Istine i zablude o bombardovanju 1999.

Stoyo:
Naši imaju nešto oko 240 tenkova M 84. U kakvom su stanju..... je pitanje, ali obzirom da je to najmoderniji tenk naše vojske, a i u rangu sa tenkovima u okruženju pretpostavljam da su OK.

Sve ostalo otpada na matore T-55, koji su smatrani zastarelim još za vreme JNA, i nešto arhaičnih T-34 od posle drugog svetskog rata, koji se još ,verovali vi ili ne, nalaze u "operativnoj" upotrebi. Inače, ogromna većina ovih tenkova nije ni u voznom stanju, i vojska bi ih se rado otarasila, ali nema kome da ih proda, pa čak ni da ih pokloni (mislim na T-55, o ovim tridesetčetvorkama da i ne govorim)! Doduše, JUGOIMPORT je radio neku verziju inžinjerijskog vozila na osnovu T-55, ali je pitanje da li će biti u stanju to bilo kome da prodaju.

Uostalom, bolje je da imamo dvestotinjak potpuno savremenih i ubitačnih tenkova, nego petsto kanti koje ne mogu ni da se pokrenu, a jedu pare i kad rđaju u garaži.
T-34 se ne nalaze u operativnoj upotrebi, odavno su meta za gadjanje, a kada je rec o T-55, odnosno sve u vezi tenkova, tu nema sta da zastari, noviji tenkovi su mozda samo malo nizi u odnosu na starije tipove, ali funkcija im je ista. I na T-55 se moze (i ugradjuje se) ugraditi laserski merac daljine, aktivni oklop, a cev mu se takodje moze menjati. Nije to avion najnovije generacije pa da postoji potreba za nekim mnogo savremenim sistemima. Pa i F-18 je star nekih 15-tak godina, sto je za americke uslove zastarelo, ali je u upotrebi najvise od svih aviona, naravno sa izvesnim modifikacijama. Mozda ce se u buducnosti polako i izbacivati borbena oklopna vozila, a takodje polako uvoditi mozda oklopljeni helikopteri...
 
evo jos jedne fotke munje,mislim da smo se nalazili na istom sajmu oruzja
 

Prilozi

  • d.JPG
    d.JPG
    83,1 KB · Pregleda: 96
a za to sto nama treba t55 je upotrebljiv tenk...a ko to zna koliko mi imamo tenkova ? :) taj ili je ministar odbrane ( ali stari , tj bivsi) ili je neko od visokih generala , a ni oni ne znaju tacan broj... tako da je vrlo naivno misliti da bilo ko zna broj tenkova , pa ljudi su 10 godina minirali , sakrivali i po raznim papirologijama uduplavali i smanjivali taj broj , a sve u cilju toga da udjemo u kalup nato standarda i da naravno niko ne zna koliko mi zapravo i cega imamo... evo dacu ti samo jedan primer... koliko je jna izgubila tenkova u vukovaru ? ako se secas tada je doslo do velike frke jer je pazi sada broj orudja tj tenkova non stop rastao , unisteni su zamenje novima , a nigde u srbiji broj istih nije smanjivan , ni jedna kasarna, ni jedan hangar nije imao dokumentaciju o odlasku ni jednog jedinog tenka, pa major Vukasin Rodic je vodio kompletnu brigadu kaja na papiru nije ni postojala, covek dosao sa celom oklopnom brigadom a ta oklopna brigada nije izasla ni iz jedne kasarne... zanimljivo!
 
iskander:
Zbog čega su NATO avioni bombardovali prvu "šiptarsku" liniju na granici prema karauli Košare maja 1999, kao i na granici prema graničnom prelazu Gorožup. Da li je postojao neko ko je slao informacije našoj vojsci ili su to samo bile "slučajne" greške NATO pilota?
znas, ameri ponekad obelezavaju ciljeve na zemlji sa vise dimnih projektila, cisto za strategijsku avijaciju.Pa mozda se desilo da je neko od nasih rokno par dimnih iz mb 120 mm......ali preko grane....
 
ZORANNS83:
tako da je vrlo naivno misliti da bilo ko zna broj tenkova

Naravno da zna. Pa šta misliš, da je tenk kliker da ga sakriješ. O kakvim tajnama mi pričamo kad nam je bivši načelnik general štaba radio za američku obaveštajnu službu. Može čovek misliti kako je tek na nižim nivoima.

Kako su naše obaveštajne službe radile...dobro se pokazalo. Kad treba poturati razna "dokumenta" po tabloidima - onda nema problema,za to vrem e Hrvati, ladno, dve godine bez problema prisluškuju telefone predsednika države.

Ma ne bi oni ni nacrtanu ovcu sačuvali, a ne podatak o tome koliko mi imamo tenkova
 
ZORANNS83:
Cime americka vojska obelezava ciljeve za aviaciju....? :-) ajde molim te...
jedan od nacina obelezavanja ciljeva koji NISU tackasti, je oznacavanje granica ciljeva dimnim projektilima.
To se primenjuje u uslovima kada veliku zemljisnu prostoriju treba detaljno `ocistiti`, a medju laicima tzv `tepih` bombardovanje.
Takvi ciljevi su reon rasporeda odeljenja ili voda, reon baziranja jedinice na odmoru ili sli, minsko polje za cvije ciscenje ne postoji drugi nacin i sl.
Znaci-jedan od nacina.
pa posto si me lepo zamolio, nadam se da si zadovoljan odgovorom.
i to ne rade samo ameri.
 
a inace oni to rade smo kada im se istrose baterije na laserskom uredjaju za navodjenje na kome se inace u takvim situacijama obeleze tri referentne tacke e onda se kaze poklapaj sve u razmeri toj i toj toliko i toliko i u tom pravcu a sve rukovodeci se tim referentnim tackama , ja mislim da je tako efekat iznenadjenja MALO veci nego sa dimnim bombama , a da e to jedan od nacina to si u pravu , al nerade oni to vec duze vreme... sa nasom vojskom ti je ko i sa crkvom , imas paralelne vladavine , i nije bas da je general ili predsednik drzave upoznat sa svime , i tek kako se moze sakriti brojcano stanje bilo ceka , ali to i nije toliko bitno!!!
 
ZORANNS83:
a inace oni to rade smo kada im se istrose baterije na laserskom uredjaju za navodjenje na kome se inace u takvim situacijama obeleze tri referentne tacke e onda se kaze poklapaj sve u razmeri toj i toj toliko i toliko i u tom pravcu a sve rukovodeci se tim referentnim tackama , ja mislim da je tako efekat iznenadjenja MALO veci nego sa dimnim bombama , a da e to jedan od nacina to si u pravu , al nerade oni to vec duze vreme... sa nasom vojskom ti je ko i sa crkvom , imas paralelne vladavine , i nije bas da je general ili predsednik drzave upoznat sa svime , i tek kako se moze sakriti brojcano stanje bilo ceka , ali to i nije toliko bitno!!!
nisam cuo za lasersku iredjaj za navodjenje, ali znam za laserske obelezivace cilja.
Doduse, takav nacin obelezavanja se moze raditi iz pratece letelice ili od strane tima na zemlji, i odnosi se na tackaste ciljeve ili objekte.
Ja tamo bio i vid`o.I kad su oni nasu teritoriju, i kad smo mu njihovu obelezili....
 
ovo je jedina tema na krsti koju sam procitao od prve do zadnje strane u cugu i pored dezurnih smaraca ipak je izvrsna........licno smatram da ce se istina tek cuti i da su nato-ovci bili sretniji nego mi kada je zavrsen taj nazovi rat.

verujem da smo i u ovakvim uslovima, politickim , ekonomski i ostalim , ipak pokazali da nasa vojska je bila i ostala za RESPECT :)

bilo bi bolje da je opremljenija, da su vojnici bolje zbrinuti /stambeno, materijalno/ ali najbitnije je da uvek verujemo u nju. :):):)
 
iskander:
Zbog čega su NATO avioni bombardovali prvu "šiptarsku" liniju na granici prema karauli Košare maja 1999, kao i na granici prema graničnom prelazu Gorožup. Da li je postojao neko ko je slao informacije našoj vojsci ili su to samo bile "slučajne" greške NATO pilota?
da bi otvorili "koridor" za prolaz kopnenih trupa jer je sve bilo minirano...mislim da podatak postoji u jednoj od Drecunovih knjiga...
 
ZORANNS83:
Ma nije to nista novo , ne obelezavaju oni separatne ciljeve , vec kada hoce da "omedje" neko podrucje , samo lupe tri tacke a onda uz pomoc karte daju tacne kordinate , kao geometri...
Mshone je u pravu, ciljeve su obelezavali na taj nacin samo kada je odmah nakon toga kretao talas bombardovanja, inace sa laserskim navodjenjem sa zemlje moze biti 100% siguran, a iz vazduha ne... Stvar je u tome sto oni posle pregledavanja snimaka sa tog terena donose odluke o bombardovanju ali to se radi nekoliko casova posle snimanja, sto se pokazalo neefikasnim jer nasih jedinica, kao po pravilu u 95% slucajeva na tom terenu nije vise ni bilo. 8-)
 

Back
Top