Ispit vrline - što bi ste učinili?

Slap888

Primećen član
Poruka
926
Boravite u prirodi sa velikim ruksakom i kamerom u ruci. Iznad velike provalije na kamenoj stijeni slikate daleki pejzaš. Vama iza leđa dolazi kriminalac koji ima za cilj da uzme vaše imanje (ruksak,kamera ...) tako da vas gurne vas u provaliju. I dogodi se to. Nekom srećom vi hvatanjem za čvrstu granu zadržite svoje tijelo da ne padne u provaliju. Molite kriminalca da uzme vaše stvari i otiđe, da mu opraštate,da ga razumijete i kažete mu da će te se sami uzverati i spasiti jer vam kriminalc itako ne vjeruje da ga nećete gore napasti.

No kriminalac na to ne pristaje nego hoće svojom nogom da udari po vašoj ruci da padnete u provaliju. I dogodi mu se /kao u filmu/ da se posklizne, padne i hvatanjem za kameni brid ostane visjeti iznad provalije kao i vi. Vi se uspenjete i sad imate priliku da kriminalca spasite ili da ga pustite da padne u provaliju jer on zbog nekih uvjeta ne može sam da se uspenje.

Što će te učiniti? Otići odmah i zanemariti što vam kriminalac ima reći, nek se spašava kako zna. Hoćete li čekati i uživati u padu kriminalca u provaliju ili će te pod određenim uslovima ipak spasiti kriminalca? Što bi to kriminalac trebao vama reći da bi ga spasili?

Za pravi odgovor treba doista jake vrline i mudrosti....slično kao i u biblijskoj priči o mudrom Solomonu koji je na specifičan način riješio sud između dvije žene koje su svojatale jedno djete.

Pred desetak godina postavio sam ovu moju hipotetičku priču na jedan forum i niko nije znao mudro riješenje. Naravno...ond alijede komentari - smislio si svoje rješenje i sad mudruješ da bi i mi trebali tako odgovoriti.
 
Poslednja izmena:
"Vama iza leđa dolazi kriminalac koji ima za cilj da uzme vaše imanje (ruksak,kamera ...) tako da vas gurne vas u provaliju.
No kriminalac na to ne pristaje nego hoće svojom nogom da udari po vašoj ruci da padnete u provaliju. I dogodi mu se /kao u filmu/ da se posklizne, padne i hvatanjem za kameni brid ostane visjeti iznad provalije kao i vi. Vi se uspenjete i sad imate priliku da kriminalca spasite ili da ga pustite da padne u provaliju jer on zbog nekih uvjeta ne može sam da se uspenje"

I ja da ga spasim? Ko ga hebe, jedno djubre manje.
 
Nije takav zivot. Jedina slicna situacija koju sam doziveo, je bila u vojsci, ali tad sam imao ak47
sa 30 metaka, i male su sanse bile da mi neko pridje sa ledja, a da ne primetim...
Vrhunski specijalac ti prilazi spreda...i kad ti priđe blizu baca predmet preko tebe i ti mu tad okrećeš leđa. Kad osjetiš prevaru bude ti kasno...njegov nož je na tvom vratu.
 
Ово је Мујо давно ријешио. Нагодио се с криминалцем да ће га спасти ако му овај да половину украденог плијена. Кримос је пристао, Мујо га је извукао, а онда му је овај морао дати пола ранца и камере. Додуше мало су се натезали како да подијеле камеру, коме тијело камере а коме објектив, али договорили су се. :mrgreen:
 
Samo da se upišem, da saznam "mudro rješenje" iako mi nije jasno da može postojati tačan odgovor. Svako za se travu pase, svako će učiniti onako kako misli da treba učiniti. Ja bih mu posve sigurno spasila život.
Ti bi mu spasila život, samo tako i time reskirala da te on ponovo napadne i baci u provaliju. On je svojim prethodnim postupkom već dokazao da nema vrline i da nije vrijedan tvoje pomoći. Primjeti-on je prethodno dva puta pokušao da te ubije; prvi put po kriminalnom pravilu igre /bez kompliciranja stvari/ a drugi put po nemilosti. Zašto da reskiraš i ideš mu dati svoju milost?
 
Ti bi mu spasila život, samo tako i time reskirala da te on ponovo napadne i baci u provaliju. On je svojim prethodnim postupkom već dokazao da nema vrline i da nije vrijedan tvoje pomoći. Primjeti-on je prethodno dva puta pokušao da te ubije; prvi put po kriminalnom pravilu igre /bez kompliciranja stvari/ a drugi put po nemilosti. Zašto da reskiraš i ideš mu dati svoju milost?
Dobro se dobrim vraća. Ako je suđeno da se shebem niz tu provaliju, to će se i desiti. Šta će mi život u kojem bih nosila na duši život tog čovjeka. Nepružanje pomoći u životnoj opasnosti nečijoj=ubistvo.
 
Ово је Мујо давно ријешио. Нагодио се с криминалцем да ће га спасти ако му овај да половину украденог плијена. Кримос је пристао, Мујо га је извукао, а онда му је овај морао дати пола ранца и камере. Додуше мало су се натезали како да подијеле камеру, коме тијело камере а коме објектив, али договорили су се. :mrgreen:
To mi liči na "pranje novca" :)
 
Dobro se dobrim vraća. Ako je suđeno da se shebem niz tu provaliju, to će se i desiti. Šta će mi život u kojem bih nosila na duši život tog čovjeka. Nepružanje pomoći u životnoj opasnosti nečijoj=ubistvo.
Da si pala sama u provaliju onda ti je sudjeno a ne da te neko gurne a da imas sansu da se branis. Obavezno posle spasavanja da ga pozoves kuci.
 
Ti bi mu spasila život, samo tako i time reskirala da te on ponovo napadne i baci u provaliju. On je svojim prethodnim postupkom već dokazao da nema vrline i da nije vrijedan tvoje pomoći. Primjeti-on je prethodno dva puta pokušao da te ubije; prvi put po kriminalnom pravilu igre /bez kompliciranja stvari/ a drugi put po nemilosti. Zašto da reskiraš i ideš mu dati svoju milost?
Lupeta
 
Pred desetak godina postavio sam ovu moju hipotetičku priču na jedan forum i niko nije znao mudro riješenje. Naravno...ond alijede komentari - smislio si svoje rješenje i sad mudruješ da bi i mi trebali tako odgovoriti.
bacio bi svoje imanje, ruksak i kameru u provaliju, i rekao ajd daj ruku, glupo da se zrtvuje zivot zbog stvari/materijalnog?

ja znam sve, ne samo solomonovu mudrost
 
A jedina si nada bio da ćeš dati mudro rješenje :manikir:
Iskreno, ne znam šta bi lijepo mogla reći i napraviti osoba koja me pokušala opljačkati, ubiti, pa kada joj nije pošlo za rukom ubiti me, još se dodatno potrudila dokusuriti me skačući mi po šapama...

:rotf:

Neku jako, jako, jako, jako veliku vreću para bi morala zagarantirati...

💰🐈

Zamisli ti to, ispit vrline, ma bogati.
Sjetim se Mad Max-a i zadnje scene s pilom za željezo, ispade on lud, nemislosrdan i okrutan, a par dana prije ta klika mu namjerno pogazila
ženu i bebu.

 

Back
Top