Istine i zablude o bombardovanju 1999.

Ovaj sistem, pod nazivom 'Pracka' nije nikakva tajna, ove slike su bile objavljene u Aeromagazinu. Imam taj broj. Naravno da nije Maverick nego AA-8 Aphid. Problem sa ovim sistemom je sto je pocetna brzina lansiranja 0 m/s. VV rakete se projektuju za upotrebu sa aviona, koji se krece brzinom od par stotina km/h, pri cemu marsevski motor moze odmah da preuzme, jer bustera vec nema. Ovako je domet ovoga sigurno bio mali.
Lepo bi bilo da se ovde javi neko ko je radio sa ovim sistemom, koji je plod majstorisanja na terenu, entuzijasti su nesto hteli da urade i to je za svaku pohvalu.
 
To je kao da gledas na inventivnost Jevreja u ausvicu. Dobro, ne bas tako. Slicno.

A totalno mi je nejasna ideja tog oficira koji je naredio da se takvo nesto napravi, ne onih mucenih vojnika koji su " rukovali " time. To nije imlo nikakve sanse da ista pogodi! I to ti je nas oficirski kadar!
 
To nisu naredili oficiri nego sa idejom su dosli "majstori", inzenjeri i inzenjeri-oficiri i nema nista lose u ideji. Ja bi rekao da je to jako dobra i funkcionalna improvizacija. Ja bi isto dodao da je oficirski kadar selektovan obrazovan u bivsoj JNA bio nadprosjecnog obrazovanja i psiho-fizickog kvaliteta.

RaketLi je kasnije dodat startni motor tako da je domet bi priblizan VV ulozi. Jedan od vecih problema je bio sto je IC sensor mogao da detektuje avion na preko 25 km, sto je daleko van dometa raketale tako da se desavalo da raketLa bude ispaljena da cilj van dometa. To je rijeseno tako sto je sistemu dodan i radar.

Vjerovatnoca pogodka: Nista manja od bilo kog IC vodjenog sistema druge generacije.

Inace sistem je testiran na MB 120 mm osvjetljavajucu granatLu. "Razvoj" i testiranje je obavljeno timski i formalno.
 
Искандер, за бога милога гулгај следећи пут. Ја нисам стручњак за авионско наоружање али барем знам како се користи интернет претраживач.

AGM-65 Maverick


The AGM-65 Maverick is a tactical, air-to-surface guided missile
designed for close air support, interdiction and defense suppression mission. It provides stand-off capability and high probability of strike against a wide range of tactical targets, including armor, air defenses, ships, transportation equipment and fuel storage facilities. Maverick was used during Operation Desert Storm and, according to the Air Force, hit 85 percent of its targets.


А да се користи на орлу си у праву

Pa kada si sada ovo "okacio" sto nisi ceo tekst? U tom tekstu lepo pise da postoje vise vrsta raketa maverik, kao i raketa vazduh - vazduh:roll:, a sto se tice ovih slika, nisam rekao da su na njima maverik rakete, nego da su postojale skalamerije sa tim raketama...ovo ocigledno nisu...
 
Opet ne razumeš....upravo u toj pometnji naša PVO je tražila svoju šansu, nije bilo mnogo efekta, ali je bilo, takođe se nato avijacija vraćala-t.j prelazila na sekundarne ciljeve, što je opet koliko toliko bio neki uspeh-sačuvati neki objekat, bar do daljnjeg, mada se na nekenisu više vrćali....itd, nemam sad vremena da pišem (subota je ;) ), a protivgradne su opet druga priča, nju u avionu ne registruju kao raketu v-v.
 

Back
Top