istorija po albancima sa kosova kako oni to vide?

od kog perioda da se pocne?

  • od nastanka zemljine kugle znam da ce najvise vas glasati za ovu opciju

  • od 1054 suvise daleko ali ajde

  • od 1389 moze biti zanimljivo

  • od 16v

  • od 17v

  • od 18v

  • od 19v

  • od 20v


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
moram samo da dodam u to vreme pre 7-6-5 vekova nije bila samo duhovna institucija i opste dobro kako ti kazes, vec politicka i obrazovna institucija kao u ostalom i kod katolicke crkve, tako reci sredstvo koje pomoglo da se srbi odrze kao narod pod turcima i da odrze svoja obelezja i kulturu , tamo gde su bile te stare crkve tamo su bili i centri srbije,

slazem se
i nije slucajno sto su se palile crkve, jer tako se brisu tragovi postojanja jednog naroda ili civilizacije.
meni se dopao onaj tekst...to se desava kada politizuju stvari koje ne bi trebale. ne odobravam, meni je to primitivno, cak ni ne opravdam, ali rekoh krivica nije samo na jednoj strani, jedino sam to zeleo naglasiti.
ja sam ateista i gadim se savremene crkve [gadim se i crkve kao institucije bilo koje vere]
nema mnista protiv bilo koje vere, dok se ne mesa u obican ziovt, govorim sa danasnjeg aspekta, cak i razumem kada pomalo "pomaze" u osvescivanju masa, ali ne tako sto ce pomagati da se vrse zlodela krscenjem, ili kako se to vec zove. znas ocemu pricam.
ali u to doba ona je imala znacajnu ulogu, i ona je znacajan , vazan deo nase istorije koje se ja naprimer nikada ne bih odrekao bez obzira na moj odnos prema danasnjoj crkvi i njenim svestenicima, i verovatno danas ne bi postojali kao narod da se crkva nije odrzala,
tada su svestenici bili da ne kazem neka vrsta vladara i vodja.
slazem se i sa ovim
naravno danas crkva danas treba da bude sto dalje od ikakve vlasti i mesanja u nju, pa cu je mozda opet postovati.

trebala bi...
 
Ne vredi ti Dikane.

Čim ga pritisneš zdravom argumentovanom diskusijom, a još ako to i od njega tražiš, prestane da ti odgovara.

Evo, ja sam se baš trudio da ga na ovoj temi ničim ne vređam, i trudio sam se da zdravo diskutujem, a on je prestao da odgovara na moje komentare. Ako nešto i prokomentariše uz neki moj citat, to je neozbiljno i više liči na spam.
 
Јао. .. страшно... а био сам убеђен да си ти једна образована особа........

e136.gif

sad bi trebalo da se nađem isprovociranom pa da tebi nešto dokazujem? :???:
 
Ne vredi ti Dikane.

Čim ga pritisneš zdravom argumentovanom diskusijom, a još ako to i od njega tražiš, prestane da ti odgovara.

Evo, ja sam se baš trudio da ga na ovoj temi ničim ne vređam, i trudio sam se da zdravo diskutujem, a on je prestao da odgovara na moje komentare. Ako nešto i prokomentariše uz neki moj citat, to je neozbiljno i više liči na spam.

nikada namerno ne preskocim neciji post, pogotovo "upucen" meni, mozda ponekad ne procitam post i to je to... nikada nisam tvrdio da imam odgovor na sve,
i bilo bi lepo da se ne trudis da ne vredjas nekoga, da ti to postane navika.:whistling::whistling:
 
Ne vredi ti Dikane.

Čim ga pritisneš zdravom argumentovanom diskusijom, a još ako to i od njega tražiš, prestane da ti odgovara.

Evo, ja sam se baš trudio da ga na ovoj temi ničim ne vređam, i trudio sam se da zdravo diskutujem, a on je prestao da odgovara na moje komentare. Ako nešto i prokomentariše uz neki moj citat, to je neozbiljno i više liči na spam.

Мораш га рузумјети! Како би се ти бранио, а да немаш аргумената? Ја тврдим да он добро издржава, да готово не пропушта прилику да поентира и да чак из неких расправа излази као непоражен, и поред лоше аргументације. Човјек врло добро ради свој посао, подвлачим, ПОСАО!
 
problematizovanje koncepta nacij su izmislili domaći anarholiberali kako bi potkomapli svekoliko srpstvo?

Ma to su ova domaća šljam koja se okupljaju po nekim bircuzima, oko ''Žena u crnom'', LDP, raznih nevladinih organizacija.....

Ima kod njih ljudi koji stvarno veruju u ta sranja, ali su velika manjina, ostali rada za pare i zato su šljam....


zavisi šta ti podrazumevaš pod nacionalnom i etničkom svešću ali ja bih pre rekal da su je oni gadili nego da su je nasledili.

Valjda gradili...a ne gadili.....
Svaki naraštaj i nasledjuje i gradi svoju svest, kroz etnogenezu narada, a kanije uzdizanje u politički koncept nacije.......Jezik, kulturu, običaje....učiš od porodice i sredine u kojoj živiš....To traje vekovima, evoluira i menja se.....Da bi Filip Višnjić ispevao pesmu ''Početak bune protiv dahija'', on sublimira ogromno istorijsko i kulturno (kroz jezik, običaje, njegovo unutrašnje uredjenje i etičke norme i religiju) sećanje jednog naroda koje se razvija vekovima...

osimo toga, za koliko ti guslara znaš pre XIX veka i na osnovu čega znaš kako je bio oblikovan njihov nacionalni i etnički identitet? ili ga prihvataš kao aksiom. onda ti neću osporavati pravo da svoje viđenje sveta oblikuješ kako ti hoćeš, ipak sam ja liberal i detecveća, ali neću ni tvoje argumente stvatati naročito ozbiljno. ;) :mrgreen:

Pa čitaj srpske narodne pesme, memoare, istorijska sećanja.....Šta drugo da ti kažem....
Evo jedne koja govori o ekonomskoj podlozi za izgradnju srpskih srednjovekovnih manastira,, i podnošenju završnog računa iz perspektive srpskog guslara:rotf:

СВЕТИ САВО

Збор зборила господа хришћанска
Код бијеле цркве Грачанице:
"Боже мили, чуда великога!
Куд се ђеде цар-Немање благо,
Седам кула гроша и дуката?"
Ту се деси Немањићу Саво,
Па говори господи хришћанској:
"Ој Бога вам, господо хришћанска!
Не говор'те о мом родитељу,
Не говор'те, не гријеш'те душе:
Није бабо расковао благо
На наџаке, ни на буздоване,
Ни на сабље, ни на бојна копља,
Ни добријем коњма на рахтове;
Већ је бабо потрошио благо
На три славна српска манастира:
- Једну бабо саградио цркву:
Б'јел Вилиндар насред Горе свете,
Красну славну себе задужбину,
Вјечну кућу на ономе св'јету,
Да се њему поје летурђија
Оног св'јета као и овога;
- Другу бабо саградио цркву:
Студеницу на Влаху Староме,
Красну славну мајци заду-бину,
Својој мајци царици Јелени,
Вјечну кућу на ономе св'јету,
Да с' њојзи поје летурђија
Оног св'јета као и овога;
- Трећу бабо саградио цркву:
Миљешевку на Херцеговини,
Красну славну Сави задужбину,
Вјечну кућу на ономе св'јету,
Да с' и њему поје летурђија
Оног св'јета као и овога.
Осталога што претече блага,
Остало је благо похарчио
Зидајући по калу калдрме
И градећи по водам' ћуприје,
Дијелећи кљасту и слијепу;
Док је души мјесто ухватио,
Седам кула блага похарчио:
Ето бабо куд похарчи благо!"
У глас викну господа хришћанска:
"Просто да си, Немањићу Саво!
Проста душа твојих родитеља!
Проста душа, а честито т'јело!
Што носили, свијетло вам било!
Што родили, све вам свето било!"
И што рече господа хришћанска
На састанку код бијеле цркве,
Штогођ рекли, код Бога се стекло!



(ne potresaj se toliko, i ne zaboravi da dišeš. :cool: )

Ja se ne potresam ni malo, niti se ljutim, to što sam oštriji na jeziku je samo moja osobina, koja mi nekad koristi, ali često i pravi velike probleme
 
Poslednja izmena:
Dobro bre ja ne znam kako je kod vas Albanaca, kod Srba postoji koncept privatnog vlasništva......

Kod nas pravoslavna crkva ima radno vreme, manastiri odredjuju vreme kada su dozvoljene posete, nije to javni park, da ulaziš i izlaziš kad ti se ćefne, može da te izbaci i paroh iz crkve i iguman iz manastira (mislim ako ne može zvaće policiju), sva pokretna (ikone, vezovi, stočni fond, poljoprivredne mašine, prevozna i transportna sredstva...) i nepokretna imovina (a tu spadaju i poljoprivredna imanja, pa i neki proizvodni kapaciteti, , parohijski domovi,verske obrazovne ustanove, crkveno-školske ustanove......)...pripadaju SPC...Imaju svoje račune u bankama.....
SPC je bila deo feudalnog poredka, srpske srednjovekovne države, Osmanlijskog carstva i Habzburgške monarhije (u oba ta nesrpska carstva je raspolagala ogromnom imovinom) kasnije kapitalističkog sistema i Srbije i Jugoslavije, pa i u komunizmu joj je ostala značajna imovina a sad čeka denacionalizaciju, a sada ćeš ti da izmišljaš toplu vodu i menjaš ekonomski poredak u Evropi koji se razvija hiljadu godina....:neutral:



Tako je u svim hrišćanskim zemljama, iako su one sve od reda sekularne, crkve raspolažu ogromnom imovinom....

Rimokatolička crkva je jedan od najvećih zemljoposednika i jedna od najbogatijih ustanova čovečanstva..Mnoge zapadne crkve imaju i svoje banke, TV i radio stanice (ima i SPC)..

Ili tvoja plemenska svest ne može da shvati koncept kapitalizma ili nešto drugo

to je tvoje glediste, mozda si upravu, ne ulazim u to.
a moje je: imovina crkve, dzamije i sl. pripada narodu i treba da sluzi za dobrobit naroda. u krajnjem slucaju narod je i dao svo to bogastvo koje one poseduju. a to sto su nekad vrsene manipulacije da bi neka osoba ostavila svoje nasledstvo nekoj crkvi ili dzamiji to mene bas mnogo i ne "obavezuje".
i mislim da npr. SPC nema moralnog prava da neki manastir iz nekog dela sveta prenese u BG zato sto je to njeno vlasnistvo, pod uslovom da tamo jos ima vernika koji koriste taj manastir.
eto toliko o vlasnistvu srkve. ili dzamije, rekoh nije bitno
 
Ma to su ova domaća šljam koja se okupljaju po nekim bircuzima, oko ''Žena u crnom'', LDP, raznih nevladinih organizacija.....

Ima kod njih ljudi koji stvarno veruju u ta sranja, ali su velika manjina, ostali rada za pare i zato su šljam....

dakle ne znaš mnogo o savremenoj teoriji o etnicitetu u društvenima naukama, lepo reci.

Da to su ti o kojima sam pričao, u prethodnom odgovoru.....Ti koji se gade svoga dede, pradede, svog kulturnog i istorijskog nasleđa ili se ''gade'' za pare, od njih mi se povraća i prema njima osećam samo sažaljenje, a delimično nažalost i prezir koliko su jadni...

trebalo je da stoji gradili jer se nacionalni identitet neprkidno gradi i ono što je zapisano kao narodna poezija u XIX veku je proizvod takde gradanje nacionalnog identiteta. (a gde su bake i prabake? :mrgreen: )

Pa čitaj srpske narodne pesme, memoare, istorijska sećanja.....Šta drugo da ti kažem....
Evo jedne koja govori o ekonomskoj podlozi za izgradnju srpkih srednjovekovnih manastira,, i podnošenju završnog računa iz perspektive srpskog guslara:rotf:

pitala sam šta je među tim svedočanstvima starije od XIX eventualno XVIII veka a da se odnosi na identitet puka na koji si se u takvom romantičnom zanosu pozvao? šta od pre XVIII veka govori o identitetu staraca, guslara . . . ?

kada je i gde zapisana pesma koju si postao i ko ju je zapisao? :mrgreen:

Ja se ne potresam ni malo, niti se ljutim, to što sam oštriji na jeziku je samo moja osobina, koja mi nekad koristi, ali često i pravi velike probleme

ma ok, samo se generalno previše unosite u ovakve teme. ;) :cool:
 
Poslednja izmena:
@ ademe
dosada nam nisi nista(ili skoro nista) rekao o povijesti Kosova iz vaseg ugla gledanja..
ili neznas ili neces...:???:
p.s. a vjerske objekte su rusili svi barbari na ovim prostorima...i Srbi i Hrvati i ostali....tako da nebi trebali pretjerano kukati kad se to i nama desi jer smo(su) svi radili isto...neki manje neki vise....treba se nesto poduzeti da se to vise ne dogada....a spomenici kulture jednoga naroda su i visa svetinja od same crkve kao takve..
 
Skapirao sam i promenio odgovor...

Valjda gradili...a ne gadili.....
Svaki naraštaj i nasledjuje i gradi svoju svest, kroz etnogenezu narada, a kanije uzdizanje u politički koncept nacije.......Jezik, kulturu, običaje....učiš od porodice i sredine u kojoj živiš....To traje vekovima, evoluira i menja se.....Da bi Filip Višnjić ispevao pesmu ''Početak bune protiv dahija'', on sublimira ogromno istorijsko i kulturno (kroz jezik, običaje, njegovo unutrašnje uredjenje i etičke norme i religiju) sećanje jednog naroda koje se razvija vekovima...

o tome i govorim, ali koje ti svedočanstva imaš o procesu etnogeneze srpskog naroda pre kraja XVIII veka?

ne sporim da je i tada postojao nekakva identite u odnosu na turke ili arbanase, one koji ne dele sličan jezik i kulturu za početak, ali to nije bio nacionalni dentitet u modernom smislu i na tu činjenicu se u textu autor i poziva kao na dokaz da menastiri nisu srpski. ja samo ukazijem da nigde u evropi u to doba nije postojao moderan nacionalni identitet i da se na srednji vek primenjuje izvesna logika pri optedeljivanju kulturnog blaga a po toj logici hrišćanski spomenici na kim su srpski.
 
@ ademe
dosada nam nisi nista(ili skoro nista) rekao o povijesti Kosova iz vaseg ugla gledanja..
ili neznas ili neces...:???:
recimo i jedno i drugo, ali i trece, taman pocnem, i odmah negiranja bilo cega sto kazem a pripada toj povjesti, i onda kazem sebi, ma drzi se svog "faha" zezanja i sl. ostalo jednostavno ne vredi utrosenog napora [moram malo guglati, radi objektivnosti, prevoditi i sl] a ovo nije prvi pokusaj da zelim reci nesto sto srbi "ne znaju" inace nisam strucnjag kada su ozbiljne teme u pitanju.
p.s. a vjerske objekte su rusili svi barbari na ovim prostorima...i Srbi i Hrvati i ostali....tako da nebi trebali pretjerano kukati kad se to i nama desi jer smo(su) svi radili isto...neki manje neki vise....treba se nesto poduzeti da se to vise ne dogada....a spomenici kulture jednoga naroda su i visa svetinja od same crkve kao takve. .

slazem se, narocito sa zadnjom recenicom. ali kako to preneti svima.
 
pitala sam šta je među tim svedočanstvima starije od XIX eventualno XVIII veka a da se odnosi na identitet puka na koji si se sa i takvom romantičnom zanosu pozvao? šta od pre XVIII veka govori o identitetu staraca, guslara . . . ?

kada je i gde zapisana pesma koju si postao i ko ju je zapisao? :mrgreen:



:

Srpske epske pesme (ali i lirske, bajke, pripovetke, poslovice, brzalice, umotvorine...) i prenosili su se s kolena na koleno menjale i razvijale.... u XIX veku su zapisane su mnogo starije ...Stariji zapisani spisi, su manastirske hronike, zapisi gradjanske klase koja se tek razvija na prostorima Habzburgške monarhije itd.....

Da se primetiti kad sagledam čitav opus srpske epike, od pretkosovskog, kosovskog, hajdučkog do ciklusa iz XIX veka, da su ipak srpski guslari bili obrazovaniji sve ono vreme u pogledu istorije i sopstvenog i susednih naroda iako nepismeni, iako sa snažnom mitološkom, religijskom svešću od mnogih današnjih koji završiše grdne škole i hvae se na sva usta.....
 
Poslednja izmena:
nikada namerno ne preskocim neciji post, pogotovo "upucen" meni, mozda ponekad ne procitam post i to je to... nikada nisam tvrdio da imam odgovor na sve,
i bilo bi lepo da se ne trudis da ne vredjas nekoga, da ti to postane navika.:whistling::whistling:

A, imaš li odgovor na bilo šta.
Pokreneš neko pitanje ili prihvatiš ono koje drugi pokrene, izneseš odrđene tvrdnje, a onda, kada neko ozbiljno, a ne spamovima, odgovori na te tvoje tvrdnje, ti naprasno napuštaš to pitanje i uhvatiš se nečeg drugog.

Evo, i Slavonija, kao, 'ajd recimo, neutralan posmatrač u ovoj temi ti je dala opravdane zamerke.

Dalje, kad sam rekao da se trudim da te ne vređam, mislio sam da se trudim da iznesem moje viđenje i moja saznanja na takav način i takvim rečima koje tebe ne bi uvredile.
Ja, zaista, neću da kažem nikad, ali zaista retko ovde koristim otvorene uvrede sa izraženom namerom da uvredim onoga kome su upućene.
To se desilo par puta, i bilo je upućeno pojedinim korisnicima koji su otvoreno veličali klanja i zločine od strane ustaša u NDH.
Razumećeš, ustaše su mi prepolovile broj članova familije.
 
o tome i govorim, ali koje ti svedočanstva imaš o procesu etnogeneze srpskog naroda pre kraja XVIII veka?

ne sporim da je i tada postojao nekakva identite u odnosu na turke ili arbanase, one koji ne dele sličan jezik i kulturu za početak, ali to nije bio nacionalni dentitet u modernom smislu i na tu činjenicu se u textu autor i poziva kao na dokaz da menastiri nisu srpski. ja samo ukazijem da nigde u evropi u to doba nije postojao moderan nacionalni identitet i da se na srednji vek primenjuje izvesna logika pri optedeljivanju kulturnog blaga a po toj logici hrišćanski spomenici na kim su srpski.

Ajde....nije postojao moderni nacionalni identitet......
Ali postojali su narodi

Tamo gde postoji odredjena zajedničaka svest o pripadništvu odredjenoj grupi, još ako ta grupa govori sličnim jezikom, imaju zajedničke tačke u kulturi i tradiciji, dele naseljavaju odredjenu teritoriju, to ti se zove narod...
Znaš oni Raci, Srbi.....kojima je austrijski car davao priviligije, koje su vodili srpski despoti Brankovići....Jesi li čula za Đorđa Brankovića, Jovana Rajića...oni su kao nešto pisali.....o istoriji tog naroda i u XVII veku i početkom XVIII veku, koji su dizali ustanke protiv Turaka, koji je imao srednjovekovnu državu... i koji ju je poslednji izgubio XV veku i prvi obnoviio u XIX veku.....A ima tu naroda koji svoju državotvornu tradiciju baštine od 1991 i kasnije, pa ne postavljaju tako glupa pitanja poput tebe.....
 
Poslednja izmena:
Donqihote@
rekoh ne preskacem namerno, ali reci koji je to post, ili pitaj, a ja cu ti odgovoriti, ili reci da ne znam odgovor.
ja sam malo na PC, onda pogledam sta ima na TV, odem do posla desetak minuta da vidim sta ima novo, obavim neki privatan posao,jedem,pijem..... pa ne mogu stalno ja da budem na PC, imaju i drugi clanovi pravo na njega. iako se zale da ja previse vremena provodim na forumu.
 
Srpske epske pesme (ali i lirske, bajke, pripovetke, poslovice, brzalice, umotvorine...) i prenosili su se s kolena na koleno menjale i razvijale.... u XIX veku su zapisane su mnogo starije od XIX veka....Stariji zapisani spisi, su manastirske hronike, zapisi gradjanske klase koja se tek razvija na prostorima Habzburgške monarhije itd.....

Da se primetiti kad sagledam čitav opus srpske epike, od pretkosovskog, kosovskog, hajdučkog do ciklusa iz XIX veka, da su ipak srpski guslari bili obrazovaniji sve ono vreme u pogledu istorije i sopstvenog i susednih naroda iako nepismeni, iako sa snažnom mitološkom, religijskom svešću od mnogih današnjih koji završiše grdne škole i hvae se na sva usta.....

ali ti nemaš uvid u taj razvoj. ne idem tako daleko da tvrdim da pre prosvetiteljstva nije postojala nacionalna svest ali govoriti o nacionalnoj svesti puka u srednjem veku . . . na osnovu čega? :eek:

manastirske hronike su pisali pismeni, što znači mali procenat ljudi naročito u turskom periodu i nisu posebno informativne na temu necionalne svesti.

inače, digresija ali setih se, postoji interesantna knjiga kar su živi zavideli mrtvima, u njoj su sabrani komentari i često jadikovke sa margina srednjovekovnih rukopisa koje su ostavljali oni koji su te rukopise selili iz manastiraumenastir, na bezbednije, za vreme turske vlasti. zapravo zapisi počinju od posle maričke bitka.

šta ti znači obrazovaniji i u odnosu na koga? orbarzovaniji nego što bi se očekivalo možda, zapravo bolje informisani, ali mi generalno podcenjujemo domete komunikacije u to vreme, naročito obzirom na česte seobe i mešanja. i opet se radi o završnom periodu formiranja istorijske svesti.
 
Ajde....nije postojao moderni nacionalni identitet......
Ali postojali su narodi

Tamo gde postoji odredjena zajedničaka svest o pripadništvu odredjenoj grupi, još ako ta grupa govori sličnim jezikom, imaju zajedničke tačke u kulturi i tradiciji, dele naseljavaju odredjenu teritoriju, to ti se zove narod...
Znaš oni Raci, Srbi.....kojima je austrijski car davao priviligije, koje su vodili srpski despoti Brankovići....Jesi li čula za Đorđa Brankovića, Jovana Rajića...oni su kao nešto pisali.....o istoriji tog naroda i u XVII veku i početkom XVIII veku, koji su dizali ustanke protiv Turaka, koji je imao srednjovekovnu državu... i koji ju je poslednji izgubio XV veku i prvi obnoviio u XIX veku.....A ima tu naroda koji svoju državotvornu tradiciju baštine od 1991 i kasnije, pa ne postavljaju tako glupa pitanja poput tebe.....

podcenjuješ uticaj dolaska turaka na formiranje zajedničkog srpskog identiteta.

da napravim malo poređenje, to ti je kao što antički grci nisu imali zajednički svest o pripadnosti naročito jaku pre dolaska persijanaca.
 
Donqihote@
rekoh ne preskacem namerno, ali reci koji je to post, ili pitaj, a ja cu ti odgovoriti, ili reci da ne znam odgovor.
ja sam malo na PC, onda pogledam sta ima na TV, odem do posla desetak minuta da vidim sta ima novo, obavim neki privatan posao,jedem,pijem..... pa ne mogu stalno ja da budem na PC, imaju i drugi clanovi pravo na njega. iako se zale da ja previse vremena provodim na forumu.

E, pa ne očekuješ, valjda, od mene da ti sad vratim svih 10 stranica u nazad. Opet bi te mrzelo da čitaš.

Ma, u stvari, ako ćemo pravo, nije meni baš mnogo ni stalo do tvojih odgovora.
Ja sam ovu temu prepoznao kao interesantnu, i pre nego što sam se uključio u nju dobio sam od ostalih odličan šlagvort da napišem ono što sam našao za shodno da je potrebno da neki Srbi pročitaju (nauče).

Svestan sam ja da sve i kad bih imao vremeplov, da te povedem u jednu vožnju, da svojim očima vidiš događaje o kojima pišemo, ti to ne bi prihvatio za istinito.
Verovatno bi u tom slučaju našao ispriku u Edipovom primeru neverovanja svojim očima.

Uživaj! I pusti decu da igraju igrice! U pravu su. Šta si legao k'o mutav na telefon?;)
 
podcenjuješ uticaj dolaska turaka na formiranje zajedničkog srpskog identiteta.

da napravim malo poređenje, to ti je kao što antički grci nisu imali zajednički svest o pripadnosti naročito jaku pre dolaska persijanaca.

Izvin'te, ako mogu da se malo umešam u vaš dijalog.
Pa Nemanjići bejahu pre Turaka. U Nemanjićkoj Srbiji je postojala nacionalna i državotvorna svest. Naročito za vreme Dušana.
 
Ma to su ova domaća šljam koja se okupljaju po nekim bircuzima, oko ''Žena u crnom'', LDP, raznih nevladinih organizacija.....

Ima kod njih ljudi koji stvarno veruju u ta sranja, ali su velika manjina, ostali rada za pare i zato su šljam....

ne znam mnogo o zenama u crnom, ali to su koliko znam zene koje su izgubile decu,bracu i muzeve u ratu, i stvarno ne vidim da takvi ljudi mogu da budu sljam,
a LDP je jedna od najotvorenijih sirokoumnih partija u srbiji, naravno da ne daju da glas primitivnijih i punih mrznje, bez realnosti i osiljenih ljudi bude glasniji i zbog toga vise vredan i ispravan od njihovog, naravno pouceni proslostu gde su ti mirniji, protiv rata i pljackanja, cutali i nisu bili dovoljno aktivni, bezobrazni, neki i nedovoljno zainteresovani, pa mozda i nedovoljno hrabri da uzmu stvar u svoje ruke i zaustave to loodilo.
zato postoji LDP a ja rado glasam za njega od prvoga dana bez da mi neko plati, i naravno kao ni do sada nemam nameru da se uclanjujem ili tako nesto jer ne verujem nijednoj partiji 100% ali ih pratim i do sada sve sto su rekli bilo je na mestu. ili problizno onome sto ja mislim.
 
Poslednja izmena:
ali ti nemaš uvid u taj razvoj. ne idem tako daleko da tvrdim da pre prosvetiteljstva nije postojala nacionalna svest ali govoriti o nacionalnoj svesti puka u srednjem veku . . . na osnovu čega? :eek:

Ko govori o nacionalnoj svesti kmeta, koji se radjao u blatu, živeo u blatu i jeo blato.....:roll:
Postoji taj manji broj naročito ljudi oko crkve (naročito u pravoslavnim autokefaknim crkvama) i ljudi bliski, županu, kralju, knezu koji ističu tu kolektivnu svest, ali kroz kulturu i religiju a ne u modernom nacionalnom smislu, ali ta kulturna svest daje specifičnost istorijskog nasledja jedne države, ili naroda...

Stvaranje modernih nacija praćeno je i socijalnim revolucijama, i opadanjem naslednih privilegija tog uskog sloja od kraja XVII....Kod Srba se to zvalo ''Svaki svoga ubiti subašu''

Glupost je reći da francuska srednjovekovna država nije deo istorije francuskog naroda i nacije iako ovi iz Burgundije su često šurovali sa Englezima u stogodišnjem ratu, i nisu želeli da saradjuju sa ovima iz južnih francuskih pokrajina.....
 
Poslednja izmena:
podcenjuješ uticaj dolaska turaka na formiranje zajedničkog srpskog identiteta.

da napravim malo poređenje, to ti je kao što antički grci nisu imali zajednički svest o pripadnosti naročito jaku pre dolaska persijanaca.

Dobro tako je bilo i u feudalizmu jer je svaki velikaš prvenstveno vodio računa o svom feudu...
I kakve veze ima s tiim......

A i ovo je žešće skretanje sa teme.....

Imaš srednjovekovne hronike nekih stranih zapadnih putopisaca koji su prolazili kroz Srbiju, i opisuju narod kao nepoverljiv, neprijateljski raspolođžen prema strancima, divalj, krije se u šumama, močvarama i nepristupačnim terenima....

Koj mu djavo lepe te etikete kad i ne postoji:???:

Toliko o tome
 
ne znam mnogo o zenama u crnom, ali to su koliko znam zene koje su izgubile decu,bracu i muzeve u ratu, i stvarno ne vidim da takvi ljudi mogu da budu sljam,
a LDP je jedna od najotvorenijih sirokoumnih partija u srbiji, naravno da ne daju da glas primitivnijih i punih mrznje, bez realnosti i osiljenih ljudi bude glasniji i zbog toga vise vredan i ispravan od njihovog, naravno pouceni proslostu gde su ti mirniji, protiv rata i pljackanja, cutali i nisu bili dovoljno aktivni, bezobrazni, neki i nedovoljno zainteresovani, pa mozda i nedovoljno hrabri da uzmu stvar u svoje ruke i zaustave to loodilo.
zato postoji LDP a ja rado glasam za njega od prvoga dana bez da mi neko plati, i naravno kao ni do sada nemam nameru da se uclanjujem ili tako nesto jer ne verujem nijednoj partiji 100% ali ih pratim i do sada sve sto su rekli bilo je na mestu. ili problizno onome sto ja mislim.

Da ovo pripada temi ''istorija po albancima'':rotf: Savremena....OK kapiram njihovo stanovište...
 
podcenjuješ uticaj dolaska turaka na formiranje zajedničkog srpskog identiteta.

Velika istina.

Turci su bili od kljuchne vazhnosti za formiranje srpskog nacionalnog identiteta. A i drugih.
Crnogorci su od posebnih Srba postali zasebna nacija pre svega insistirajuci na razlici izmedju njihove istorije sa Turcima i istorije ostatka Srpstva sa istim tim Osmanlijama.
Boshnjaci su svoju naciju, 'ajde da kazhem - na kvarnjaka, stvorili, spajajuci islamizirane balkanske Slovene sa srednjevekovnom bosanskom drzhavom.

Nacionalni osecaj se razvijao vekovima, i svaki narod ima svoju prichu kako ga je stekao. Razvijanje srpskog je bilo usko povezano sa osmanlijskom vladavinom.
 

Back
Top