijera – japanski stil u suvremenom prostoru
Stvaranje Zen dizajn interijera u Vašem domu je ono koje je sinkronizirano s prirodom i svijetom oko nas. Zen u kući potiče opuštanje i donosi mir. To su, između ostalog, razlozi zašto su najbolja luksuzna lječilišta uređena upravo u ovome stilu.

Karakteristike koncepta Zen dizajna
Opuštajuće boje, skladan namještaj i spokojni zvuci – ako to postignete na pola ste puta do uspjeha i zdravlja koje biva potaknuto uravnoteženim prostorom.

Boje prirode u vašem prostoru
Kako biste odabrali svoju paletu boja za stan, predlažemo da zavirite u prirodu. A tamo ćete pronaći bijelu, bež, boju pijeska, toplu smeđu, tamnu narančastu, jantarnu, mekanu sivu, lisnatu zelenu, zelenu boju žada, hladnu plavu, tamnoplavu…Upravo nabrojane boje izvrsno će pratiti ovu vrstu uređenja unutrašnjeg prostora. Kontrast između narančaste, bež i svijetlo sive stvara specifične finese u ozračju koje sugeriraju relaksaciju.
Nemojte se bojati koristiti boju. Prirodne boje potiču opuštanje i mogu misli dovesti u stanje mira, a time razigrati maštu i donijeti više kreativnosti. Znajte i ovo – opuštajuće boje pomažu da se bolje jede. To je osobito primjenjivo kod uređenja blagovaonice. Kad su kupaonice u pitanju, Zen stil djeluje kao spa zona, a to automatski znači da smo već pripremljeni na ugodne mirise i vizualnu estetiku koja relaksira.

Zidovi u svojoj goloj ljepoti
Pokušajte zadržati svoje zidove čistima u smislu da ih ne pretrpavate detaljima. Pokoje lijepo umjetničko djelo koje je dobro postavljeno i u skladu s Vašim prostorom bit će dovoljno. U ovakvom slučaju «gole» zidne površine najviše će do izražaja doći kvalitetna završna obrada zida, njegova glatkoća i ujednačenost

ytong_zen_interijer.jpg

Simetrija u Zen prostoru

Niste li baš ljubitelj sasvim ravnih, golih zidova, a ipak biste željeli zadržati Zen ozračje, predlažemo da uz pomoć Ytong blokova i ploča stvorite raster u kutovima sobe, poput ovih na fotografiji. Nizanjem i izmicanjem Ytonga, te spajanjem s Ytong tankoslojnim mortom dobit ćete zanimljivu razigranu figuru koju možete iskoristiti i za odlaganje kakvog dekorativnog predmeta.
Dobrome ozračju doprinijet će nekoliko velikih, zdravih i prekrasnih biljaka. One će dodati u prostor dašak života i toplinu.
Na podove postavite drvene podnice, možda od bambusa, a može i neka druga prirodna podna obloga. U nekim prostorijama pod možete i uzdići. . Tepisi nek’ budu bez uzoraka. Ionako služe tome da ublaže zvuk.

Simetrija
se često koristi za stvaranje Zen skladnog prostora.
 

Back
Top