Istorija

Petar BSK

Veoma poznat
Poruka
10.059
Idem u ekonomsku skolu,upisao sam je pre svega jer mi je bilzu ( I ekonomska bg),a neko interesovanje za ekonomiju nemam. O ekonomiji, trenutnom sistemu u svetu imam negativno misljenje...
Istorija me je uvek zanimala,u osnovnoj sam bio na raznim takmicenjima..Hoce li biti problem da se upise istorija posle ekonomske srednje,posto sam je imao samo prve dve godine...
 
Idem u ekonomsku skolu,upisao sam je pre svega jer mi je bilzu ( I ekonomska bg),a neko interesovanje za ekonomiju nemam. O ekonomiji, trenutnom sistemu u svetu imam negativno misljenje...
Istorija me je uvek zanimala,u osnovnoj sam bio na raznim takmicenjima..Hoce li biti problem da se upise istorija posle ekonomske srednje,posto sam je imao samo prve dve godine...

Identican slucaj je bio sa mnom, pa evo, dodjoh do kraja bez ijednog problema... Samo napred.
 
Da ne otvaram novu temu, postavicu pitanje ovde.
Kako se polaze prijemni, jel iz pismenog i iz usmenog dela kao sto sam nasao na internetu ili po principu "test pitanja"? I da li je faks naporan, tj. da li su predmeti preopsirni, teski, laki, da li su profesori nadrkani, pijani i tako te stvari? I da li je moguce prebacivanje sa ovog faksa na neki drugi, i ako jeste, kakvi su uslovi? Hvala u napred...
 
Da ne otvaram novu temu, postavicu pitanje ovde.
Kako se polaze prijemni, jel iz pismenog i iz usmenog dela kao sto sam nasao na internetu ili po principu "test pitanja"? I da li je faks naporan, tj. da li su predmeti preopsirni, teski, laki, da li su profesori nadrkani, pijani i tako te stvari? I da li je moguce prebacivanje sa ovog faksa na neki drugi, i ako jeste, kakvi su uslovi? Hvala u napred...

Za koji grad pitas?
 
Sto se tice prijemnog, radis pismeno i usmeno, nema testa: Pismeno radis esej na zadatu temu (daju ti 5 ponudjenih, pa biras jednu). Bude iz svake oblasti (na primer, A.Makedonski, Karlo Veliki, Francuska revolucija, Svetski ratovi itd.). Posle toga ides na usmeni deo. Usmeno odgovoras kod 5 profesora, svako ispituje svoju oblast (stari vek, srednji, novi, savremeno doba i cini mi se da je bila nacionalna novog veka, ali to nije bitno, svakako te ispituju celokupnu istoriju). Kod njih dobijas ocene od 2 do 5 (retko daju 1). Na kraju se sabira, navise mozes da dobijes 5*5, znaci 25, i na eseju maksimum 35.

Ne znam kako da ti odgovorim na ovo da li je naporan. Svaki fax je tezak na svoj nacin. Obimni su ispiti, ali ne preterano kao sto mozda pomislis na prvi pogled jer je upitanju istorija. Imas dosta nebuloznih ispita koji ti sluze da ti smanje prosek (grdne psihologije, pedagogiju, didaktiku, 4 ispita iz stranog jezika, latinski ili grcki 4 ispita, staroslovenski itd.)

Profesori su ok, nema onoga koji obara 10 puta. Mozda najbitnije, nema ispita za koji se moze reci "ako ovaj polozim, zavrsio sam fax", sto je naravno dobro.

Za prebacivanja ne znam.
 
Hvala na informacijama... Jos samo ovo da priupitam, ti "mrtvi jezici", je l' su puno zajebani za ucenje, posto latinski mi je bas isao u srednjoj... jedva 2 :D
I za knjige, je l' se lako nalaze ili treba da predjem 7 brda? Koriste se nove ili polovne mogu? Eto to je sve sto me za sada interesuje... :)
 
Sa knjigama nemas problem, sve ima u seminaru za istoriju, vecinu nisu pisali profesori sa fakulteta, pa ne moras imati novu, tj. mozes kopiju. Sto se njih tice, mozes i s neta da ucis, niko te to ne pita. Ako znas, prolazis. Za jezike ne znam sta da ti kazem. Znam ljude koji su odustali zbog toga. Ja nisam imao nekih poteskoca, iako nisam bas savladao sve to. Bitno je da si redovan na tim predavanjima i vezbanjima, jer se analize tekstova koji ce biti na ispitu rade tad. Ja sam vise imao problema sa engleskim, jer su obavezna predavanja, a ona su bila u pola 8, pa ti sad vidi koje je mucenje :) Moras da radis neke radove, pa neke testove. Posto sam ja to sve propustao, na ispitu sam morao da imam skoro maksimum poena da bih dobio 6 :) Kao i vecina mojih kolega.
 
Pozdrav ljudi! Htedoh da pitam sta je moguce raditi sa zavrsenom istorijom osim kao profesor u osnovnoj ili srednjoj skoli?

Od "zvanicnih" poslova: skola (nastavnik istorije, gradjanskog vapitanja i veronauke do 4. razreda), arhiv, muzej, biblioteka. Zavisno od afiniteta, znanja, uspeha, veze, mozes raditi u drustvenim institucijama. Na primer, biti savetnik politicara, direktor raznih preduzeca (za to treba master)... Mozes raditi u domu kulture kao organizator kulturnih programa... Ima mnogo tih "nezvanicnih", nekonkretnih radnih mesta, ali za to je u nasoj zemlji potrebno da si u stranci i da imas vezu. Dobra je stvar sto posle istorije, ako ti se ne radi u skoli, mozes zavrsiti master na nekom drugom drustvenom fakultetu (recimo pravnom, ekonomskom, politikoloskom) i tako steci siru mogucnost zaposlenja.
 
Od "zvanicnih" poslova: skola (nastavnik istorije, gradjanskog vapitanja i veronauke do 4. razreda), arhiv, muzej, biblioteka. Zavisno od afiniteta, znanja, uspeha, veze, mozes raditi u drustvenim institucijama. Na primer, biti savetnik politicara, direktor raznih preduzeca (za to treba master)... Mozes raditi u domu kulture kao organizator kulturnih programa... Ima mnogo tih "nezvanicnih", nekonkretnih radnih mesta, ali za to je u nasoj zemlji potrebno da si u stranci i da imas vezu. Dobra je stvar sto posle istorije, ako ti se ne radi u skoli, mozes zavrsiti master na nekom drugom drustvenom fakultetu (recimo pravnom, ekonomskom, politikoloskom) i tako steci siru mogucnost zaposlenja.


Hvala na odgovoru... Nisam znao za ovu poslednju cinjenicu da mogu da upisem master na nekom drugom fakultetu. To je odlicna vest.
 
Kada ce se znati kada je prijemni, kada se prijavljuje tamo za polaganje prijemnog, ili samo odem na dan prijemnog i kazem,: E cao, ja dos'o? I jel se zna koliko kosta prijavljivanje i sve sto jos ide uz to, bio bih jako zahvalan...
Bio sam juce do faksa, i kaze neki mamlaz debeli tamo, nemam ja to pojma, neces ovde nista saznati, sve ima na internetu... -.-
 
Istorija je odlicna nauka. Lepa. Zanimljiva. Siroko obrazovanje. Uz poznavanje racunara i bar engleskog spektar zaposljavanja u administraciji je ogroman.

Odlican izbor.

A da ne govorim o radu u skoli koji je tek posebna draz. Odlicna plata a ne mngoo rada, a ono sto radis lepo je i plemenito.
 
Istorija je odlicna nauka. Lepa. Zanimljiva. Siroko obrazovanje. Uz poznavanje racunara i bar engleskog spektar zaposljavanja u administraciji je ogroman.

Odlican izbor.

A da ne govorim o radu u skoli koji je tek posebna draz. Odlicna plata a ne mngoo rada, a ono sto radis lepo je i plemenito.


Nisam provalio da li si bio ironican, iskreno.
 
Ozbiljan sam. Najgore je zavrsiti ekonomiju. Takvi nikada nece moci da rade u skoli. A istoricari ce uvek moci da rade van skole :)

Pa i nije bas sirok spektar zaposlenja. Negde sam vec pisao da ako si u stranci, ili imas neku drugu vezu, mozes, jer si fakultetski obrazovan raditi kao sef u bilo kom preduzecu, ali to u principu vazi i za ostale fakultete (pogotovo drustvene). Ne mozes sa istorijom bez veze da se prijavis na konkurs za nekog menazdera, ili tako nekog posla.
 
Pa i nije bas sirok spektar zaposlenja. Negde sam vec pisao da ako si u stranci, ili imas neku drugu vezu, mozes, jer si fakultetski obrazovan raditi kao sef u bilo kom preduzecu, ali to u principu vazi i za ostale fakultete (pogotovo drustvene). Ne mozes sa istorijom bez veze da se prijavis na konkurs za nekog menazdera, ili tako nekog posla.

Pa ne postaje se menadzer bez iskustva, a ako steknes iskustvo, onda mozes i da se javis na konkurs. :)
 

Back
Top