Ispit vrline - što bi ste učinili?

Pa i ako me gurne neko i dalje je sudbina :D
Pitanje je tko se zapravo igra više sa Božjim strpljenjem jer Bog neće beskonačno trpiti glupost i nevrlinu. Nevrlina je kod razbojnika koji je spreman ubiti u trećem pokušaju onog tko mu oprašta i spašava život. Glupost je kod čovjeka koji spašava razbojnika unatoč tome što je razbojnik na sličnom primjeru maloprije pokazao da ponovo neće odustati od cilja da ubije čovjeka koji mu nije ništa kriv.

Pa u mudrosti je uvjek veliko iznenađenje ....
Ono sa Solomonom je savršeno logično, ali ne vidim nikakvu logiku pogađati se s nekim tko te ni krivog ni dužnog pokušao opljačkati i po svaku cijenu ubiti.
Jedini način da ga ostavim da ne padne bio bi da me učini doživotnim trulim bogatašem, apsolutno ništa drugo mi ne pada na pamet, ja vrlinu samim time pokazujem što mu ne skačem po prstima, kao on meni.
Uglavnom, mislim da će ti se ponoviti ono što ti se dogodilo nakon što si napisao rješenje na prijašnjem forumu, a to je da će forumaši ovdje zakolutati očima.

ja vrlinu samim time pokazujem što mu ne skačem po prstima, kao on meni.

Ima više stepenica vrline. Da li je veća vrlina pustiti razbojnika dok mu prsti ne popuste a do tada će proživljavati dužu agoniju ili ga udariti po prstima da ide ranije u zasluženu smrt? Ima lijepih filmskih ideja da čovjek iz daljine puškom ubija prijatelja kojeg su zlikavci stavili na vatru da umre u bolnim mukama. Neko će reći - to je ubistvo, samo Bog ima pravo da oduzme život.

Uglavnom, mislim da će ti se ponoviti ono što ti se dogodilo nakon što si napisao rješenje na prijašnjem forumu, a to je da će forumaši ovdje zakolutati očima.
Čekam mudre da dadu rješenje !

Ima više stepenica vrline. Da li je veća vrlina pustiti razbojnika dok mu prsti ne popuste a do tada će proživljavati dužu agoniju ili ga udariti po prstima da ide ranije u zasluženu smrt? Ima lijepih filmskih ideja da čovjek iz daljine puškom ubija prijatelja kojeg su zlikavci stavili na vatru da umre u bolnim mukama. Neko će reći - to je ubistvo, samo Bog ima pravo da oduzme život.

Čekam mudre da dadu rješenje !
Drugim riječima, nepopravljiv je i nema ga smisla spašavati, a osoba puna vrlina bi mu nagazila ruku poganu, da se tamo ne drekelji i ne muči previše.

Ne znam, očito nisam svetac, ukoliko ne bi imao da me isplati 💰 💰 💰 🐈 , gledao bi kako se peče na vatrici laganoj dok prstić po prstić popušta.

Boravite u prirodi sa velikim ruksakom i kamerom u ruci. Iznad velike provalije na kamenoj stijeni slikate daleki pejzaš. Vama iza leđa dolazi kriminalac koji ima za cilj da uzme vaše imanje (ruksak,kamera ...) tako da vas gurne vas u provaliju. I dogodi se to. Nekom srećom vi hvatanjem za čvrstu granu zadržite svoje tijelo da ne padne u provaliju. Molite kriminalca da uzme vaše stvari i otiđe, da mu opraštate,da ga razumijete i kažete mu da će te se sami uzverati i spasiti jer vam kriminalc itako ne vjeruje da ga nećete gore napasti.

No kriminalac na to ne pristaje nego hoće svojom nogom da udari po vašoj ruci da padnete u provaliju. I dogodi mu se /kao u filmu/ da se posklizne, padne i hvatanjem za kameni brid ostane visjeti iznad provalije kao i vi. Vi se uspenjete i sad imate priliku da kriminalca spasite ili da ga pustite da padne u provaliju jer on zbog nekih uvjeta ne može sam da se uspenje.

Što će te učiniti? Otići odmah i zanemariti što vam kriminalac ima reći, nek se spašava kako zna. Hoćete li čekati i uživati u padu kriminalca u provaliju ili će te pod određenim uslovima ipak spasiti kriminalca? Što bi to kriminalac trebao vama reći da bi ga spasili?

Za pravi odgovor treba doista jake vrline i mudrosti....slično kao i u biblijskoj priči o mudrom Solomonu koji je na specifičan način riješio sud između dvije žene koje su svojatale jedno djete.

Pred desetak godina postavio sam ovu moju hipotetičku priču na jedan forum i niko nije znao mudro riješenje. Naravno...ond alijede komentari - smislio si svoje rješenje i sad mudruješ da bi i mi trebali tako odgovoriti.
Зависи, које је националности, и политичких уверења, а боју коже да и не помињем! :flert:

Back