Истина о Видовдану

za ovog niko nije ni čuo.
čak ga i nema 28. juna u kalendaru
П​
28​
15​
СЛАВА Свети мученик Кнез Лазар и сви Св. муч. српски – Видовдан; Свети пророк Амос ◑​
Vidovdan = Dan Svetog Vida/Vita

Iako za njega "niko nije čuo", iz nekog nepoznatog razloga u Crkvi Bogorodice Odigitrije nalazi se njegova freska iz prve polovine 14. veka. Prava misterija.

1718282877922.jpeg


https://www.blagofund.org/Archives/...ave/NorthwestBay/ArchedEntrance/282N1935.html


 
Poslednja izmena:

ХАГИОГРАФСКИ, ХИМНОГРАФСКИ И ИКОНОГРАФСКИ ИЗВОРИ О ПРОСЛАВЉАЊУ СВЕТОГ ВИТА (ВИДА) КОД СРБА​

Празник Светог Вита (Вида), мученика из Диколецијановог доба са Сицилије, – Видовдан – има изузетно важно место у хришћанској и националној свести Срба, првенствено као дан спомена Косовског боја и Светог кнеза Лазара. Међутим, и пре Косовске битке, култ овог ранохришћанског мученика, био је код Срба израженији него међу осталим православним народима.

Још од V века (Јеронимов мартиролог), односно од VII, када је написан Витов Passio, на Западу су познати подаци о животу и страдању овог мученика. Свети Вит, седмогодишњи дечак са Сицилије, због снажне вере у Христа, стекао је у раном детињству исцелитељску моћ. Хришћанској вери дечака снажно и брутално се супростављао његов отац Иласије, угледни сенатор. Уз Божију помоћ, са васпитачем Модестом и дадиљом Крискентијом, бежи у Луканију где наставља исцељења. Када је Диоклецијановог сина обузео нечисти дух, запретио је да неће напустити царевића док не дође Вит Луканијски. Доведен у Рим, дечак је исцелио царевог сина, али није хтео да принесе жртву паганским боговима, што је био разлог да са пратиоцима буде подвргнут тортури. Током мучења анђео их чудесно односи у Луканију. И ту Вит позива Господа да прими душе страдалника, што је и услишано, тако да он и пратиоци умиру у миру. Кроз три дана, Вит се у чудесној визији јавио угледној хришћанки Флоренцији, која је тела мученика сахранила.

Након ширења култа Светог Вита у јужној Италији и Сицилији, његово поштовање се врло рано пренело и у Рим, тако да папа Геласије у последњој деценији V века помиње римско светилиште посвећено сицилијанском младом мученику. Мошти су му средином VIII века пренете у угледни Сен Дени код Париза, да би 836. године биле дате на дар бенедиктинској опатији Корвеј у западној Саксонији. Како су монаси ове опатије имали снажну мисионарску делатност, култ Светог Вита се значајно укоренио међу германским и неким западнословенским народима, пре свега код Чеха. Има наговештаја да су се Света браћа Ћирило и Методије у Великој Моравској могли сусрести са култом овог свеца, јер није искључено да су франачки мисионари користили Витово исцелитељско поштовање за своје деловање међу Словенима.

На основу једног доста старог рада протојереја Јована Вучковића, професора задарске и ректора Старе карловачке богословије (Свети Вит /Видов Дан/. Једно питање из агиологије православне цркве, Хришћански весник XII /1890/) и савремене расправе Миодрага Марковића (Култ светог Вита /Вида/ код Срба у средњем веку, Зограф, 31 /2006-2007/), може се пратити ширење поштовања овог мученика, пре свега међу народима под римском јурисдикцијом, али и код православних, и то најизразитије код Срба.

Прва позната ликовна представа (голобради младић, скоро дечак) је из 850. године у доњој цркви Светог Климента у Риму, а такође су запажени портрети у венецијанском Светом Марку и катедрали Монреала, из друге половине XII века.

Име сицилијанског мученика није забележено ни у једном литургичко-химнографском споменику општеправославног (Васељенског) карактера. Његовог помена нема, на пример, у типику цариградске Свете Софије, Менологу цара Василија II, другим цариградским синаксарима... Једино је богослужбено прослављан међу грчким монасима који су живели у јужној Италији. Тако његове службе познају грчке литургичке књиге које су настале у јужној Италији (Напуљски месецослов из IX века, синајски „канонарион“ /IX или X век/, месецослов Капуанског грчког јеванђеља из 991. године, типик катедралне цркве Ваведења у калабријском граду Бовију из 1552. године). Иначе, више грчких монашких заједница у јужној Италији за свог заштитника имали су Светог Вита; једна од најважнијих била је код Полињана, нешто јужније од Барија.

Што се тиче уласка Витове службе у руске минеје (месецослов Архангелског јеванђеља /1092/, служебни минеј за јун из XII века, настао у Новгороду, Успенски зборник /крај XII века/), готово је сигурно, без обзира што су ове књиге образоване по типу Студијског типика, да се она у њима нашла под утицајем чешке старословенске књижевности из периода када су међу Чесима мисионарили монаси са Запада који су били под јаким утицајем мученика са Сицилије.

Није познато да је на територији под јурисдикцијом Цариградске патријаршије подигнута и једна црква посвећена Светом Виту. Једино је извесно да је за светогорски манастир Светог Павла у Венецији крајем XIII века израђен раскошан диптих са Витовим ликом, и то, вероватно, као поклон српског краља Милутина, или можда Драгутина.

Међутим, има и доказа да су Срби још раније поштовали Светог Вита. У месоцослову Мирослављевог јеванђеља (последња четвртина XII века), под 15. јуном помињу се Свети Вит, Модест и Крескентија. У прологу манастира Леснова (1330), такође 15. јуна, после пророка Амоса, прослављају се Дула из Киликије, Вит, Модест и Крескентија. У Русији се налазе и три српска пролога из прве половине XIV века са поменом Вита, али без пролошког житија (Румјанцев 319, збирка Синодалне типографије број 1146, Хлудов 189).

Пролошко житије и служба Светом Виту налази се у српском минеју за јун и јул, насталом око 1320. године, а који се данас чува у Црквено-историјском археолошком институту у Софији (рукопис број 501). У науци су регистрована још два минеја из Милутиновог времена са службом Светог Вита који се налазе у Москви и Санкт Петербургу. И у месецослову Дечанског четворојеванђеља, које је Гиљфердинг однео у Санкт Петербург, помиње се јужноиталијански млади мученик. Али након литургичке реформе код Срба под утицајем превода Јерусалимског типика архиепископа Никодима (1319), из химнографских списа готово да нестаје Витово име. Једино га бележе два преписа Јерусалимског типика (крај XIV или почетак XV века) из Дечана (број 114 и 115).

Како култ Светог Вита није заживео у Византији, једна од претпоставки зашто је његово прослављање живо међу Србима, јесте чврста веза овдашње црквене праксе са старословенским књижевним наслеђем из времена Свете браће и њихових настављача.
Тако Асеманијево изборно јеванђеље (почетак XI века) и Остромирово четворојеванђеље (1056/1067), репрезентативни старословенски споменици, у месецословима помињу Светог Вита. А већ је указано на могућност да су се Ћирило и Методије, па и њихови ученици, могли сусрести у Моравској са његовим култом.

Логично је да поштовање Светог Вита у српским земљама заживљава и ширењем овог култа из јадранског приморја. М. Марковић, у поменутом чланку, наводи: „Храмови посвећени Светом Виту постојали су, наиме, током средњег века на острвима некадашње кнежевине Неретвљана – на Брачу, Хвару, Корчули и Мљету – а и у такозваним приморским земљама државе Немањића – у Диоклитији, Далмацији, Травунији и Захумљу.“ Једну цркву Светог Вита (Вида) на Корчули Стефан Првовенчани додељује 1220. године манастиру Свете Марије на Мљету. А у Светоарханђелској повељи цара Душана (1347/1348) помиње се црква Светог Вида код села Купелника, метоха царске задужбине у Доњем Пилоту.

Евидентиране су и иконографске представе Светог Вита у српским манастирима и црквама. Овај мученик врло репрезентативно место има у цркви Богородице Одигитрије у Пећи – у северозападном травеју, уз ктиторово (архиепископ Данило II) гробно место, а заједно са најпоштованијим светим лекарима – светим Космом, Дамјаном, Пантелејмоном и Јермолајем. И Душанов властелин Петар Брајан Вита слика, међу другим мученицима, у својој задужбини, Богородичиној цркви у Карану. Још није поуздано утврђено да ли се његов портрет налазио и у манастиру Велућу.
Ови извори доказују да је међу православним Србима у средњем веку Свети Вит имао значајно богослужбено место. Но, након литургичке реформе увођењем Јерусалимског типика (прва половина XIV века) и од времена стварања црквеног мученичког култа Светог кнеза Лазара Косовског (одмах после 1389), из српских минеја и синаксара нестаје име овог ранохришћанског мученика.

Интересантно је да рани српски извори о сукобу на Косову пољу не региструју да се тај чин догодио на дан када се празновао Свети Вид, али латински не заборављају који се светац тога дана прослављао (фирентински одговор из октобра 1389. на писмо краља Твртка I, дубровачки летописац из XV столећа). Први докумен српске провијенције који помиње Видовдан јесте Сеченички летопис из друге половине XV века. А Константин Михаиловић из Островице у Јаничаревим успоменама (1497-1501) пише: „И тада је у среду, на дан Светога Вита, започео веома жесток бој и трајао је све до петка.“ И једна бугарштица из Пераста памти када је била Косовска битка: „Видовданак бијаше, а Лазару крсно име.“
У ново доба Видовдан улази преко Вука Караџића. Он најпре (1815) записује и објављује десетерачку песму Кнежева вечера („Видов дан ће сутра осванути, видећемо ко је права вера, ко је вера, ко ли невера“), а потом у Ријечнику (1818) трвди да се битка одиграла на Видовдан. „У почетку он (Видовдан) је најчешће помињан и слављен у књижевним делима, да би већ средином XIX века, у доба пораста српског националног романтизма, постао свеприсутан симбол херојства српског народа, посебно његовог јуначког отпора Турцима. Нешто касније, од 1864. године, поново се појављује и у црквеним календарима. При томе се догодио необичан парадокс. Видовдан је постао празник од посебног значаја у свим слојевима српског друштва, али то више није био дан Светог Вита, по коме је празник добио име, него дан спомена смрти Светог кнеза Лазара и Косовског боја. Сицилијански мученик је, истовремено, скоро сасвим заборављен. Није прослављан у богослужењу, химнографији и иконографији, а последњих деценија у стручној и популарној литератури негира се чак и било каква веза између њега и Видовдана“ (М. Марковић, Култ светог Вита... ).

Многи етнолози (Миле Недељковић, Душан Бандић, Мила Боснић) везу између 15. јуна и празновања Светог Вита почињу да негирају након појављивања књиге професора Миодрага Поповића Видовдан и часни крст (1976), у којој се, без увида у химнографске и иконографске изворе, Видовдану придају паганске карактеристике (Световид – врховно божанство Словена пре покрштавања). Поповић је ово преузео из застареле и превазиђене студије историчара Натка Нодила (Religija Srba i Hrvata na glavnoj osnovi pjesama, priča i govora narodnog, Rad JAZU 77 (1885). У другој половини XX века једино меродавно о пореклу празника Видовдана код Срба пише тадашњи епископ банатски Амфилохије Радовић у чланку Толико слављени Видовдан код Срба заправо је благдан латинског Светог Вита (Банатски весник 3 (1989).

https://www.eparhija-sumadijska.org.rs/библиотека/item/9106-hagiografski,-himnografski-i-ikonografski-izvori-o-proslavljanju-svetog-vita-vida-kod-srba
 
ИЗ ОХРИДСКОГ ПРОЛОГА светог Николаја Охридског и Жичког

Свети мученици Вит, Модест и Крискентија
. Свети Вит рођен је у Сицилији, од славних но неверних родитеља. Модест му је био учитељ а Крискентија дадиља. Свети Вит рано се крстио и већ у дванаестој години пошао на подвиг велики. Ангели му се јављали, и руководили га и крепили у подвигу, а и сам он био је светао и красан као ангел Божји. Судији, који га је тукао, осуши се рука, и он му молитвом руку исцели. Отац му ослепи видећи у његовој соби дванаест светих ангела "којима очи беху као звезде, а лица као муње". Но Вит му молитвом поврати вид. Када га отац хтеде убити, ангел му се јави и преведе га, заједно са Модестом и Крискентијом у Ликанију, на обалу реке Силар. И ту свети Вит показа многа чудеса над болним и сумашедшим. На позив цара Диоклецијана оде у Рим где изгна злог духа из сина царева, за што га цар не награди него, напротив, љуто намучи, јер се не хте поклонити глупим идолима. Но од свих мука избави га Господ и Својом невидљивом руком пренесе поново у Луканију, где се и он и Модест и Крискентија представише Господу. Мошти светог Вита налазе се у Прагу.

https://www.voanerges.rs/index.php/...-p-ri-rh-srps-i-bl-z-ni-vgus-in-pis-p-ip-ns-i

Ja mislim da bi trebalo konsultovati bata Šargiju za stučno mišljelje. Izgleda da su jezuiti opasno petljali ovde da bi sakrili pravu SrBsku istoriju i veru. Koliko su samo izvora falCifikovali da nam ubace ovog Vita za kog niko nikad nigde nije čuo.
 

Трагом историје и косовског мита: Видовдан 1389 – 2020.​


Аутор: Проф. др Борис Стојковски, историчар

Видовдан представља несумњиво један од кључних датума у српској историји. Неретко се уз њега, посебно у медијима, стављају епитети фаталан, судбоносан и томе слично. За једног историчара који sine ira et studio проматра и са много аспеката анализира историјску стварност Видовдан, косовска легенда, косовски мит и најпосле сама битка од 15. јуна 1389. године пружају заиста обиље података за анализу. Косовска битка и преко ње Видовдан су, не без разлога, и један угаони камен целокупног српског националног идентитета. Нажалост, сведоци смо у савременом свету, па чак и у круговима неких научника, које не воде постулати модерне историографије већ лична, углавном наопака, идеологија, да се косовски мит, као и Видовдан неретко изврћу па чак се и негира његов значај. На тај начин појединци у земљи и иностранству покушавају да негирају читав српски идентитет, али и да обезвреде сам догађај из 1389. године.

Међутим, слика Косовске битке, доцнијег мита и легенде, култа кнеза Лазара Хребељановића и самог празника Видовдана је више него комплексна. Свако разматрање о значају Видовдана треба започети простом чињеницом да се објасни широј јавности шта хришћанска црква прославља 15. јуна по старом, односно 28. јуна по новом календару. Хронолошки гледано, најстарији светитељ који се тај дан слави је Свети пророк Амос. По њему носи име једна од књига Старога завета-ספר עמוס (хебрејски Sefer Amos), и сматра се да је ово најстарија сачувана књига неког од дванаесторице тзв. мањих пророка. Живео је у VIII веку п. н. е., а борио се против идолопоклонства у Израиљу, због чега је дошао у сукоб са царем Осијом, као и са првосвештеником Амасијом који је Амоса тешко повредио од чега је овај пророк и преминуо у свом родном месту Текуји близу Витлејема. Књигу порока Амоса су написали Амосови ученици и следбеници. Она представља компилацију различитих говора и пророштава које је он изрекао у различитим приликама. Постоји некаква легенда и локална традиција да је овај празник био крсна слава кнеза Лазара. За тако нешто нема никакве потврде и не би требало ни разматрати овакво питање сем на нивоу фолклора и локалног предања.

Други, условно речено познатији и значајнији за ову тему светац јесте Свети Вид/Вит (лат. Vitus). Иако је изворни латински облик Вит, у српским средњовековним списима се налази и име Вид. Овај светитељ је био хришћански мученик пореклом са Сицилије који је пострадао у великом прогону хришћана под римским царем Диоклецијаном 303. или 304. године. Према његовој пасији, тј. Страдању које је компиловано неколико векова касније, Вида је отац желео да одврати од хришћанства, али је он побегао за Луканију, где је ухапшен и одведен у Рим. Иако је чинио многа чудеса, то га није спасило страдања, а међу мукама на које је излаган је било чак и то да су га живог хтели скувати. Вит/Вид, тада још дечак по узрасту, усрдно је молио Бога да њега и његове пратиоце који су такође мучени узме к себи. У тренутку највећих мука, доиста, Витове молитве беху услишене и анђео Господњи је њега и његове пријатеље чудесно вазнео на небо и однео назад у Луканију где су почивали неко време. Његове чудотворне мошти су током VIII века пренете у (стару) опатију Сен Дени код Париза, а затим у бенедиктански самостан Корвеј у Саксонији. Култ овог свеца се проширио и на околна подручја немачког културног утицаја, па је тако и Праг добио катедралу Светог Вита/Вида, која постоји и данас и у коју је пренета рука овог свеца. У Византији, па и у словенском свету, култ овог свеца није наишао на већи одјек, иако је временом светац врло поштован. У бројним цариградским и уопште византијским синаксарима не помиње се Вит, ни у руским средњовековним литургијским списима. Тог дана се бележио готово искључиво само пророк Амос. Једино се међу неким рукописима, које су састављали грчки монаси из Италије, налази помен Светог Вида, те је временом и његово поштовање пренето у Царство.

У средњовековној Србији, култ Светог Вида се развијао из приморских делова где је било доста римокатоличког живља. Фреска овог светитеља у Пећкој патријаршији сведочи да је култ био присутан и пре Косовске битке, те да је овај светитељ поштован и међу православним Србима, о чему сведоче и рукописни минеји, пролози у којима се он спомиње. Истовремено, у не малом броју рукописа се такође спомињу под 15. јуном само Свети пророк Амос, мученик Дула, као и неки други светитељи. Помен дана овог свеца у једном дубровачком документу (писан српским језиком и ћирилицом), али и две цркве на Брачу (једна на Видовој гори изнад Бола) доказ су присуства овог култа у Далмацији и Дубровнику. Међутим, временом, због тога што се на тај дан десила Косовска битка, култ Светог Вида је (у широј јавности углавном) потиснут, добрим делом занемарен, па и заборављен, а на тај дан се раширило готово искључиво слављење кнеза Лазара и спомен Косовске битке и мучеништва на Косову.

У новије време се, пак, међутим, јавља теорија да је име Светог Вида/Вита произашло из наводног врховног бога словенског пантеона – Световида. Међутим, док за везу овог старословенског божанства са христијанизацијом западних Словена постоје неке везе, будући да је овај бог био поштован међу рујанским и балтичким Словенима, о везама са Србима тешко да може бити речи. Западни извори IX века помињу Свантовита, Свентовита или латински Zuantovith-а као божанство. Не постоји никаква директна изворна потврда да је Световид био поштован међу Србима.

Наравно, у целокупној српској култури, духовности и идентитету, Видовдан је добио значајно место као спомен на Косовску битку која се одиграла 15. јуна 1389. године на Косову пољу. Овај догађај има изузетан значај јер је у њему живот изгубио и османски владар и могућно и први султан, Мурат I. Српски кнез Лазар предводио је српску војску у којој су још били од виђенијих српских господара његов зет Вук Бранковић и босански војвода Влатко Вуковић, напоменимо то, победник над османским трупама у бици код Билеће годину дана пре Косовске битке. Кнез Лазар је мудром политиком, од сина логотета Прибца, преко ставиоца на двору цара Уроша се успео до позиције најугледнијег српског великаша. Напоменимо да ни логотет у доба цара Душана, ни позиција ставиоца, нису представљале највишу дворску хијерархију. Ипак, упркос томе, он је први владар који је успео да сакупи значајнији део српских територија, и да након Маричке битке 1371. године, ипак консолидује државу. Имао је свестране везе са Дубровником, као и Угарском. Међу српским земљама истичу се његове тесне везе са Босном и краљем Твртком Котроманићем, као и са зетским Балшићима.

Но, вратимо се самој бици. Најстарији извор настао је дванаест дана после битке. Ради се о запису руског монаха Игњатија, ходочасника који се затекао у Турској. Он само кратко и лапидарно спомиње погибију обојице владара и констатује да се битка одиграла. Са друге стране, сви најранији хришћански извори, попут фирентинског писма босанском краљу Твртку говоре о победи српске војске, а слично је записао и Жан Фроасар, француски средњовековни хроничар, као и Бертрандо Мињанели, италијански средњовековни писац. Те информације иду у прилог онима који истичу да бој на Косову није био пораз. Проблем је међутим друге природе. Неспорна је чињеница да Србија није имала више снаге да се супротстави Турцима и новом султану Бајазиту. Пораз јесте био дугорочна последица, будући да је Србија постала турски вазал, иако ће доцније деспот Стефан Лазаревић државу ставити на здраве ноге поново. Међутим, и византијски извори, попут писама Димитрија Кидона или Дуке, као и Лаоника Халкокондила, превасходан акценат стављају управо на султанову погибију што је за готово све писце и најбитнија вест везана за ову битку.

Смрт султанову узроковао је неки српски анонимни витез, односно племић. Врло рано се спомиње, али не по имену, личност која је одлучила да убије султана. Двојако се описује, или као ратник који је дошао да се преда, па онда убио Мурата или као неко ко се уздигао из лешева након битке и пресудио османском владару. Име слично Милошу Обилићу јавља се и код османских извора, али и аутора хришћанске провенијенције, па и код византијских писаца. Треба, међутим, историјске истине ради, јасно напоменути да су сви ови извори настали знатно након битке, неки и више од пола столећа или столеће касније. Извесно се, међутим, може рећи да до краја средњег века већ постоји и помен његовог имена у облицима Кобилић, Копиловић и слично, док се име Милош/Билиш наводи такође. Било какви други подаци о њему су домен легенде и традиције. Нити постоје докази да је ктитор било ког манастира и цркве, нити постоје икакве потврде да је био зет кнеза Лазара.

Што се тиче развоја косовског мита, он је нераскидиво везан за култ самог кнеза Лазара већ у делима патријарха Данила III (на српском патријаршијском трону 1390 – 1396) види се да је кнез Лазар сматран светитељем. Овај патријарх је изгледа и предводио канонизацију самог кнеза, али и написао можда прве култне списе. Јефимија у Похвали кнезу Лазару, већ пише о Лазару као мученику и страдалнику као и деспот Стефан Лазаревић у Запису на мермерном стубу на Косову. Мученичко страдање и одређење за Царство небеско се налази у свим овим списима као топос, а настали су недуго након Косова.

Коначно, косовску легенду је 1601. године Мавро Орбин у свом делу Краљевство Словена пренео у целости са готово свим до данас познатим елементима, као што су издаја Вука Бранковића. Потом у каснијим столећима развија се Прича о боју косовском, која ће се касније преписивати и читати у многим српским земљама. Потоња фолклорна традиција додала је сијасет измишљених, фиктивних епских ликова попут Топлице Милана и Косанчић Ивана, Девет Југовића и Југ-Богдана (по неким архетип је био наводни отац кнегиње Милице, Вратко) или пак Косовке девојке.

Дакле, јасно се може видети како се један значајан историјски догађај временом преобразио у кључну тачку националног идентитета. Након саме битке, а посебно у столећима потом српски је народ био раздвојен у трима државама, неретко међусобно завађеним. Косовски мит и косовски завет су били један од најзначајнијих елемената који су тај идентитет очували. То наравно не значи да је сваки део косовске легенде и мита историјски тачан и за историјску науку релевантан. Просто, треба здраво разликовати оно што је историјска истина, оно што тврде историјски извори првог и другог реда, од онога што је мит и легенда. Исто тако, ово потоње не треба никада и ни по коју цену одбацити. Косовски је завет, уз светосавље, основни стуб српског постојања и без њих не постоји српски идентитет ни у ово постмодерно доба. За историчаре, пак, изузетно је битно да се држе науке, да не следе никакву идеологију, те да јасно прате и живот и дело кнеза Лазара, као и косовску битку, а да се на основу извора искључиво, а у складу са начелима историјске науке, следи развој сазнања о овом Видовдану 1389. године. Далмација, Карловачка митрополија, као и Црна Гора, били су српски духовни и етнички простори где је косовски завет имао дугорочан утицај на сам опстанак српског народа. Трст или Сентандреја су простори где се и данас јасно виде трагови управо косовског завета и где се до данас историја испреплетала са митом.

Стога и Видовдана 2020. године треба се увек подсећати на значај Косовске битке, али и косовског завета и самог простора Косова и Метохије, о чему је сведочила и прослава дана Косова 1916. године у САД и Великој Британији, када је помпезно обележен овај српски национални празник. Ни век доцније то не треба заборавити.

https://www.kcns.org.rs/agora/tragom-istorije-i-kosovskog-mita-vidovdan-1389-2020/
 
problem je u tome što su učeni da Srbi nisu postojali pre primanja hrišćanstva
Deder nam samo jednu jedinu referencu za ovu legendarnu izjavu navedi, kumim te Perunom, Svetovidom, Vidom i Velesom. Neki udžbenik za osnovnu ili srednju školu ili fakultet, ili izvod iz stručne literature, šta god. Ko je to, gde i kada, Srbe učio da pre primanja hrišćanstva nisu postojali? :hahaha:
 
kojim li je metodama srbima nametnut ovaj tudji bog da mi je znati.
Klasični primer nekoga ko ne zna i ne želi da uči, ali je najglasniji kad treba nešto tuđe omalovažiti, banalizovati ili vulgarizovati, uz obavezni propratni komentar "da mi je samo znati kako ovo ili ono". Da hoćeš stvarno da znaš, uložio bi i vreme i trud da naučiš. Ali nećeš, i onda ti ostaje samo da se kao baba prenemažeš "da mi je znati". Isti slučaj je i sa otkrivačima sakrivene istorije koji ništa ne znaju, glasno i bezobrazno nameću svoje izmišljotine, i čude se ili prosto ismevaju činjenice koje su inače dobro poznate (jer njima nisu). Isti je slučaj i sa ravnozemljašima, protivnicima evolucije, velikog praska, heliocentričnog sistema, negatorima postojanja gravitacije... Sve se svodi na neznanje, nepoznavanje i nerazumevanje, uz glasno i bezobrazno, tvrdoglavo kontriranje i insistiranje na nečemu što bi hteli da je istina.

jebbem ga u taj plan
Baš kao što i rekoh. Daleko je lakše biti bezobrazan, prost i vulgaran kad je reč o nečemu o čemu ne znaš ništa, nego naučiti nešto o tome.
 
Poslednja izmena:
Deder nam samo jednu jedinu referencu za ovu legendarnu izjavu navedi, kumim te Perunom, Svetovidom, Vidom i Velesom. Neki udžbenik za osnovnu ili srednju školu ili fakultet, ili izvod iz stručne literature, šta god. Ko je to, gde i kada, Srbe učio da pre primanja hrišćanstva nisu postojali? :hahaha:
šta znaš o Srbima pre primanja hrišćanstva

Izvori za hristijanizaciju Srba​

Problem izučavanja ovog pitanja jeste nedostatak izvora. Glavni izvori su: Spis o narodima, Panegirik Vasiliju I i Taktika cara Lava VI[2]. O najranijoj fazi piše Porfirogenit koji kaže da je Iraklije u Srbiju poslao sveštenike iz Rima. To je, međutim, bio kratak period, nedovoljan da bi se pokrstio ceo narod. Za pokrštavanje celog naroda bili su potrebni episkopi koji bi stvorili crkvenu organizaciju.

to ti je oficijalno
nedostatak izvora :(
ko je mutimir :D šta je on slavio i koga, koju religiju je imao

vid sad

Словени и Авари​

Као аварски поданици Словени учествују у даљим повременим нападима против Византије, која сад чврсто држи само тврђаве Сирмијум и Сингидунум, а остала подручја јужно од Саве и Дунава није у стању да очува од напада. Око 578. године забиљежен је један опасан словенски поход против Царевине, изведен од Словена са доњег Дунава.

ok a odakle napadaju iz svemira:D

u šta su verovali kome se klanjali, kojim bogovima služili?

ma gde su uopšte bili pre :D

kako su bili organizovani, jesu li bili vandali, civilizovani ...
gde je zapis da ih atila hunski pregazio jer je prolazio kroz te krajeve kako forsira kancelarijska istorija. blage veze nemamo ništa o tome po kanc istoriji.
ukratko došli smo tamo odnekud tačka :D

i na kraju prvo smo bili podanici avaroma pa onda sve do danas podanici rima.

zatim
krunisanje stefana prvovenčanog
da preskočimo pičkaranje između sebe

Независност Србије одлучио је да призна и римски папа надајући се да ће слањем краљевске круне ојачати свој углед у Србији. Посланик папе Хонорија III вероватно је донео краљевски венац (круну) у тадашњу Рашку.
 
Други, условно речено познатији и значајнији за ову тему светац јесте Свети Вид/Вит (лат. Vitus). Иако је изворни латински облик Вит, у српским средњовековним списима се налази и име Вид.
ko bre zna za ovog hahaha
gde ima srpska pravoslavna crkva posvećena njemu ?
 
Ali ima dosta narodnog predanja i običaja koje na žalost ubrzano odumiru. A potpomognuto je time što crkva besomučno teži da sve to izbriše iz narodne svesti.
pa pogledaj grčku
ništa manje nisu pravoslavni a sebe proglasiše začetnicima evropske civilizacije, najpoznatije bogove imaju zevs posejdon... drugima pišu istoriju, opismenjavaju, ej zamisli došao grk da nauči srbe da pišu slovenskim pismom. opšte ludilo i najgore što se i naši primaju ko muva na lepak.
 
pa pogledaj grčku
ništa manje nisu pravoslavni a sebe proglasiše začetnicima evropske civilizacije, najpoznatije bogove imaju zevs posejdon... drugima pišu istoriju, opismenjavaju, ej zamisli došao grk da nauči srbe da pišu slovenskim pismom. opšte ludilo i najgore što se i naši primaju ko muva na lepak.
Svaka normalna država (i narod) prihvata svoju istoriju. Eto, na primeru Grčke gde oni uzimaju i što nije njjihovo a naši se odriču svoga izvornog u ime tuđeg. To je odlika bezumne mase koja je stvorena samo da bude rob nekome.
 
Svaka normalna država (i narod) prihvata svoju istoriju. Eto, na primeru Grčke gde oni uzimaju i što nije njjihovo a naši se odriču svoga izvornog u ime tuđeg. To je odlika bezumne mase koja je stvorena samo da bude rob nekome.
šta da očekuješ od podguznih muva.
lepo je to obrađeno u filmu boj na Kosovu kad murat kaže kakav je kaurin, sve će da da al krunu neda. zato mi i istoriju imamo samo od njih (nemanjića). briga njih bilo šta je u istoriji važno da se dočepali krune, pa su još i ratovali između sebe.
 
pa pogledaj grčku
ništa manje nisu pravoslavni a sebe proglasiše začetnicima evropske civilizacije, najpoznatije bogove imaju zevs posejdon... drugima pišu istoriju, opismenjavaju, ej zamisli došao grk da nauči srbe da pišu slovenskim pismom. opšte ludilo i najgore što se i naši primaju ko muva na lepak.
И зато су на ивици да скроз отпадну од православља јер се хвале својом античком паганштином а не византијском духовношћу.
 
šta znaš o Srbima pre primanja hrišćanstva

Izvori za hristijanizaciju Srba​

Problem izučavanja ovog pitanja jeste nedostatak izvora. Glavni izvori su: Spis o narodima, Panegirik Vasiliju I i Taktika cara Lava VI[2]. O najranijoj fazi piše Porfirogenit koji kaže da je Iraklije u Srbiju poslao sveštenike iz Rima. To je, međutim, bio kratak period, nedovoljan da bi se pokrstio ceo narod. Za pokrštavanje celog naroda bili su potrebni episkopi koji bi stvorili crkvenu organizaciju.

to ti je oficijalno
nedostatak izvora :(
ko je mutimir :D šta je on slavio i koga, koju religiju je imao

vid sad

Словени и Авари​

Као аварски поданици Словени учествују у даљим повременим нападима против Византије, која сад чврсто држи само тврђаве Сирмијум и Сингидунум, а остала подручја јужно од Саве и Дунава није у стању да очува од напада. Око 578. године забиљежен је један опасан словенски поход против Царевине, изведен од Словена са доњег Дунава.

ok a odakle napadaju iz svemira:D

u šta su verovali kome se klanjali, kojim bogovima služili?

ma gde su uopšte bili pre :D

kako su bili organizovani, jesu li bili vandali, civilizovani ...
gde je zapis da ih atila hunski pregazio jer je prolazio kroz te krajeve kako forsira kancelarijska istorija. blage veze nemamo ništa o tome po kanc istoriji.
ukratko došli smo tamo odnekud tačka :D

i na kraju prvo smo bili podanici avaroma pa onda sve do danas podanici rima.

zatim
krunisanje stefana prvovenčanog
da preskočimo pičkaranje između sebe

Независност Србије одлучио је да призна и римски папа надајући се да ће слањем краљевске круне ојачати свој углед у Србији. Посланик папе Хонорија III вероватно је донео краљевски венац (круну) у тадашњу Рашку.
Opet odgovaraš na pitanje pitanjem, jako ružna navika. Ako imaš odgovor, ili ga daj ili reci da ne znaš. Gde tu piše ili na osnovu čega što tu piše zaključuješ da Srbi nisu postojali pre primanja hrišćanstva?
 
И зато су на ивици да скроз отпадну од православља јер се хвале својом античком паганштином а не византијском духовношћу.
verovatno su shvatili da su tad bili poštovaniji pa se vraćaju.
grčka danas kao pravoslavna zemlja ne vredi ni pišljiva boba u svetu, ameri kroz filmove je održavaju baš zbog te paganštine.
 
Opet odgovaraš na pitanje pitanjem, jako ružna navika. Ako imaš odgovor, ili ga daj ili reci da ne znaš. Gde tu piše ili na osnovu čega što tu piše zaključuješ da Srbi nisu postojali pre primanja hrišćanstva?
kako da ti kažem kad nema izvora :D
Problem izučavanja ovog pitanja jeste nedostatak izvora
a govori se o pokrštavanju.
šta očekuješ da ti kažem .
čitaj onda ležea, šafarika, čajkanovića
 
zato mi i istoriju imamo samo od njih (nemanjića).
Једино ако ниси чуо за св. Јована Владимира, св. Прохора Пчињског, св. Гаврила Лесновског, св. Петку и друге српске светитеље из преднемањићког периода.
 

Back
Top