Izlazak Srbije iz ekonomske krize

Eto viš standard је био пре двадесет година мањи,лошији електрични апарати ,лошији аутомобили
није било мобилних,тв само три програма ,један цртаћ дневно,
много мање станова у власништву

али квалитет живљења је био небројано пута већи
 
hoces reci da prosecan srbin ima kvalitetniji zivot od prosecnog svedjanina?:eek:


Зима ,Зима ал стандард је стандард
просечна плата у Шведској је 1500евра
социјална помоћ око 1400 евра

за време које ја спомињах квалитет живљења је немерљиво био на страни СФРЈ
стандард је и тада код њих био далеко већи


пс у ШВЕДСКОЈ ЈЕ ПАТРИОТИЗАМ ЈЕ СВЕТИЊА КОЈА НЕСМЕ ДА СЕ ДОВЕДЕ У ПИТАЊЕ можда је то боље да поредимо
 
Eto viš standard је био пре двадесет година мањи,лошији електрични апарати ,лошији аутомобили
није било мобилних,тв само три програма ,један цртаћ дневно,
много мање станова у власништву

али квалитет живљења је био небројано пута већи

Ako ćemo iskreno, misliš li da su EI NIŠ televizori bili loši? Tiki bojleri, Gorenje šporeti ili mašine za veš? Mislim da su to bili kvalitetni poizvodi, svakako kvalitetniji od mnogih današnjih proizvoda raznih svetskih firmi, na koje imaš garanciju od 3 godine i nisku cenu, pa za tri-četiri godine kupuješ novo
 
bio intervju u novostima skoro sa direktorom instituta mihajlo pupin..on se covek zali na to sto u srbiji vise nema privrednih sistema i da ono teorijsko znaje koje ljudi sticu u toj instituciji ne mogu da uvezbaju na prakticnim projektima..da napomenem da su djerdap sami projektovali svu elektriku i elektroniku..nasu su projektovali i hidrauliku jedino su englezi obezbedili neke hidraulicke razvodnike za prevodnice..jer je zaista bilo nerentabilno razvijati i proizvoditi tih 6 mislim komada..moj matori je tada kao mladic radio u 14om oktobru izvodili su radove..tj montirali sve to....kad su zavrsili taj jedan engleski inzinjer je mom matorom poklonio raselov moment kljuc..sto je tada bilo pojam..:)
 
Птриотско вођење економије подразумева бриху за народ ,а либерално блабла за себе е сада
ја неделим партије на патриотске и не патриотске
ја делим људе :на политичаре ,шибицаре и нас обичан народ
 
Птриотско вођење економије подразумева бриху за народ ,а либерално блабла за себе е сада
ја неделим партије на патриотске и не патриотске
ја делим људе :на политичаре ,шибицаре и нас обичан народ

A nacionalna strategija ,bi trebalo da bude strogo p..:think::dash::think:
 
Свуда се краде исто .само је количина новца различита.
Да провинција ,и ја сам у њој, увек трпи,а БГ је метропола за Балкан

za balkan.....pfhaha , da si rekao za tunguziju pogodio bi...metropola ...mozda Atina i Istambul na jugoistoku Evrope.
i ne krade se svuda isto, kad pljacka sve onaj odozgo ,a i ovde je malo ljudi i bolje se znaju -pa se bira posten svet.
 
pa zbog ponude i potraznje..ako nema dinara..onda nema ni potraznje za evrima get it?

Don`t get it.
Hoces da kazes da drzava stopira povecanje kolicine novca u opticaju i tako drzi vestacki kurs evra. Pa odakle onda toliko narasla inflacija od 2000?? NBS konstantno stampa novac i to je nesto sto i sam Jelasic priznaje, iako nevoljno.
Ali kolicina dinara u opticaju ima mozda tek male posredne veze sa deviznim kursom. Devizni kurs odredjuje prvenstveno ponuda i traznja na trzistu deviza, i pre svega ima uzrok u spoljnotrgovinskim transakcijama jedne zemlje. Sto vise jedna zemlja uvozi robe to je vise evra potrebno, i obrnuto kod izvoza. Tako u prvom slucaju raste traznja za stranom valutom, a u drugoj opada.
Drzava ovaj nerealni kurs brani oprobanom taktikom servisiranom direktno iz kruga MMF-a, koju nijedna normalna zemlja ne praktikuje, a to je putem deviznih rezervi. Pri samoj politici regulisanja platnobilansnog deficita koji je glavni krivac za pad domace valute su dve opcije. Politika finansiranja i politika prilagodjavanja. Gore spomenute devizne rezerve spadaju u prvu grupu i koriste se samo za dnevne ili eventualno sezonske fluktuacije. Kod nas to nije slucaj jer NBS konstantno intervenise na trzistu deviza i time narusava slobodno trziste. U drugu grupu mera spadaju mere prilagodjavanja koje su trajnijeg karaktera i tu spada devizna kontrola, deflacija i cesto spomijana devalvacija ali to ni na pamet ne pada trenutnoj kamarili, koja je cista najamna ekspozitura uvoznickog lobija i tajkuna koji nam kozu s ledja odrase.
 
Srbija moze obezbediti neprekidni dotok velikih iznosa kapitala cijim bi se ulaganjem, za pocetak, otvorile desetine a kasnije i stotine hiljada novih radnih mesta. Pre vise od 20 godina velika a siromasna zemlja dala je znacajne poreske olaksice ulagacima kapitala u svojim posebnim ekonomskim zonama. Po tom osnovu uspela je da privuce vise od 500 milijardi kapitala. Sada je ta drzava ekonomska i finansiska svetska velesila koja kreditira i druge drzave. Koristeci to iskustvo predlozio sam 2003. godine u kracem clanku objavljenom u domacem casopisu da i Srbija slicno postupi u opstinama Crna Trava, Trgoviste, Kursumlija, Bujanovac itd. Ovo bi, u stvari, vazilo za opstine gde je Bog rekao "laku noc". U svojim knjigama dao sam i tekst moguceg zakona kojim bi drzava uredila ovu materiju. Nasa javnost i nasa politika nisu pokazale interes da iskoriste ovo tudje uspesno i zadivljujuce iskustvo. Na kraju se pitam zasto smo nesposobni da vec jednom pocnemo da vucemo prave i jake poteze i da izadjemo iz bede?

zato sto cilj nasih politicara nije da izgrade drzavu i narodu obezbede bolji zivot vec im je iskljucivi cilj da se sto pre obogate i da naprave rodbinsko plemensku mafiju u politici kako bi zastitli ono sto su pokrali.
a i ti da si politicar u naprimer gvineji sto te bole q.urac za gvinejce. pljackaj kradi pa i ubijaj ako oces. nije tvoj narod. e tako je i nama sa crnogorski politicari u srbiji.
 
Ko zna stvarne cimbenike jasno mu je da je ovo samo prazna prica !!Izvinjavam se paji sto sam transparenTan i pragmatican!!>A cimbenici su neumoljivi!!>Dug ogroman,odlila se siva mozdana masa,tehnoloski zaostatak od nekoliko decenija,mrak !!>Rekao sam negde ,mozda u nekom novom mesanju karata,uz pomoc neke univerzumske sile !!>
 
Don`t get it.
Hoces da kazes da drzava stopira povecanje kolicine novca u opticaju i tako drzi vestacki kurs evra. Pa odakle onda toliko narasla inflacija od 2000?? NBS konstantno stampa novac i to je nesto sto i sam Jelasic priznaje, iako nevoljno.
Ali kolicina dinara u opticaju ima mozda tek male posredne veze sa deviznim kursom. Devizni kurs odredjuje prvenstveno ponuda i traznja na trzistu deviza, i pre svega ima uzrok u spoljnotrgovinskim transakcijama jedne zemlje. Sto vise jedna zemlja uvozi robe to je vise evra potrebno, i obrnuto kod izvoza. Tako u prvom slucaju raste traznja za stranom valutom, a u drugoj opada.
Drzava ovaj nerealni kurs brani oprobanom taktikom servisiranom direktno iz kruga MMF-a, koju nijedna normalna zemlja ne praktikuje, a to je putem deviznih rezervi. Pri samoj politici regulisanja platnobilansnog deficita koji je glavni krivac za pad domace valute su dve opcije. Politika finansiranja i politika prilagodjavanja. Gore spomenute devizne rezerve spadaju u prvu grupu i koriste se samo za dnevne ili eventualno sezonske fluktuacije. Kod nas to nije slucaj jer NBS konstantno intervenise na trzistu deviza i time narusava slobodno trziste. U drugu grupu mera spadaju mere prilagodjavanja koje su trajnijeg karaktera i tu spada devizna kontrola, deflacija i cesto spomijana devalvacija ali to ni na pamet ne pada trenutnoj kamarili, koja je cista najamna ekspozitura uvoznickog lobija i tajkuna koji nam kozu s ledja odrase.
posledica stampanja para i davanja u javnu potrosnju matori..
ak ona to dodamo taj uzvoznicki lobi imamo..sta..? sitne oscilacije u kursu evra..citaj ovako kada miskovic proda uvezenu robu on uzme kamaru dinara..ti dinari su znaci van opticaja..on sa tim dinarima kupi devize da bi mogao da plati sledecu turu uvezene robe. jel tako?
mene sad licno zanima sta se desava sa tim dinarima?
elem kada miskovic zeli da kupi 50 miliona evra ..za kes dinare..onda svakako dobije..popust..sto se rezultuje padom kursa evra za recimo 1 din..ta razlika od 1 din svakako meni koji razmenjuje 100evra recimo ama bas nista ne znaci miskovicu koji kupuje 50 miliona evra itekako znaci..profit;)
gde zavrsavaju ti dinari u vrednosti od 50 miliona evra:think:
 
da dodam da "drzavi" odgovara ovaj ispod svake realne cene kurs evra zbog toga sto onda "drzava" moze da udari u marketing kako nam se povecao standard..pa nam prosek plata 300evra..a sto za tih 300 evra mozes da kupis manje nego nemac to je vec neka deseta prica..
standad se ne meri kolicinom evra maraka silinga kruna i sta ti ja znam cega vec kupovnom moci..+ beneficije stanovnistvu
svedska npr ima visok standard ..po mnogo cemu se uzima kao reper u svetu..recimo neto plata u svedskoj je manja nego u nemackoj ali svedjani zive bolje nego nemci jer im je masa stvari free..oni izdvajaju mnogo ..tj razlika neto / bruto plata...ali za to dobijau od drzave mnogo vise nego nemci..zdravstvo skolstvo itd..
nesto sto je SFRJ pokusala da napravi takodje..i jedno vreme je funkcionisalo
 
da dodam da "drzavi" odgovara ovaj ispod svake realne cene kurs evra zbog toga sto onda "drzava" moze da udari u marketing kako nam se povecao standard..pa nam prosek plata 300evra..a sto za tih 300 evra mozes da kupis manje nego nemac to je vec neka deseta prica..
standad se ne meri kolicinom evra maraka silinga kruna i sta ti ja znam cega vec kupovnom moci..+ beneficije stanovnistvu
svedska npr ima visok standard ..po mnogo cemu se uzima kao reper u svetu..recimo neto plata u svedskoj je manja nego u nemackoj ali svedjani zive bolje nego nemci jer im je masa stvari free..oni izdvajaju mnogo ..tj razlika neto / bruto plata...ali za to dobijau od drzave mnogo vise nego nemci..zdravstvo skolstvo itd..
nesto sto je SFRJ pokusala da napravi takodje..i jedno vreme je funkcionisalo

a kako bi objasnio muke ljudi koji su uzeli kredite po deviznoj klauzuli???? sta ce se desiti sa njima i firmama ako evro skoci recimo 30% ????
 

Back
Top